Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym

Nick2 18 Lut 2010 17:48 2739 2
  • #1 18 Lut 2010 17:48
    Nick2
    Poziom 13  

Witam wszytskich
    Przymierzam sie do całkowitej przebudowy instalacji w budynku mieszkalym i chciałbym zapytać kolegów z forum o poprawnosć mojego rozumowania. Poniżej opisze koncepcje jaką mam w planach zrealizować.
    Obecnie licznik mam w mieszkaniu i zostanie on wyniesiony do szafki na zewnątrz budynku (to oczywiście zrobią fachowcy). Obok szafki zostanie wbita szpila w celu zapewnienia odpowiedniego uziemienia i rozdzielenia instalacji (przewodu ochronnego od neutralnego) tak aby wewnątrz budynku uzyskać tylko typ TN-S. Za licznikiem zostaną zamontowane zaplombowane przez energetyków głowne bezpieczniki, takie jak są teraz B32. Za bezpiecznikami jeszcze w szafce na zewnątrz budynku obok licznika planuje zamontować ochronniki klasy B+C+D. Ze względu na najmniejszą odległość od właściwego uziemienia bedzie to moim zdaniem najlepsze miejsce (najmniejsza indukcyjność). W mieszkaniu za licznikiem mam zamontowane obecnie wyłaczniki C25 a za nimi różnicówkę 30mA, 40A
    . I tu pojawia sie pytanie czy potrzebne są te dodatkowe C25 jezeli mam zamontowaną różnicowke na 40A? Za różnicówka bedzie kilka bezpieczników C10, B16 i B6 (do łazienki). Do tego dojdzie przełącznik faz za którym bedzie bezpiecznik (tylko pytanie jaki?) do zasilania ups'a podtrzymującego oświetlenie w całym mieszkaniu. Dzieki temu jeżeli nie bedzie jednej fazy przełacznik wybierze tą ktora spełnia normy a jeżeli nie bedzie żadnej fazy dopiero wówczas załączy sie UPS. Moc ups'a do 1kW ale oświetlenie w całosci załaczone pobiera około 150W. Do tego myślałem dac S'a na wyjściu UPS'a tak żeby maksymalnie całość zabezpieczyć. Nie wiem tylko czy warto (a jezeli tak to jakie dac wartości) stosować bezpieczniki na zasilaniu i wyjściu ups'a.

Bede bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie
    pozdrawiam

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Lut 2010 17:58
    retrofood
    Moderator

Projekt instalacji elektrycznej wykonuje się wychodząc od warunków zasilania i warunków terenowych. Ty każesz oceniać swoje pomysły nie pisząc słowa o danych wyjściowych... A po karnawale wróżki wzięły se wolne.
    Mógłbyś chociaż szklaną kulę podrzucić, albo fusy z kawy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Lut 2010 18:03
    Nick2
    Poziom 13  

takie bezpiczniki jakich wartość napisałem mam obecnie zainstalowane w instalacji wiec chyba były dobrze dobrane bo wszystko działa jak należy. chciałem tylko jakoś to uporządkować i wyniesć licznik na zewnątrz, dodać przepięciówkę i podłaczyć UPS'a. Chodzi o ogólny zarys koncepcji czy jest prawidłowa

0
  Szukaj w 5mln produktów