Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie szafy, błąd przy doborze

18 Lut 2010 18:57 4082 22
  • Poziom 19  
    Witam,
    mam taki problem. Stworzyłem małą szafę, właściwie to stelaż, na drobną automatykę, którą testuję i wykorzystuje w pracy. Chciałem wszystko ładnie zabezpieczyć, więc kupiłem bezpieczniki i zmontowałem wszystko razem. Jako pierwsze w szafie umieściłem zabezpieczenie nadprądowe:
    Hager MB 110A, B10
    dalej umieściłem różnicówkę:
    ABB FH202 AC, 25A, In = 0,03 A
    i to zasila jedną sekcję, następnie z tej sekcji wyodrębniłem drugą do kilku urządzeń, gdzie dałem mniejsze zabezpieczenie:
    Hager MB 106A, B6.

Wszystko ładnie pięknie, tylko po przeprowadzeniu testów zwarciowych (zwarłem fazę z 0), wyskoczyły mi bezpieczniki w biurze, konkretnie:
    Legrand S301 C16 (605610)
    plus te w szafie,
    natomiast przy testowaniu różnicówki (zwarłem 10kOhm do uziemienia), wyskoczył mi bezpiecznik także ten na biuro:
    LEGRAND P-304 40A 0.03 (08994)
    ten w szafie nawet nie drgnął.

Jak widać rezultaty są dokładnie odwrotnie od oczekiwanych :). Teraz przyszło mi do głowy, że to może przez to, że w szafie najpierw podłączyłem nadprądówkę a później różnicówkę?
  • Szafy Rack
  • Poziom 42  
    Witam!

Mam dwa pytania:
    Czy nie słyszał kolega o pomiarach stwierdzających spełnienie warunku SWZ dla zabezpieczeń nadmiarowych i wyłączników RCD?
    Czy bezpieczniki topikowe tez kolega poddaje takim testom?

Igrasz kolego z tym o czym nie masz pojęcia.
  • Poziom 31  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Mam dwa pytania:
    Czy nie słyszał kolega o pomiarach stwierdzających spełnienie warunku SWZ dla zabezpieczeń nadmiarowych i wyłączników RCD?
    Czy bezpieczniki topikowe tez kolega poddaje takim testom?

Igrasz kolego z tym o czym nie masz pojęcia.

Fajnie że jesteś mądry, szkoda tylko że trudno ci się tymi mądrościami dzielić, a tak łatwo robisz z igły widły zamiast wytłumaczyć gdzie jest błąd.
  • Poziom 33  
    Temat wałkowany 88 razy - selektywność
  • Poziom 19  
    Rozumiem więc, że w zasadzie nie da się tego zrobić, bo nie mogę zapewnić selektywności, gdyż nie mogę wymienić bezpieczników w biurze na inne. Wobec tego dalszy wniosek jest taki, że zastosowane przez mnie zabezpieczenia w szafie, nie mają praktycznego sensu.
  • Szafy Rack
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ma sens podczas przeciążenia. Podczas zwarcia zadziała ten w biurze.
  • Poziom 19  
    No ok, rozumiem do czego służy różnicówka i jak działa, problem w tym że w biurze jest tak zrobiona instalacja, że na jednej różnicówce wisi ok 5 nadprądówek, wobec czego jak ja wysadzę różnicówkę to wyłączam cały segment, między innymi serwerownie, co nie jest wskazane. Wymyśliłem więc, że można by zastosować coś takiego:

wtedy jeśli prąd zacznie mi 'wyciekać' na przewód ochronny to różnicówka w szafie zadziała, a ta w biurze nie, bo suma prądów będzie =0.
  • Moderator
    pndemon napisał:
    No ok, rozumiem do czego służy różnicówka i jak działa, problem w tym że w biurze jest tak zrobiona instalacja, że na jednej różnicówce wisi ok 5 nadprądówek, wobec czego jak ja wysadzę różnicówkę to wyłączam cały segment, między innymi serwerownie, co nie jest wskazane. Wymyśliłem więc, że można by zastosować coś takiego:

wtedy jeśli prąd zacznie mi 'wyciekać' na przewód ochronny to różnicówka w szafie zadziała, a ta w biurze nie, bo suma prądów będzie =0.

Kolego, nie kpij sobie. Łamiesz podstawowe zasady bezpiecznego wykonawstwa instalacji elektrycznych. Po pierwsze raz rozłączonego PEN na PE i N łączyć NIE WOLNO, po drugie przewód ochronny musi mieć ciągłość, a Ty tworzysz jakiś "PE" z N, który być może jest odłączany gdzieś tam na wejściu. A nawet jak nie jest, to może być. Więc tak nie wolno.
    Możesz natomiast ominąć pierwszą różnicówkę i wziąć zasilanie sprzed niej, ale musisz zachować ciągłość przewodu PE.
  • Poziom 19  
    Ok, ok, tak tylko pytałem, no i właśnie dlatego pytałem. Chodzi o to, że nie chcę grzebać w tym co jest, w sensie w biurze, może doprecyzuje rysunek :)

No ale skoro piszesz, że tak nie można to nie będę tego przerabiał. A może jest jakiś inny sposób na podłączenie tego tak jakbym chciał, bez przerabiania szafki rozdzielczej w biurze.
  • Poziom 12  
    Jak masz miejsce w szafie w biurze to tam przenieś różnicówke ze swojej tablicy i zasil obwód do swojego pomieszczenia.
  • Poziom 37  
    Najlepiej było by jak by poprowadził kabel (YDYżo 2.5mm2) do rozdzielni biurowej i podpiął by się przed RCD to mógł by stosować swoją w swojej szafie. To było by jakieś rozwiązanie uniknięcia wyzwolenia biurowej i zapobiegnięcia wyłączenia biura od sieci.Na pewno rozdzielnia biurowa jest podpięta jeszcze pod rozdzielnie główną i tam jest albo 100mA lub 300mA RCD jako selektywny.
    Ale myślę, że jak chce testować układy elektroniczne to raczej zabezpieczenia nad prądowe powinny wystarczyć w szafce obok gniazdek dobrać je z sensem w miarę potrzeb i tyle. Nie wydaje mi się ,że każde urządzenie będzie razić prądem na obudowie a gdyby tak się stało kiedy to jest obwód zabezpieczony i tak aparatem tyle ,że padnie zasilanie biura . Jakiś kompromis musi być.
    Wywnioskowałem tylko ,że pobiera zasilanie z gniazdka u siebie i to jest komplikacja bo by mógł przepiąć swój pokój poza RCD to mógł by stosować swoja u siebie, ale straci ochronę w innych gniazdach ściennych.
    Najlepiej kabel do biurowej są ładne listwy maskujące i niema problemu.
  • Moderator
    Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie stanowiska separowanego. I tyle.
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Fajnie że jesteś mądry, szkoda tylko że trudno ci się tymi mądrościami dzielić, a tak łatwo robisz z igły widły zamiast wytłumaczyć gdzie jest błąd

Jeżeli dla ciegbe kolego kwestia bezpieczeństwa polega na robieniu wideł z igły to proponuję powrót do korzeni edukacji.
    Najlepiej do przedszkola (golenie przyrodzenia obowiązkowe).
  • Poziom 31  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Cytat:
    Fajnie że jesteś mądry, szkoda tylko że trudno ci się tymi mądrościami dzielić, a tak łatwo robisz z igły widły zamiast wytłumaczyć gdzie jest błąd

Jeżeli dla ciegbe kolego kwestia bezpieczeństwa polega na robieniu wideł z igły to proponuję powrót do korzeni edukacji.
    Najlepiej do przedszkola (golenie przyrodzenia obowiązkowe).

Skoro dla ciebie kwestia bezpieczeństwa jest taka istotna to czemu nie udzieliłeś żadnej konkretnej porady czy wskazówki ?
  • Poziom 42  
    Witam!

Ponieważ uważam że "zabawy" autora polegające
    Cytat:
    na przeprowadzeniu testów zwarciowych (zwarłem fazę z 0)
    są totalnym kretynizmem.
    I skoro nie potrafisz tego zrozumieć kolego Pittt to masz taki sam problem (braku wiedzy i wyobraźni) jak autor wątku.
    W tym przypadku zabezpieczenia okazały się mądrzejsze od was.

A potencjalnym samobójcom nie należy pomagać w ich pędzie do samounicestwienia, zaś sama "pomoc" w tym wątku sprowadza się do wprowadzenia zagrożenia nie tylko dla autora wątku ale również dla innych użytkowników instalacji.
    Jednak by to zrozumieć trzeba być elektrykiem a nie elektrycznym nieukiem z aspiracjami racjonalizatora.
  • Poziom 37  
    Nie krytykujmy tylko wytłumaczmy, pomóżmy krytykę zawsze można dać, ale nie oto chodzi.
    A jeśli chodzi o robienie takich numerów ze spięciami faza zero to niejeden inżynier czy fachowiec potrafi lepsze numery kręcić.
  • Poziom 13  
    Na obu różnicówkach masz ten sam upływ prądu wiec czego się spodziewasz tu nie ma mowy o selektywności. Jeśli chodzi o nadprądowe teoretycznie selektywność jest ale podobno LEGRAND nie trzyma parametrów tak słyszałem od chłopaków z wykonawstwa.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Ponieważ uważam że "zabawy" autora polegające
    Cytat:
    na przeprowadzeniu testów zwarciowych (zwarłem fazę z 0)
    są totalnym kretynizmem.
    I skoro nie potrafisz tego zrozumieć kolego Pittt to masz taki sam problem (braku wiedzy i wyobraźni) jak autor wątku.
    W tym przypadku zabezpieczenia okazały się mądrzejsze od was.

A potencjalnym samobójcom nie należy pomagać w ich pędzie do samounicestwienia, zaś sama "pomoc" w tym wątku sprowadza się do wprowadzenia zagrożenia nie tylko dla autora wątku ale również dla innych użytkowników instalacji.
    Jednak by to zrozumieć trzeba być elektrykiem a nie elektrycznym nieukiem z aspiracjami racjonalizatora.

Jedyne czego nie rozumiem, to twojego zacietrzewienia. I sądzę że przede wszystkim trzeba być człowiekiem, i nieść pomoc w rozwiązywaniu problemów czy też jak wolisz uświadamiać, a dopiero potem "elektrykiem".

Od tego wymyślono zabezpieczenia aby reagowały na błędy człowieka i złośliwość rzeczy martwych. I teraz proszę, o ile to nie będzie ci uwłaczać, wyjaśnij mi, i być może wielu innym, jakie to skutki dla instalacji wywołuje zwarcie fazowe przy zabezpieczeniu B10 czy też C16, jak powyżej, za co się tak oburzyłeś ?
  • Poziom 19  
    No dobra, już wiem że raczej nic z tych moich kombinacji nie będzie. Zastanawia mnie jedynie fakt tego, że robiąc zwarcie w instalacji, aż tak bardzo wszystkich poruszyłem, że TO takie straszne. Przecież takie zwarcie może zdarzyć się podczas normalnego użytkowania instalacji elektrycznej, więc jeśli nie jest ona na to przygotowana to w zasadzie wszelkie zabezpieczenia sensu nie mają. Tak oczywiście nie jest, wszyscy żyją, a instalacja ma się dobrze. Poza tym, nie licząc możliwości uszkodzenia instalacji, nie wydaje mi się, żeby mi mogło się coś stać, bo przecież nie robiłem tego zwarcia palcami, no i kontakt fazy z neutralnym trwał jedynie ułamek sekundy. Reasumując dziękuję wszystkim z odpowiedzi, nawet te niezbyt miłe i wnoszące coś do dyskusji :)