Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BELARUS 820 ładowanie i 24V

18 Feb 2010 20:46 10639 4
  • Level 10  
    Posiadam Belarusa 820 z 90 roku. Od kilku miesięcy mam problem z ładowaniem drugiego akumulatora (rozruch na 24V). Alternator jest sprawny (rozłączenie masy - światła ziałają). Po prostu pierwszy aku jest ładowany (ten od hebla) a drugi nie. Objawy są takie: ciągnik odpala elegancko, odpalę go tak kilka razy w ciągu dnia, później tak samo jeszcze kilka dni. Do momentu kiedy przekręcenie kluczyka skutkuje "tępym hełt..". Lecę po prostownik (oczywiście gdy nie jestem na polu, bo wtedy jest trochę gorzej). Podładuję drugi akumulator i mam spokój na jakiś czas. Obawiam się, że takie działanie źle skończy się dla akumulatora.
    Jak w tym ciągniku jest rozwiązane ładowanie? Bo przecież mamy tu 2 akumulatory po 12V. i nie są one spięte równolegle.
    Przeglądałem kable w instalacji ale nie potrafię określić gdzie jest usterka. Gdzieś słyszałem, że w ruskach zamontowany jest przekaźnik ładowania, tylko gdzie i jak on wygląda. Dodam że sprawy związane z instalacją elektryczną ciągników nie są mi obce, jednak w tym przypadku poległem.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 15  
    Witam. Chcę byś mnie upewnił. W tym ciągniku instalacja jest 12V a na czas pracy rozrusznika przełączana na 24V ? Jeżeli tak to tam musi być stycznik łączący bieguny akumulatorów i to on jest odpowiedzialny za brak ładowania jednego z nich (prawdopodobnie wypalone styki). Serwisowałem kiedyś wózek widłowy z taką instalacją. Ciągłe kłopoty z tym były. W końcu przerobiłem go na stałe na 24V i spokój do dzisiaj.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 24  
    Dokładnie czasem lepiej wywalić ten przekaźnik wrzucić altek na 24V i spokój.
    W tym przypadku może być tak że traktor miał instalkę 12V a ktoś podpiął tylko jeszcze jeden akku dwunastkę i zrobił rozruch 24 tyle tylko że ten dodatkowy akku nie jest ładowany.
    Obejrzyj to wszystko dokładnie czy jest ten przekaźnik,na jakie napięcie jest starter i altek.
  • Level 35  
    Wtam. Najbardziej prawdopodobną przyczyną będzie uszkodzenie przełącznika rozruchu. Ładowanie akumulatorów odbywa się przez styki, które rozłączają obwód ładowania w momencie rozruchu. W większości przypadków wystarczy wyczyścić styki (najlepiej pilnikiem iglakiem) i odpowiednio wyregulować odstęp między nimi i powinno być dobrze. Co do przerabiania instalacji na 24V to nie jest to takie proste w ciągniku rolniczym, ponieważ przyczepy i maszyny mają instalację 12V.
  • Level 10  
    Tak jak koledzy przewidywali winny był przełącznik rozruchu (ten miedzy akumulatorami), a dokładnie po rozebraniu go, brakowało jednej sprężyny dociskającej styk.