Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompletny zestaw na małe imprezy za 2000zł

Waldu007 21 Lut 2010 12:26 5348 51
  • #31 21 Lut 2010 12:26
    kotowaty
    Poziom 15  

Ja też proponowałem DIY ale mnie zjeździli bo kolega sobie nie poradzi, ja mam tylko mixer, playery, kompresor i crossover kupione a wzmacniacze i kolumny wszystko DIY, 1. satysfakcja, 2. jak coś się zepsuje to wiesz co, 3.masz do wszystkiego łatwy dostęp, 3. dużo tąnsze, np ja za 800zł mam 2 sztuki PA-600-87-FR a tak to bym zapłacił 1300zł i seryjne są bez koca, a estradówki ja uznaje tylko z kocem! No ale żeby coś zrobić trzeba umieć

• #32 21 Lut 2010 12:32
    tomszak
    Poziom 12  

No bez przesady jak nie można sobie poradzić ze sklepaniem kilku desek (już nawet możesz zrobić prostokątne kolumny, nie trapezy) i wywierceniem otworów na głośniki, oraz ich zamontowaniem. Zwrotnice ktoś z elektrody by ci złożył. Wymiary weźmiesz od mojego kolegi. Wszystko gotowe jak na tacy, tylko trzeba chęci...Chyba, że kupisz te nadstawki stxa i zrobisz jedną pake na 38-550-4, ale na 150m2 to raczej mało.

• #33 21 Lut 2010 12:35
    SzokalML
    Poziom 36  

Te kolumny z hw-1200 każdy wyśmieje - nie bez powodu. Kalkulacja:

2x Alphard hw 1200 to:
    moc: 160 watt (80 watt / szt.)
    efektywność: ~94-95 db (92 db/szt.)
    cena: 130 zł (65 zł/szt.)

1x STX GDN 30-400 to:
    moc: 300 watt
    efektywność: 100 db
    cena: 134 zł

+ tylko jedna przesyłka
    + schemat gotowej zwrotnicy do tego zestawu na oficjalnej stronie
    + możliwość zakupienia gotowej zwrotnicy.

Wybór jak dla mnie jest jasny jeśli chodzi o te dwie opcje.

------------------------
    Natomiast jeśli to wybór ultra budżetowy to:
    http://stx.pl/gdn-30-200-8-sc.html + STX GDWT stłumiony o jakieś 6 db.
    Mam zamiar popełnić kolumny na tym czymś w stylu Zeusów.

Cytat:
    Ja też proponowałem DIY ale mnie zjeździli bo kolega sobie nie poradzi

Uważam, że jeśli ktoś pyta "do czego służy wzmacniacz" to pisanie o DIY nie jest zbytnio na miejscu.

Cytat:
    a wzmacniacze i kolumny wszystko DIY, 1. satysfakcja, 2. jak coś się zepsuje to wiesz co, 3.masz do wszystkiego łatwy dostęp, 3. dużo tąnsze, np ja za 800zł mam 2 sztuki PA-600-87-FR a tak to bym zapłacił 1300zł i seryjne są bez koca, a estradówki ja uznaje tylko z kocem! No ale żeby coś zrobić trzeba umieć

Owszem, satysfakcja itd. Ale prawda jest taka, że finansowo nie opłaca się robić mocnych wzmacniaczy. można złożyć jakieś TDA 7294, ewentualnie mocniejsze wzmacniacze jeżeli masz dostęp do tanich części.
    Wzmacniacz np. 2x400 watt taniej wyjdzie kupić w sklepie. Poza tym kupa własnej roboty, i dużo ryzyka, że coś nie wyjdzie (w przypadku wzmacniaczy).

Już nie mówiąc o estetyce takiego wzmacniacza. Większość zamieszczonych na elektrodzie wzmacniaczy DIY to potworki estetyczne.

Kolumny - owszem, da się złożyć samemu. Ale to nie takie hop-siup żeby wszystko wyszło dobrze. I estetycznie. Również dużo jest tu przykładów "spapranych" projektów kolumn. Co do koca, to profesjonalne firmy na potęgę stosują odpowiednie lakiery, więc to raczej twoje widzimisię, że wolisz koc. Notabene okleić dobrze kocem to też nie taka łatwa sprawa.

Cytat:
    No bez przesady jak nie można sobie poradzić ze sklepaniem kilku desek

Jeśli dla ciebie kolumna to "sklepanie kilku desek", to wątpię czy jesteś aż takim specjalistą.

I proszę się powstrzymać od popisywania się własnym sprzętem i umiejętnościami w tym temacie. Co koledze po tym, że wypisaliście co złożyliście samemu?

• #34 21 Lut 2010 12:43
    tomszak
    Poziom 12  

Jeśli nie stawiamy na wygląd to jest to bardzo proste do zrobienia. Nie mniej jednak kolega ma racje z tym, że autor tematu nie ma pojęcia o sprzęcie. A więc nadstawki PA-400-4-FR do tego używany koniec mocy to już jakieś 1000zł minimum. Zostaje 1000zł na doły. A więc jak już mówiłem jedna paka na 38-550+ holton 400, lub jeśli znajdziesz to jakaś końcówka 2x150W 4ohm co w mostku da ok 300W 8ohm. Wymiary Ci podamy, zaniesiesz do stolarza a on ci złoży całą obudowe. Myślę, że zmieścisz się w 400zł. Zostaje 600zł na następną końcówkę i crossover. Jak widzisz 2000zł na samo nagłośnienie to minimum.

• #35 21 Lut 2010 12:48
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Jeśli nie stawiamy na wygląd to jest to bardzo proste do zrobienia

Oczywiście. Sam popełniłem kolumny stawiając na dalszy plan estetykę, ale już niejeden dziwnie się na nie patrzył, więc muszę koniecznie poprawić tą kwestię.

• #36 21 Lut 2010 13:13
    Waldu007
    Poziom 9  

Obudowę zrobić dla mnie to żaden problem, mieszkam na wsi i mam dość spory garaż z kompletem narzędzi (szlifierki, wyrzynarki, wiertarki, wkrętarki wszystko marki Bosch... Nawet lutownica i spawarka się znajdzie) Nie wiem jakie drewno polecacie na obudowę, o orzech może być problem ale sosna lub wiśnia zawsze sie znajdzie ;)

O elektryka to mam w domu, tyle że już dłuuugi czas nie siedzi w zawodzie.

Sam jestem w I klasie technikum elektrycznego i narazie sam nie dam rady, ale za dwa lata, kto wie?

• #37 21 Lut 2010 13:18
    SzokalML
    Poziom 36  

żaden orzech sosna czy wiśnia, tylko płyta wiórowa, płyta osb, albo sklejka.

• #38 21 Lut 2010 13:33
    Waldu007
    Poziom 9  

Obudowa ze sklejki - damy rade. Ale żeby zrobić DIY to musiał bym rozglądnąć się za elektrykiem który siedzi w zawodzie :)
    Więc dyskusja może odbywać się pomiędzy wami bo i tak DIY sam nie zrobię. W najbliższym czasie się na żaden zestaw nie porywam, za bardzo mnie zniechęciliście, i chwała wam za to, ale napewno wiele mądrych rad z tej dyskusji wyciągnę.
    Ale kiedyś to zrobię, dziś nawet nie wiem z czego się składa głośnik...

Dzięki wielkie wszystkim za rady :)

P.S. Dopłacić do zestawu 500zł - żaden problem, byle się opłacało.

• #39 21 Lut 2010 14:06
    JMZ
    Poziom 19  

Waldu007 napisał:
    Obudowa ze sklejki - damy rade. Ale żeby zrobić DIY to musiał bym rozglądnąć się za elektrykiem który siedzi w zawodzie :)
    Więc dyskusja może odbywać się pomiędzy wami bo i tak DIY sam nie zrobię. W najbliższym czasie się na żaden zestaw nie porywam, za bardzo mnie zniechęciliście, i chwała wam za to, ale napewno wiele mądrych rad z tej dyskusji wyciągnę.

Zastanów się co piszesz.
    Co to wg Ciebie jest za skrót 'DIY' ?
    Cytat:
    bo i tak DIY sam nie zrobię

Masło maślane - tłumaczenie: "bo i tak zrób to sam, sam nie zrobię"

Do budowy zwrotnicy nie potrzeba elektryka, szczególnie że mało który elektryk zna się na obliczaniu i budowie zwrotnic głośnikowych.
    Proponuje się dokształcić czytając elektrode - jest pełno, ładnie opisanych projektów, zanim w swoim temacie zadasz kolejne pytania lub napiszesz delikatnie mówiąc kolejne głupoty.

• #40 21 Lut 2010 14:22
    Waldu007
    Poziom 9  

Wiem, wiem że zaśmieciłem trochę forum, już nie będę, poczytam trochę na innych postach.

Także temat do zamknięcia.

• #41 21 Lut 2010 14:33
    djmtey
    Poziom 17  

Ja myślę ze powinieneś kupić używane ldm'y w dobrej cenie . Np nr 931606797 , lub takie 921819061 , są to kolumny które ci w zupełności wystarczą , co do wzmacniacza do nich to taki byłby najlepszy 927852374 , mozesz też poszukać tańszych , jest tego dużo . Z robieniem kolumn samemu to sobie odpuść , lepiej kupić sprawdzone używane kolumny . Nagłosnienie które podałem wyjdzie cię max 1400zł z przewodami , a 600zł wystarczy na niezłe światełka. Pozdro!

• #42 21 Lut 2010 15:49
    kotowaty
    Poziom 15  

Tyle że my ci nie każemy robić wzmacniaczy, bo po twoich pytaniach sądzimy że jednak to nie możliwe ale kolumny to jest naprawdę prosta rzecz, a jeśli nie poradzisz sobie ze zlutowaniem 2 dławików, 2 kondensatorów i jednej żarówki to ktoś z elektrody chętnie ci to zrobi, choćby ja. W Leroy Merlin zapytaj o płytę MDF 18mm, jak byłem ostatnio to kosztuje ok. 19zł/m2, w castoramie i pochodnych są w tej samej cenie, poskręcej paczke i koc może być za trudny, to kwestia gustu, możesz dać jakiemuś lakiernikowi to pomalować nitromalem lub podobnymi i zrobi ci to też tanio, jak masz wyżynarkę to sobie powyżynasz dziury na głośniki, zamontujesz, zamówisz jakieś maskownice na allegro i wyjdzie cie dużo taniej niż byś kupił, np. możesz mieć 2 sztuki PA-600-FR za 200zł więcej niż 2 sztuki PA-400-4-FR do tego kupisz coś z końcówek na twoim poziomie, np. peavey i pochodne, nie musisz kupować crownów ani ADS bo to za dobre dla początkującego, i tak jak koledzy mówili kupisz jeden głośnik GDN 38-550-8 i sklepiesz paczke i kupisz jakiś wzmacniacz a póżniej jak coś zarobisz to sklepiesz drugą paczkę, ten zestaw ci już dobrze zagra, możesz zrobić paczki kwadratowe, będzie ci latwiej! W końcu każdy jakoś zaczynał, ja zaczynałem na Altusach a teraz doszedłem do Crown'ów, LDM'ów i innych. Jeśli się zdecydujesz to ci podeślę projekt

Dodano po 3 [minuty]:

djmtey napisał:
    Ja myślę ze powinieneś kupić używane ldm'y w dobrej cenie . Np nr 931606797 , lub takie 921819061 , są to kolumny które ci w zupełności wystarczą , co do wzmacniacza do nich to taki byłby najlepszy 927852374 , mozesz też poszukać tańszych , jest tego dużo . Z robieniem kolumn samemu to sobie odpuść , lepiej kupić sprawdzone używane kolumny . Nagłosnienie które podałem wyjdzie cię max 1400zł z przewodami , a 600zł wystarczy na niezłe światełka. Pozdro!

A czyżby szanowny pan nie zapomniał o dołach?? Oraz zauważ, że tam są potencjometry do wymiany, a założyciel raczej tego nie zrobi, a co do świateł za 600zł, statyw 150zł, 2 zig zagi 300zł, Stroboskop 150złó, i co to tak dużo?? Zobacz szkołe oświetlenia Dj-MatyAS'a :):!:

• #43 21 Lut 2010 15:58
    Waldu007
    Poziom 9  

O składaniu wzmacniacza nawet nie myślę

Ale o głośnikach i owszem. Trzeba zacząć się uczyć zawodu :)

Naprawdę mogę mieć PA 600 za 200zł?? Bardzo kuszące.

• #44 21 Lut 2010 17:40
    tomszak
    Poziom 12  

PA-600-FR za 200zł więcej niż 2 sztuki PA-400-4-FR czytaj uważnie. Za taką kwotę to wyboru nie ma zbyt dużego. Już ci mówilem co masz zrobić. Pa-400 600zl,2x uzywane koncowki mocy 1000zl,paka na 38-550-4 ~400zl.

• #45 21 Lut 2010 17:58
    Waldu007
    Poziom 9  

Waldu007 napisał:

Naprawdę mogę mieć PA 600 za 200zł?? Bardzo kuszące.

Mój błąd miało być 800zł :)

Czy mógłby mi ktoś podesłać link do jakiegoś filmiku o składaniu kolumny?? Wiadomo że przeczytać a zobaczyć film to dwie różne rzeczy :)

• #46 21 Lut 2010 19:38
    djmtey
    Poziom 17  

Po co autorowi suby , jeżeli napisał że to wiejskie imprezy w remizie , a tam to by sie zadowolili bomboxem z biedronki .

• #47 21 Lut 2010 20:38
    tomszak
    Poziom 12  

[quote="djmtey"]Po co autorowi suby , jeżeli napisał że to wiejskie imprezy w remizie , a tam to by sie zadowolili bomboxem z biedronki .[/quoteto wystaw bomboxa na 150m2. Nie pisz zbędnych postów.

• #48 21 Lut 2010 21:12
    kotowaty
    Poziom 15  

Nikt ci nie da filmiku instruktażowego jak złożyć kolumny, wkręty i poskręcać, a jeśli potrzebujesz więcej szczegółów to pisz do mnie, chętnie ci pomogę

• #49 21 Lut 2010 21:46
    Waldu007
    Poziom 9  

Dokładnie, ktoś mnie wreszcie zrozumiał.... disco polo i tak za bardzo nie używa suba...

Dodano po 19 [minuty]:

Wiem, ten zestaw gościa jest poprostu genialny :D Ile takie coś kosztuje?

Apropo (D)o (I)t (Y)ourself

http://stx.pl/pa-600-8-fr-schemat.html
    Wydaje mi sie że wykonanie tego nie jest takie potwornie trudne, i czy cewki w jakiś sposób mają być umieszczone w odległości od innych urządzeń??
    Rozumiem że tamten wzmacniacz to mają być poprostu przewody poprowadzone do niego...
    Ma ktoś jakieś inne scheamty czy ten jest uniwersalny??

Jakie gościu ma oświetlenie?
    http://www.youtube.com/user/djpawelo2008#p/a/u/0/vm6j80Y_2Jc

• #50 22 Lut 2010 07:56
    kotowaty
    Poziom 15  

O jakim ty wzmacniaczu mówisz, to jest zwrotnica, ona ci obcina pasmo i podaje je na odpowiednie głośniki! Wzmacniacz musisz sobie kupić, jak zrobisz wejście w kolumnach typu "speakon" lub nawet zwykłe zakręcane "banan" to od wzmacniacza prowadzisz kabli podpinasz do kolumny, wzmacniacz zapinasz na mixer a jeśli nie masz to pod kompa włączasz, jeśli testy robisz w małym pokoju to nie wychylaj się powyżej 1/6 mocy bo ja w moim pokoju wzmacniacz 2x45w dałem na 1/4 i się okna trzęsły (mój pokój ma 8m2 :) ) Cewki nie muszą być jakoś oddalone, one nie wpływająna prace innych urządzeń ! A ten film co dałeś to jest w przyśpieszeniu, w normalnym tempie światła inaczej świecą, to jest jeden zig zag Z-20 za jakieś 150zł!

• #51 01 Mar 2010 14:55
    tomszak
    Poziom 12  

kotowaty napisał:
    O jakim ty wzmacniaczu mówisz, to jest zwrotnica, ona ci obcina pasmo i podaje je na odpowiednie głośniki! Wzmacniacz musisz sobie kupić, jak zrobisz wejście w kolumnach typu "speakon" lub nawet zwykłe zakręcane "banan" to od wzmacniacza prowadzisz kabli podpinasz do kolumny, wzmacniacz zapinasz na mixer a jeśli nie masz to pod kompa włączasz, jeśli testy robisz w małym pokoju to nie wychylaj się powyżej 1/6 mocy bo ja w moim pokoju wzmacniacz 2x45w dałem na 1/4 i się okna trzęsły (mój pokój ma 8m2 :) ) Cewki nie muszą być jakoś oddalone, one nie wpływająna prace innych urządzeń ! A ten film co dałeś to jest w przyśpieszeniu, w normalnym tempie światła inaczej świecą, to jest jeden zig zag Z-20 za jakieś 150zł!

Skąd wiesz, że dałeś na 1/4? To że na pokrętle widnieje 1/4 mocy nie znaczy, że do głośnika dociera 1/4 mocy wzmacniacza, gdyż może on już być przesterowany.

• #52 01 Mar 2010 19:06
    kotowaty
    Poziom 15  

tomszak napisał:
    kotowaty napisał:

Skąd wiesz, że dałeś na 1/4? To że na pokrętle widnieje 1/4 mocy nie znaczy, że do głośnika dociera 1/4 mocy wzmacniacza, gdyż może on już być przesterowany.
    1. Głośnik nie był przesterowany, 2. Móiwłem o 1/4 mocy ustalanej na potencjometrze, czyli 1/4 obrotu potencjometra