Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E

15 Lut 2010 23:45 3808 12
  • Poziom 10  
    Witam,
    proszę o dobór anteny lub anten dla mojej lokalizacji : 53°30'11.38"N 19°45'7.31"E
    Obecnie mam zwykłą "siatkówkę" ustawioną na nadajnik w Olsztynie i łapię z niej TVP1, TVP2 (jakość dobra) TVP INFO, POLSAT (jakość kiepska).
    Proszę również o informację jakie programy będą odbierane dzięki zastosowaniu tych anten.
    Pozdrawiam

Założyłem NOWY temat . [SP5ANJ]
  • Poziom 10  
    Witam ponownie,

mam pytanie do "irekr", czy mógłbyś spróbować dobrać tą antenę dla mojej lokalizacji, bo naprawę ręce opadają, dziś wymieniłem wzmacniacz antenowy w tej nieszczęsnej 'siatkówce' na LNA-177 30dB http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm sądziłem że jeśli to wzmacniacz konkretnej firmy to choć trochę poprawi jakość sygnału, jednak zamiast poprawić to się pogorszył, antenę mam ustawioną na Bydgoszcz. TVP1 pojawiają się pasy przechodzące z góry na dół, TVP2 w porządku, Polsat zaśnieżony.
    Ponieważ sądzę że 1 kwietnia na pewno nie ruszy ten nadajnik w Kisielicach z cyfrową TV to oglądanie telewizji w tak kiepskiej jakości nasporzy mi jeszcze sporo nerwów. Proszę jeszcze o info czy zaproponowana antena będzie nadawała się do dobiory tego cyfrowego sygnału z Kisielic jeśli już to ruszy, czy będzie trzeba znów zmienić antenę.
    Zastanawiam się czy antena UHF ATX-91 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm wycelowana na Bydgoszcz polepszyła by odbiór. Zauważyłem że kilku sąsiadów ma coś podobnego zamontowane i wycelowane na Bydgoszcz.
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!
  • Moderator
    Przelicze i sprawdze co można.
    Pamiętaj że zaklócenia które opisujesz - a sa to zaklócenia - moze powodowac w zasadzie dowolna "antena" siatkowa w promieniu około dwóch kilometrów któregokolwiek z sąsiadów.
  • Moderator
    A możesz sprawdzić czy u sąsiada jest podobnie...?
  • Poziom 10  
    Witam,

dziś nie miałem okazji sprawdziś jak to wygląda u sąsiadów, u mnie jest tragicznie.
    Wszystko skacze, przechodzą pasy, nie chce się patrzeć w TV, szkoda gadać...
    Sprawdziłem częstotliwości odbieranych kanałów i tak:

1. TVP1 - C23 - 487000 kHz
    2. TVP2 - C25 - 503000 kHz
    3. TVP2 - C26 - 511000 kHz
    4. Polsat - C53 - 727000 kHz
    5. TVP1 - C31 - 551000 kHz
    6. TVP2 - C48 - 617000 kHz
    7. TVP Bydgoszcz - C28 - 527000 kHz
    8. TVP1 - C41 - 631000 kHz
    9. TVP2 - C36 - 591000 kHz

Sądzę że od 1 do 3 to z Olsztyna, od 5 do 6 Kisielice a 3, 7, 8, 9 Bydgoszcz

Dodam że mam założony w tej 'siatkówce' wzmacniacz dopuszkowy LNA-177 30dB ekranowany http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-177_30db_ekranowany_B4009.htm i antena skierowana jest na Bydgoszcz.
    Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc.
    Pozdrawiam

proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E
    proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E proszę o dobór anten w mojej lokalizacji : 53°30N i 19°45E
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    ravikjab napisał:
    Dodam że mam założony w tej 'siatkówce' wzmacniacz dopuszkowy LNA-177 30dB ekranowany

I tu właśnie bym widział problem z samym zasilaczem do tego LNA.

O samym LNA-177 się nie wypowiadam bo już niejednokrotnie pisano na forum, że to zły "patent" wzmacniacza. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Spróbuje kupić dziś nowy wzmacniacz i zasilacz, zobaczę czy coś to zmnieni, w przeciwnym wypadku chyba zostanie mi tylko zakup jakieś SAT + dekoder.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam Naprawiles Kolego sobie antene czy nie .ja mieszkam w Kwidzynie i sie zajmuje zawodowo antenami zbiorczymi jak bys chcial to mozemy cos w tym temacie pomyslec zakladalem pare lat temu anteny zbiorcze w Suszu w Ilawie czekam na wiadomosc POzdrawiam Wieslaw
  • Poziom 10  
    Witam ponownie, otóż wymiana zasilacza pomogła na tyle że oglądanie TV nie jest denerwujące. TVP1 i TVP2 jest idealny (po częstotliwości wiem że odbierane są z nadajnika z Kisielic) natomiast Polsat lekko śnieży i wciąż nie wiem czym jest to spowodowane (odległość od anteny - około 20m, zasilacz mam na poddaszu a do tv leci tylko przewód i zwykła wtyczka, zauważyłem że ten przewód główną żyłę ma zewnętrznie miedziowaną a w środku jest albo aluminium lub jakiś stop - taki położyli mi elektrycy jak robili instalację elektryczną, przewód między anteną a zasilaczem na główną żyłę w całości z miedzi.)
    Mam pytanie do kolegi "wipolow60", czy orientujesz się kiedy ten nadajnik w Kisielicach będzie nadawał w DVB-T, na tym forum ktoś pisał że niby od 1 kwietnia ma ruszyć ale znając nasze władze to tak szybko raczej nie będzie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    ravikjab napisał:
    1. TVP1 - C23 - 487000 kHz
    2. TVP2 - C25 - 503000 kHz
    3. TVP2 - C26 - 511000 kHz
    4. Polsat - C53 - 727000 kHz
    5. TVP1 - C31 - 551000 kHz
    6. TVP2 - C48 - 617000 kHz
    7. TVP Bydgoszcz - C28 - 527000 kHz
    8. TVP1 - C41 - 631000 kHz
    9. TVP2 - C36 - 591000 kHz
    Sądzę że od 1 do 3 to z Olsztyna, od 5 do 6 Kisielice a 3, 7, 8, 9 Bydgoszcz
    ...antena skierowana jest na Bydgoszcz.
    Sprostujmy:
    Kisielice 5,6, Pieczewo 3, Trzeciewiec 4,7,8,9, (raczej) Kurzętnik 1,2
    ravikjab napisał:
    Witam ponownie, otóż wymiana zasilacza pomogła na tyle że oglądanie TV nie jest denerwujące.
    Nic dziwnego, bo winny był zasilacz (tak jak pisał SP5ANJ).
    ravikjab napisał:
    Polsat lekko śnieży i wciąż nie wiem czym jest to spowodowane (odległość od anteny - około 20m,
    A odległość do anteny nadawczej 106 km, dodatkowo nędzna antena, wysoki kanał 53 (czyli wysokie tłumienie kabla), co prawda moc ogromna, ale to za mało.

Dodatkowo wzmacniacz jest zapewne przesterowany na Kisielicach (200 kW z 34 km). Jak też z pierwszego postu podobna jakość TVP3 i Polsatu wskazuje na kiepski kabel (ale i winę siatki).

Sprawa bardzo skomplikowana, a montowanie anten dla pojedynczych programów tym bardziej irytujące. Kisielice możesz mieć idealne, ale to tylko 2 programy. Na lepszej antenie i kablu możesz mieć Polsat i TVP3 z Pieczewa (oraz TVP2 i być może TV4), a wtedy lepiej dać antenę VHF w polaryzacji V na Pieczewo, żeby mieć TVP1 (niż się męczyć z sumowaniem kierunków). Można też kupić dobry kabel i antenę UHF np.ATX-91 itp. i spróbować z Trzeciewcem, niestety ciężko będzie uniknąć przesterowania wzmacniacza (bo i bez niego sygnał z Kisielic będzie mocny).
  • Pomocny post
    Moderator
    Poz 1 i 2 to na bank Kurzętnik, moc nie jest tam mała, to 100W ale z odległości 15 km i z korzystna trasą. Obiekt ten jest do likwidacji (prawdopodobnie jeszcze w 2010 roku, kolizja z kanałem 25 DVB z Sierpca ).
    Jeżeli obrócisz antenę na Kisielice, odległe o około 22 km to przy tych mocach po 200 kW będziesz miął pole na poziomie około 85 dB czyli po przepuszczeniu przez wzmacniacz anteny siatkowej musi być przesterowane, nie ma małego......
    Realnie oceniając jesteś w zasięgu odbioru TVP1 na k. 48 z Kisielic, TVP2 na k. 31 z Kisielic, Polsatu na k.60tym z Pieczewa. Inny sygnały z Pieczewa można sobie odpuścić, są nadawane z systemów kierunkowych w kierunku Olsztyna, na systemach antenowych zainstalowanych na ok 1/3 wysokości masztu i niewielkimi mocami. Podobnie można sobie odpuścić TVP1 z Olsztyna, gdyż jest nadawany w polaryzacji pionowej, co będzie wymagało oddzielnej anteny (i zwrotnicy). A to kosztuje.
    Do Trzeciewca jest niemal dokładnie 108 km, daleko i do tego niekorzystna trasa.
    Obawiam się że bez doświadczeń s bardzo kierunkowymi antenami się nie obędzie... Wynik doświadczeń takze nie jest znany, a właściwa interpretacja będzie wymagała doświadczenia i wiedzy, której autor postu niestety nie ma i nie nauczy się tego w ciągu miesiąca czy dwóch.
    Dobra instalacja antenowa to także dobry kabel antenowy,a ten do najtańszych nie należy.
    Dobra rada; poczekać do końca marca i zakupić dekoder DVB naziemnego (jak odpalą) lub wejść w tanią (taką do 10 zł) platformę satelitarną. I to na max dwa lata. Przelicz także ile może kosztować wariant z TV na kartę.
    Kartka, ołówek, kalkulator i liczymy ile to wszystko będzie kosztowało. Dobry naziemny system antenowy nie będzie tańszy niż około 200 zł licząc po kosztach materiałów.
    Uważam że pochopne wydawanie pieniędzy dla lichego efektu nie jest dobrym rozwiązaniem.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie,

a początku składam naprawdę wielkie podziękowanie dla 'irekr'a, tak fachowego i zarazem prostego postu nie czytałem już długo. Dziękuję za podsumowanie, wiem że moja lokalizacja jest kiepska dla sygnału naziemnego, jedyny ratunek w DVB-T z Kisielic (tak się świetnie składa ze mój TV LE37B650 ma wbudowany taki dekoder) by móc cieszyć się kilkoma naprawę dobrymi programami.
    W tej chwili zdecydowałbym się na telewizje na kartę ale żeby żeby tam był Polsat bo akurat ogląda się go najwięcej.
    Na razie nie jest źle, TVP1 TVP2 mam idealne Polsat i TVP INFO trochę gorsze ale do zaakceptowania, jak uruchomią DVB-T moze będzie lepiej, wówczas się odezwę o dobór odpowiedniej anteny.
    Także temat uważam za zamknięty.
    Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za życzliwą pomoc.