Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kierunkowskazy zintegrowane z lamp± LED-Ciekawy pomysł..Jak?

proficekp 19 Lut 2010 08:38 3581 9
  • #1 19 Lut 2010 08:38
    proficekp
    Poziom 8  

Witam. Przegl±daj±c różne lampy tylne do motorku, natrafiłem na bardzo ciekawe rozwi±zanie. Lampa jest z diód, ¶wietnie wygl±da, a co najważniejsze ma wbudowane kierunki, które działaj± z lamp± w całkiem inny, niespotykany sposób. My¶lę, że jest to super rozwi±zanie, gdyż pozbyłbym się wreszcie zwykłych kierunkowskazów, które tylko szpec± zabawkę. W grę wchodzi tylko własne wykonanie tej lampy, z uwagi na to, iż nie stać mnie na jej nabycie, bo na allegro kosztuje aż 390zł.
    Proszę klikn±ć na zdjęcie, bo animacja działa dopiero w powiększeniu.

I teraz pojawia się pytanie, jak zrobić, żeby w momencie migania kierunkowskazu, odpowiednio lewa i prawa strona diód czerwonych (¶wiatła pozycyjnego i stopu) - zależnie od kierunkowskazu w prawo czy lewo, migała naprzemiennie z kierunkowskazami. Dokładnie o co mi chodzi, widać na zał±czonej wyżej animacji.

Podaje jeszcze link z filmikiem, aby w razie w±tpliwo¶ci, zobaczyć dokładnie jej działanie.
    http://www.youtube.com/watch?v=HpEf5HOGR68

• #2 19 Lut 2010 08:40
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Dajesz diody czerwone i pomarańczowe obok siebie.
    PrzekaĽnikiem / tranzystorem przełaczasz i tak zanikaj± czerwone pojawiaj± sie pomarańczowe.

• #3 19 Lut 2010 16:27
    proficekp
    Poziom 8  

Bardzo prosiłbym o dokładniejszy opis lub ewentualnie schemat, gdyż jestem w tych sprawach laikiem tzn nie znam się na przekaĽnikach, rezystorach, układach itp. Dodam też, że lampa musi być podł±czona pod kable w motorku, gdzie jest: + od stopu, + od pozycyjnych i wspólny dla nich - , dla każdego kierunkowskazu jest osobny - i oczywi¶cie +.

• #4 19 Lut 2010 16:35
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Jak dasz zdjęcie tej swojej zrobionej lampy to ci pode¶lę schemat.
    Bo po co sie fatygować na próżno.

• #5 19 Lut 2010 17:24
    proficekp
    Poziom 8  

Lampki jeszcze nie zrobiłem, gdyż nie wiedziałem czy takow± mi sie uda zrobić, dlatego najpierw piszę na forum, żeby nie zmarnować diód, gdyby wyszło że się nie da. Lampa ma wygl±dać mniej więcej tak:

Na klosz mam materiał, zostaje tylko wyci±ć odpowiedni kształt, diody będ± siedziały w ¶rodku na takim plastiku.

• #6 21 Lut 2010 10:34
    proficekp
    Poziom 8  

Wła¶nie zrobiłem schemat lampy. Wydaje mi się że ogólnie wszystko jest dobrze, tylko nie wiem jaki przekaĽnik czy co¶ w tym stylu tu zastosować(widać na zał±czonym schemacie o co mi chodzi).;) Nie wiem też jak zrobić, żeby diody zachowywały się jak żarówki dwuwłóknowe. I jakie wg was diody będ± lepsze, 12V czy 3V z rezystorkami?

Schemacik, miniaturka czarna, ale w powiekszeniu jest ok.;)
    Pozdro

• #7 21 Lut 2010 11:51
    balonika3
    Poziom 36  

Takie wydziwianie jest niezgodne z przepisami, ale schemacik jest najlepszy. Rozwalił mnie...

• #8 21 Lut 2010 12:01
    proficekp
    Poziom 8  

Kolego, to że tego typu kombinacje s± nieprzepisowe już wiem :) Wolałbym odpowiedzi na moje pytania w poprzednim po¶cie. Z góry dzięki

P.S. Mam dar do schematów :D

• #9 21 Lut 2010 19:12
    romoo
    Użytkownik obserwowany

To jest autorski rysunek a nie schemat.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo