Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop przegrzewa sie dopóki nie jest załadowana Vista /Win7

19 Feb 2010 12:36 2213 8
 • Level 11  
  Jak w temacie mój laptop Toshiba Satellite P200d-12O w momencie gdy załaduje się Windows Vista czy Windows 7 działa poprawnie.
  Jednak gdy nie jest załadowany system (bootowanie systemu, lub np. instalacja dowolnego systemu) wyłącza się, Podobnie jest gdy pracuje na Windows XP (na stronie producenta widnieje komunikat drobnym druczkiem ze chyba bios współpracuje tylko z Windows Vista i Windows 7, więc takie zachowanie można jeszcze zrozumieć że z XP jest coś nie tak.
  Ale dlaczego nie można normalnie zainstalować systemu tylko chcąc to zrobić muszę odkręcić klawiature i przez cały czas intensywnie chłodzić laptopa dodatkowym wentylatorem (pokojowym).

  Stąd moje główne pytanie.
  JAKI PODZESPÓŁ PRACUJE NAJINTENSYWNIEJ PRZED STARTEM SYSTEMU (LUB PODCZAS INSTALACJI NOWEGO SYSTEMU), A PO URUCHOMIENIU WINDOWSA JEST MNIEJ WYKORZYSTYWANY (DO TEGO STOPNIA ŻE SIĘ NIE PRZEGRZEWA...?

  Procesor moim zdaniem się nie przegrzewa bo często miałem uruchomione różne programy tak że procesor był używany na 100% nawet przez długi czas i system się nie wyłączył, także procesor jest studzony ok.
  Więc to chyba jakaś inna część się przegrzewa ale co???

  Zakładałem już podobny temat kilka miesięcy temu jednak nie otrzymałem pomocnej odpowiedzi.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...&sid=dde433a663b90b4d99c7afceb9746dd9#7074393
 • Level 13  
  Po pierwsze: Podaj konfigurację Twojego laptopa.
  Po drugie: Sprawdź specjalnym 'softem czy laptop nie ma problemów z temperaturą(na płytce z sterownikami od płyty głównej, jeśli się przegrzewa(temperatura od 57(C) do 92(C)) to w tej chwili wyłącz laptopa).
 • Level 11  
  Specyfikacji nie mogę dokładnie skopiować więc podaję link:

  http://eu.computers.toshiba-europe.com/innova...broadvision.session.new=Yes&PRODUCT_ID=144986

  jaki program polecasz do sprawdzenia dokładnej temperatury?

  Kiedyś sprawdzałem to jakimiś programami i np. dwa różne podawały różne temperatury i nie wiem któremu programowi można wierzyć i który wogóle jest najbardziej wiarygodny.
 • Level 17  
  Program do temperatur to np everest (konfigurację też z niego odczytasz)
  System dopiero w czasie włączania wczytuje ACPI czyli kontrole zasilania itp, wiec pewnie starsze systremy nie potrafia sobie z tym poradzić w nowszym laptopie, jeżeli się mylę to proszę o poprawę
 • Level 11  
  Uruchomiłem przed chwila Everesta Ultimate Edition 5.30.1900 i co do temperatury procesora waha się ona od ok 70st C do 100 paru st. C w przypadku obciążenia. Wentylator w tym czasie chodzi na normalnych raczej wolnych obrotach.
 • IT specialist
  Zmień pastę pod radiatorem na procesorze. Przy okazji wyczyść cały układ chłodzenia.
 • Level 11  
  trochę się boję go rozkręcać bo już kiedyś próbowałem i żeby dostać się do całego układu chłodzenia muszę wszystko odkręcić łącznie z płytą główna a tam widziałem masę kabelków i drobniutkich śrubeczek. Spróbuje może jeszcze innym programem ile wskaże i jak wartość będzie przybliżona to rozkręcę moją Toshibe i zrobię jej całkowity przegląd. Kiedyś rozbierałem innego laptopa i nie było praktycznie problemów z jego rozkręceniem ale ten ma więcej połączeń itp z tego co pamiętam...

  A jaka temp. powinna być na procesorze zalecana (maksymalnie)?

  I jaką pastę na procesor polecacie?

  Dodam że temperatura dość szybko skacze tzn. jak procesor nie jest wykorzystywany to jest ok 70st a pod obciążeniem dochodzi do 100st C.
  Martwię się czy czasem jakieś czujniki na płycie nie są uszkodzone...
 • Level 11  
  mam już nową pastę na procesorze oraz karcie graficznej i temperatura spadła do ok 50st C.
  Komputer chodzi bezproblemowo (pracuje od kilku godzin) i podczas pracy w biosie i przed startem systemu, problem z wyłączaniem zniknął i wszystko działa jak należy.

  Dziękuję wszystkim za pomoc i porady.

  Temat uważam za zamknięty.