Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv6815nr - wygrzewanie układu metodą hot-air

DJKompot 19 Lut 2010 13:14 9906 13
  • #1 19 Lut 2010 13:14
    DJKompot
    Poziom 26  

Witam

Rozebrałem powyższy model laptopa HP wersji amerykańskiej, ponieważ pojawił się problem ze stacja dysków, raz wykrywa, raz nie - problem z którymś układem na płycie (mostek północny-południowy). Jestem szczęśliwym posiadaczem stacji HOT-AIR więc chciałbym wygrzać odpowiedni układ. Myślę że to pomoże bo uszkodzenie jest niewielkie. Proszę wskazać który układ na płycie głównej odpowiada za ową transmisję danych między napędem DVD ? Jaką temperaturą potraktować układ? Grzać od spodu płyty czy od góry? Proszę jeszcze o przydatne wskazówki.

HP Pavilion dv6815nr - wygrzewanie układu metodą hot-air HP Pavilion dv6815nr - wygrzewanie układu metodą hot-air

P.S W razie niepowodzenia lub braku poprawy czy też nie skuteczność owej naprawy na dłuższy okres czasu oddam do serwisanta z elektrody.

Pozdrawiam

0 13
  • #2 19 Lut 2010 15:28
    ksiezyc11
    Poziom 25  

Samym hot'em ubijesz układ. Bez podgrzewacza się nie obędzie. Obecnie pewnie pomoże reballing po zabawie z hotem prawdopodobnie trzeba będzie wymienić układ.

0
  • #3 19 Lut 2010 16:03
    DJKompot
    Poziom 26  

Myślałem aby owinąć część płyty papierem aluminiowym aby odprowadzać ciepło od reszty podzespołów no i wygrzewać stopniowo od spodu. Pierwsze grzanie będzie do połowy temp. i ostygnąć trochę dam płycie bo nie chce jej uszkodzić. Temperatura scalaka oczywiście będzie kontrolowana, tylko nie wiem jaka będzie dobra/ a jaka jest graniczna?

Dlaczego uważasz że układ do kosza jak będę grzał hotem? Jakoś się z tym nie zgadzam... proszę o konkretny argument. Czyli rozumiem że mam wygrzewać układ ten koło socketa?

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lut 2010 16:19
    PNT_Bytom
    Poziom 17  

Ty nie masz odprowadzac ciepla od reszty podzespolow a wrecz przeciwnie, masz rownomiernie nagrzac CALA plyte i dopiero po wstepnym nagrzaniu brac sie za lutowanie MCP67. Bez podgrewacza nie ruszaj bo bedziesz potrzebowal nowa plyte

0
  • #5 19 Lut 2010 16:25
    DJKompot
    Poziom 26  

Czyli rozumiem ze tu główną rolę odgrywa równomierne rozprowadzenie ciepła?
    Jaka temperatura powinna być stała dla płyty podczas wygrzewania układu?
    Jaka powinna być temperatura dla MCP?

0
  • #6 19 Lut 2010 16:26
    PNT_Bytom
    Poziom 17  

Tak, w przeciwnym wypadku plyta ulegnie deformacji/rozwarstwieniu

0
  • #7 19 Lut 2010 16:32
    DJKompot
    Poziom 26  

Ja miałem trochę inny pomysł, mam specjalną hmm suszarkę albo opalarkę, nie znam się ale służy do oklejania mebli. Może postawić płytę na radiatorze aluminiowym a przez radiator przepuszczać gorące powietrze z tej 'suszarki' ? Ma specjalną duszę skupiającą i temp. jest naprawdę wysoka.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lut 2010 16:33
    ksiezyc11
    Poziom 25  

Co do grzania musisz rozgrzać kulki do temperatury topnienia lutowia, ów połaczenie jest pomiędzy płytą a układem jeśli będziesz grzał od góry, to płyta będzie odprowadzać ciepło z kulek i tym samym na układzie będziesz miał 300 C (układ wytrzyma 350C przez kilkadziesiąt sekund) na kulkach 100, podobnie wygląda sytuacja przy grzaniu od dołu, możesz rozwarstwić płytę. Generalnie najprościej ujmując zasada jest taka; rozgrzewasz miejsce (płytę) w którym będziesz przeprowadzał operację do około 130-150C potem dogrzewasz od góry (tu możesz użyć hot'a), dodając oczywiście topnika, tak więc grzeje się z obu stron naraz. Odradzam zabawę samym hot'em, sam kiedyś eksperymentowałem i wiem z doświadczenia, że nie wychodziło nigdy z tego nic dobrego.

0
  • #9 19 Lut 2010 16:39
    DJKompot
    Poziom 26  

Układu wylutowywać nie będę więc czy topnik jest ważny? Jak tak to jaki i po co? Może mi się uda załatwić na tą operację.

0
  • #10 19 Lut 2010 16:43
    PNT_Bytom
    Poziom 17  

Topnik ma byc zawsze, przelutowanie to polsrodek, uklad sie stawia na nowo. Dlaczego uwazasz ze problem jest akurat w MCP67 ?? Oczywiscie nie jest to wykluczone ale rownie dobrze moze byc uszkodzony sam naped, jego zlacze w plycie, problem z zasilaniem napedu.... opcji wiele....

0
  • #11 19 Lut 2010 16:48
    DJKompot
    Poziom 26  

Sprawdziłem wcześniej wszystko o czym mówisz a nawet więcej dlatego mam zamiar się za to zabrać bo z usterką mi go nie chce nikt kupić za nawet pół ceny :|. Laptop jak widzisz rozwalony i układu już nic nie uchroni przed wygrzewaniem :). Czyli płytę całą stawiam na radiatorze (tak jak od strony przykręcania tranzystorów) czy tylko pod układ?

Przy okazji chce zapytać czy po wykonaniu prac, pod procka można dać pastę ze srebrzanką? Będzie wydajna? Poprzednia masa jest twarda więc jej właściwości są już chyba kiepskie?

0
  • #12 19 Lut 2010 23:58
    muczo
    Poziom 16  

Witam
    Nie próbuj grzać tego układu bo jak ktoś wcześniej napisał można go uszkodzić.
    Układ zawiera mostek północny i południowy oraz kartę grafiki GF 7150.
    Osobiście wykonałem kilka reballi na tym układzie i powiem krótko jest bardzo ciężko gdyż ten chip jest bardzo delikatny.
    Samą operację należy wykonać dobrym sprzętem a hotairem albo opalarką uszkodzisz go na dobre.
    Najczęsciej uszkodzeniu ulegają pady na samej płycie głownej więc bez demontażu układu nie dowiesz się o tym.
    Oddaj sprzęt do dobrego serwisu :)

0
  • Pomocny post
    #13 20 Lut 2010 00:50
    KamilSz
    Poziom 17  

jak dobrze podgrzejesz płytę to OK da się zrobić, ale jak nie podgrzejesz pcb wystarczająco to pady z pcb poodpadają i lipa nic już potem z tym nie zrobisz - ale próbuj próbuj człowiek uczy się na błędach

0
  • #14 21 Lut 2010 11:40
    DJKompot
    Poziom 26  

Witam po krótkiej przerwie...

Płytę ułożyłem na dużym radiatorze podgrzewając go opalarką na zakresie 300 stopni, stopniowo, i napewno radiator miał max 150 stopni (mierzone). Od góry grzałem hotem ze sprcjalną przystawką aby nie grzać bezpośrednio po układnie (centralnie). Operacje powtórzyłem dwa razy z tą różnicą że za drugim razem hota dałem na większą temperaturę. Wszystko się udało, DVD działa.

Pozdrawiam

2