Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste pytanie dot. PENSOL SR965B/40W Solomon

xs400 19 Lut 2010 16:19 5021 14
  • #1 19 Lut 2010 16:19
    xs400
    Poziom 12  

Obecnie mam lutownice tarnsformatorową. Czasem zachodzi konieczność lutownia drobnych elementów: np teraz robieram aparat cyfrowy i musze rozlutować 2 płytki drukowane i pare malutkich przewodów. Ciężko mi to zrobić transformatorówką a na ten moment nie mam kasy na stacje lutowniczą.

Czy do takiego lutowania nadają sie lutownice takie jak: Lutownica oporowa typ.PENSOL SR965B/40W Solomon ?

Czy ona ma jakąś regulację temp? Czy moze zawsze sie nagrzewa do max i trzeba zasilanie odlaczyc?

0 14
  • TermoPasty.pl
  • #2 19 Lut 2010 16:25
    prologos
    Poziom 15  

Stary elektronik nauczył mnie ostrzenia grotu lutownicy transformatorowej w takich sytuacjach i jestem zadowolony z tej metody w przypadku braku lutownicy oporowej.
    Pozdrawiam

0
  • #3 19 Lut 2010 16:39
    xs400
    Poziom 12  

Swego czasu mialem bardzo dużą wprawę w lutowaniu i pewnie nawet mogloby sie obyc bez ostrzenia grotu, lecz nie o to mi chodzi.
    Chce mieć coś czym w miare wygodnie polutuje drobnice np SMD. Obecnie bardzo żadko cos naprawiam, wiec nie chce inwestować w stację lutowniczą. Stąd moje pytania odnośnie oporowej SR965B/40W Solomon. Czy mozecie na nie odpowiedziec?

0
  • TermoPasty.pl
  • #4 19 Lut 2010 16:44
    prologos
    Poziom 15  

Ta chyba nie ma regulacji . Generalnie do SMD używam HOT AIR są takie fajne zestawy "Stacja lutownicza Hot Air Kolba" chiński kosztuje około 200zł ale tym już zrobisz wiele.

0
  • #5 19 Lut 2010 16:46
    xs400
    Poziom 12  

czyli ona coraz mocniej sie rozgrzewa az do.... odlaczenia z sieci?

0
  • #6 20 Lut 2010 14:14
    krzycho123
    Poziom 31  

Ja bym wogóle nawet nie podchodził z transformatorem do tego typu prac .
    Wiecie co to ESD ? no właśnie , to nie problem grota . Grot można dorobić , lutownica z tranformatorowa nie nadaję się do naprawy ani montażu elektroniki . Jeden ładunek i mamy po procku czy innym wrażliwym układzie .

0
  • #7 20 Lut 2010 18:20
    Kwazor
    Poziom 30  

Solomon 40W jest lutownicą za silną !! ona idealnie nadaje się do większych podzespołów ale nie SMD !!

Jest solomon 25W ten juz bedzie bardziej odpowiedni.

Pamietajcie ze ostrzenie grotów nowych lutownic powoduje bardzo szybką erozję grotu..( sa pokryte specjalnym stopem) mam Salomona 40W juz od ponad roku i grot nie wykazuje żadnej erozji...

0
  • #8 20 Lut 2010 18:38
    xs400
    Poziom 12  

Ponawiam pytanie czy tego typu lutownice coraz mocniej sie rozgrzewają az do.... odlaczenia z sieci? Czy moze maja regulowana temp? Czy taki solomon np 25W bedzie tansza alternatywa dla stacji lutowniczej, czy moze sie nie nadaje do naprawy drobnej elektroniki?

0
  • #9 20 Lut 2010 18:45
    serwis
    Poziom 37  

xs400 napisał:
    Ponawiam pytanie czy tego typu lutownice(...) moze maja regulowana temp? (...)

Lutownice tego typu SR965B/40W nie mają regulacji temperatury.

0
  • #10 21 Lut 2010 14:44
    xs400
    Poziom 12  

Cytat:

Rozumiem ze taka lutownice musze w odpowiednim odstepie czasu wlaczac i odlaczac z sieci, by utrzymywać odpowiednią temperaturę do lutowania?

0
  • #11 21 Lut 2010 16:38
    serwis
    Poziom 37  

xs400 napisał:
    Cytat:

Rozumiem ze taka lutownice musze w odpowiednim odstepie czasu wlaczac i odlaczac z sieci, by utrzymywać odpowiednią temperaturę do lutowania?

I tak i nie. Jeżeli lutujesz ciągle lub z małymi przerwami, to temperatura sama sie w miarę ustabilizuje. Wymusza to konstrukcja lutownicy- która przecież działa jak radiator.

A jeżeli jest długa przerwa w lutowaniu, to niestety temperatura wzrasta.
    Ale prostym sposobem na obniżenie temperatury w czasie "postoju" jest zasilanie lutownicy napięciem pulsującym, np. przez diodę.

0
  • #12 22 Lut 2010 15:48
    xs400
    Poziom 12  

hmm... czyli nie jest tak tragicznie: rozgrzewa sie, rozgrzewa przez chwile jest odpowiednia temp, a potem juz za goraco :)
    W takim razie chyba sie zdecyduje na tego SOLOMONA 25W, chyba bedzie ok do drobnej elektroniki?

0
  • #13 23 Lut 2010 09:50
    dipol
    Poziom 33  

Wszyscy ci tłumaczą a ty swoje -do naprawy takiej elektroniki musi być separacja (transformator ), Solomonem można lutować tylko trzeba założyć grot np 0.6 (takich używam 0.6;0.8;1 mm) i nie ma problemu jest w stacji stabilizacja temperatury.Lutownica transformatorowa do lutowania w takich układach jak wspomnieli koledzy wcześniej to "zbrodnia". A żeby sprawnie i pewnie lutować no to trzeba trochę poćwiczyć -polecam jak zwykle sześcianik (1cm x1cm 0.8-1mm) zlutować i nie ma potem problemu hi.
    Pozdrawiam!!

0
  • #14 25 Lut 2010 18:31
    xs400
    Poziom 12  

Cytat:
    Wszyscy ci tłumaczą a ty swoje
    dipol chyba Ci sie tematy pomylily :) Nie pytalem o transformatorówke ani stacje lut., tylko o obsluge kolbowego Solomona.
    Mysle ze zdecyduje sie na tego 25W, bede go mial do SMD czyli srednio 3 razy w roku :) Dzieki i pozdrawiam!

0