Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Indesit WDN 2296 XWO - nie wiruje

19 Feb 2010 16:24 4346 8
  • Level 13  
    Witam. Mam problem z pralką indesit WDN 2296 XWO. Pralka nie wiruje, a dodatkowo słychać jakby iskrzenie od silnika. Czy to mogą być szczotki(jeśli tak to jakie kupić) i dlaczego nie wiruje a kręci?
  • User removed account  
  • Level 14  
    Witam

W zależności jaką masz pralkę (XWO lub XWU) były tam stosowane dwa rodzaje silników i zestawów szczotek jeżeli chodzi o produkty oryginalne.
    Pierwsza wersja :
    C00194594 x 1
    SZCZOTK. SILN.KOL.CESET MCA38-52/64 ARIS

Druga wersja:
    C00196540 x 1
    SZCZOTK. SILN.'ICE 16000041100'ARISTO

Bardzo wątpię że to wina szczotek ale ... możesz próbować.
    Na twoim miejscu nie bawił bym się jednak w oryginalne zestawy szczotek które są zbyt drogie, możesz wymontować szczotkę ze szczotko trzymacza i dopasować jakąś tańszą. Przylutowanie z montażem nie powinno ci zająć więcej niż 20-30 min .
    Jeżeli natomiast masz uszkodzony silnik to daj znać bo być może mam taki jeszcze gdzieś :)
  • Level 13  
    To chyba jednak silnik. Iskrzenie słychać głównie gdy pralka zaczyna wirować jeszcze przed końcowym wirowaniem. Silnik jest dość gorący. Jak można sprawdzić, czy to rzeczywiście silnik uległ uszkodzeniu?
  • User removed account  
  • Level 22  
    Ocena uszkodzenia jest prosta. Od tyłu pralki należy odkręcić pokrywę. Silnik jest przymocowany na kilku śrubach (3 czy 4) odłączyć należy kostkę przyłączeniową i silnik mamy wyjęty. Po odkręceniu plastikowej oprawy szczotkotrzymacza (2 wkręty) mamy szczotkę w ręku i możemy ocenić czy jest wystarczająco długa i daje się łatwo wcisnąć do szczotkotrzymacza. Musimy sprawdzić dwie szczotki. Należy obejrzeć powierzchnię komutatora po którym ślizgają się szczotki. Powinna być w jednolitej barwie. Jeśli występują miejsca wypalone, obszary czarne przy pozostałej powierzchni lśniącej istnieje duże prawdopodobieństwo że uszkodzony jest wirnik.
    Można oczywiście poza pralką uruchomić silnik zwierając odpowiednia wyjścia ze stojana ze szczotkami i sprawdzić jak silnik pracuje, czy praca jest równa i bez silnego iskrzenia.
    W przypadku zużycia się tylko szczotek możemy je wymienić kompletne (całe z oprawami) jest to wersja prostsza ale droższa lub dopasować szczotki węglowe ręcznie do opraw.
  • Level 13  
    To chyba jednak szczotki. Montując jedną z nic chowa się w obudowie na tylko 1mm, gdy druga na 3mm. Nie wiem tylko czy silnik nie jest zbytnio przerdzewiały. 5 miesięcy temu wymieniłem wąż zbiornik-zasobnik który przeciekał i woda też dostawała się na silnik. Ale 5 miesięcy już nie przeciekła ani kropelka. Szczotki są chyba strasznie krótkie. A pola na wirniku wszystkie wyglądają tak samo, także nie ma na nim zwarcia chyba? Czy w sklepie wystarczy podać to:
    C00194594 x 1
    SZCZOTK. SILN.KOL.CESET MCA38-52/64 ARIS
    nie wiem czy będą mieli takie szczotki(chyba kupie oryginalne, ta pralka chodzi 15lat co najmniej raz dziennie i naprawdę mi na niej zależy)

Pralka Indesit WDN 2296 XWO - nie wiruje Pralka Indesit WDN 2296 XWO - nie wiruje Pralka Indesit WDN 2296 XWO - nie wiruje Pralka Indesit WDN 2296 XWO - nie wiruje Pralka Indesit WDN 2296 XWO - nie wiruje
  • Moderator of Home appliances
    Wyczyść komutator , załóż szczotki dwuwarstwowe i wtedy okaże czy silnik masz sprawny.
  • Level 13  
    Nowe szczotki już założone, lecz nie wiem jak optymalnie ustawić silnik względem bębna. Czy założyć pasek i wtedy regulować? I jak musi on być napięty?

Proszę o rady, nie mogę uruchomić pralki przez ten pasek.

Edit:
    Już wszystko naprawione, silnik przykręcony, pralka wiruje(łożysko w silniku trochę trzeszczy także następnym razem do wymiany silnik).
    Pozdrawiam i dziękuję za rady.