Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustalanie stanu wyjściowego końcówek

superhero1235 19 Lut 2010 18:46 1068 7
  • #1 19 Lut 2010 18:46
    superhero1235
    Poziom 15  

Witam,
    Jestem w trakcie nauki programowania w bascomie. Do tego celu służy mi mikroprocesorowa ośla łączka. wiadomości z działu który teraz czytam już niby umiem lecz postanowiłem przeczytać go w nadzieji że doczytam się czegoś ciekawego. I jak się okazało Piotr Górecki (autor) wprowadził mnie w niezły problem. Wszystko jest na zdjęciach.
    Nie mogę pojąć tego co podkreśliłem. Jak stan niski może włączyć tranzystor w tym schemacie? I jak stan wysoki może wyłączyć inne tranzystory ( których na schemacie nie ma)?
    Wiem że dla wielu z was może wyda sie to dziecinnie proste ale ja myśle już nad tym już od tygodnia i nadal nie rozumiem czemu tak jest?
    Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
    Pozdrawiam

0 7
  • Pomocny post
    #2 19 Lut 2010 19:07
    czesiu
    Poziom 33  

To jest tranzystor PNP i gdy na bramce jest 0V to tranzystor jest otwarty bo występuje różnica napięć między bazą a emiterem. Jak podasz na bazę Vcc to napięcie baza-emiter będzie =0 i tranzystor będzie zatkany.

0
  • #3 19 Lut 2010 19:13
    superhero1235
    Poziom 15  

Dzięki. Czyli to po prostu wina tranzystora. Jak by tam dać npn to by było normalnie?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Lut 2010 19:38
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Wlozenie tam tranzystora npn wymagaloby takze innych modyfikacji ukladu - jakich to masz cwiczenie :)
    BTW, to jest tranzystor bipolarny, wiec czesiu dla precyzji to nie napiecie pomiedzy baza a emiterem jest istotne, tylko plynacy prad. Ten tranzystor wzmacnia prad bazy, zmiany napiecia sa wtorne i wynikaja z prawa Ohma.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Lut 2010 21:22
    mazomen
    Poziom 15  

superhero1235 a czemu uważasz użycie tranzystora pnp za problem ? Czy jest on "nienormalny" ? Do wyświetlacza ze wspólną anodą on jest najlepszy a podanie na wyjście portu 0 zamiast 1 nie sprawia przecież problemu.

0
  • #6 19 Lut 2010 21:24
    janbernat
    Poziom 38  

"Czyli to po prostu wina tranzystora. Jak by tam dać npn to by było normalnie?"
    No nie - to nie jego "wina"- tylko typ tranzystora.
    PNP są tak samo normalne jak NPN.

0
  • #7 19 Lut 2010 21:33
    mazomen
    Poziom 15  

A jeśli chodzi o schemat z rys.3 to niema tam innych tranzystorów gdyż jest to schemat uproszczony obrazujący zasadę działania zapalania kropki na wyświetlaczu w ćwiczeniu z przerzutnikiem RS. Mikroprocesorowa ośla łączka bazuje na płytce testowej AVT3500 stworzonej specjalnie na potrzeby tego kursu. I to właśnie na tej płytce są 4 tranzystory (o nich wspomina autor pisząc że trzeba wyłączyć pozostałe tranzystory) sterujące poszczególnymi wyświetlaczami.

0
  • #8 21 Lut 2010 13:17
    superhero1235
    Poziom 15  

mazomen napisał:
    A jeśli chodzi o schemat z rys.3 to niema tam innych tranzystorów gdyż jest to schemat uproszczony obrazujący zasadę działania zapalania kropki na wyświetlaczu w ćwiczeniu z przerzutnikiem RS. Mikroprocesorowa ośla łączka bazuje na płytce testowej AVT3500 stworzonej specjalnie na potrzeby tego kursu. I to właśnie na tej płytce są 4 tranzystory (o nich wspomina autor pisząc że trzeba wyłączyć pozostałe tranzystory) sterujące poszczególnymi wyświetlaczami.

To wiem , w końcu mam ten kurs i zrozumiałem o co chodzi autorowi.
    Dziękuję wszystkim którzy odpowiedzieli na moje pytanie, bardzo mi pomogliście.
    Pozdrawiam wszystkich.

0
  Szukaj w 5mln produktów