Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PoradĽcie jaki¶ siłownik do klapy starego pieca.

_MarSs_ 19 Lut 2010 19:43 4441 6
  • #1 19 Lut 2010 19:43
    _MarSs_
    Poziom 16  

Witam,
    chciałbym poprawić jako¶ć życia dziadkom mozliwie małym kosztem.

Maj± stary piec centralnego ogrzewania z obiegiem grawitacyjnym, w którym co jaki¶ czas trzeba otwierać i zamykać tak± klapę wentylacji paleniska.

Mam jaki¶ termostat, który może zał±czać jakis siłownik elektryczny.

Sondę zamontowałem na rurze z pieca i elegancko działa "na sucho".

Problem w tym, że nie mogę znaleĽć żadnego sensownego siłownika wykonawczego. Moje założenie jest takie:
    1. niska cena (więc profesjonalne Belimo odpada w przedbiegach) budżet max. 50zł;
    2. co¶ jakby elektromagnes, żeby klapa zamykała się grawitacyjnie przy zaniku zasilania;
    3. sprawdzałem jakie¶ graty w piwnicy (cewka z dzwonka, cewka z gongu, cewka ze starego regulatora napięcia...) niestety maj± za mały "uci±g";
    4. mam "wolne" 500mA 12V i duuużo A 230V ;-)

PoradĽcie gdzie mogę znaleĽć co¶, zanim się zima skończy..

0 6
  • Pomocny post
    #2 19 Lut 2010 20:47
    12gucio
    Poziom 20  

Witam!
    Poczytaj tu-http://forum.muratordom.pl/post3875532.htm#3875532 s± tu ciekawe rozwi±zania.

0
  • #3 21 Lut 2010 17:44
    brzoza59
    Poziom 11  

Witam! Ja mam zrobiony siłownik z silniczka od wycieraczek samochodowych .Dwie krańcówki ( czyli wył±czniki) .Zmontowałem układ na trzech przekażnikach i z termostatem tak jak ty to opisujesz z tym że układ pracuje na 12v z zasilacza. Praca jego to już prawie 8lat zamyka klapę popielnika i otwiera.Teraz mam w planie zmienić silnik na siłowniczek od drzwi samochodowych powinien działać kwestia dobrania przełożenia bo to zależy od ciężaru klapy popielnika. My¶lę żę możesz spróbować . Pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

A zapomniałem ! Przepraszam .Tam chodzi jeszcze o to co w razie zaniku napięcia jesli jest pompka nawet i grawitacyjne ma sie zamkn±ć.Ja zastosowałem UPS-a . w tedy zawsze jest napięcie, albo mały akumulator i ładowanie buforowe i będzie działać.

0
  • #5 22 Lut 2010 06:42
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Skorzystaj z rady mirrzo ,to certyfikowane urz±dzenia i z przeznaczeniem do takich wła¶nie celów . Po co więc kombinować ?

0
  • #6 22 Lut 2010 06:53
    12gucio
    Poziom 20  

serwisant73 napisał:
    Skorzystaj z rady mirrzo ,to certyfikowane urz±dzenia i z przeznaczeniem do takich wła¶nie celów . Po co więc kombinować ?

Witam!
    Pewnie że najlepsze rozwi±zanie ,ale nie mie¶ci się w budżecie.

0
  • #7 09 Kwi 2010 16:52
    _MarSs_
    Poziom 16  

No i rozwi±załem problem dzięki temu linkowi do Muratora.
    Kto¶ tam napisał, że użył mocnego stycznika. Ja stycznika nie miałem ale mam w piwnicy masę starych transformatorów - różnych. Wybrałem taki ¶redni, może 20 watowy w układzie EI. Następnie wysun±łem z niego blachy, złożyłem je tak, że wszystkie E były z jednej strony, natomiast wszystkie I skręciłem ze sob± i przymocowałem do klapy pieca. Transformator na regulowanym wysięgniku przymocowałem do korpusu pieca - i... DZIAŁA! :D

Ustawiłem termostat "na grzanie" czyli jak temperatura spadnie poniżej 50st. to zał±cza obwód zasilania "transformatora", ten przyci±ga kotwicę i otwiera klapę pieca, piec się rozgrzewa, temperatura wody ro¶nie i jak osi±gnie 56st. to termostat wył±cza obwód, klapa się zamyka i tak w koło.
    Wszystko działa ¶wietnie, nie ma zagrożenia nadmiernego wzrostu temperatury, szkoda tylko, że tak póĽno to skończyłem, bo się ociepliło :cry:

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo