Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)

mirekk36 19 Feb 2010 19:58 97031 52
Optex
  • Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)
    Witam,

    Ponoć każdy prawdziwy mężczyzna musi spłodzić syna, posadzić drzewo oraz ... zbudować dom albo robota. Ja wybrałem to drugie - spłodziłem robota dla syna ;)

    Inny cel to zdalna obserwacja moich 2 kotów w mieszkaniu w najróżniejszych sytuacjach i filmowanie ich nawet gdy się tego nie spodziewają ;) Niestety kot który ma ciemne futro jest biedny bo czujniki słabo go widzą więc najechał kiedyś na niego i teraz kot spyla gdzie pieprz rośnie gdy zobaczy to nadjeżdżające monstrum. Natmiast biały kot hmmm olewa trochę robota bo wie, że ten nigdy go nie najedzie - nawet jeśli specjalnie pilotem chcemy to zrobić to nie da rady.

    Robocik można sterować na 3 różne sposoby: Pilot IR (RC5-Philps) lub Radio 433MHz (przełączamy tylko odpowiednią zworkę) . Odbiornik 433MHz firmy Telecontrolli jest w stanie PowerDown - gdy nie jest używany.

    Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)

    a poza tym równolegle także za pomocą Bluetooth. Moduł BTM-222 ma spory zasięg i robot steruje także włączaniem i wyłączaniem zasilania do modułu w celu oszcz. energii.

    Robocik wyposażony jest w pokładową kolorową bezprzewodową kamerkę 2,4GHz która jest ruchoma i zdalnie sterowana. Może obracać się w poziomie o 180st. Kamerka wyposażona jest w podświetlanie za pomocą SZPERACZA, czyli pakietu białych super jasnych białych diod LED sterowanych sygnałem PWM. Serwomechanizm obracający kamerę ma włączane zasilanie tylko na czas gdy ma się obracać i po obrotach automatycznie zasilanie jest wyłączane w celu oszczędności energii.

    (Sorki za filmik z kamerki - kiepskiej jakości i tylko czarno-biały - ale tylko taki koci monitor miałem pod ręką jak to robiłem - może później dam jeszcze filmik z kamerki robota z podglądu np kotów i w kolorze)

    Na pokładzie znajdują się jeszcze: 3 czujniki odległości pracujące także w podczerwieni i nie "gryzą" się ze zsterowaniem z pilota IR. Poza tym jest BUZZER sygnalizujący pewne operacje.

    Z przodu kamery na ruchomej platformie widać efekt pływającej niebieskiej diody LED. To tylko taki bajer dla syna - taki "ala radar". Osiem diod LED sterowanych jest przez rejestr przesuwny 74HC595 czyli procek wykorzystuje programowe SPI. Oczywiście także można go włączać i wyłączać zdalnie - jak wszystko prawie.

    Platforma robota wykonana jest z normalnego laminatu na którym umocowane są kolejne płytki PCB oraz inne wsporniki itp. Do platformy przymocowane są dwa większe serwomechanizmy które przerobiłem żeby były silniczkami DC z przekładnią i miały odpowiednią MOC ;)

    Silnikami steruje pokładowy L293D . Oczywiście wykorzystałem ładnie sterowanie płynną mocą silników dzięki czemu mam możliwość zmiany biegów. Albo automatycznego zwiększania mocy w zależności od stanu wyczerpującej się baterii akumulatorków. Naturalnie dzięki wykorzystaniu PWM'a do sterowania silników - tak przygotowałem procedury do jego kierowania, skrętów i ewolucji za pomocą klawiszy pilota, że wszystko działa super płynnie, wygodnie i można wydziwiać sterowaniem przy różnych prędkościach. Np gdy robot jedzie a na chwileczkę tylko klikniemy klawisz skrętu to PWM zmniejsza na chwilę moc silników i delikatnie reaguje na skręty - prowadzi się go prawie jak auto ;) może nawet jak auto wyścigowe.

    Procesor oczywiście pięknie mierzy napięcie na akumulatorach tak aby się zbytnio nie rozładowały. Ich stan sygnalizuje diodami: Zieloną, Pomarańczową i Niebieską w klawiszu głównego wyłącznika. Gdy stan baterii jest krytyczny - procesor odłącza wszystko co chce zjadać prąd - wszystkie moduły a nastepnie sam wprowadza się w śpiączkę. Czyli trza naładować.

    Zasilanie rozwiązałem w oparciu o przetworniczkę LM2940-5.0 Jest to milion razy lepsze rozwiązanie niż tradycyjny 7805 poniważ: mniej się grzeje a co najważniejsze !!! .... przetworniczka działa nawet przy napięciu wejściowym 6V i to stabilnie dzięki czemu ładnie przetwornikiem ADC mogę kontrolować napięcie akumulatorków.

    Tylko kamera ma oddzielny pakiecik akumulatorków bo ona też ma smaka na prądzik ;) ale na tym oddzielnym pakieciku starcza na dłuuugo ;)

    Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)

    ITELIGENCJA Robota - wyszła mi jak na razie dosyć fajnie, ponieważ można go sterować albo pilotem IR albo RC 433MHz ---- albo z komputera na przykład przez Bluetooth za pomocą oczywiście specjalnego dedykowanego programu ;)

    Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)

    Oczywiście inteligencja polega na tym, że gdy przestaniemy go sterować ręcznie to sam przełącza się na tryb automatycznego życia. Jeździ sobie tu i tam, pięknie omija przeszkody. Ale nie zawsze jeździ w lewo albo w prawo. On często gdy widzi przeszkodę z przodu to WĘSZY i czasem uzna że lepiej pojechać w lewo a czasem w prawo. Całkiem przy okazji tworzenia takiego elektronicznego Frankensteina - wyszła ciekawa opcja - że robot potrafi sam wyszukiwać wyjścia z pułapki ;) .... widać to trochę na filmikach. Fajnie też wygląda gdy mu zagrodzimy drogę nogami ale zrobimy małą przerwę. Wtedy on gdy wywęszy, że jest przerwa - to zaczyna taniec i próbuje aż do skutku żeby tylko wcisnąć się w tę przestrzeń/dziurę i pojechać dalej.

    SZPERACZ podświetlenie ostro daje w ciemności a koty fajnie wyglądają gdy są zaskoczone we śnie albo gdy w nocy dobierają się do michy z jedzeniem ;)

    Cały program napisany jest w C i zostało jeszcze bardzo dużo miejsca w pamięci procka - więc będę mógł go spokojnie rozwijać i rozwijać - bo pomysłów na tą platformę mam jeszcze sporo.

    Generalnie napisałem też program w Delphi na PC do sterowania robotem. Docelowo planuję zawrzeć w nim okienko, które będzie przechwytywało obraz z kamerki. Bo teraz to podłączam kamerkę pod monitor z wejściem TV, robię sobie PIP na monitorze i w prawym dolnym rogu obserwuję gdzie robot podąża sterowany przez Blututcha ;)

    Poniżej fotki z początków i testowania całości gdy jeszcze używałem płytki stykowej jak zwykle. Poi drodze zmieniłem kółko swobodne. Wcześniej było takie niebieskie duże z podstawki pod półeczkę na kółkach do łazienki. Wypersfadowałem żonie , że półeczka w łazience wcale nie musi jeździć ;) .... ale później użyłem mniejszego - takiego meblowego chyba z Castoramy z łożyskiem, bo lepiej było mi z jego montażem.

    Udostępniam schemat oraz wsad do procesora w postaci *.HEX

    Robotem steruje ATmega32. Wykorzystuję jeden sprzętowy PWM do sterowania silnikami, programowy PWM do sterowania jasnością Szperacza, programowa obsługa SERWA obracającego kamerkę, ten sam timer służy mi także do tyknięć systemowych dzięki czemu wszystko działa ładnie jakby w czasie rzeczywistym w oparciu o zdarzenia i programowe timery do różnych celów.

    Płytki robione termotransferem "na żelacho" wytrawiane w B327 czy jakoś tak ;)

    aha dzięki temu rozwiązaniu z linku poniżej:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1343484.html

    wsad do procka można ładować do ROBOTA też bezprzewodowo i bez podłączania kabli - wszystko przez Bluetooth.

    Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)

    Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)

    Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)

    Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)


    FILMik


    Robot w strasznym ciemnym labiryncie


    Czy to sztuczny kot?




    Mój kot to jak godzilla albo kot-zilla dla robota ;)
    Robo BLUE - robot (Bluetooth/Podczerwień/RC 433MHz)

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    mirekk36
    Level 42  
    Offline 
    Ciekawy kurs VIDEO - EAGLE - zajrzyj na mój blog
    mirekk36.blogspot.com - VOLATILE ? to łatwe

    Has specialization in: programowanie: avr c, delphi pc, esp32, esp8266, Kursy ESP
    mirekk36 wrote 9195 posts with rating 2272, helped 964 times. Live in city Szczecin. Been with us since 2006 year.
  • Optex
  • #2
    drzasiek
    CNC specialists
    Projekt ciekawy i dobrze wykonany ale, jak nauczyłeś koty żeby nie traktowały robota jako poruszający się cel?
    Miałem wiele kotów i każdy reagował tak samo na poruszający się sznurek, nie wspominając już o gonitwach za mini samochodzikiem RC.. Gdybyś tym chciał sfilmować mojego kota to by za chwile przewrócił łapą tego robota bo po co się ma ruszać :)
  • #3
    grendel123
    Level 15  
    Kocia inwigilacja :)
    Napisz coś więcej o algorytmie automatycznego poruszania się?
  • Optex
  • #4
    DonQuijote88
    Level 14  
    Czy mógłbyś napisać jaką kamerkę zastosowałeś i jaki do niej rodzaj transmisji danych? WiFi? Ewentualnie gdzie taką można zakupić?
  • #5
    mirekk36
    Level 42  
    drzasiek --> kot kotu nierówny ;) .... moje są jakieś płochliwe. Robot nie jest znowu w takiej wersji mini ale fakt, że koty są większe ... Pomimo to, na razie czują respekt i dobrze

    grendel123 , kamilcendrowski --> trudno mi teraz rozpisać cały algorytm bo na razie to tak na szybkiego pisany soft. Jednak mam 3 czujniki. Jeden - środkowy i dwa boczne łapiące strefy na ukos po bokach.

    Generalnie czujniki są sprawdzane co ok 20ms. Jako pierwszy sprawdzany jest środkowy. Jeśli nic nie widzi to dopiero po nim sprawdzany jest lewy i prawy. W ich przypadku działanie jest proste bo jeśli lewy wyszuje coś to załączany jest skręt w przeciwną stroną do momentu aż przestanie widzieć przeszkodę dlatego ładnie robot skręca gdy ukosem jedzie na przeszkodę obojętnie z prawej czy z lewej.

    Ale jednak ten mechanizm pozwala też wyszukiwać DZIURY w ścianie ;) ... bo gdy wjedzie w trójkąt zakończony otworem to tak:

    1. lewy widzi i skręt w prawo
    2. od razu po nim sprawdzany jest prawy - jeśli widzi to w skręt w lewo
    3. za każdym takim skrętem robot porusza się nieco do przodu co powoduje bardzo ciekawe zjawisko do obserwacji, wręcz zabawne - on jakby węszył - raz w lewo raz w prawo żeby się nie dotknąć przeszkody z lewej i prawej i jednocześnie kieruje się w dziurę. Oczywiście to też kwestia dobranych czasów opóźnień impulsów skrętów (niewielkie opóźnienia ok 50ms) Wyszło z tego takie samo-naprowadzanie na dziurę ;)

    Natomiast gdy jest trójkąt ale zamknięty - to najpierw węszy bo pierwsze przeszkodę widzą czujniki lewy i prawy więc próbuje się wciskać do środka, ale w końcu łapie czujnik z przodu.

    A czujnik z przodu ma najwyższy priorytet i jest sprawdzany w powtarzającym się cyklu jako pierwszy. Więc gdy coś wykryje to 2 razy z rzędu sprawdza co jest po bokach aby wybrać czy ma pójść w lewo czy w prawo. Czasem w tym czasie też powęszy - ale w końcu zadziała ostateczny mechanizm, że następuje dłuższy nieco skręt w wybranym przez niego kierunku tak żeby jeśli już kolejny lewy albo prawy załapie - to jest już ustawiony na ukos i w zasadzie jeszcze raz skręca co powoduje, że wygląda to jakby robił zwrot w tył i odjeżdża. Oczywiście to wszystko dzieje się dość szybko - a jak mówiłem cykl to 20ms.

    DonQuijote88 --> kamerka zwykła 2,4GHz. Nie jest to WiFi do PCta. Jest odbiornik 4kanałowy z wyjściem Video i Audio - bo kamerka ma też mikrofon. No jest takich kamerek od groma i trochę na allegro.
  • #6
    XsaperX
    Level 16  
    Projekt nawet fajny ;) A myślałeś może o z budowaniu takiej niby stacji dokującej, do której robot by podjeżdżał i ładował swoje akumulatory? Może trochę przerost formy nad treścią ale myślę, że warto się pobawić. Wtedy wszystko byłoby całkowicie automatyczne i można by zrobić coś podobnego do stróża, zdalnego oka na dom, kiedy nas nie ma :D
  • #7
    Mamut
    Level 18  
    Ośmielę się zauważyć, że LM2940-5.0 nie jest przetwornicą (przetwornica - zasilacz impulsowy), jest jedynie stabilizatorem o pracy ciągłej typu "Low-drop" (o małej różnicy napięć we-wy). Co za tym idzie, gdyby zasilić go takim napięciem jakiego wymaga 7805 grzałby się tak samo.
  • #8
    mirekk36
    Level 42  
    XsaperX --> no no, jak już człowiek zrobi taką platformę to milion pomysłów do głowy przychodzi. Może kiedyś i za to się zabiorę ;)

    Mamut --> kłócił się nie będę bo z elektroniki analogowej nie jestem mocny ;) ... i dziękuję za uwagę. Co do grzania to zapewniam cię, że jakoś mniej się grzeje a miałem okazję sprawdzić najpierw na 7805 zanim przyszła przesyłka z LM2940. Więc przy świeżo naładowanych akumulatorkach i napięciu ok 10-11V scalak 7805 grzał się bardzo wyczuwalnie pomimo radiatorka. A na tej stabilizatorze (już się poprawiam) .... radiator bywa co najwyżej ledwo wyczuwalnie ciepły więc jakoś może lepiej troszkę sobie radzi. Co ciekawe na wyjściu 7805 miałem ok 4,9V a na wyjściu LM2940 mam ok 5,1V i to co najważniejsze to stabilnie działa nawet jak pisałem przy niskim napięciu wejściowym gdzie 7805 się już wykańczał i z prockiem działy się różne dziwne rzeczy ;)
  • #9
    Anonymous
    Anonymous  
  • #10
    Tasioror
    Level 11  
    Ja mam pytanie do czujników podczerwieni mianowicie jaki to model i jaka jest ich skuteczność (chodzi mi o odległość po której reagują?). Projekt mi się podoba. Jeśli mogę proponuje plexi jako obudowę będzie ładniej i estetyczniej (wiem ze powinienem się skupić na konstrukcji ale gryzie mnie w oczy to PCB na wierzchu). :)
  • #11
    mirekk36
    Level 42  
    tlock wrote:
    Mam takie pytanie skąd masz kamerkę?
    już pisałem z allegro

    tlock wrote:
    Próbowałeś przekazać obraz do pc?.......
    Do tego chciałem transmisję Video, która pokazywana była w by oknie programu sterującego na PC.

    Oczywiście, że tak - niedługo w tym programie sterującym będzie właśnie okienko z obrazem wprost z kamery i z możliwością od razu nagrywania materiału na dysk do pliku AVI.

    I podobnie jak ty zamierzam w niedalekiej przyszłości zrobić coś większego tyle że jeszcze z ramieniem, które będzie miało kilka stopni swobody i będzie mogło przenosić różne rzeczy ;)

    Dodano po 3 [minuty]:

    Tasioror --> czujniki są firmy Sharp GD2D150A. Są jednobitowe czyli albo 0 albo 1. Wykrywają obiekty z odległości od 15cm do 30cm.

    Odnośnie PCB zamiast plexi - to zrobiłem to ze względu na o wiele łatwiejszą obróbkę jak dla mnie. Poza tym planuję do tego właśnie zrobić ale już na spokojnie jakąś fajną obudowę, którą pomaluję lakierem w sprayu. Obudowa będzie chyba z plexi ;)
  • #12
    PsychoBear
    Level 1  
    Fajny projekt, jak przesyłasz obraz na PCta?
  • #13
    mirekk36
    Level 42  
    PsychoBear wrote:
    ....., jak przesyłasz obraz na PCta?


    Korzystam z jakiegoś dowolnego urządzenia przechwytującego sygnał Video. W jednym kompie jest to karta VGA z wejściem video a w innym mam wejście FireWire do którego podłączam swoją przerobioną kamerkę SONY, która po odblokowaniu elektroniki może służyć także jako zwykły magnetovid ;) a ma wyjście obrazu FireWire więc akurat do kompa i ten obraz jest mega najlepszy.
  • #14
    Lukaszinfer
    Level 12  
    Witam,

    Gratuluje konstrukcji ale moglbys wstawic wsad do procka ktory steruje Bluetooth?
  • #15
    mirekk36
    Level 42  
    Lukaszinfer wrote:
    Witam,
    ..... ale moglbys wstawic wsad do procka ktory steruje Bluetooth?


    Ten sam wsad pozwala na jednoczesne sterowanie zarówno przez Bluetooth jak i przez pilota na podczerwień ;) .... bez najmniejszego problemu. (to tak jak w notebooku możesz kursorem na ekranie sterować jednocześnie Touchpad'em ale i dodatkowo podłączoną myszką). Jeszcze tylko muszę dodać obsługę pilota radiowego 433MHz ale to już banał.... najpierw jednak będę musiał przygotować sobie takiego pilota radiowego na małym nadajniczku Telecontrolli.

    Jedynie pomiędzy sterowaniem przez podczerwień i pilota 433MHz będzie trzeba wybierać tzn przełączać zworką - z którego rodzaju sterowania chcemy korzystać. A Bluetooth będzie niezależnie działał z jednym i drugim.

    Wsad będzie się rozwijał jeszcze i będę go aktualizował tu na elektrodzie jak się da i będzie zainteresowanie.
  • #16
    pier
    Level 24  
    Hmm... A gdzie czujnik podczerwieni który Zrobiłeś? Czyżby sharpy okazały się lepsze?
    Na filmiku widać że jednak w prototypie był Twój czujnik. A więc dlaczego jednak sharpy?


    Jakich silników Użyłeś do napędu?
    Ja w robocie którego tworzę użyłem silników firmy escap. Nie są one za mocne ale za to są bezgłośne, ba w ogóle ich nie słychać. I pobór prądu na poziomie ~ 60mA też jest dużym plusem.
    Twój BLUE chyba za długo nie pojeździ na tym akku?
  • #17
    mirekk36
    Level 42  
    pier --> silniki do kół napędowych to serwa Vellmana ES-030. Kupiłem je kiedyś za grosze i tak leżały i czekały na wyrok. Troszkę je słychać jak działają ;) tym bardziej, że daję im napięcie FULL czyli ok 10-11V gdy włączam najszybszy bieg ;) bo mogę zmieniać biegi z pilota. Oczywiście gdy bateria jest naładowana na FULL to jeżdżę na najniższym biegu, żeby ich nie zamordować. Ale też sam procesor dba o to, że gdy napięcie spada i silniki już za słabo miałyby się poruszać to bieg się zwiększa - czyli można powiedzieć, że jest taka zautomatyzowana "automatyczna skrzynia biegów" ;) Ile żrą prądu już nie pamiętam ale nie martwię się tym bo na prawdę starcza już teraz na dużo zabawy. Nie wiem co to znaczy długo dla ciebie. Takiego testu, żeby włączyć i cały czas non stop jechać to nie robiłem nawet, ale ten pakiet 8 akumulatorków 1200mAh na prawdę starcza na dość długo jak dla mnie.

    A teraz odnośnie moich oczu robota ;) .... jak słusznie zauważyłeś w prototypie robot je posiadał. Ale okazało się, że usilnie potrzeba mi było widzieć obiekty tak troszkę na ukos do przodu. Widać na materiałach jak mam pod kątem ustawione te boczne czujniki - a niestety tego nie dało się zrobić na moim układzie. Wprawdzie mój układ widzi z dalszej odległości obiekty z lewej i z prawej, jednak gdy nagle skręci albo ja pilotem skręcę i blisko będzie ściana - to dzięki oddzielnemu Sharpowi ładnie się od niej odsunie. Zresztą takie rozstawienie Szharpów pozwoliło mi na stworzenie tej fajnej choć może i prymitywnej pseudo inteligencji WĘSZENIA ;)

    Jednak spokojnie - mój układ zostanie zamontowany z tyłu robota. Bo czasem jak cofam szczególnie gdy siedzę w jednym pokoju i obserwuję tylko przez kamerkę robociczną - to przy cofaniu potrafię puknąć w przeszkodę. A na schemacie już przewidziałem jak widać, że z tyłu też jeden czujnik będzie. Więc mój układ nada się tam jak w sam raz - wręcz idealnie.

    Albo........ albo zamieszczę go na górze tego szperacza, żeby się mógł obracać i na wyższym poziomie sprawdzać przeszkody !!! o to jest pomysł ;) .... bo teraz gdy na wysokości Sharpów jest pusto a wyżej jakaś poprzeczka np od krzesła - to wiadomo - kicha. Całość zahacza się i to o kamerę. A tak??? --- to będzie dobre.

    Reasumując mój układzik "oczy robota" działa wyśmienicie i spełnia oczywiście wszystkie oczekiwania. Jak widać w prototypie też sobie spokojnie radził - choć o wiele gorzej wychodziło mu węszenie ;)
  • #18
    Belialek
    Level 22  
    Kolejna rewelacyjna konstrukcja. Aż prosi się o dodanie przegubu umożliwiającego ruch kamery góra-dół, wtedy można będzie rozpoznawać ludzi nie tylko po rodzaju obuwia :)
  • #19
    mirekk36
    Level 42  
    Belialek wrote:
    Aż prosi się o dodanie przegubu umożliwiającego ruch kamery góra-dół, wtedy można będzie rozpoznawać ludzi nie tylko po rodzaju obuwia :)


    Ojj tak, święta racja i to będzie pierwsza z modyfikacji w kolejnej wersji takiego robota ;)

    Z drugiej strony - to też się świetnie sprawuje - a najlepszy bajer jak się siedzi przy kompie , z kompa steruje i widzi oczami jego kamery jak jeździ po całym terenie. To jak gra komputerowa ;) Muszę zbudować drugiego takiego i będziemy z synem toczyć walki robotów .... Tylko konstrukcje będą musiały być bardziej pancerne ale i też jakieś narzędzia do niszczenia przeciwnika. Jakaś wysuwana łycha, obrotowy walec z kolcami itp hyhyhy

    Dodano po 3 [godziny] 20 [minuty]:

    pier --> właśnie przed chwilą moja chrześnica przestała się bawić robotem. A katowała go na MAX'a przez ponad 2,5 godz. Gdzie poza silnikami b.dużo prądu zżerało podświetlenie (Szperacz LED) , który zasysa sam ze 250mA . Więc starcza chyba na długo ;)
  • #20
    Szeregowy Maliniak
    Level 10  
    Piękna robota. A to moje pytanka
    1. Jestem początkującym ale zastanawiam się czy nie przejść na smd. Dam radę?
    2. Jak zrobić by tam gdzie nie są poprowadzone ścieżki została miedź?
    3. Nie mogę znaleźć w bibliotece LM2940, może być LM2937?
    4. Czu jest to jakiś znany stabilizator tzn. Czy znajdę go w "robotowym" w Poznaniu:?::D
    5. Do tego LM2940 wystarczą tylko dwa kondensatory (datascheet - one mają być ceramiczne ?) i nic więcej?
    6 W jakim programie robiłeś tą płytkę w 3D i czy da się zrobić w niej jakby całego robota?
    Powodzenia na dalszej elektronicznej drodze ;]
  • #21
    mirekk36
    Level 42  
    Szeregowy Maliniak ->

    1. Każdy da radę - trzeba tylko trochę poćwiczyć ;)
    2. Poczytaj sobie o robieniu płytek metodą "termotransferu". W skrócie: drukujesz obraz płytki na papierze kredowym, i przy pomocy żelazka na gorąco przenosisz toner z papieru na płytkę. Potem wytrawiasz i to wszystko.

    3. po co szukać LM2940 - wstaw sobie na schemat 7805 i zmień mu nazwę na LM2940. Dokładnie te same obudowy i dokładnie te same numery wyprowadzeń. Wystarczy zajrzeć do not i sobie jakoś radzić.

    4. Jak nie znajdziesz w sklepie naziemnym to na pewno w sklepie internetowym, ja kupowałem w ms elektronik pl

    5. ZAPAMIĘTAJ, zawsze daje się po dwa kondki na wejściu i wyjściu. Tak samo po parze kondków przy nogach zasilania każdego scalaka. A taka para to żelazna zasada Jeden z nich to ceramiczny 100nF a drugi jakiś elektrolityczny od 10uF do 47uF (tylko na wejściu czy wyjściu stabilizatorów napięcia mogą być elektrolity nieco większe.

    6. Płytki zawsze robię w programie EAGLE ze stronki cadsoft.de . A jej widok 3D uzyskuję przez dodatek tzw skrypt 3D dla Eagle gdzie generowany jest plik wejściowy dla innego programu jakim jest PovRay - też bezpłatny do zassania z netu

    to wsio ;)
  • #22
    pier
    Level 24  
    A można wiedzieć gdzie Kolega zakupił czujniki?
  • #23
    mirekk36
    Level 42  
    pier wrote:
    A można wiedzieć gdzie Kolega zakupił czujniki?


    Jeden miałem z dawnych zapasów już nawet nie pamiętam gdzie kupowany a kolejne jak i inne części np LM2940 - kupiłem ostatnio w http://www.mselektronik.com.pl/
  • #24
    Elektro-man
    Level 12  
    Super robot, gratulacje! Też tak chcę, ale dopiero dzisiaj sobie w przypływie wolnego czasu skleciłem najprostszą płytkę testową dla ATMEGI8 ;) Ile mniej więcej wyniosła cię budowa tego robota?
  • #25
    mirekk36
    Level 42  
    Elektro-man wrote:
    Też tak chcę, ale dopiero dzisiaj sobie w przypływie wolnego czasu skleciłem najprostszą płytkę testową dla ATMEGI8 ;)


    Na pewno się uda, życzę powodzenia.

    Elektro-man wrote:
    Ile mniej więcej wyniosła cię budowa tego robota?


    No gdyby nie liczyć modułów radiowych a byłoby sterowanie tylko na podczerwień, gdyby nie było kamerki pokładowej a zamiast czujników Sharpa dałbym swój układ "Oczy podczerwieni do robota"

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1382474.html

    to koszty za pozostałe duperele byłby znikome.

    A tak to:

    Kamerka ok 200zł, 3 czujniki Sharpa ok 150zł, moduł BTM-222 ok 60zł, i odb 433MHz jakieś 40zł.

    Uwaga dodałem nowy filmik - gdzie moja chrześnica zbudowała straszny labirynt dla ROBOTA. Aż się bałem czy da radę i się wykaże inteligencją i dobrym węszeniem ;) ale oceńcie sami - na górze w pierwszym poście.

    Dodano po 3 [minuty]:

    Film z kamery robota podczas podróży labiryntu nagrywałem na innej kamerze a dzisiaj nie mam w domciu karty z wejściem FireWire więc nie mogę go pokazać ale zrobię to wkrótce - też ciekawe doświadczenia i widoki ;)
  • #26
    Szeregowy Maliniak
    Level 10  
    mirekk36 nie do końca odpowiedziałeś na moje drugie pytanie. Ja robię płytki metodą termotransferu tylko tam gdzie nie ma scieżek to nie ma miedzi a u Ciebie jest tak że po bokach ta miedź jest ;] No i teraz pytanie czy to jest jakaś funkcja w eaglu (też w nim robię :D) czy trzeba mozolnie dodawać te zielone kółeczka :D
  • #27
    mirekk36
    Level 42  
    Szeregowy Maliniak --> aha, rzeczywiście się źle zrozumieliśmy ;) .... w każdym bądź razie zapoznaj się w Eagl'u z opcją zwaną "Polygon". Po kliknięciu na nią nadaj jej nazwę GND i enter (żeby wolne miejsca zostały oblane masą) .... ale nie zapomnij podać wartości parametru Isolate na ok 32. Gdy już narysujesz prostokąt otaczający płytkę to wystarczy kliknąć RATSNEST i pojawi się ładnie miedź w wolnych miejscach płyki, dzięki czemu mniej wytrawiacza zużyjesz ;)
  • #28
    wgruza
    Level 21  
    Czy bluetooth działający na 2,4 GHz nie zakłóca transmisji obrazu z kamery?
  • #29
    mirekk36
    Level 42  
    wgruza --> dobre pytanie, bo sam dopiero po zakupieniu kamerki 2,4GHz zacząłem się zastanawiać czy nie będzie kichy ;) .... ale okazało się, że nie ma żadnego problemu. No ..... może i jakiś tam super minimalny jest bo może i widać jakieś lekkie zakłócenia typu, że czasem "skoczy" obraz, czasem mignie ale dokładnie takie same zakłócenia pojawiają się gdy kamerka oddala się od odbiornika i jeździ po terenie a szczególnie gdy jest za jakąś ścianą czy ścianami. Tak na prawdę cieżko odróżnić czy to zakłócenia od BT czy od transmisji. Ale generalnie te zakłócenia w oglądaniu przekazu są pomijalne - tzn nikt chyba nie oczekuje od takiego przekazu jakości HDTV ;)

    Dodano po 5 [minuty]:

    Jak uda mi się w poniedziałek wrzucić filmiki z tej drugiej kamery to zamieszczę je tutaj. Będą już normalnie w kolorze a nie tak jak w pierwszym filmiku, gdzie aparatem filmowałem monitor czarno-biały i dlatego te pasy jeszcze pływały

    Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

    czy to sztuczny kot? a może zdalnie sterowany kot? - zobaczcie sami ;)

  • #30
    manekinen
    Level 29  
    No no, to się chyba kolego mocno nudzisz, tyle ostatnio fajnych zabawek pokazujesz ;)

    Już udam że nie widziałem jak kotka przejechał ;) ale w tym labiryncie to naprawdę bardzo fajnie i bezbłędnie się zachował. Pisałeś coś że co 20ms są sprawdzane czujniki... tak pomyślałem sobie żeby jeszcze bardziej podkręcić mu te węszenie, to te i tak dobre ruchy byłyby o wiele szybsze, ale ale tu chyba kolejnym czynnikiem będzie duży poślizg kółek przy tak szybkich manewrach.

    Programowy PWM tam jeszcze wlazł? Ładnie.

    Widzę jeszcze jakiś egzotyczny kwarc 18,432MHz, rozumiem że to dla modułu bluetooth? Jak szybko można dane przez taki moduł puścić, i czy robi jakieś byki po drodze? Trzeba stosować jakiś CRC?

    No i płytka ładnie wyszła