Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ sterujący serwomechanizmami

1906 19 Feb 2010 21:20 1380 1
    1906
    Level 10  
    Witam serdecznie!

Od jakiegoś czasu bacznie śledzę tematy związane z robotyka, niedawno postanowiłem że sam coś zbuduję. W kwestii mechanicznej nie było problemu, natomiast przy elektronice pojawiły się pytania. Mianowicie - chciałbym dowiedzieć się jakie są możliwości sterowania 4 serwomechanizmami. Mają one wykonywać następujący cykl:

1 serwo obrot o kąt 30 stopni
    2 serwo obrot o kąt 90 stopni
    3 serwo obrot o kąt 30 stopni
    4 serwo obrot o kąt 90 stopni

i tak w kółko.

Na dzien dzisiejszy zrobiłbym układ oparty na mikrokontrolerze Atmega8. Jesli chodzi o schemat to prawdopodobnie będę potrzebował pomocy gdyż z elektroniką miałem dotychczas niewielką styczność.

Czy sa jakieś inne, być może łatwiejsze metody na zbudowanie układu sterującego ? czy moze ten co zaproponowałem jest ok?

proszę o sugestie
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    mirekk36
    Level 42  
    Metod to jest milion. Jedną z nich może być jak najbardziej zrobienie tego na procku ATmega8 jak i każdym innym gdyby miał robić tylko to ;) .... Do sterowania serwami spokojnie można napisać własną obsługę programową bez korzystania ze sprzętowych PWMów jeśli jest ich za mało w procku.

Tak więc do wyboru do koloru ;)

Ja właśnie w tym robociku wykorzystałem programowe sterowanie serwem. A przy okazji to samo przerwanie timera obsługuje mi PWM i jeszcze kilka innych drobnych rzeczy. Trza zadawać na maxa prockowi roboty - bo i tak najczęściej jest wykorzystywany tylko w kilkudziesięciu procentach swoich możliwości.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1584103.html
pcbway logo