Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik Acoms ar-201 27mhz

19 Lut 2010 22:26 2902 3
  • Poziom 17  
    Witam wpadł mi w ręce odbiornik modelarski z samochodzika rc , i mam mały problem bo nie wiem jak podłączyć pod niego silniki na tanka.. Ma on wejście na baterie, i dwa wejścia CH.1 i CH.2 z 3 pinami , mam 2 identyczne silniki 6v jak podłączyć je bo silnik ma 2 wyjscia + i - a tam sa 3.

Dorzucam foto silników , i kabli. Jestem początkujący.

• Moderator Robotyka
    ROzumiem, że chodzi ci o napęd w stylu Czołgu?

Brakuje ci jeszcze 2 regulatorów do silników szczotkowych. Silnik podpinasz do +/- regulatora, a końcówkę regulatora (będzie miała taką własnie czarną, 3-żyłową wtyczkę), do wyjścia CH(X) odbiornika. Jeżeli regulatory mają wbudowane układy BEC, to nie używasz wejścia BAT odbiornika. Pakiet podpinasz do drugiego wyjścia zasilajacego regulaotra. W przypadku dwóch regulatorów, spinasz je razem i do nich podpinasz pakiet. Dobrze mieć wyłącznik przed pakietem.
    Jeśli nie mają - najlepiej kupić osobny BEC. Dlatego lepiej po prostu kupić regulatory z BEC wbudowanym. Teraz praktycznie wszystkie mają.
    Oprócz tego musisz zmiksować kanały ze sobą. Jeżeli kupisz paraturę komputerowa, to zwykle ma już taki mikser w sobie (nazywa się to DELTA lub V-Tail). Jesli masz zwykłą aparaturę bez komputera (te tańsze) to potrzebujesz zewnętrznego układu miksera V-tail. Kupisz go w większości sklepów modelarskich, np. w www.nastik.pl
    W przypadku korzystania z miksera V-tail (jeśli chcesz mieć "czołgowe" sterowanie na dwóch silnikach) gdy nie masz aparatury komputerowej - podpinasz regulatory do wejść miksera, a wtyczki miksera do gniazd odbiornika. Czyli mikser wpinasz między regulatory a odbiornik.

Nie podpina się silnika bezpośrednio do odbiornika. Wtyczki są tak dopasowane do odbiornika, że nie da się ich inaczej podłączyć.

Można dać co prawda drugi pakiet 6V bezpośrednio na odbiornik, ale po spadku napięcia poniżej 4,5V, odbiornik się wyłączy. Dlatego lepiej dać zasilanie z BEC regulatora. Mamy jeden pakiet, a regulator sam zadba o bezpieczeństwo pakietu i odetnie zasilanie silników, przy niskim napięciu grożącym wyłączeniem odbiornika.

W klasycznym samochodzie masz tylko jeden regulator, a do drugiego kanału, podpinasz serwo sterujące kierunkiem.

PS - prąd nominalny (długotrwały) regulatora, musi być większy niż maksymalny prąd silnika pod obciążeniem, zaś prad chwilowy, wyższy niż prąd rozruchowy silnika. Dobrze mieć "zapas" kilku - kilkunastu amperów. Przykłądowo jeśli masz silnik o pradzie maks. 20A, to dobrze mieć regulator co najmniej 25A.

PS-2 kliknij na miniaturkę, przerzuci cię do pełnego obrazka.

PS3 - Musisz też mieć kwarc odbiorczy (RX) 27MHz, na kanał taki sam, jak kwarc nadawczy (TX) 27MHz w nadajniku (też 27MHz). Inaczej odbiornik nie zadziała.
  • Poziom 17  
    Myślę że raczej niema ten odbiornik sterownika BEC, przesyłam foto,

Mam takie małe pytanie może nie za bardzo profesjonalne ale idzie samemu zbudować regulator BEC?

Tu mam takie cos, czy mógłbym się tym posłużyć? Nie żebym nie wyszedł na głupka że chce od razu żebyś mi podał na tacy, szukam u wujka Google:)

Linka wysłać ci na PW? czy go tu wstawić?
  • Moderator Robotyka
    Odbiornik - Nie ma, nigdy i żaden.

Regulator - zwykle ma, bo i tak zarządza napieciem silnika, więc dodanie mu BEC-a dajacego 6V na odbiornik, to dziś bułka z masłem, dla producenta. Różnicy w cenie praktycznie nie ma. Zwykle układów BEC nie mają dziś regulaory wyższej klasy, przeznaczone do pracy z menagerami zasilania, ale takiego bajeru w zabawce trudno szukać.

Regulatory do silników szczotkowych są dość tanie (ok.30zł), i szkoda zachodu bawić się w produkcję układu, który i tak masz wbudowany w regulator.

PS - potrzebujesz regulatorów dwukierunkowych. Szukaj w sklepach z wyposażeniem do modeli samochodów RC.