Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CaFamosa 120 nie zaparza kawy

skor1963 19 Lut 2010 22:48 3690 21
  • #1 19 Lut 2010 22:48
    skor1963
    Poziom 9  

Witam mam pytanie do znawców tematu ekspresów do kawy otóż czy może być przyczyną źle działająca pompka jeśli ekspres nie chce zaparzyć kawy natomiast przez bojler normalnie leje wodę i wytwarza parę a jak nasypie kawy i zaparzaczka wykona swoje funkcję i jak ma już iść woda z bojlerka do zaparzaczki to tak jakby parę kropel wyleciało no i zaparzaczka powraca do stanu wyjściowego a na panelu mrugają diody pużniej procedura czyszczenia i tak w kółko.
    Bardzo proszę o poradę jakieś sugestie może ktoś już miał ten problem.
    Ekspres to AEG CaFamosa 120

0 21
  • Pomocny post
    #2 20 Lut 2010 09:16
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Masz zatkany zaparzacz lub wężyk doprowadzający wodę do zaparzacza. Ewentualnie po drodze jeszcze jest zaworek ciśnieniowy, który też może być zatkany.

0
  • Pomocny post
    #3 20 Lut 2010 09:22
    hurtovnik32
    Poziom 15  

Sprawdz czy woda nie leci przypadkiem do tacki pod spodem-jeśli tak to uszkodzony masz oring uszczelniający w zaparzaczu.A jeśli nie to możesz mieć zapchany zaparzacz,zdarza się tak jak używa się zbyt drobno zmielonej kawy.Choć spotkałem się także z zapchanym przez osady wapienne zaworkiem na bojlerze.

1
  • Pomocny post
    #4 20 Lut 2010 09:36
    Andrzej G
    Specjalista AGD

hurtovnik32 napisał:
    Sprawdz czy woda nie leci przypadkiem do tacki pod spodem-jeśli tak to uszkodzony masz oring uszczelniający w zaparzaczu...

Jakby tak było to by nie zapalała się informacja o odpowietrzaniu bojlera.

0
  • #5 20 Lut 2010 12:07
    skor1963
    Poziom 9  

Wszystkie zaworki wyczyszczone przedmuchane, a czy może to być przyczyną że program mycia od kamienianina nie przeszedł całego cyklu ?
    Nie mam instrukcji po polsku i dlatego pewne rzeczy wykonuje intuicyjnie, jakby ktoś miał instrukcje po polsku i mógł mi ją przesłać pożyczyć byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 20 Lut 2010 12:18
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Program nie przeszedł całego cyklu ponieważ się coś zatkało i wyrzuciło informację o odpowietrzeniu ponieważ przy braku przepływu wody tak właśnie jest. Jeżeli nie jesteś pewien czy zaparzacz jest zatkany to najlepiej wypiąć wężyk z zaparzacza i włączyć przepłukanie. Jak przeleje wodę prawidłowo to znaczy, że zaparzacz jest zatkany.

0
  • #7 20 Lut 2010 12:30
    skor1963
    Poziom 9  

Witam wężyk z bojlera do zaparzacza wypinałem od strony bojlera i dmuchałem, a palcem przytykałem wyjście już na dyszy przed zaparzaczem i bez żadnych oporów powietrze leci czyściłem też zaworek po wyjściu z zaparzacza jest tam na sprężynce dociskany od góry dwa razy go wyjmowałem i sprawdzałem dociska dobrze i raczej nie ma możliwości źle go założyć, zastanawiam się też bo jak czyściłem przód i zdjołem przednią obudowę w pewnym momencie wypadł mi taki mały tulejowaty magnes i nie wiem gdzie i od czego mógł wypaść ?
    Pozdrawiam i ponawiam prośbę o instrukcje.

0
  • #8 20 Lut 2010 13:14
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Magnes ten jest służy do przytrzymywania zespołu wylewającego kawę.
    Jeżeli masz wszystko drożne to problem tkwi w zaparzaczu.

0
  • #9 20 Lut 2010 16:11
    skor1963
    Poziom 9  

Właśnie przed chwilą spowrotem rozebrałem zaparzacz posprawdzałem i dalej nie wiem mechanicznie wszystko chodzi ok, a czy pompka powinna pracować jeśli górna część zaparzacza jest już w dolnej i właśnie ma lecieć woda z dysz to czy w tym momencie ma pompka działać bo zauważyłem że u mnie nie działa w tym momencie a poza tym normalnie pracuje pompuje wodę jak przełączę na dysze od pary ? plis już mi się pomysły kończą.
    Pozdrawiam

0
  • #10 20 Lut 2010 16:41
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Wcześniej pisałem, że masz odłączyć wężyk przy zaparzaczu i wcisnąć przycisk płukanie. Oczywiście ekspres musi być gotowy do robienia kawy. Jeżeli pompka będzie pracować prawidłowo i woda poleci do tacki tzn, że masz zatkany zaparzacz. W przeciwnym wypadku niedrożność występuje gdzieś wcześniej.
    A czy jak otworzysz zawór pary i wciśniesz przycisk płukanie to leci gorąca woda?

0
  • #11 20 Lut 2010 16:53
    skor1963
    Poziom 9  

Tak leci nawet potrafi wytworzyć parę.

0
  • #12 20 Lut 2010 17:00
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Para jest w stanie się wytworzyć nawet przy niedrożności układu. Najlepszym sprawdzianem na drożność bojlera jest przepuszczenie gorącej wody, która musi wylatywać płynnie bez pary.

0
  • #13 20 Lut 2010 17:14
    skor1963
    Poziom 9  

Teraz wyjąłem górny wężyk co wychodzi z zaparzaczqa i puściłem jeszcze raz automat więc jak zaparzacz zjechał na duł przez może trzy sekundy pracowała pompka potem stop zaparzacz do góry i na swoją pozycje startową i wszystkie diody zielone mrugają a druga czerwona od góry świeci.

Zrobiłem tak jak mówiłeś z wężykiem przed zaparzaczką i wylało się troche tyle samo co z zaparzczki i standard 4 zielone i 1 czerwona świeci dioda

0
  • #14 20 Lut 2010 20:20
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Wygląda na to, że elektronika stwierdza za mały lub brak przepływu wody przez bojler. Może to być spowodowane nieprawidłową pracą przepływomierza lub zbyt dużym zawapnieniem bojlera.
    Opisz dokładnie jak wygląda proces odpowietrzania po zapaleniu się diod. Czy wylatuje od razu woda po przekręceniu pokrętła i jak długo musisz czekać do ponownego zaświecenia się diod.
    Tu masz instrukcję obsługi:
    Instrukcja obsługi ekspresu AEG CaFamosa CF100

0
  • #15 20 Lut 2010 21:16
    skor1963
    Poziom 9  

No nie nie mogę pobrać instrukcji bo nie mam 1 punktu no fajnie czy możesz mi przesłać na maila.
    To wygląda tak doszedłem do tego zmierzyłem napięcia na zaciskach cewki pompki i normalnie przy wylewaniu wody z dyszy na pare pompka ma napięcie ok 160v i teraz jak chcę pościć wodę przez zaparzaczke jest 1 moment pompka pracuje słychać jak woda dostaje się do zaparzaczki i nawet troszkę wyleci z dysz to trwa ok 3s i stop wtedy mierze napięcie na stykach pompki jest 0v a powinna pompować aby uzyskać to 15bar. no bo bojler nie ma czujnika ciśnienia ma tylko temperatury ach na pompce jest zdaje się termik połączony szeregowo z pompką ale chyba nie działa bo sprawdzałem go w gorącej wodzie i jak przewodził zimny tak przewodzi gorący, podejrzewam może się mylę że to jakiś triak który steruje napięciami jakie są podawane na pompkę się spalił.
    Pozdrawiam.
    Dzięki za pkt instrukcje pobrałem dzięki

1
  • #16 20 Lut 2010 21:24
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Nie czepiaj się elektroniki, bo się nie psuje. Pobierz instrukcję i przeanalizuj to co pisałem wcześniej.

0
  • #17 20 Lut 2010 21:31
    skor1963
    Poziom 9  

No to jak zapalą się te 4 diody zielone przekręcam od pary przełącznik na duł i od razu leci woda tak ok dwie szklanki i stop zapalają się 4 diody wtedy przekręcam przełącznik od pary do góry i miga mi dioda z symbolem 1 filiżanki tak do momentu nagrzania wody i wtedy naciskam drugi przycisk na samej górze od płukania i zaparzaczka zjeżdża na duł no i dalej jak już pisałem.

0
  • #18 20 Lut 2010 21:40
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Dwie szklanki to zdecydowanie za dużo. Powinien odpowietrzyć się szybciej. Oznacza to dokładnie co pisałem czyli za wolny przepływ wody lub nieprawidłowa praca przepływomierza. Najpierw radziłbym rozebrać i przeczyścić przepływomierz.

0
  • #19 20 Lut 2010 21:58
    skor1963
    Poziom 9  

A przepływomierz gdzie jest ? czy to jest przed pompką ?

0
  • Pomocny post
    #20 20 Lut 2010 22:10
    Andrzej G
    Specjalista AGD

Jest to ten element umieszczony w obiegu wody pomiędzy pojemnikiem na wodę, a pompką. Można go rozebrać przekręcając względem siebie górną i dolną część. W środku znajduje się turbinka z magnesem. Wyczyść wszystko w środku dokładnie, szczególnie otwory wlotowy i wylotowy. Następnie złóż dokładnie tak jak było i podłącz zgodnie ze strzałkami kierunku przepływu wody.

0
  • #21 20 Lut 2010 22:14
    skor1963
    Poziom 9  

Ok właśnie zastanawiałem się do czego to służy jutro to zrobię bo dzisiaj już młody chce spać.
    To na razie wielkie dzięki pozdrawiam.

0
  • #22 21 Lut 2010 10:30
    skor1963
    Poziom 9  

Dzięki wyczyściłem licznik wody i wszystko jest ok, tylko przeprowadził od-kamienianie i jest gotowy do pracy jeszcze tylko kupie kawę i próba generalna.
    Dzięki wszystkim a najbardziej Andrzej G.
    Pozdrawiam.

1