Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie przeciążenia siłownika impulsatorem - skuteczne?

poczitamagoczi 20 Lut 2010 01:14 1867 4
 • #1 20 Lut 2010 01:14
  poczitamagoczi
  Poziom 14  

  Część
  Ostatnio zacząłem zajmować się sterowaniem siłowników. Zakupiłem też siłownik serii HARL w którym istnieje możliwość cyfrowego odczytu aktualnej pozycji - poprzez impulsator. Bardzo fajnie jest to opisane tutaj :
  http://www.telmatik.pl/oferta18.html
  W moim układzie istnieję konieczność wykrywania przeciążenia siłownika np. poprzez zablokowanie i zastanawiam się czy muszę to realizować poprzez pomiar prądu. Czy może skuteczny a przede wszystkim prostszy nie był by pomiar czasu wystąpienia impulsu z impulsatora sprzężonego z siłownikiem? Jeśli okres wystąpienia impulsu wzrósł by powyżej zadanej, krytycznej wartości, oznaczało by to zahamowanie siłownika. Czas mógłbym precyzyjnie mierzyć na jakimś wejściu z przerwaniem w mikrokontrolerze. Rozumie że wiele zależy od charakterystyki silnika ale ogólnie czy ma to sens ?

  0 4
 • #2 20 Lut 2010 22:14
  *paweł*

  Specjalista Automatyk

  Jak najbardziej tak. Sam czasem korzystam z takiego rozwiązania, choć dla pewności stosuję dodatkowe zabezpieczenie termiczne. Musisz jednak rozważyć czy prędkość będzie stała czy zmienna i na tej podstawie opracować program.
  Pozdrawiam

  0
 • #3 23 Lut 2010 00:50
  poczitamagoczi
  Poziom 14  

  Dzięki za odpowiedź.
  Obciążenie będzie stałe, ma to być rodzaj bramy w zakładzie przemysłowym, i chce wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia. Przeanalizowałem sygnał, oto zdjęcia z oscyloskopu:
  Wykrywanie przeciążenia siłownika impulsatorem - skuteczne?

  Wykrywanie przeciążenia siłownika impulsatorem - skuteczne?

  Przy pracy bez obciążenia okres sygnału wynosi około 86 ms (tak jak na załączonym zdjęciu) jeśli zaczynam blokować siłownik okres zwiększa się nawet do 105ms i takie wyniki mnie w pełni zadowalają ;)

  A Ty Pawle gdzie stosujesz to rozwiązanie? Jakie dodatkowe zabezpieczenia termiczne stosujesz?

  0
 • #4 23 Lut 2010 10:14
  *paweł*

  Specjalista Automatyk

  Ja taki układ wykorzystuję przy maszynie która cyklicznie podaje elementy do lakierowania.Impulsator wykorzystuję podwójnie. Jako informację o pozycji i informację dla czasówki w razie gdyby się coś zacięło. Co do zabezpieczenia termicznego to stosuję standardowe przemysłowe, ale przecież można zastosować zasilacz z ograniczeniem prądowym. rozwiązań multum...
  Jeśli stosujesz to do bramy to uwzględnij warunki pogodowe przy dobieraniu czasu.
  Pozdrawiam

  0
 • #5 23 Lut 2010 17:56
  Pittt
  Poziom 31  

  Takie zabezpiecznie jest powszechnie stosowane do kontroli pracy i zabezpieczania urządzeń w których istnieje ryzyko zablokowania lub uszkodzenia napędu, niekoniecznie silnika. Np. przenośniki, kombinowane przełożenia, przekazywanie napędu itp. Ponadto takie zabezpieczenie znacznie szybciej zareaguje, w przypadku zablokowania napędu, niż zabezpieczenie termiczne silnika.

  0