Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat przewodowy+radiolinia, zdalne uruchamianie pieca

20 Lut 2010 09:06 1393 2
  • Poziom 9  
    Witam.
    Montuję przewodowy termostat do pieca, który chcę zestroić z radiolinią umb jednokanałową aby układ był bezprzewodowy.
    Udało mi się połaczyć na dwóch przekaźnikach +rezystor+ kondensator i działa w taki sposób:
    Gdy się zmieni stan na wyjściu termostatu (załaczy się= zrobi zwarcie ) to dostaję impuls 2 sek. na pilota radiolinii (wlutowałem się równolegle pod przycisk pilota) co powoduje wysłanie do odbiornika (pracuje w stanie bistabilnym) i załącza piec.
    Gdy się termostat wyłączy (przerwa na zaciskach) to dostaję kolejny impuls 2 sek na pilota i piec się wyłączy.
    Wydawało by się, że wszystko jest dobrze ale może się zdarzyć sytuacja, że ktoś wyłączy odbiornik radiolinii z prądu (powraca on do stanu wyłączonego, a po powrocie zasilania też jest wyłączony) i jeżeli wtedy termostat byłby załączony to mój układzik działał by odwrotnie.
    Jak temu zaradzić ? W jaki sposób można przenieść/rozróżnić stany wejścia aby w zależności jaki stan mam na termostacie zwarty czy rozwarty, odbiornik radiolinii również przyjął odpowiedni stan ?
    Dysponuję jeszcze radiolinią dwukanałową z dwoma przyciskami ale nie wiem czy to coś wystarczy.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Przy użyciu radiolinii dwukanałowej nie powinno być żadnego problemu: jeden kanał->włącz, drugi->wyłącz.
    Dla radiolinii jednokanałowej zastosowałbym jakiś rodzaj kodowania rozkazów. Najprostszy ("czasowy") to np. jeden impuls->włącz, a dwa impulsy wysłane w określonym odstępie->wyłącz. Taki "koder" po stronie nadawczej i odpowiedni "dekoder" można zaprojektować (i wykonać) stosując standardowe elementy dyskretne (bramki, przerzutniki, liczniki, itp.) lub specjalizowane układy cyfrowych koderów/dekoderów (np.MC145026/MC145027).
    Można skorzystać z rozwiązań stosowanych w aparaturach zdalnego sterowania modeli.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista elektronik
    ... albo impulsy o różnych czasach - np. 1s = włącz, 2s = wyłącz; najlepiej, żeby urządzenie odbiorcze
    reagowało na impuls tylko wtedy, gdy przedtem co najmniej przez kilka sekund odbierało ciszę w eterze
    (czyli ma nie reagować na impulsy zaraz po włączeniu, albo jak są zakłócenia).