Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ktoś mógłby poprawić schemat (termostat)?

adderek 29 Lip 2004 15:25 2894 4
  • #1 29 Lip 2004 15:25
    adderek
    Poziom 11  

Czy ktoś mógłby poprawić ten schemacik?
    (schemat w załączniku, widoczny dla "zalogowanych użytkowników")

Wymyśliłem prosty termostat. Teraz chciałbym tylko aby to zadziałało.
    Niestety brak mi troszkę wiedzy i wolę się upewnić czy to będzie działać (i dowiedzieć się dlaczego nie będzie).
    Tak więc jeśli by ktoś mógł to proszę o zerknięcie na ten schemacik i poprawienie błędów które w nim zaistniały.
    Za ewentualne uwagi, wyjaśnienia oraz sposoby rozwiązania wszelkich błędów projektowych będę bardzo wdzięczny.

Ogólny pomysł projektu:
    Termistor i rezystor przez który płynie minimalny prąd są porównywane komparatorem (wzmacniaczem operacyjnym).
    W zależności od tego, która rezystancja jest większa, na wyjściu wzmacniacza pojawia się polaryzacja dodatnia lub ujemna.
    To napięcie wynikowe podaję na wejście MOSFET'u, który (roz)zwiera wyjście zasilania grzałki lub wentylatora.

Transoptor dla zabezpieczenia żeby nie było jakiegoś przebicia do zasilacza 6V.
    Dodatkowy rezystorek 10k został wpięty po to, aby zmniejszyć prąd płynący przez termistor (a więc aby ten się mniej grzał).

Zasilacz to z założenia zwykły zasilacz stabilizowany z mostkiem greetza (ale jestem ciekaw jak układ się zachowa jeśli dam zasilacz niestabilizowany).

pozdrawiam

• #2 29 Lip 2004 23:14
    Malpa_gk
    Poziom 16  

Na wyjście komparatora dałbym tranzystor który załączałby przekaźnik. Przekażnik ten podłaczałby zasilanie do grzałki. Nie potrzeba wtedy transoptora i FETa.

• #3 30 Lip 2004 09:42
    adderek
    Poziom 11  

OK. Tranzystor i przekaźnik... mam jeden przekaźnik z oznaczeniami:
    4078-2C-5V-0.2
    2A/24VDC
    DC5V
    ale niestety nie mam do niego instrukcji (a na google nie potrafiłem nic znaleźć na jego temat) no i jest on jak widać na 24VDC a nie 220VAC :(
    Tak więc musiałbym zakupić przekaźnik.
    Tranzystor mam jakiś (zostały mi jakieś BC109c jeśli dobrze pamiętam).
    A póki co to mam akurat przed sobą te transoptor oraz MOSFET.

Tak więc.... mogę podłączyć ten układ?
    Nie wysadzę korków na osiedlu?
    Czy ten schemat jest poprawny?
    Jestem raczej początkującym "elektroni-żółtodziobem" i jeszcze żadnych układów pod 220VAC nie próbowałem podpinać. Troszkę się tego boję...
    To będzie mój pierwszy raz.... ;)

• #4 30 Lip 2004 15:47
    karolj
    Poziom 12  

oj ale namieszales w tym schemacie...
    po pierwsze nie rysuj tak schematow bo nigdy nie dojdziesz o co tam chodzi. mase narysuj sobie na dole, zasilanie na górze, wejście z lewej, wyjscie z prawej. zobaczysz wtedy ze schemat jest duzo prostszy.
    teraz co do bledow w schemacie... +zasilania OA dajesz na 8 nozke a powinno byc na 7-mej. laczenie rezystorow 100R z termistorem 5k i potencjometrem 5k nic ci nie da - spojrz na stosunek tych rezystancji. rozumiem ze chodzilo ci tu o zbudowanie dzielnika napiecia na termistorze i potencjometrze. do tego podciagniecie termistora i potencjometru do +Vcc rezystorem 10kOhm tez jest "dziwne". teraz co do wyjscia: chcesz wysterowac diode trnasoptora, a jej katode podlaczasz do +Vcc. to nie ma prawa dzialac. do tego powinien byc w szeregu jakis rezystor. emiter fototranzystora podajesz na bramke mosfeta, a co z kolektorem fototranzystora? i na sam koniec dajesz mosfeta do sterowania grzałką zasilaną z 220V - tez niezbyt madry pomysl. no i jak na lm741 to troche za male napiecie zas.

narysowalem tu jak to powinno wygladac:
    wartosci elementow sa przykladowe. jako opt1 mozesz dac moc3040, jako triaka bt136. sprawdz sobie w katalogu ile on wytrzymuje i jak ci bedzie malo to daj cos wiekszego.
    C1, PR1, R2, R3 tworzą pętlę histerezy. bez niej układ na progu przełączania mogł by troche wariowac. potencjometrem Pr1 ustalasz sobie próg przełączenia układu.
    aha i jeszcze jedno: ile masz lat? nie radze ci uruchamiac układów podłaczonych pod 220 samemu. narazie mozesz zamiast optotriaka dac zwykłego LEDa i obserwowac jak układ działa.
    powodzenia

• #5 30 Lip 2004 16:32
    adderek
    Poziom 11  

Cytat:
    oj ale namieszales w tym schemacie...

Dlatego właśnie go tutaj posyłam :wink:

Cytat:
    po pierwsze nie rysuj tak schematow ...

OKI. Będę wiedział na przyszłość. Jak już pisałem jestem newbie.

Cytat:
    teraz co do bledow w schemacie...

Super.... już nie mogę się doczekać...

Cytat:
    +zasilania OA dajesz na 8 nozke a powinno byc na 7-mej

sorry - błąd podczas rysowania. W rzeczywistości już z grubsza zlutowałem układ i podłączyłem dobrze.... zaraz poprawię na wysunku.

Cytat:
    laczenie rezystorow ...

No tak. o to mi chodziło. A stwierdziłem że nie mogę bezpośrednio tego pod masę (a dokładniej V-) podpiąć. tylko dlatego są te rezystory. Ten rezystor 10k jest po to aby zmniejszyć prąd płynący przez termistor. Jka już pisałem - to są moje pierwsze kroki w elektronice.

Cytat:
    teraz co do wyjscia: chcesz wysterowac diode trnasoptora, a jej katode podlaczasz do +Vcc. to nie ma prawa dzialac

Dlatego właśnie napisałem że coś mogłem zrąbać z polaryzacją. W każdym razie dzięki - już wiem że ma być na odwrót (jak to dobrze jest spytać się fachmana).

Cytat:
    do tego powinien byc w szeregu jakis rezystor

Dlaczego? Rezystor między wyjściem OA,diodą i "minusem"?
    Czy dobrze się domyślam że zrobiłem taką głupotę że podpiąłem wyjście OA przez przewodzącą diodę do "minusa" i przez wzmacniacz płynął duży prąd? To już wiem dlaczego po podłączeniu układu (bez podłączania 220V) OA mi się strasznie grzał.... genialne... ale ja głupi byłem :idea:

Cytat:
    emiter fototranzystora podajesz na bramke mosfeta, a co z kolektorem fototranzystora?

Przyznam szczerze że to kiedyś widziałem gdzieś i zaczerpnąłem z innego projektu. Tam działało więc wyszedłem z założenia że u mnie też będzie... ale pewnie nie miałem racji. Więc chyba muszę podpiąć pod coś... jeszcze trochę i będę wiedział pod co :)

Cytat:
    i na sam koniec dajesz mosfeta do sterowania grzałką zasilaną z 220V - tez niezbyt madry pomysl. no i jak na lm741 to troche za male napiecie zas.

No więc jaka alternatywa? Myślałem o przerzutniku monostabilnym ale efektem są takie głośne trzaski które chciałem wyeliminować. A co do LM741 to rzeczywiście - ma być 22V... nie zauważyłem. musiałbym znaleźć jakiś inny z mniejszym napięciem zasilającym.... chociaż z drugiej strony czy nie powinno działać również na 6V ?

Cytat:
    narysowalem tu jak to powinno wygladac

I dzięki Ci za to. Zaraz przystąpię do analizy.

Cytat:
    ... pętlę histerezy ...

Tak. Też o tym myślałem ale stwierdziłem że MOSFET sobie z tym powinien poradzić i że nie zużywa się to tak bardzo chyba jak przerzutnik. A poza tym założyłem że sam termistor ma sporą bezwładność. ale to w końcu moje pierwsze kroki w ele :)

Cytat:
    ile masz lat?

23. ale z ele dopiero zaczynam

Cytat:
    nie radze ci uruchamiac układów podłaczonych pod 220 samemu. narazie mozesz zamiast optotriaka dac zwykłego LEDa i obserwowac jak układ działa.

Właśnie sam też się bałem i dlatego w pierwszej kolejności wysłałem schemat na elektrodę. Stwierdziłem że to jest napięcie powyżej 12V (ba.... nawet powyżej 24V) a prądy też mogą być znaczne (1A) no i do tego przemienne. Stwierdziłem też że to właściwie może być nawet fajne bo nie muszę się raczej obawiać kalectwa - jak już to od razu trup na miejscu :)

Cytat:
    powodzenia

przyda się:)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME