Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle- ręczne projektowanie PCB

JaroFon 13 Mar 2010 20:36 49792 149
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #92
  JaroFon
  Poziom 23  
  Zmieniłem w projekcie gniazdo baterii na gniazdo micro 1,25, mogę Cię prosić o sprawdzenie czy ścieżki które poprowadziłem mogą tak zostać czy zrobiłbyś to inaczej?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #93
  marco47
  Poziom 41  
  Zamiast mostka możesz przylutować rezystor SMD o zerowej oporności .
  Dodałem też punkty lutownicze do podłączenia akumulatora o rastrze 2.54 tak dla spokoju .
 • #94
  JaroFon
  Poziom 23  
  Dzięki bardzo, myślę że to będzie bardzo dobre. Zamierzam do projektu dodać jeszcze jeden mały układzik wskazujący stan naładowanego akumulatorka ale to nie teraz i nie koniecznie

  Dodano po 20 [minuty]:

  Mam pytanie związane z biblioteką. Zassałem nowy pakiet biblioteki (pakiet od @marco47) i podmieniłem wszystkie pliki z oryginalnymi w folderze "LBR". Dlaczego jest tak że Eagle tak jakby zapamiętało stare pliki które były od zainstalowania programu? Chodzi o to że np. mam stary plik z instalacji, nowy od @marco47 (te nowe żeby włączyć muszę zaznaczyć zieloną kropkę w Libraries i jeśli zaznaczyłbym wszystkie te nowe pliki to w bibliotece będę miał podwójne pliki) i jeszcze jeden z próby stworzenia własnego elementu. Czy można zrobić w taki sposób żeby całkowicie usunąć z pamięci Eagle starą bibliotekę i zastąpić ją nową w taki sposób żebym nie miał podwójnych plików? Dowodem jest poniższy screen:
  Eagle- ręczne projektowanie PCB
 • #95
  marco47
  Poziom 41  
  Jeżeli nie tworzyłeś nowych elementów w bibliotekach to skasuj stare a te nowe wklej .
  Teoretycznie przy wklejaniu nowych bibliotek stare są zastępowane nowymi a elementy które sam stworzyłeś są dalej na swoim miejscu . Ale to teoretycznie , bo czasami ja też miałem takie podwójne te same biblioteki .
 • #96
  JaroFon
  Poziom 23  
  No ja tak zrobiłem jak mówisz, po prostu podmieniłem stare pliki na nowe, i zdziwiło mnie to że w pewnym momencie jak chciałem wstawić element który akurat był w nowym pliku a nie było go w starym i przy otwarciu biblioteki elementu nie było mino to że podmieniłem pliki, dopiero jak w Libraries zaznaczyłem zieloną kropkę na pliku gdzie miał być ów element to pojawił się w bibliotece drugi taki sam plik i przy przeglądnięciu obydwóch okazało się że w jednym szukany element jest a w drugim go niema, więc wygląda na to że w Eagle pomimo to że pliki zostały podmienione na nowe to stare tak jakby zostały w pamięci, no ale to akurat najmniejszy problem, trudno najwyżej będą podwójne pliki :wink:
 • #98
  JaroFon
  Poziom 23  
  marco47 napisał:
  Ale podmianę należy wykonać przy wyłączonym Eagle ( nie uruchomiony ) .
  Skasuj stare , wklej nowe i po sprawie .

  No to chyba pomogło, jeszcze raz usunąłem WSZYSTKIE stare pliki potem wkleiłem nowe (oczywiście przy wyłączonym Eagle) i chyba jest OK. Teraz są już nowe elementy. Ale mino to został jeden stary plik w którym stworzyłem własny element, tylko ten jeden został, no ale to już żaden problem

  EDIT:

  Dobra, podstawy projektowania w Eagle chyba już po części opanowałem, nawet udało mi się zainstalować Eagle3D a to efekt PCD w 3D powyższego projektu, nie wiem jeszcze jak zrobić żeby było jakieś tło, i jak wyświetlać PCB w innej perspektywie (inne ułożenie PCB), ale wiem jak obracać PCB od góry i od dołu.
  Eagle- ręczne projektowanie PCB Eagle- ręczne projektowanie PCB


  Teraz może chciałbym zająć się utworzenie nowego elementu w nowej obudowie. Tutaj również bardzo prosiłbym o takie łopatologiczne wytłumaczenie jak to zrobić, a przede wszystkim jak od początku za to się zabrać. Po długich kombinacjach udało mi się utworzyć element ale w sumie teraz sam nie wiem jak ja to zrobiłem, element w sumie nie był zbyt dokładny ponieważ element nie dodawał się z kolejną numeracją na schemacie. Czytałem ten opis Link ale przyznam się że wydawało by się że wszystko jest wyraźnie opisane ale nic z tego nie wiem. Element który próbowałem utworzyć (kondensator) niby się utworzył ale po dodaniu go do schematu jego symbol był o wiele większy od tych oryginalnych. Na początek chciałbym utworzyć nowy element w nowej obudowie ale na przykład już z istniejącym w bibliotece symbolem, nie wiem to może będzie prostsze jak utworzenie elementu od podstaw. Proszę o pomoc.
 • #99
  Trabi
  Poziom 36  
  Tło włączasz w pliku wygenerowanym dla POV-Ray. Bodajże jest to opcja "environment - on/off". Musisz po prostu zamiast OFF wpisać ON.
 • #100
  JaroFon
  Poziom 23  
  Trabi napisał:
  Tło włączasz w pliku wygenerowanym dla POV-Ray. Bodajże jest to opcja "environment - on/off". Musisz po prostu zamiast OFF wpisać ON.

  Mam wpisane ON i tło jest białe
 • #102
  JaroFon
  Poziom 23  
  marco47 napisał:
  Aby uzyskać inne tło należy w oknie startowym po uruchomieniu '3d41.ulp' Global/ zaznaczyć Surrounding , a zmiany kąta ułożenia płytki pcb na karcie 'Board'

  Jeśli chodzi o Rotate i Camere to już doszedłem do tego gdzie to ustawić ale z tym tłem - to mam zaznaczone Surrounding. Może brakuje mi jakiś plików z tłem w samym programie POV-Ray?

  Dodano po 16 [minuty]:

  Mam pytanie. Właśnie zassałem plik ZIP o nazwie "library_images_1_05" jest tam bardzo dużo elementów 3D i jest tam między innymi gniazdo micro które wykorzystałem do projektu MxM a nie pojawia się po wygenerowaniu pliku 3D. Gdzie należy wkleić wszystkie te elementy z tego ZIP-a?
 • #104
  JaroFon
  Poziom 23  
  marco47 napisał:
  Nie instaluj "library_images_1_05" bo to już masz w tym pliku który pobrałeś jako nowe 3D

  No ale ja to zassałem z tego Linku i jest tam jak wcześniej napisałem bardzo dużo elementów między innymi te które nie pojawiają mi się podczas projektowania PCB 3D
 • #105
  marco47
  Poziom 41  
  Masz rację w moim pliku dałem tylko te które dodatkowo stworzyłem a ten zbiór powinieneś zainstalować razem z programem 3D ze strony autora . Ale to są tylko obrazki poglądowe nie związane z generowanym obrazem 3D . Wszystkie dane do wytwarzania modeli 3D masz w folderze 'include' programu Pov-ray.
 • #106
  JaroFon
  Poziom 23  
  No to co należy teraz zrobić? Mam z tego folderu "include" przekopiować pliki do Eagle żeby pojawiały mi się te elementy?
 • #108
  JaroFon
  Poziom 23  
  No ja niestety nie znam angielskiego i nie przeczytam tego opisu. Ogólnie to wszystko mi działa z wyjątkiem tego tła no i braku elementów które tak naprawdę istnieją. No trudno niech zostanie na razie tak jak jest
 • #110
  JaroFon
  Poziom 23  
  Witam. Właśnie chcę sprawdzić swoje siły w Eagle i rzuciłem się na głęboką wodę i próbuję przerzucić większy schemat (stacja lutownicza na Atmedze8) z kartki na Eagle. Myślę że idzie mi nieźle (pokażę później jak skończę) ale zatrzymałem się przy próbie połączenia wyświetlacza LCD z Atmegą za pomocą szyny BUS. Niestety tego jeszcze nie przerabiałem i straciłem się. Co prawda schemat który posiadam ma zwykłe połączenia bez szyny ale ja chciałem to zrobić ładniej no i klapa. Przeczytałem tutorial nauki Eagle który dostałem od Was wcześniej ale niestety punkt tworzenia szyny przez polecenie BUS jest opisany moim zdaniem niezbyt dokładnie. Z tego co przeczytałem to narysowaną szynę należy nazwać, no i próbowałem różnych sposobów jednak nic z tego, za każdym razem mam tylko jedną możliwość poprowadzenia połączenia. Nawet nazwałem szynę tak jak jest opisane w tutoriale czyli "EN,VALVE[011]" i w tym przypadku mogę poprowadzić tylko 2 połączenia - EN i VALVE11. Po rozwinięciu okienka z VALVE11 nie ma tam jedenastu połączeń tylko jedno jak jest pokazane na niższym screenie:
  Eagle- ręczne projektowanie PCB
  Proszę podpowiedzcie mi jak zrobić żebym na szynie mógł poprowadzić co najmniej siedem połączeń bo tyle mi potrzeba

  Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

  O ranyyyy, ale to proste, wystarczy nazwać szynę np:
  Code:
  1,2,3,4,5,6,7

  i gotowe, teraz mam już szynę z możliwością połączenia siedmiu punktów 8)
 • #111
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #112
  JaroFon
  Poziom 23  
  Bardzo proszę kogoś o sprawdzenie schematu w moim wykonaniu, starałem się o dokładnie przerysowanie ale wiadomo że mogłem popełnić błąd. UWAGA w moim schemacie są małe zmiany w związku do oryginału i proszę przy sprawdzeniu o uwzględnienie tego, mianowicie nie użyłem rezonatora kwarcowego i dwóch kondensatorów C3 iC4, te elementy są nie potrzebne , jak również 5 nóżka LCD ma być podłączona do GND a 15 nóżka Atmegi ma być wolna.
  Projekt narysowany jest na podstawie tego schematu:
  Eagle- ręczne projektowanie PCB Eagle- ręczne projektowanie PCB
  Eagle- ręczne projektowanie PCB

  EDIT:
  Jeśli ze schematem będzie wszystko OK. to spróbuję swoich sił przy zaprojektowaniu PCB
 • #113
  marco47
  Poziom 41  
  Co do schematu to masz poważne błędy w nazywaniu sygnałów , kilka podłączyłeś do jednego symbolu strzałki co spowodowało 'zwarcie' tych sygnałów ( gniazdo ISP ).
  Dobrą metodą jest podświetlanie (Show) sygnału i sprawdzanie czy nie ma pomyłek , bo na płytce PCB to by były typowe zwarcia .

  Jeżeli wybierasz jakiś element na schemacie , to musi on być z odpowiednią wielkością obudowy , bo na płytce PCB będą wychodziły błędy .
  Kondensatory elektrolityczne przed stabilizatorami są za małe .
 • #114
  JaroFon
  Poziom 23  
  Właśnie podczas próby projektu PCB zauważyłem ten błąd. Usunąłem te strzałki i poprowadziłem normalne połączenia. A jak mogę bezbłędnie poprowadzić takie sygnały jak zrobiłem to ja ale żeby nie było zwarć? Można w ten sposób ograniczyć liczbę połączeń. Jeszcze jedno czy podczas projektowania PCB można w jakiś sposób zaznaczyć na schemacie część którą chcę na samym początku zaprojektować na PCB? Mam na myśli zaznaczyć np. cześć zasilacza i w pierwszej kolejności do niego zaprojektować PCB bez przeszkadzających połączeń zasilających do reszty układu?
 • #115
  marco47
  Poziom 41  
  Możesz całkowicie zlikwidować połączenia ( linie ) między układami .
  Wszystko opiera się na nazywaniu odpowiadających sobie wyjść takimi samymi nazwami dla jednego sygnału na całym schemacie .
  Wystarczy narysować krótkie ( 10mm ) przedłużenia wyprowadzeń i nazwać .
  Podświetlając poszczególne wyprowadzenia widzisz dokładnie które mają taką samą nazwę i są podświetlone .
  Na tej zasadzie (choć z małymi zmianami ) działają szyny Bus .

  Na drugie pytanie jest ciężko jednoznacznie odpowiedzieć bo to zależy od metody jaką przyjmujesz w projektowaniu płytek PCB .
  Nie wiem jak koledzy , ale ja w momencie oglądania jakiegoś schematu widzę od razu całą gotową płytkę którą chcę stworzyć , tzn. rozmieszczenie elementów wielkość płytki i takie tam duperele .
  Jest to pozostałość po projektowaniu płytek jednostronnych i dwustronnych w czasach gdy wszystko robiło się na papierze . Czyli wszystko projektowało się w głowie a kartka papieru była tylko magazynem myśli .
  Teraz tworzę tak samo tylko narzędzie do wizualizacji trochę się zmieniło , chociaż przysłowiowa kartka papieru została zamieniona na monitor .

  Zobacz do działu <Pomoc przy tworzeniu PCB na podstawie schematu>
  Eagle- ręczne projektowanie PCB
 • #116
  JaroFon
  Poziom 23  
  @marco47 świetna robota. Narysowałeś schemat dokładnie taki jak dałem oryginał ale w powyższym poście napisałem o pewnych zmianach. W między czasie jeszcze bardziej zmodyfikowałem schemat (dodałem gniazda Molex dla wyjścia pod lutownice, LED i LCD) z myślą o tym że zrobiłem już projekt panela przedniego i chcę żeby połączenie stacji z panelem było wygodne i profesjonalne. W sumie to spróbowałem swoich sił i zaprojektowałem chyba z 5 PCB pod stację w różnych rozmieszczeniach elementów. Jednak chylę przed Tobą czoło w szacunku dla Twoich umiejętności i myślę że mam dobrego nauczyciela. Tak na marginesie to trochę poprzerabiam Twój projekt PCB pod moją modyfikację schematu
 • #117
  micki1995
  Poziom 9  
  Potrzebuje pomocy .
  Jak uzyskać to aby na płytce były same ścieżki .
  Eagle- ręczne projektowanie PCB
 • #118
  Lukas-miszcz
  Poziom 18  
  micki1995 napisał:
  Potrzebuje pomocy .
  Jak uzyskać to aby na płytce były same ścieżki .

  Witam,
  wystarczy wyłączyc odpowiednie warstwy.
  VIEW-->DISPLAY/HIDE LAYERS...
  w twoim przypadku bedzie to od warstwy

  21 tPlace

  do samego dołu
  i wtedy powinny zostac same scieżki(16 Bottom) i pady(17 Pads).
 • #119
  JaroFon
  Poziom 23  
  Panowie mam mały problem z dodaniem elementu z pliku 40xx i podobnych do tych. Mianowicie jak chcę dodać np. układ 4017 to przy wyborze widzę że do symbolu są dodane dwa dodatkowe symbole nóżki 8 i 16 do zasilania układu ale niestety po dodaniu elementu te dwa symbole zasilania nie dodają się, dlaczego? Bez nich nie mogę prawidłowo narysować schematu i dołączyć zasilanie do układu na schemacie
 • Pomocny post
  #120
  Lukas-miszcz
  Poziom 18  
  JaroFon napisał:
  Panowie mam mały problem z dodaniem elementu z pliku 40xx i podobnych do tych. Mianowicie jak chcę dodać np. układ 4017 to przy wyborze widzę że do symbolu są dodane dwa dodatkowe symbole nóżki 8 i 16 do zasilania układu ale niestety po dodaniu elementu te dwa symbole zasilania nie dodają się, dlaczego? Bez nich nie mogę prawidłowo narysować schematu i dołączyć zasilanie do układu na schemacie

  Robisz tak(przykład dla układu 4017):wybierasz Edit/Invoke klikasz na dany układ i włączasz to co trzeba tzn. PWRN