Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle- ręczne projektowanie PCB

JaroFon 20 Lut 2010 11:13 48793 149
  • #1 20 Lut 2010 11:13
    JaroFon
    Poziom 23  

Witam. Z góry proszę o wyrozumiałość ponieważ zaczynam zabawę z programem Eagle. Czytałem już opis korzystania z Eagle ale szczerze powiem że nie dowiedziałem się jak rozwiązać mój problem. Mianowicie chciałbym zaprojektować ręcznie płytkę, no i po wejściu do opcji Board po pierwsze nie mam pojęcia jak mogę dokładnie co do milimetra ustalić jakie ma mieć rozmiary projektowana płytka, na pasku jest opcja Polygon który zaznacza pogrubianą przerywaną linią wielokąt jednak mam wrażenie że to nie do tego służy. Kolejny problem to łączenie elementów przewlekanych z SMD. Jak chcę połączyć ścieżkami zwykły element z elementem SMD to ścieżka nie łączy się dokładnie z nogą elementu SMD w przeciwieństwie do zwykłego elementu gdzie ścieżka idealnie łączy się z nogą, wszystko widać na załączonym screenie. Przypuszczam że coś źle robię bądź też coś źle mam ustawione. Nie proszę o lekcje profesjonalnego korzystania z Eagle ale tylko o podpowiedź co źle robię.

0 29
  • TermoPasty.pl
  • #2 20 Lut 2010 11:22
    yogi009
    Poziom 42  

Na tym forum jest krótki kurs wprowadzający do Eagle (wiem, bo mnie też go polecali), jak go odnajdziesz, to poczytaj o warstwach i przeznaczeniu każdej z nich. Robisz PCB ręcznie w 100% ? Nie lepiej rozmieścić elementy i użyć autoroutera, a potem go ew. poprawic ? Wiem, że to nie jest idealne narzędzie, jednak chyba są jakieś korzyści wynikające ze stosowania. Też jestem jeszcze początkujący, ale myślę, że sporo Ci to rozjaśni. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

1
  • TermoPasty.pl
  • #3 20 Lut 2010 11:32
    JaroFon
    Poziom 23  

Dzięki i poszukam tego kursu. Robię Ręcznie całą płytkę ponieważ robię ją na podstawie już istniejącej płytki, potrzebuję tylko wprowadzić kilka zmian. Próbowałem już narysować schemat i skorzystać z autoroutera ale tam jest tyle opcji że nie wiem którą wybrać (brak znajomości angielskiego dużo robi) i za każdym razem wychodzi mi płytka dwustronna pomimo że płytka zawiera niewiele elementów i jeszcze nie chce projektować ścieżek do dwóch elementów SMD które zawiera projekt

0
  • Pomocny post
    #4 20 Lut 2010 12:35
    yogi009
    Poziom 42  

No to tyle mogę Ci podpowiedzieć, żeby otrzymać jednostronną płytkę ze ścieżkami na spodniej warstwie (za górną przyjmuję tą z elementami), musisz podczas odpalania autoroutera ustawić coś takiego:

Pozdrawiam

0
  • #5 20 Lut 2010 12:49
    JaroFon
    Poziom 23  

U mnie to wygląda tak:
    Czyli wystarczy że ustawię punkt 1 i 16 tak jak na Twoim screenie? OK! A czy mogę Cię jeszcze poprosić o podpowiedź jak przed rozmieszczeniem elementów i kliknięciem na autorouter ustalić rozmiar płytki?

0
  • #6 20 Lut 2010 13:05
    yogi009
    Poziom 42  

Ja jeszcze nie ustawiałem rozmiaru płytki, wydaje mi się, że po rozmieszczeniu elementów i ustaleniu ścieżek on chyba optymalizuje jej wielkość do możliwie minimalnego rozmiaru. Na pewno gdzieś ten parametr można określić, no poszukaj tej instrukcji :-)

A co do obrazka, N/A oznacza, że warstwa nie będzie uwzględniana przy prowadzeniu połączeń. Natomiast ten myślnik na dole to chyba sposób prowadzenia ścieżek (rozwiń sobie to pole, jest tam kilka wariantów, też chyba szczegółowo opisane w tym przewodniku).

0
  • #7 20 Lut 2010 14:27
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Ustawić rozmiar płytki możesz, zmieniając w oknie „Gird” rozmiar siatki i wartość (na mm) w jakiej ma być wyświetlana. Wtedy „łapiesz” za poszczególne boki obrysu na warstwie „Dimension” i przesuwasz tą linię, obserwując w oknie współrzędne kursora. Przy projektowaniu płytki z zastosowaniem elementów w technologii SMD i przewlekanych, rozpoczynasz prowadzenie ścieżki od elementu SMD i dochodząc do przelotki przerywasz i prowadzisz ścieżkę od elementu przewlekanego do przelotki. A przelotki, przy takiej kombinacji należy wstawiać, że względu na lutowanie (przy braku, byłoby to utrudnione). Aby zaprojektować płytkę jednostronną, tylko jedna warstwa powinna być oznaczona jako aktywna (w okienku, oznaczenie gwiazdką) i nie używaj nielegalnych dodatków (bo jak na całkiem „zielonego” – a na takiego wyglądasz, kupno licencji, to … ), o czym świadczy pokazany screen do tej wersji.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 21 Lut 2010 10:31
    JaroFon
    Poziom 23  

Bonkot napisał:
    Witam
    Ustawić rozmiar płytki możesz, zmieniając w oknie „Gird” rozmiar siatki i wartość (na mm) w jakiej ma być wyświetlana. Wtedy „łapiesz” za poszczególne boki obrysu na warstwie „Dimension” i przesuwasz tą linię, obserwując w oknie współrzędne kursora. Przy projektowaniu płytki z zastosowaniem elementów w technologii SMD i przewlekanych, rozpoczynasz prowadzenie ścieżki od elementu SMD i dochodząc do przelotki przerywasz i prowadzisz ścieżkę od elementu przewlekanego do przelotki. A przelotki, przy takiej kombinacji należy wstawiać, że względu na lutowanie (przy braku, byłoby to utrudnione). Aby zaprojektować płytkę jednostronną, tylko jedna warstwa powinna być oznaczona jako aktywna (w okienku, oznaczenie gwiazdką) i nie używaj nielegalnych dodatków (bo jak na całkiem „zielonego” – a na takiego wyglądasz, kupno licencji, to … ), o czym świadczy pokazany screen do tej wersji.
    Pozdrawiam.

Witam. Zrobiłem tak jak napisałeś, ustawiłem siatkę ale jak widać na poniższej fotce elementy SMD nie ustawiają się na siatce jak elementy przewlekane, czyli nóżki nie są ustawione na łączeniach linii siatki jak elementy przewlekane. Jeszcze mała prośba, w którym miejscu ustawia się jaką warstwę chcę projektować?

0
  • #9 21 Lut 2010 11:58
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Po prostu masz ustawioną zbyt dużą siatkę (Gird), a warstwy przełącza się w okienku "Select layer".
    Pozdrawiam.

0
  • #10 21 Lut 2010 22:29
    wyszkowskidaniel
    Poziom 13  

Witam. Kolego ten element SMD masz na TOP a ścieżki są na Botton i przez to nie da się połączyć elementów :)

0
  • #11 21 Lut 2010 23:02
    JaroFon
    Poziom 23  

wyszkowskidaniel napisał:
    Witam. Kolego ten element SMD masz na TOP a ścieżki są na Botton i przez to nie da się połączyć elementów :)

A ja bardzo proszę Cię o wyjaśnienie co znaczy TOP i BUTTON? (w sumie to proszę o łopatologiczne wyjaśnienie bo zupełnie nie znam angielskiego). Wiem Ze jestem bardzo zielony w tych sprawach ale to może mi pomóc chociaż w minimalny sposób w samodzielnym zaprojektowaniu płytki. Proszę moderatorów o wyrozumiałość i nie usuwanie tematu

0
  • #12 21 Lut 2010 23:07
    yogi009
    Poziom 42  

To są warstwy, ale to zupełne podstawy, chyba trzeba Ci poczytać. Programy EDA operują na wartswach, jest wartswa elementów, wartstwa ścieżek, opisów, itd. (to tak łopatologicznie).

0
  • #13 22 Lut 2010 08:24
    wyszkowskidaniel
    Poziom 13  

TOP TO WARSTWA GÓRNA A BOTTON DOLNA, DAJ MAILA TO WYŚLĘ TOBIE FAJNY KURS Z KTÓREGO SIĘ UCZYŁEM, SZYBKI I PRZYJAZNY. NIE JESTEM JEGO AUTOREM I NIE WIEM CZY AUTOR POZWALA ROZPOWSZECHNIAĆ MASOWO JEGO DZIEŁO ALE SIĘ NIE OBRAZI JAK JEDNEJ OSOBIE DAM.

0
  • #15 22 Lut 2010 10:04
    wyszkowskidaniel
    Poziom 13  

Kolego marco47
    A jest zakaz PISAĆ DUŻYMI LITERAMI? :) Miałem włączonego Caps Loka.
    Zapomniałem i przeoczyłem że jest funkcja email :) zdarza się, ale niech kolega JaroFon okaże troszkę własnej inicjatywy. Wiem że początki są zawsze trudne ale bez przesady...

0
  • #17 22 Lut 2010 10:18
    yogi009
    Poziom 42  

Kolego wyszkowskidaniel, gdybyś przeczytał stare, dobre zasady netykiety, zrozumiałbyś że w internetowym świecie duże litery oznaczają krzyk. Nikt nie lubi, kiedy się na niego krzyczy. Poza tym forum jest to grupa ludzi, którzy dobrowolnie i bezinteresownie pomagają sobie nawzajem. Ale pod żadnym pozorem nie jest to zobowiązanie lub przymus. Stąd mam propozycję, żebyś wszelkie przejawy agresji wyładowywał gdzieś poza tym miejscem. I szanuj, kiedy ktoś bardziej doświadczony udziela Ci dobrej rady. Albo szanujesz czyjąś wiedzę, albo nie. Jeżeli żyjesz w świecie bez autorytetów, radź sobie sam. Takie są zasady.

0
  • #18 22 Lut 2010 11:46
    wyszkowskidaniel
    Poziom 13  

Przecież nie krzyczę :) i szanuję wypowiedzi kolegów... Nie żądam od kolegi jakieś nagrody (punktów lub "pomógł") chcę pomóc tylko nie chce się narazić przez autora tej pomocy w Eagle... Jak dam email to mogę tylko napisać wiadomość email bez załącznika a to jest w pdf. Niech kolega da tego maila bo zaczyna się tu gadka tylko aby nabić punkty...

0
  • #19 22 Lut 2010 21:47
    JaroFon
    Poziom 23  

Panowie pewnie w swoim czasie dojdę do tego i nauczę się korzystać z tego programu. Myślę że jestem dość kumaty jednak ciężko to przychodzi jeśli zupełnie nie zna się angielskiego. Właśnie o to chodzi że nie wiem który przycisk służy do przełączania tych warstw. @wyszkowskidaniel to jest mój mail: jarofon(malpa)o2.pl Oczywiście jeśli któryś z postów spowoduje że wreszcie dojdę do tego jak poprawnie ręcznie zaprojektować płytkę to w odpowiedni sposób podziękuję

0
  • Pomocny post
    #20 22 Lut 2010 23:54
    wyszkowskidaniel
    Poziom 13  

Spokojnie, na pewno dasz radę... Projektowałem kiedyś w Protelu DXP i jest o wiele cięższy od Eagle ale też ma więcej możliwości. Jak startowałem z eagle to wykorzystałem różne kursy ale najlepszym był ten który już wysłałem do kolegi. Następnie aby dokładnie zgłębić ten program to zakupiłem książkę "Eagle pierwsze kroki". Bardzo szczegółowo opisane każde narzędzie, po kolei wszystko wytłumaczone obrazkowo. :)

0
  • #21 23 Lut 2010 09:16
    JaroFon
    Poziom 23  

Dzięki wielkie. Tego kursu jeszcze nie znałem i widzę że dość tak łopatologicznie wszystko jest opisane. Jednak już przy pierwszym kroku projektowania płytki bez schematu dokładnie chodzi mi o zaznaczenie rozmiaru płytki. Może zacytuję tu słowa z tego kursu:

Cytat:
    Krawędzie płytki muszą być rysowane na warstwie 20 za pomocą polecenia WIRE. W tym celu klikamy na ikonkę WIRE, a następnie z pola combo na pasku parametrów wybieramy warstwę 20

Polecenie WIRE rozumie, jest z boku na pasku narzędzi ale gdzie jest to pole COMBO na pasku parametrów żeby wybrać warstwę 20? Czy czasami nie jest to pole gdzie zmienia się kolor u mnie jest to opisane "Select layer"?

0
  • Pomocny post
    #22 23 Lut 2010 09:30
    marco47
    Poziom 41  

Aby wybierać warstwy należy otworzyć narzędzie "Display" po lewej stronie pierwsza kolumna drugi od góry ( to tak łopatologicznie jak kolega prosił )
    Należy wybrać to narzędzie i przy warstwie nr.20 Dimension musi być zaznaczony kolorowy kwadrat . Następnie wybieramy narzędzie "Wire" i z "Select layer" wybieramy warstwę nr.20 Dimension i rysujemy obrys płytki .

0
  • Pomocny post
    #23 23 Lut 2010 09:32
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    "Jak go zwał, tak go zwał" ale w zakładce "Display" warstwa 20 to Dimension służąca do określania krawędzi płytki.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 23 Lut 2010 09:40
    JaroFon
    Poziom 23  

marco47 napisał:
    Aby wybierać warstwy należy otworzyć narzędzie "Display" po lewej stronie pierwsza kolumna drugi od góry ( to tak łopatologicznie jak kolega prosił )
    Należy wybrać to narzędzie i przy warstwie nr.20 Dimension musi być zaznaczony kolorowy kwadrat . Następnie wybieramy narzędzie "Wire" i z "Select layer" wybieramy warstwę nr.20 Dimension i rysujemy obrys płytki .

Dzięki i o to właśnie pytałem bo w kursie jest to troche inaczej opisane.
    Bonkot napisał:
    Witam
    "Jak go zwał, tak go zwał" ale w zakładce "Display" warstwa 20 to Dimension służąca do określania krawędzi płytki.
    Pozdrawiam.

Właśnie chodziło mi o ustalenie krawędzi płytki

0
  • #25 24 Lut 2010 08:15
    JaroFon
    Poziom 23  

Witam ponownie. Mam kolejne pytanie związane z ustawieniem siatki. W kursie który otrzymałem jest napisane aby przy ustawieniu siatki włączyć opcje "Display", przełączyłem również na jednostkę miary mm, ale czy muszę przestawiać też same parametry siatki zaznaczone na screenie? Jeśli tak to na jakie?

0
  • #26 24 Lut 2010 09:08
    wyszkowskidaniel
    Poziom 13  

Display on pokazuje tylko aktualny rozmiar siatki w kropkach (dots) lub kratownicy (lines). Podczas samego ustawiania elementów jest to dość pomocne bo mniej więcej potrafisz ocenić jakie są odległości pomiędzy nimi, ale dla ścieżek to można wyłączyć bo denerwuje :)
    Zawsze tylko na początku ustawiam sobie 1mm aby wyznaczyć granice pcb, a potem ustawiam na default.

0
  • Pomocny post
    #27 24 Lut 2010 22:43
    Trabi
    Poziom 36  

JaroFon, dodam, że wpisanie parametru w linii "Alt:" powoduje, że wciśnięcie klawisza Lewy-Alt przełącza Cię na alternatywny rozstaw siatki do której przyciągany jest kursor. Czyli jak w "Size:" podasz np. 1mm a w "Alt:" 0,5mm, to kursor normalnie skacze co 1mm, ale jak wciśniesz Lewy-Alt to będzie się przesuwał co 0,5mm tak długo, jak będziesz trzymał wciśnięty klawisz Lewy-Alt. Bardzo przydatna funkcja.
    Możesz "Size:" wpisać 0,5mm a "Alt:" 0,1mm i będziesz mieć 5x dokładniejszy skok.
    To tak ode mnie.

0
  • #29 25 Lut 2010 09:34
    JaroFon
    Poziom 23  

Panowie mam kolejne pytanie. Czy w Eagle są dostępne takie podłużne pany jak na dolnej fotce, pady są do gniazda zasilającego DC na bolec i w nim są takie płaskie nóżki. Nie mogę w bibliotece odnaleźć ani takich padów ani takich gniazd
    Eagle- ręczne projektowanie PCB Eagle- ręczne projektowanie PCB

EDIT:
    Jeszcze jedno, czy takie gniazda Jack 3,5mm bez włącznika znajdę też w bibliotece Eagle, bo jakoś też nie mogę znaleźć?

0