Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miarowość pisania na klawiaturze jako metoda identyfikacji

pseven 20 Lut 2010 13:08 1677 7
 • Miarowość pisania na klawiaturze jako metoda identyfikacji
  Podczas gdy większość użytkowników Internetu czuje się anonimowo, przeglądarki internetowe odsłaniają cały szereg informacji takich jak lista zainstalowanych wtyczek, parametry wyświetlania ekranu i inne. Zebrane w taki sposób szczegóły, wraz z sygnaturą przeglądarki, adresem IP mogą posłużyć do identyfikacji komputera w Sieci nawet bez zastosowania tzw. cookies. Nie wystarczą jednakże do określenia czy przed komputerem siedzi wciąż ten sam człowiek. Do tego może posłużyć rozróżnianie miarodajności pisania na klawiaturze. Wystarczy sobie wyobrazić sytuacje, w której z konta jednego użytkownika w środowisku roboczym korzysta jednocześnie druga, niepowołana osoba, znająca niezbędne loginy i hasła. Odpowiednie oprogramowanie pozwoliłoby na identyfikację i zablokowanie komputera takiego użytkownika. Jak dokładna jest ta metoda? Według badań przeprowadzonych na życzenie firm zajmujących się bezpieczeństwem w Sieci – statystycznie jedna na dwadzieścia tysięcy osób może współdzielić podobną miarowość pisania. W takim wypadku do identyfikacji będą musiały posłużyć informacje uzupełniające, takie jak adres IP. Wyniki analiz miarowości pisania na klawiaturze mogą wkrótce zrewolucjonizować śledztwo i ułatwić procesy w sprawach o cyberprzestępstwa.

  Źródło:
  http://arstechnica.com/tech-policy/news/2010/02/firm-uses-typing-cadence-to-finger-unauthorized-users.ars

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  pseven
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
  Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
  pseven napisał 8486 postów o ocenie 1527, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  quniq
  Poziom 21  
  Jeżeli na codzień korzystam z laptopa, a w pewnym momencie mam potrzebę zrobienia przelewu przez komórkę, to...?
 • #3
  BartekLecki
  Poziom 13  
  Myślę, że autorzy planują tę metodę jako środek pomocniczy a nie jako ostateczną wyrocznię (;
  Mogę sobie wyobrazić, że system "znając" swojego użytkownika i sprzęgając informację o nim z np. danymi o przeglądarce jakiej używa (wyjdzie czy to jest Mozilla w wersji desktop czy jakaś Opera Mini na komórkę) może po dłuższej chwili dojść do wniosku, że coś może być nie tak i poprosić w jakiś nieirytujący sposób o dodatkowe uwierzytelnienie.
 • #4
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Ciekawe co z wynikami pomiaru, jeżeli użytkownik jest chory, albo w ciągu ostatniej godziny wypił 6 piw :P
 • #5
  riodoro1
  Poziom 22  
  Krzysiek16 napisał:
  Ciekawe co z wynikami pomiaru, jeżeli użytkownik jest chory, albo w ciągu ostatniej godziny wypił 6 piw :P

  pokaże na co jesteś chory, wypisze receptę lub policzy promile :D
 • #6
  piotrva
  Moderator na urlopie...
  sposób wydaje się ciekawy i nie pozbawiony sensu, ale osobiście (jako webamster) wydaje mi się, że jeszcze dużo pracy przed informatykami, zanim wprowadzą coś takiego na strony, bez zbytniego ich spowalniania.
  Choć wyjściem mogą okazać się wtyczki do przeglądarek, które po stronie użytkownika dokonają niezbędnych pomiarów i wyślą taki "odcisk" na serwer...
 • #7
  Emil2543
  Poziom 16  
  Jak dla mnie to kolejne zmniejszenie anonimowości w internecie. Będziemy szpiegowani a na pewno uda się komuś to obrócić na swoją korzyść
 • #8
  a.bakus
  Poziom 15  
  Wymyśliłem to z 15 lat temu w programie pisanym w Pascalu :)
  Pozdrawiam forumowiczów.