Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miarowość pisania na klawiaturze jako metoda identyfikacji

pseven 20 Lut 2010 13:08 1677 7
  • Miarowość pisania na klawiaturze jako metoda identyfikacji
    Podczas gdy większość użytkowników Internetu czuje się anonimowo, przeglądarki internetowe odsłaniają cały szereg informacji takich jak lista zainstalowanych wtyczek, parametry wyświetlania ekranu i inne. Zebrane w taki sposób szczegóły, wraz z sygnaturą przeglądarki, adresem IP mogą posłużyć do identyfikacji komputera w Sieci nawet bez zastosowania tzw. cookies. Nie wystarczą jednakże do określenia czy przed komputerem siedzi wciąż ten sam człowiek. Do tego może posłużyć rozróżnianie miarodajności pisania na klawiaturze. Wystarczy sobie wyobrazić sytuacje, w której z konta jednego użytkownika w środowisku roboczym korzysta jednocześnie druga, niepowołana osoba, znająca niezbędne loginy i hasła. Odpowiednie oprogramowanie pozwoliłoby na identyfikację i zablokowanie komputera takiego użytkownika. Jak dokładna jest ta metoda? Według badań przeprowadzonych na życzenie firm zajmujących się bezpieczeństwem w Sieci – statystycznie jedna na dwadzieścia tysięcy osób może współdzielić podobną miarowość pisania. W takim wypadku do identyfikacji będą musiały posłużyć informacje uzupełniające, takie jak adres IP. Wyniki analiz miarowości pisania na klawiaturze mogą wkrótce zrewolucjonizować śledztwo i ułatwić procesy w sprawach o cyberprzestępstwa.

Źródło:
    http://arstechnica.com/tech-policy/news/2010/02/firm-uses-typing-cadence-to-finger-unauthorized-users.ars

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
    Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
    pseven napisał 8486 postów o ocenie 1527, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    quniq
    Poziom 21  
    Jeżeli na codzień korzystam z laptopa, a w pewnym momencie mam potrzebę zrobienia przelewu przez komórkę, to...?
    BartekLecki
    Poziom 13  
    Myślę, że autorzy planują tę metodę jako środek pomocniczy a nie jako ostateczną wyrocznię (;
    Mogę sobie wyobrazić, że system "znając" swojego użytkownika i sprzęgając informację o nim z np. danymi o przeglądarce jakiej używa (wyjdzie czy to jest Mozilla w wersji desktop czy jakaś Opera Mini na komórkę) może po dłuższej chwili dojść do wniosku, że coś może być nie tak i poprosić w jakiś nieirytujący sposób o dodatkowe uwierzytelnienie.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Ciekawe co z wynikami pomiaru, jeżeli użytkownik jest chory, albo w ciągu ostatniej godziny wypił 6 piw :P
    riodoro1
    Poziom 22  
    Krzysiek16 napisał:
    Ciekawe co z wynikami pomiaru, jeżeli użytkownik jest chory, albo w ciągu ostatniej godziny wypił 6 piw :P

pokaże na co jesteś chory, wypisze receptę lub policzy promile :D
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    sposób wydaje się ciekawy i nie pozbawiony sensu, ale osobiście (jako webamster) wydaje mi się, że jeszcze dużo pracy przed informatykami, zanim wprowadzą coś takiego na strony, bez zbytniego ich spowalniania.
    Choć wyjściem mogą okazać się wtyczki do przeglądarek, które po stronie użytkownika dokonają niezbędnych pomiarów i wyślą taki "odcisk" na serwer...
    Emil2543
    Poziom 16  
    Jak dla mnie to kolejne zmniejszenie anonimowości w internecie. Będziemy szpiegowani a na pewno uda się komuś to obrócić na swoją korzyść
    a.bakus
    Poziom 15  
    Wymyśliłem to z 15 lat temu w programie pisanym w Pascalu :)
    Pozdrawiam forumowiczów.