Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o wskazówki - wymiana instalacji alu na miedź

dzajdol 20 Lut 2010 13:36 2598 13
  • #1 20 Lut 2010 13:36
    dzajdol
    Poziom 10  

Witam.

Na załączonym rysunku
    Proszę o wskazówki - wymiana instalacji alu na miedź
    przedstawiłem układ mojego mieszkania. (blok z lat 70 technologia wielka płyta, instalacja aluminiowa, do kuchni do jednego gniazdka miedziana)
    Niedawno je kupiłem i 2 pokoje nie najgorsze, więc na razie chciałbym wymienić instalację w pokoju numer 2.

Pytanie moje czy jest sens. nie chciałbym kuć łazienki kuchni i wc gzie są płytki i tych 2 pokoi bo są ładnie zrobione. Chciałbym na razie wymienić instalację w pokoju 2, aby z biegiem czasu wymieniać w kolejnych pokojach.

Prosiłbym o porady jak to powinno być zrobione, aby mi ktoś nie wciskał kitów (pseudo fachowcy)

Z góry dziękuje.

Pozdrawiam

0 13
  • #2 20 Lut 2010 13:55
    Arturo2005
    Poziom 33  

Sam będziesz wymieniał tą instalacje ?

0
  • #3 20 Lut 2010 14:11
    dzajdol
    Poziom 10  

Arturo2005 napisał:
    Sam będziesz wymieniał tą instalacje ?

Raczej nie tylko chce wiedzieć coś na temat, żeby mi nikt klamek nie wciskał.
    Ale chciałbym odpowiedzi tak żebym mógł sam wymienić, żeby zrozumieć czy dobrze robią :) nie chce mieć później problemów i tykającej bomby.

Pozdrawiam

0
  • #4 20 Lut 2010 14:24
    Arturo2005
    Poziom 33  

Jakie masz doświadczenie w tej dziedzinie?Link

1
  • #5 20 Lut 2010 14:43
    dzajdol
    Poziom 10  

Arturo2005 napisał:
    Jakie masz doświadczenie w tej dziedzinie?Link

Podstawowe, wiem że lepiej plusa i minusa od razu językiem nie dotykać :P

0
  • #6 21 Lut 2010 17:56
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 21 Lut 2010 18:03
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!

Bronek22 napisał:
    Żadnych sztukówek, nową instalację pociągnąć prosto z rozdzielnicy mieszkaniowej.
    Bronek

Prawdopodobnie chodzi o to, że instalacja mieszana Al-Cu sprawi same kłopoty, z których upalenie przewodu w puszce jest jednym z najprostszych. A od tego może zależeć bezpieczeństwo mieszkańców.
    Cześć!

0
  • #8 22 Lut 2010 20:05
    dzajdol
    Poziom 10  

A co jeżeli prąd biegnie najpierw przez pokój 1 później pokój 2 żeby dojść do łazienki??

Wogóle jest taka opcja, można po instalacji miedzianej dokończyć aluminiową??

0
  • #9 22 Lut 2010 22:36
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Proponuję zapoznać się najpierw z wiedzą teoretyczną, dopiero później zadać konkretne pytanie. To jest dział dla początkujących mających błahe problemy.

Ty na podstawie forum chcesz nauczyć się i wymienić instalacje - bo taka jest prawda.
    Za chwile pewnie napiszesz, że wiedza Ci potrzebna aby sprawdzić czy elektryk nie wciska Tobie "klamek".
    To ja zapytam, jeśli idziesz do dentysty to też najpierw studiujesz zagadnienia związane z tą profesją?
    Jeśli nie masz zaufania do elektryka to zatrudnij dodatkową niezależną osobę z uprawnieniami Dozorowymi. To wszystko co chciałem napisać w tym temacie.

1
  • #10 22 Lut 2010 23:29
    mooffie
    Poziom 12  

Lata 70 nw, więc na pewno instalacja prowadzona w sposób taki, że pod stropem powadzone są obwody rozdzielcze i od nich w rozetach odchodza obwody odbiorcze. Mam nadzieję, że nomenklaturę zachowałem poprawną. Jeżeli jest to instalacja aluminiowa, to bardzo prawdopodobnym jest, że i obwody rozdzielcze i odbiorcze są Al. W takim przypadku wymiana instalacji w jednym pokoju wiązałaby się z wymianą obwodów odbiorczych w tymże pokoju a rozdzielczy nadal pozostanie stary. Moim zdaniem to jak wstawianie antywłamaniowych drzwi w starą papierową ościeżnicę, lub jak modne dziś łatanie zimą nawierzchni ulicy przez wlanie gorącego asfaltu w zamarzniętą kałużę i przydeptanie gumiakiem. Myślę, że więcej zagrożeń to ze sobą nie pociągnie. Ale czy pomoże...? Nie szkoda Ci pieniędzy na takie przyszywanie łatek? Moim zdaniem jeżeli zatrudnisz elektryka i będzie on chciał to łatać, to z góry spisz go na wygnanie. Tu pomóc może tylko i wyłącznie wymiana wszystkiego i to z wuelzetem włącznie. Do tego rozdzielnica z wyłącznikami typu S. Reszty dowiesz się od zatrudnionego elektryka. Ale serdecznie przestrzegam, przed zabieraniem się za to samemu. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach i w na pozór łatwych i oczywistych rzeczach czai się zło. A jak przypuszczam Twoje dzieci mają zapewne po jednym życiu?

0
  • #11 23 Lut 2010 09:59
    TaFu
    Poziom 10  

zgadzam się z mooffie. Sztukowanie al + cu to pomyłka. Ja wychodzę z założenia że jeśli się już za coś zabieramy to róbmy to dobrze i fachowo. Wiązanie na sznurki na pewno nie przyniesie oszczędności bo biorąc teraz kogoś do przyłatania zapłacisz połowę tego co byś zapłacił za nową instalację w całym mieszkaniu. A po sztukowaniu problem powróci szybciej niż Ci się zdaje.

0
  • #12 23 Lut 2010 11:44
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Szanowny autorze wątku.
    Piszesz, że nie chcesz mieć tykającej bomby, ale juz zakładasz a nawet wymuszasz jej istnienie pisząc, że nie chcesz kuć łazienki i WC ponieważ są ładne płytki.
    Tymczasem łazienka jest pomieszczeniem gdzie dochodzi do najcięższych przypadków. Wynika to ze skrajnie niekorzystnych warunków środowiskowych (dla człowieka) tam panujących.

Co do stopniowej modernizacji instalacji to nie ma przeciw temu żadnych przeciw wskazań. Nie można zabraniać dołożenia jednego gniazda, nowego obwodu czy stopniowej wymiany instalacji na nową nawet wtedy gdy reszta instalacji i w.l.z. pracuje w "starym" dwu/cztero przewopdowym układzie.
    Tylko należy prace te wykonać w sposób przemyślany tak, aby i "stara" część do końca eksploatacji i nowa od momentu jej uruchomienia nie stwarzała zagrożenia.
    Jedynym mankamentem stopniowej wymiany jest nieustający bajzel w mieszkaniu.
    Jednak z technicznego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód do takiego postępowania. Warunkiem jednak by miało to sens jest to, że z czasem "stara" część przestanie istnieć.

W mieszkaniu z "wielkiej płyty" jest jeden podstawowy problem. Nie można kuć bruzd. Co może podrożyć koszt zamierzonych prac.

0
  • #13 24 Lut 2010 15:36
    marazm11
    Poziom 9  

Dlaczego w domu z wielkiej płyty nie można kuć bruzd ??
    Jest to zabronione prawnie ??

1
  • #14 24 Lut 2010 16:24
    Magister_123
    Poziom 33  

marazm11 napisał:
    Dlaczego w domu z wielkiej płyty nie można kuć bruzd ??
    Jest to zabronione prawnie ??

Zbuduj domek z kart i wyciągnij jedną.

0