Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z mostkiem prostowniczym KBPC3508

20 Lut 2010 14:30 6321 12
 • Poziom 17  
  Witam,

  Zrobiłem ojcu prostownik do akumulatora na bazie mostka KBPC3508 w obudowie zasilacza komputerowego z regulacją po stronie 220v. Napotkałem parę problemów:

  1.Przy pełnym wychyleniu regulatora na max na mostek dochodzi tylko napięcie DCV 0... a ACV 12,7... zaś z mostka wychodzi tak jak widać na foto
  Prostownik z mostkiem prostowniczym KBPC3508
  Prostownik z mostkiem prostowniczym KBPC3508
  Przy minimalnym wychyleniu regulatora do transformatora dochodzi DCV 0.. a ACV 4,9
  Z informacji wyczytanych na temat mostka powinienem dostać 35A mój nie daje:(

  2.Następny problem to właśnie regulacja , akumulator 60ah powinien być ładowany przez 10h prądem 12v i 6A ,a u mnie tak nie idzie, bo przy najmniejszym wychyleniu regulatora prąd wychodzący z mostka to DCV 3,9 a ACV 7,8 czasem jest nawet 10 (ale nie wiem do czego to zależy)

  3. Czy odwiercone 2 otwory w blachach krzemowych transformatora coś zmienią? bo ja odwierciłem 2 żeby przykręcić go do obudowy.
  4. Wentylator to już 2 który tu wsadzam wcześniejszy przy spięciu mostka się spalił . Podpięty bezpośrednio pod transformator kręci się wolno , podpięty pod mostek trochę szybciej ale dla mnie to i tak za mało, co mam zrobić żeby kręcił się szybciej i po kolejnym zetknięciu przewodów + i - się nie spalił?

  Chciałbym się jeszcze zapytać czy istnieje regulator tylko na amperaż?

  Może mam zły regulator? Dobrą sprawą było go umieszczenie po stronie wysokiego napięcia?A może trza w nim coś prze lutować żeby regulacja była płynniejsza ?

  Dodaje foro regulatora.PS regulator został tylko narazie tak przykręcony potem wymyślę inne miejsc dla niego:)
  Prostownik z mostkiem prostowniczym KBPC3508
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Po pierwsze to coś pomieszałeś "na mostek dochodzi tylko napięcie DCV 0... a ACV 12,7... " na mostek prostowniczy ma dochodzić napięcie AC czyli po trafie zaś DC to stałe napięcie po mostku prostowniczym. Po 2 piszesz:
  "Z informacji wyczytanych na temat mostka powinienem dostać 35A mój nie daje:(
  "
  błędnie to rozumujesz katalogowo podany prąd 35A to maksymalny prąd który może ten mostek wyprostować z AC na DC a nie ze podłączając go do trafa uzyskasz taki prąd. Po 3 mylisz pojęcia prąd - napięcie "prąd wychodzący z mostka to DCV 3,9 a ACV 7,8" akumulator 60Ah powinien być ładowany prądem 6 A przez 12 godzin i napięciem min 12 max 14 V.
  regulator ten widzę jest na triaku bta 136 regulatory te podłącza się w uzwojenie pierwotne trafa czyli to 230V co do napiec wyjściowych będą one zmienne ale nie podałeś jakie napięcie ma trafo nie obciążone na stronie wtórnej podłączone bezpośrednio do sieci 230V
 • Poziom 17  
  Napiszę tak jak zrozumiałem że napięcie wyjsciowe z trafa to AC czyli12,7 bez regulatora z odłączonym mostkiem , a gdy podłączyłem mostek i zmierzyłem na wyjsciu DCV wyszło 10,7
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wiec tak z tego co piszesz trochę ci wyjaśnię: po mostku masz 10.7 V przyczyną tego spadku o 2 V jest mostek prostowniczy ale TO NIE JEST JEGO WADA to normalne zjawisko... czy to układ prostowniczy będzie z diod czy gotowy mostek taki jak ty posiadasz.......aby odpowiednio ładować akumulator potrzebujesz wymienić to trafo na takie co na nieobciążonym wyjściu będzie miało ok 15 V a gdy podłączysz mostek prostowniczy to spadnie do ok 13 V a Moc takiego trafa powinna być ok 100 W (przy założeniu ładowania akumulatora prądem prądem 6 A) Co do użycia regulatora.... nie wiem jak on jest zbudowany czy prawidłowo ale jeśli chcesz to podłącz go dodatkowo do trafa na pierwotne 230V i zmierz jakie są napięcia na wyjściu trafa przy min i max położeniu potencjometru
 • Poziom 17  
  Trafo pochodzi z prostownika, oryginalnego tak samo regulator, nie za bardzo mam skąd wziąć nowe trafo , czy odwinięcie kilku zwojów pomoże?

  ACV 7,8 na min. położeniu potencjometru bez mostka
  ACV 12,7 na max położeniu potencjometru bez mostka.
 • Poziom 16  
  W twoim układzie brakuje kondensatorów elektrolitycznych, za mostkiem. Powinny tam być bo po podłączeniu akumulatora będzie spadek napięcia.

  Moderowany przez prezeswal:

  Regulamin p.12.
  W "prostownikach do ładowania akumulatorów" napięcie po mostku prostowniczym nie musi być wygładzane kondensatorami.

 • Poziom 17  
  krzychu.84 a czy mógłbyś powiedzieć jakie mniej więcej mają to być kondensatory? To w przyszłym tygodniu pod skocze do elektronicznego i zakupie , ile ma ich być? I jak je podłączyć?

  Mam 2 kondensatory LX 470uF200wv 25/105/PIII nadadzą się?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Katoo odwinięcie kilku zwojów z wtórnego tym bardziej ci zniży napięcie wyjściowe piszesz że trafo i regulator pochodzi z prostownika ok ale zapewne z kilku lat do tyłu wtedy robili takie własnie słabe trafa (czyli najprostsze) oczywiście w takim połączeniu regulator trafo mostek (przy tym trafie ) naładujesz akumulator ale nie będzie to dobre dla akumulatora ładowanie napięciem ok 8 v na min. trafo z tym regulatorem jest po to żeby regulować pośrednio prąd ładowania ale w tym przypadku zaniżeniu ulega wszystko moc oraz napięcie i prąd wyjściowy co dla akumulatorów nie jest dobre od 6 lat zajmuje się elektronika samochodowa jak również elektryka i z doświadczenia wiem ze tak ładowane akumulatory szybko kończą swój żywot jak już pisałem ładowanie zaniżonym napięciem współczesne konkretne prostowniki do akumulatorów posiadają jednakowe napięcie wyjściowe reguluje się jedynie prąd lądowania ale to inna bajka. jak już chcesz ładować tym akumulator to połącz to bez regulatora sądząc po wielkości trafa i uzwojeniu nie będzie miał większej wydajności prądowej jak 10 A co akumulatorowi nie zaszkodzi a będzie ładowany przynajmniej napięciem w miarę odpowiednim.

  krzychu.84 napisał:
  W twoim układzie brakuje kondensatorów elektrolitycznych, za mostkiem. Powinny tam być bo po podłączeniu akumulatora będzie spadek napięcia.


  krzychu84: masz racje ale musiały by to być dużej pojemności kondensatory aby umożliwiły odpowiednie wygładzenie napięcia i prądu na wyjściu
 • Poziom 16  
  U mnie w fabrycznym prostowniku 6A jest 2200uF/35V 1szt.
  Kiedyś urwała się jedna nóżka bo była zbyt długa (montaż na płytce uniwersalnej) i prostownik nie ładował bo napięcie spadło do ok 11V, po wymianie na nowy i podłączeniu akumulatora wszystko jest ok.
  Napięcie bez aku 15.8V.
  Kup 4700uF/35V i wstaw go za mostkiem. Podłączasz + do +/ - do -
  Na kondensatorze jest oznaczenie (-) a za prostownikiem sprawdzisz sobie miernikiem.
 • Poziom 17  
  To czyli co mam zrobić? kupić kondensator czy pomyśleć o nowym trafo? Jak myślicie Toroidalny się nada? Mam w piwnicy jeszcze trochę drutu takiego samego jak na wtórnym uzwojeniu(może nawinąć ? czy dać sobie na luz?).

  Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi:)
 • Poziom 16  
  Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie trafa i zrobienie tego prostownika.
  Ale twoje do tego trafo się nie nadaje
  Prostownik z mostkiem prostowniczym KBPC3508

  Jest gdzieś temat na elektrodzie o nim, kiedyś go pobrałem.
  Koszt to parę złotych.
  Dziwię się tylko że jeśli twój transformator pochodzi z prostownika i ma tak małe napięcie po stronie wtórnej.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  krzychu.84 4700uF pomoże ale nie do końca ja jak już dałbym min 2 a najlepiej 4 równolegle 4700 uf choć "oszukiwanie" kondensatorami zasilania dla ładowania akumulatora to nic najlepszego ale w tym przypadku chyba najlepsze.

  Katoo: transformator toroidalny to też transformator i się nada jako prostownik wszystko zależy jakie ma parametry moc, napięcie.... różnica toroida od twojego jest taka ze ma rdzeń okrągły który posiada najmniejsze straty w rdzeniu i najlepsza sprawność ale to znów inny temat..... co do dowiniecia uzwojenia jak najbardziej uzyskasz większe napięcie po dowinięciu jeden warunek przekrój drutu DNE musi być dokładnie ten sam.

  dodatkowo dobrym układem jest "prostownik Pana Józefa" opis na elektrodzie jest załącznik do pobrania tyle ze twoje trafo i w tym przypadku się nie nadaje ale może znajdziesz inne trafo dobre.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=107938#107938
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Regulamin p.14, temat zamykam.