Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się wyłącza (?). płyta główna?

Cpt Wąs 20 Lut 2010 15:20 1409 6
  • #1 20 Lut 2010 15:20
    Cpt Wąs
    Poziom 8  

Witam! Mam problem.

Otóż wczoraj, podczas korzystania z komputera, padł mi obraz.
    Gdy przeglądałem stronę, nagle ekran monitora ściemnił się, lecz procesor i zasilacz pracowały dalej. Myślałem, że karta graficzna padła, więc ją odłączyłem i chwilę zdołałem korzystać. Po jakimś czasie (15 min) znowu to się stało.
    Dziś rano próbowałem włączyć komputer i nie zdołałem nawet się zalogować na swój profil w ekranie logowania Windowsa.
    O dziwo. Włączyłem przed chwilą (po 5h nic nie robienia) i zdołałem znowu z 5 min korzystać (firefox/ gadu).
    Macie jakieś propozycje co zrobić? Czy to padła grafika na płycie głównej? Może jakieś sterowniki się wysypują? Chłodzenie?

Płyta główna: ASUS M2V-TVM - K8M890, SATA II, DDR 2, PCI-Ex, VGA, S-AM2
    RAM: 1 GB GoodRam DDR II
    Procesor: AMD Sempron 3400+
    Zasilacz: 350W Firmy TM

Oto jak wygląda po "wyłączeniu":

Komputer się wyłącza (?). płyta główna?

0 6
  • #2 20 Lut 2010 16:51
    dominik91p
    Poziom 27  

Skoro twierdzisz że po paru minutach tak Ci się dzieje to możliwe że karta sie przegrzewa (sprawdź; kontroluj temperaturę otwórz obudowę dotknij radiator). Gorzej jeśli już została przegrzana co może wróżyć uszkodzeniem GPU lub pamięci karty. Jeśli będziesz twierdził że chłodzenie jak i temp. jest odpowiednia to sprawdź dla świętego spokoju na innym komputerze. Zasilacz oczywiście fatalny i na ogół każdy kto ma problem z wyświetlaniem obrazu jakością zasilacza nie grzeszy.

Podaj model karty bo zapomniałeś napisać.

0
  • #3 20 Lut 2010 17:56
    Cpt Wąs
    Poziom 8  

Sęk w tym, że dzieje mi się tak nawet po wyjęciu karty graficznej. Wina zatem nie leży po jej stronie.

Mimo wszystko: GEFORCE 7300GS 256mb

0
  • #4 20 Lut 2010 18:04
    dominik91p
    Poziom 27  

A spróbuj wejść do biosu i niech komputer sobie tak pochodzi z chwilę czasu i odpisz czy błąd wyskakuje dajmy na to godzinę. Ewentualnie wejdź w tryb awaryjny i odpisz co się dzieje.

0
  • #5 20 Lut 2010 18:33
    Cpt Wąs
    Poziom 8  

po odpaleniu trybu awaryjnego włączyłem film i się od razu wysypał.
    to samo w biosie - chwilę poskakałem strzałkami w menu i znów ekran z 1. posta...

0
  • #6 20 Lut 2010 22:47
    dominik91p
    Poziom 27  

Skoro na zewnętrznym układzie graficznym jak i na wbudowanym dzieją się identyczne rzeczy to wg. mnie problem po stronie płyty głównej. Zanim jednak przeznaczyłbym płytę na straty sprawdziłbym jeszcze na innym zasilaczu.

0
  • #7 20 Lut 2010 23:16
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Zgadzam się z kolegą wyżej.
    Ale zanim spiszemy cokolwiek na straty (notabene zasilacz to ja spisałem na straty jak zobaczyłem nazwę ;) ), proponuję zrobić testy "na biurku". Wszystko wyciągnąć i testować po kolei.

Ja bym jeszcze obstawiał - tak trochę hardcore'owo - uwaloną kartę od zasilacza i dodatkowo pamięć operacyjną.
    Wiem, wiem. Wydaje się głupie ale... skoro GF7300GS wywala taki sam błąd jak integra, to może wina leży po stronie pamięci ? Zarówno tej na karcie (GF7300) jak i operacyjna ?

Brzmi dość dziwnie, ale myślę, że warto skombinować inny, najlepiej markowy zasilacz i porobić testy każdej części.

Równie dobrze może być to i płyta...

Pozdrawiam! \m/

0