Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z przekierowaniem portow.

20 Feb 2010 16:23 2366 8
  • Level 9  
    Witam!

Mecze sie z tym juz od 2 h i skonczyly mi sie wszystkie pomysly :)

Sytuacja wyglada tak. Mam Neta z neti i 2 routery. Pierwszy jest z modemem i rozdziela neta po kablach i wifi. Teraz wyzej w budynku (gdzie nie dochodzi wifi) mam podlaczony drugi router po kablu. Ktory jest ladnie ustawiony ma rowniez wlaczony dhcp server i ladnie wszystko rozdziela. Z tym ze jak wlaczam bitcometa to mam zablokowany port.

Gdy podlaczam sie bezposrednio po kablu do routera nr 1 port nie jest zablokowany. Wiec wina tkwi w tym 2gim routerze.

Staralem sie przekirowac porty na to ip z kompa nic to nie dalo. Wlaczylem DMZ tez nic nie dalo. Nie wiem juz za bardzo co robic bo nie mam pomyslow jak odblokowac te porty ?

Moj router to Linksys WRTU54G-TM.

Czekam na Wasze rady

Pozdrawiam

Maly update. Gdy wylaczylem serwer DHCP na drugim routerze. A kabel od pierwszego routera ktory do tej pory byl podlaczonuw gniazdo internet w drugim routerze podlaczylem do gniazda ethernet. Czyli jakby zrobilem po prostu przedluzenie sygnalu po przez ten drugi router. Jest 1 plus i 1 minus takiego rozwiazania. Plus jest taki ze port na bitcomecie mam odblokowan (bo defacto jestem podlaczony do mojego pierwszego routera) ale niestety minus i to dosyc duzy jest taki ze nie moge wejsc na strone ustawien drugiego linksys. Nawet jak wypne kabel z routera ktory odpowiada za polaczenie internetowe. Ogolnie dopoki kabel byl w gniezdzie internet to moglem ladnie wchodzic w ustawienia routera. Wystarczy ze raz przeloze kabel od neta w port ethernet to juz nie moge wejsc w ustwienia routera. Nie wiem dlaczego tak jest. Jakby sie blokowal
  • Level 22  
    Może uporządkujmy kilka rzeczy. Jak te routery są połączone?
    Zakładam że połączenie: router1(lan) <--> router2(wan).
    Jak nie, to tak ustaw.

Na obu routerach trzeba poustawiać różne sieci.
    Na drugim routerze musi chodzić serwer DHCP. Ustaw mu(2 router) stałe IP.
    Na pierwszym o ile nie potrzebujesz- nie musi.

Ustaw w pierwszym routerze DMZ na ip drugiego routera(to statyczne).
    W drugim ustaw DMZ swojego komputera.
  • Level 20  
    Włącz DHCP w pierwszym routerze i kabel podepnij do ethernetu w drugim. Żeby dostać się do drugiego routera musisz ustawić mu IP na interfejsie LAN na adres z podsieci LAN pierwszego routera. Jeżeli wcześniej miałeś podpięty kabel do portu internet to teraz nie możesz się dostać bo drugi router ma adres po stronie LAN z innej podsieci niż komputer podpięty do tego routera. Port przekieruj na pierwszym routerze. DMZ raczej nie jest potrzebny jeśli chodzi o jeden port ;).
  • Level 9  
    lpm11 wrote:
    Może uporządkujmy kilka rzeczy. Jak te routery są połączone?
    Zakładam że połączenie: router1(lan) <--> router2(wan).
    Jak nie, to tak ustaw.

Na obu routerach trzeba poustawiać różne sieci.
    Na drugim routerze musi chodzić serwer DHCP. Ustaw mu(2 router) stałe IP.
    Na pierwszym o ile nie potrzebujesz- nie musi.

Ustaw w pierwszym routerze DMZ na ip drugiego routera(to statyczne).
    W drugim ustaw DMZ swojego komputera.

Obecnie mam to wszystko ustawione tak:

Kabel telefoniczny(netia) -> router adsl linksys WAG200G (włączone DHCP) -> skrętka przez port Ethernet do routera linksys WRTU54G-TM (wyłączone DHCP)

Router pierwszy:

- Adres routera: 192.168.1.1
    - DHCP server: WŁĄCZONY
    - Ma przydzielanie adresow 192.168.1.101 do 150.

Router drugi:

- Adres routera: 192.168.2.1
    - DHCP server: WYŁĄCZONY
    - Podpiety do pierwszego routera stalym IP 192.168.1.100

Przy takich ustawieniach gdy mialem skretke ktora idzie od routera nr 1 do routera nr 2 podpieta pod wtyczke INTERNET to oczywiscie neta nie mialem. Ale za to moglem wejsc w ustawienia obu routerow.

Natomiast gdy przy takich ustawieniach chociaz raz skretke pochodzaca od routera nr1 wpialem w gniazdo ETHERNET to net sie pojawil wszystko zaczelo ladnie chodzic. Ale nie moge wejsc w ustawienia drugiego routera czyli 192.168.2.1. NA router nr1 moge wejsc normalnie 192.168.1.1

Przy obecnych ustawieniach nie musze przekierowywac portow bo sa odblokowane. Tym powaznym minusem jest brak mozliwosci wejscia w ustawienia routera nr2.

W momencie wlaczenia DHCP server na routerze nr2, ze skretka od routera nr1 podlaczona do wtyczki INTERNET internet ladnie smiga. Ale nie moge odblokowac portow. Probowalem na wszystkie sposoby (moze ten router jest jakis felerny?)

W momencie gdy skretke od routera nr1 podlacze bezposrednio do swojego laptopa to porty od bitcometa nie sa poblokowane. Wiec wina lezy ewidetnie po stronie routera nr2.

Kolego lpm11 nie moge wylaczyc servera DHCP na routerze pierwszym bo on ma tez wifi z ktorego korzystaja 2 laptopy.

Dodano po 2 [minuty]:

mm2006 wrote:
    Włącz DHCP w pierwszym routerze i kabel podepnij do ethernetu w drugim. Żeby dostać się do drugiego routera musisz ustawić mu IP na interfejsie LAN na adres z podsieci LAN pierwszego routera. Jeżeli wcześniej miałeś podpięty kabel do portu internet to teraz nie możesz się dostać bo drugi router ma adres po stronie LAN z innej podsieci niż komputer podpięty do tego routera. Port przekieruj na pierwszym routerze. DMZ raczej nie jest potrzebny jeśli chodzi o jeden port ;).

Czyli mam zrobic tak router nr2 bedzie mial adres 192.168.1.100 a jakie bedzie mial statyczne IP ?

Czegos tutaj nierozumiem :)

Czy w takim ukladzie nie bedzie konfiliktu IP ?

Dodano po 5 [minuty]:

Jeszcze dodam, ze obecnie w ustawieniach routera nr1 widze jakby moj laptop ktory jest podlaczony do wifi routera nr2 byl bezposrednio podlaczony do lana routera nr1. Nie widze w ogole adresu mac routera nr2.

Teraz to jest tak jakby router nr2 byl tylko switchem bezprzewodowym.

Juz sam nie wiem jak to wszystko ustawic zeby bylo tak jak powinno byc. Troche sie zakrecilem.
  • Level 20  
    Dokładnie tak jak napisałeś. Musisz ustawić adres 192.168.1.100 lub inny z zakresu 192.168.1.2-254 na drugim routerze. Musisz to zrobić na interfejsie LAN skoro podpinamy kabel z pierwszego routera do portu ethernet w drugim. Port WAN(Internet) drugiego routera zostawiamy w spokoju. Ewentualnie trzeba mu zmienić IP na jakąś inną sieć która nie pokryje się z siecią 192.168.1.0/24. Wtedy obydwa te routery będą w jednym segmencie sieci. Drugi router będzie działał jako switch a jego ustawione IP będzie potrzebne właśnie do zarządzania nim. DHCP włączone tylko na pierwszym routerze.

Co do tego wifi w tym ustawieniu, to jest tak jak napisałeś. W tej konfiguracji router nr 2 pracuje jako zwykły AP. Tak jak napisałem wyżej- wszystkie te urządzenia podpięte w tej konfiguracji są teraz w jednym segmencie sieci.
  • Level 9  
    Super dziala. Ale mialem powazne problemy ze zmiana ip routera. Nie chcialo sie zmienic bo ja zmienilem to juz nie moglem wejsc. W koncu zrobilem to po kolei najpierw z pierwotnego adresu czyli 192.168.0.1 zmienilem na 192.168.1.1(zadzialalo) a potem zmienilem na 192.168.1.2 i tez zadzialalo. Teraz podlaczylem kablem od pierwszego routera do portu ethernet routera nr2 i smiga. Moge wejsc w ustawienia routera pierwszego 192.168.1.1 i drugiego 192.168.1.2.

Mam jeszcze kilka pytan na routerze nr2

Mam Internet Connection type ustawione na AUTOMATIC CONFIGURATION - DHCP.
    Przechodzac do zakladki Status mam cos takiego

Internet

Configuration Type
    Login Type : Automatic Configuration - DHCP
    IP Address : 0.0.0.0
    Subnet Mask : 0.0.0.0
    Default Gateway : 0.0.0.0
    DNS 1 :
    DNS 2 :
    DNS 3 :
    MTU : 1500

Teraz rodzi sie pytanie czy serwer DHCP routera nr1 nie powinien przydzielic ip maski i bramy z puli adresow ktory przydziela dhcp routera nr1 ? Czyli np.

IP - 192.168.1.101 - Subnet Mack: 255.255.255.0 Defult Gateway: 192.168.1.1 (adres routera nr1)

Czy moze to jest tak ze teraz router nr2 dziala w trybie Access Pointa i nie potrzebuje dla siebie zadnych adresow bo tylko przedluza sygnal ?

Dodano po 2 [minuty]:

" Port WAN(Internet) drugiego routera zostawiamy w spokoju. Ewentualnie trzeba mu zmienić IP na jakąś inną sieć która nie pokryje się z siecią 192.168.1.0/24. "

Nie do konca rozumiem to co napisales powyzej. Moglbys rozjasnic ? Jakie ip powinienem zmienic (czego?) ?
  • Level 20  
    W statusie adres 0.0.0.0 oznacza że żaden adres nie został przydzielony dla portu Internet. Jest to prawidłowe bo przecież do wejścia "Internet" nic nie jest podłączone :). Jak widać poprostu dla portu WAN (Internet) nie ma żadnego IP i jest okej bo nie jest on potrzebny. Cała komunikacja zachodzi przez interfejs ethernet (LAN).
  • Level 17  
    Podłączę się do tematu, bo dość podobny. Mam taką sytuację: internet z neostrady przez zwykły modem sagem. Podłączone to do serwera na którym jest udostępnione połączenie. Dalej kilka kompów przez switch. Wszystko chodziło ok, ale trzeba było dorzucić 3 kabelki i wifi, więc został zakupiony router LINKSYS WRT54GCv3. Niestety komputerów podłączonych do switcha (pula adresów 192.168.0.x) nie widać w otoczeniu sieciowym z komputerów za routerem (pula adresów 192.168.1.x) i odwrotnie. Ping przechodzi tylko z komputerów za routerem. Internet działa poprawnie. Pewnie trzeba skonfigurować odpowiednio router, ale zanim mógłbym prosić o jakieś wskazówki? Pozdrawiam.
  • Level 20  
    Mówisz że temat dość podobny a chyba nie przeczytałeś dokładnie całego. Wystarczy że podepniesz kabel do portu ethernetowego w WRT54GC a nie do WAN i wtedy wszystko będzie w jednej podsieci. Jak chcesz zarządzać routerem to musisz zmienić mu IP po stronie LAN na adres z sieci 192.168.0.0/24.
    Jeżeli komp z podpiętą neostradą narzuca adresy to wyłącz DHCP w linksysie.