Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netia 6mb/s na kablach TP problemy z downloadem

20 Lut 2010 17:04 10379 54
  • Poziom 9  
    Witam

otóż mam pytanie do tych którzy się znają walczę z Netią bo od świąt mój internecik przestał działać jak powinnien czyli mam 1,5-3mb pingi sa ok 40-70ms upload też max, zgłosiłem technik był stwierdził uszkodzony modem zasypałem go informacjami to stwierdził, że mam nieuziemiony komputer to już mu dałem spokój bo i tak już godzina spóźnienia do pracy, wrzucam parametry linii bo w końcu zdobyłem modem linksys AM200, dodam że testowane na 2 st330, fast800 i cały czas to samo chociaż są momenty ze przez parenaście minut złapie właściwą prędkość czyli 5-6mb na speedtest.net jest.

Technik był to akurat u niego pokazało chyba z 3mb i stwierdził że to ok i zgodne z umową bo jak powyżej 2mb jest to jest ok i że jak podłączyłem swój modem to technik na centrali mu mówi że szumy skoczyły dwukrotnie czekam na opinie.

Downstream Rate: 7450 Kbps
    Upstream Rate: 639 Kbps
    Downstream Margin: 22 db
    Upstream Margin: 24 db
    Downstream Line Attenuation: 25
    Upstream Line Attenuation: 23
    Downstream Transmit Power: 22
    Upstream Transmit Power: 12

Dodam, że prędzej internet działał idealnie 1,5 roku na tych 6mb.

downstream margin widzę właśnie, że spada do 14, teraz jest 18 hmm zobaczymy za jakiś czas jaka będzie wartość...
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 15  
    Infolinia Netii oficjalnie przyznaje że ma problemy z serwerami, mają przeciążenia i stąd te niskie prędkości, co do prędkości to Netia właśnie uważa że jak jest powyżej 2 Mb przy 6 zakładanych to już wywiązuje się z umowy. Pomiar pokazuje że nieco się zmniejszył odstęp od szumów, ale mogę powiedzieć z praktyki że powyżej 10 dB działa stabilnie jeszcze, więc wypadało by gnębić dostawcę netu, a do linii to jeszcze za bardzo bym się nie przyczepiał, skoro działał na tej linii przez 1,5 roku.
  • Poziom 13  
    Witam

Zacznijmy od typu modemu, podaj mi dokładnie co masz podłączone do linii tel, zakładam, iż instalacja jest OK i na telefon założony jest filtr.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 21  
    Mam ten sam problem. Mam Netię 6Mb/s. W normalnych godzinach jak 8-23 wszystkie testy prędkości nie przekraczają 2Mb/s. Późną nocą prędkości są w porządku. Modem to również Linksys AM200 (w trybie bridge), problem występuję od końcówki stycznia. Zgłaszałem to wielokrotnie i będę miał obniżoną opłatę abonamentową za ten okres.
    Tłumaczą to przeciążeniami i tak pewnie jest skoro w godzinach kiedy jest największy ruch spadek ten jest najbardziej odczuwalny.
    Pingi są w porządku, prędkość upload także, stabilnie 0,54.
    Zostaje tylko uzbroić się w cierpliwość.
  • Poziom 9  
    Linia Gniazdko rozdzielacz filtr telefon i bez filtru z 10m kabla i Teraz linksys AM200 żebym mógł odczytać parametry lini prędzej st330 po usb testowałem również na drugim st330 i fast800 i cały czas to samo było, tak na telefon jest filtr.
    Obecnie paramtery lini:
    DSL Modulation Mode: Auto
    DSL Path Mode: INTERLEAVED
    Downstream Margin: 17 db
    Downstream Transmit Power: 20
    LOS Errors: 0

i speedtest pokazuje tym razem 4-4,5mb pewnie niebawem spadnie...

No cóż wgruza widać nie pozostaje nic innego jak za chwilę słać kolejne zgłoszenia, jedyne co chciałem wiedzieć to to czy parametry lini są ok żebym mógł tego ich technika zmusić do powiedzenia że wina leży po ich dalekiej stronie.

Linia TP.

Trzeba będzie sobie poczekać widze aż to ponaprawiają i popytać jak wygląda procedura odszkodowań:P czas pol już dostałem w którymś tam zgłoszeniu.
  • Poziom 21  
    Nie ma co technika wzywać. On nic na to nie poradzi, szkoda chłopa angażować.
    Zadzwoń na pomoc, zgłoś zaniżenie transferu. Odeślą Cię na stronę czas.pol.pl
    (login: www9, hasło: www9)gdzie pobierzesz sobie plik, a konsultant sprawdzi czy nie ściemniasz mu z podaną średnią prędkością. Po IP sprawdzają, IP są logowane w "statystykach". U mnie transfer bardzo się waha, teraz nawet czasem jest 4Mb/s, częściej 2. Później nie ma szans nawet na 1,5. Zadzwoń i zgłoś w takich wieczorowych godzinach, 18-20, nie będzie opcji żeby nie przyjęli zgłoszenia bo mieszczą się w standardach. Zmieni to tylko tyle że przy kolejnej fakturze będziesz mógł się ubiegać o zwrot części abonamentu.

Dodam, że wcześniej z Netią nie miałem żadnych problemów. Prędkość często przekraczała 6,5 a nawet 7 Mb/s i tak było przez całą dobę. Uzbroiłem się w cierpliwość bo wiem, że w końcu to naprawią i będzie jak dawniej.
    Parametrów linii nie mogę teraz podać bo Am200 jest w bridgu i muszę się w niego bezpośrednio wpiąć. Podeślę wieczorem na PW.
  • Poziom 13  
    OK powiedzcie panowie czy działacie na łączach NETII czy na TP S.A.

Dodano po 2 [minuty]:

Parametry łącza na linii Netii - parametry wzorcowe
    Tryb ADSL2+
    Annex Mode
    Typ Fast
    Line Coding Trellis on
    Stan No defect
    Link Power State L0
    Download SNR Margin 12.6 dB
    Upload SNR Margin 20.8 dB
    Download Attenuation 4.5 dB
    Upload Attenuation 2.8 dB
    Download Output Power -23.0 dBm
    Upload Output Power -14.4 dBm
    Download Attainable Rate 13240 Kbps
    Upload Attainable Rate 1341 Kbps

Dodano po 2 [minuty]:

Zróbcie dwa testy linii DSL jeden kiedy wartość parametru jest OK i drugi kiedy jest zły chodzi o parametr sygnału DSL - wynik wklejcie - to powim wam co jest nie tak.
  • Poziom 21  
    Problem dotyczy Netii na drutach TP.Sa...jak w temacie zresztą jest to napisane.
    BSA, nie LLU.
    Parametry linii nie wydają mi się tu istotne bo z tego co się orientuje nie są złe.
    Problemem są przeciążenia sieci w godzinach szczytu, stąd spadki prędkości.
    Pewnie to gdzieś na styku sieci TP.SA i Netii skoro Ty jesteś na linii Netii i problemu nie ma.
    Zakładam, że problem nie jest "ogólnokrajowy" tylko strefowy, ze strefy 12 (Kraków) ten problem występuje u wszystkich moich znajomych z Netią na drutach Tepsy.

Kiedyś był nawet automatyczny komunikat po dzwonieniu na pomoc techniczną, że dla mojej strefy numeracyjnej jest ogólnie problem. Tzw awaria masowa.
  • Poziom 13  
    Masz racja problem leży po stronie kabla TP bo w całej polsce DSLAM'y Netii stoją w centralach TP i więc odległość jest max 20m. Chciałem abyście po to zrobili test, aby sprawdzić tłumienność kabla bo to włąsnie w tym jest problem.

Dodano po 1 [minuty]:

A tak wogóle to pod skrótem BSA chcesz ukryć BitStream ?
  • Poziom 21  
    Piotr Kozłowski napisał:
    Masz racja problem leży po stronie kabla TP bo w całej polsce DSLAM'y Netii stoją w centralach TP i więc odległość jest max 20m. Chciałem abyście po to zrobili test, aby sprawdzić tłumienność kabla bo to włąsnie w tym jest problem.

Dodano po 1 [minuty]:

A tak wogóle to pod skrótem BSA chcesz ukryć BitStream ?

Testy masz jak "byk" kilka postów wcześniej. Więc nie rozumiem...czy ich nie widzisz czy nie chcesz zobaczyć.
    Tak to na pewno problem z linią... rozumiem, że zimowy kataklizm wyrządził sporo szkód w sieci ale bez przesady... w infrastrukturze podziemnej także? :D
    Jakby to były problemy to problem występował by ciągle, a jest przecież zależny od godzin, obciążenia... już nie mówiąc o tym, że występowały by także rozłączenia np z powodu zaniku synchronizacji.
    BSA-Bitstream Access -> Wiki
  • Poziom 9  
    DSL Status: UP

speedtest 2,4mb teraz juz widać dokładnie, że prędkość się zmienia parametry linii nie.
  • Poziom 13  
    Zwróć uwagę na zmianę parametru:

Downstream Margin: 17 db
    Downstream Transmit Power: 20

Dodano po 5 [minuty]:

P.S. Kolego wgruza nie rozumiem dlaczego na mnie aż tak naskakujesz wiem co pisze i wiem o co proszę, jeśli chcesz sprawdzać łącze to musisz mieć dane kiedy ono pracuje ok a kiedy nie, a co do BSA i LLU to pragnę ci powiedzieć iż jeśli chodzi o "ostatnią mile" to usługi nie różnią się od siebie.
  • Poziom 9  
    no akurat te dwa parametry to chyba właśnie powinno być lepiej skoro podskoczyło a się pogorszyło.... downstream margin teraz np. spadł do 14-16db speedtest 2,6mb

Panie Piotrze weź Pan napisz jakieś konkrety, zelżności tych paramterów wpływ na łączę, powody dlaczego rosną spadają a nie rzucasz porównaniem typu znajdź róźnice na 2 obrazkach.
  • Poziom 13  
    Aby cokolwiek konkretnie napisać to muszę znać jeszcze:

A)Odległość od Centrali
    B) ilość miejśc w którym kabel jest łączony

Sorry ale nie znam na pamięć całej sieci Netii w Polsce.

Zestawienie zrobiłem po to aby przesłać je do serwisu i wykazać tzw. flapowanie sieci.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze jedno czy występuje taka sytuacja:
    Restart modemu, uruchomienie komputera, test - OK
    Test po np 10 minutach - NO OK
  • Poziom 2  
    Aktualny mój Ping na Warszawę ok 130ms. Im dalej tym gorzej.
    Download waha się od 800 do 2500 kb/s a łącze powinno być 6Mb.

Właśnie zgłosiłem awarie do Netii.......Oczywiście ping ich kompletnie nie interesuje !$%#$@% na szczęście przyjęli awarie na obniżony download. Zobaczymy jak to załatwią bo z tego co widzę to nie tylko mój problem. Zauważyłem że przestawiono mi FAST na Interleaved.

Na swoje łącze do tej pory nie mogłem narzekać. Zarówno mając tepsę jak i netię transfery i ping zawsze miałem bardzo dobre.
  • Poziom 9  
    no widzisz u mnei to samo wszystko pieknię od preznetów pod choinką zaczeły się problemy z downloadem reszta ok

Downstream Margin: 18 db
    Upstream Margin: 23 db

1,5mb ;/ no nic musze do nich znowu pisać i się żalić może przynajmniej jakiś rabat będzie.... o teraz juz 3,5mb jak już coś jest popsute to napewno nie mój modem tylko pieprzona nie rozbudowywana infrastruktura TP czy kto tam jest właścicielem tego...
  • Poziom 21  
    Piotr Kozłowski napisał:
    Aby cokolwiek konkretnie napisać to muszę znać jeszcze:

A)Odległość od Centrali
    B) ilość miejśc w którym kabel jest łączony

Sorry ale nie znam na pamięć całej sieci Netii w Polsce.

Zestawienie zrobiłem po to aby przesłać je do serwisu i wykazać tzw. flapowanie sieci.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze jedno czy występuje taka sytuacja:
    Restart modemu, uruchomienie komputera, test - OK
    Test po np 10 minutach - NO OK

Najlepiej jeszcze dodajmy temperaturę powietrza i jego wilgotność... no i przydały by się nazwiska monterów, którzy dany kabel wkopywali w ziemię czy też wieszali na słupach, fakt..znam tylko ich imiona więc to Cię pewnie nie zadowoli.
    Co do Twojego pytania czy rozumiem co to znaczy BSA... Twoja odpowiedź jest aż nadto dziwna.Hmm nie wydaje mi się abyśmy tu rozmawiali o problemie ostatniej linii.. jakoś żaden z pytających w tym temacie nie zaznaczył, że mieszka w odległej lokalizacji... zresztą w takich lokalizacjach można tylko pomarzyć o 6Mb/s przez ADSL.
    Różnica parametrów linii, którą wskazałeś ma wręcz marginalne znaczenie.
    Jednym słowem, żal.

=JACK= -> mój ping na Warszawę Skynet przeważnie wynosi ok 52-60ms.
    Wcześniej gdy byłem na Neo 1024 w trybie FAST ping na onet.pl wynosił 8-10ms.
    Teraz z Netią 6144 w trybie INTERLEAVED wynosi on 33-38ms, ten tryb zawsze podnosi ping. Jednak gdybym miał powyżej 100-150ms na Onet to bym zaczynał się denerwować i pewnie bym to zgłaszał.
  • Poziom 13  
    Kolego wgruza - żal to jest mi, że piszesz o rzeczach o których nie masz pojęcia, w podpisie masz iż zajmujesz się sieciami komputerowymi ale to co piszesz jest śmieszne, najpierw połucz się trochę o technologiach a potem może się będziesz wypowiadał i komuś radził.

Poniżej macie wytyczne jakie powinny być parametry pracy linii ADSL:Attenuation

384 kbit/s do 55 dB
    768 kbit/s do 46 dB[41]
    1.024 kbit/s do 43 dB
    1.536 kbit/s do 39,5 dB
    2.048 kbit/s do 36,5 dB
    3.072 kbit/s do 32 dB
    6.016 kbit/s do 18 dB
    16.000 kbit/s (ADSL2+) do 18 dB
    25.000 kbit/s (VDSL) do 11 dB
    50.000 kbit/s (VDSL) do 5 dB

Proponuje jeszcze poprosić techników o zmianę pary na DP.
    Kolego westmann na PW wysłałem ci nr telefonu do dz. technicznego
  • Poziom 21  
    Piotr Kozłowski napisał:
    Kolego wgruza - żal to jest mi, że piszesz o rzeczach o których nie masz pojęcia, w podpisie masz iż zajmujesz się sieciami komputerowymi ale to co piszesz jest śmieszne, najpierw połucz się trochę o technologiach a potem może się będziesz wypowiadał i komuś radził.

Poniżej macie wytyczne jakie powinny być parametry pracy linii ADSL:Attenuation

384 kbit/s do 55 dB
    768 kbit/s do 46 dB[41]
    1.024 kbit/s do 43 dB
    1.536 kbit/s do 39,5 dB
    2.048 kbit/s do 36,5 dB
    3.072 kbit/s do 32 dB
    6.016 kbit/s do 18 dB
    16.000 kbit/s (ADSL2+) do 18 dB
    25.000 kbit/s (VDSL) do 11 dB
    50.000 kbit/s (VDSL) do 5 dB

Proponuje jeszcze poprosić techników o zmianę pary na DP.
    Kolego westmann na PW wysłałem ci nr telefonu do dz. technicznego

Fajnie by było gdybyś podał źródło tych informacji. Dziwne są te prędkości synchronizacji, zawsze wydawało mi się, że 6 Mb/s to 6144 kb/s a nie 6.016 kb/s sorry - nie wygląda to wiarygodnie.
    Czyli nadal twierdzisz,że problemy z niskim downloadem są spowodowane obniżeniem parametrów linii do abonenta tak? Skaczący transfer od 1,5 Mb/s do pełnych 6 dziwnie zależny od godziny / teoretycznych godzin największego "obłożenia sieci użytkownikami" tylko potwierdza Twoją tezę, że wszystkiemu winne są parametry. Mimo tego, że moje parametry synchronizacji nie uległy najmniejszej zmianie od czasów kiedy 6 mb/s faktycznie chodziło jak 6 mb/s.
    Hmm...
  • Poziom 10  
    Witam .Nie wiem czy wiecie, że netia postawiła na ilość nie na jakość i cały ten net przerósł ją .Mają termin do końca marca na poprawę , jeśli nie to zostanie odwieszona kara nałożona przez UKE.Taką sytuację mają prawie wszyscy w Netii.
  • Poziom 13  
    Jeśli można to ustosunkuje się do tego w weekend bo w tygodniu nie mam czasu, ale to nie jest tak jak myślisz iż 6Mb/s w ADSL jest wielokrotnościa 2048kb/s.(64x32 szczeliny )

Resztę opiszę później
    P.S. o technologiach i parametrach trzeba by załorzyć oddzielny temat.
    A tak apropo to czy kol. wessman coś załatwił ?
  • Poziom 15  
    wgruza napisał:
    Czyli nadal twierdzisz,że problemy z niskim downloadem są spowodowane obniżeniem parametrów linii do abonenta tak? Skaczący transfer od 1,5 Mb/s do pełnych 6 dziwnie zależny od godziny / teoretycznych godzin największego "obłożenia sieci użytkownikami" tylko potwierdza Twoją tezę, że wszystkiemu winne są parametry. Mimo tego, że moje parametry synchronizacji nie uległy najmniejszej zmianie od czasów kiedy 6 mb/s faktycznie chodziło jak 6 mb/s.
    Hmm...

Przybywanie kolejnych abonentów w godzinach dużego obciążenia może spowodować jedynie pogorszenie odstępu sygnał-szum, jednak przytaczane tu wartości są jak najbardziej wystarczające do poprawnej pracy. Problemem jest zapchane łącze pomiędzy DSLAM a siecią szkieletową Netii.
  • Poziom 21  
    Yasiek_N napisał:
    wgruza napisał:
    Hmm...

Przybywanie kolejnych abonentów w godzinach dużego obciążenia może spowodować jedynie pogorszenie odstępu sygnał-szum, jednak przytaczane tu wartości są jak najbardziej wystarczające do poprawnej pracy. Problemem jest zapchane łącze pomiędzy DSLAM a siecią szkieletową Netii.

Też tak sądzę, pewnie większość szkieletu Netii opiera się o dzierżawioną od TP.SA infrastrukturę.
    Cytat:
    Pewnie to gdzieś na styku sieci TP.SA i Netii

Mam nadzieję,że ta masowe problemy przyspieszą rozbudowę sieci Netii i będę mógł zostać przepięty na "ich" kable - LLU..co za tym idzie płacić mniej.
  • Poziom 13  
    A wiecie chociaż jak jest połączony DSLAM z siecią NETII skoro tak twierdzicie ?
  • Poziom 9  
    No u mnie był technik znowu tym razem ten bardziej się przykładał stwierdził, że faktycznie coś jest nie tak wyrwałem się na chwile z pracy to już podłączył się do kabli na dworze i sprawdzał, mówił, że sprawdzi na słupie chociaż spojrzałem mu w odczyty i mówie, że na tym powinno to przecież działać stwierdził, że w sumie tak, ale dochodzą cały czas niby jakieś nowe usługi i pomimo iż linia jest ok to i tak nie da się uzyskać przewidywanych prędkości, mówie mu za kolegami że ludzie z całej polski narzekają w tej chwili na netie to niestety nic już nei odpowiedział ja już musiałem uciekać spowrotem do pracy on pojechał na słup niestety jak widać wróciłem późno i jutro dowiem się dopiero co za wieści przekazał mamie czy da się zrobic czy będie wnioskował o obniżenie prędkości żebym nie płacił rachunków za 6mb skoro mam 2mb i tutaj rodzi się pytanie bo obecnie testy pokazują 6mb/s 512 up i ok 50ms pingi pliczek z czas.pol.pl 780kB/s zasuwa więc jak widać łącze działa jak powinno hehe dane z modemu:
    Downstream Margin: 19 db do 23
    Upstream Margin: 22 db
    Upstream Line Attenuation: 22

Także jestem ciekaw co się dowiem rano od mamy, parametry przecież się nie zmieniły... Ale to rozumiem 50mb w minute za to płace:P
  • Poziom 13  
    No ciekaw jestem czy coś zrobił. Jak będzie OK to podeślij mi na PW nr CTT karty naprawy, jeśli ci zostawił kopie.

Co prawda niepokoi mnie jeszcze cały czas zmieniający się parametr Margin - może on powodować chwilową niestabilność DSLAM'a
  • Poziom 21  
    Wydaje mi się, że to tylko kwestia godziny, że te testy tak dobrze poszły.
    Wklejam swój test z dzisiaj z godziny 8.00, wieczorem podeślę aktualizację. Założę się, że nie będzie już tak dobrze to wyglądać.

Godzina 18:30 - Wynik jest już dużo gorszy. Test powtórzony kilkakrotnie.
  • Poziom 9  
    no właśnie wgruza ja nawet w nocy miewałem te problemy... zobaczymy
    z 9:) Netia 6mb/s na kablach TP problemy z downloadem

Downstream Margin: 25 db
    Upstream Margin: 22 db
    Upstream Line Attenuation: 22

Mamuś wstała i mi właśnie powiedziała że biedni technicy do po 20 siedzieli, przeszli całą linie wszystko nawymieniali co tylko mogli na linii, skrzynkach i teraz na 100% to nie jest zależne ani od lini ani od modemu, podobno jak teraz nadal będzie się obniżał transfer to już tylko zostaje gdzieś wina netii i z nimi mam się kłócić, także zobaczymy co się będzie działo.
  • Poziom 15  
    Piotr Kozłowski napisał:
    A wiecie chociaż jak jest połączony DSLAM z siecią NETII skoro tak twierdzicie ?

Owszem, wiemy. Klienci Netii dołączeni do DSLAMa wchodzą tym samym strumieniem (zazwyczaj OC-3) co klienci Neo czy iDSL do sieci ATM, tyle, że mają inną ścieżkę. Z sieci ATM połączenie leci strumieniem OC-3 lub sporadycznie OC-12 do routera Netii. Problem w tym, że właśnie te łącza, czyli pomiędzy sięcią ATM a routerem Netii są zwykle zapchane. I o ile UKE nie wymusi na Netii rozbudowy tych łącz, sytuacja klientów się nie zmieni.
  • Poziom 28  
    Piotr Kozłowski napisał:
    No ciekaw jestem czy coś zrobił. Jak będzie OK to podeślij mi na PW nr CTT karty naprawy, jeśli ci zostawił kopie.

Co prawda niepokoi mnie jeszcze cały czas zmieniający się parametr Margin - może on powodować chwilową niestabilność DSLAM'a

Odstęp SYGNAŁU od SZUMU pływa? Już ci mówię, zależy to głównie od aktualnie korzystających użytkowników z szerokiego pasma w kablu czy to magistralnym czy to rozdzielczym, pośredniczącym itd. Im więcej ludzi korzysta tym bardziej sn ci spadnie, dlatego że pojawia się poprostu wiecej szumów na podobnych częstotliwościach. Sygnał ADSL to jest w.cz i nie tak trudno przeniknąć do sąsiedniej pary i trochę tego szumu wprowadzić. To tak jak w szkole podczas przerwy trudno się dogadać (godziny szczytu), podczas lekcji elegancko sie można dogadać bo jest "cicho"(noc)
    nie wiem czy to w miarę wytlumaczyłem ale nie bardzo umiem to robić