Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki

Construct 20 Feb 2010 20:15 102632 87
 • Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki

  Witam serdecznie, chciałbym zaprezentować naszą adaptację rozwiązania, na które natknęliśmy się z żoną w internecie jakiś czas temu. Polega ono na odprowadzaniu wody z mycia rąk, z umywalki, wprost do spłuczki.

  Niby bystrych wszechwiedzących (z całym brakiem szacunku) proszę o powstrzymanie się od komentarza, do momentu przeanalizowania danych zawartych w poście. Dziękuję.

  Gra warta jest świeczki, wystarczy przeliczyć ile razy w ciągu doby korzysta się ze spłuczki. Nie trzeba tez dodawać o ekologicznych aspektach rozwiązania.
  Woda z mydlinami w niczym nie zaszkodzi przy spłukiwaniu klozetu (woda z mydlinami rozcieńczona dużą ilością wody).

  Warunkiem koniecznym do spełnienia jest różnica poziomów między umywalką a spłuczką.

  Nie chciałem rezygnować z możliwości klasycznego odprowadzania wody do kanalizacji (może być czasem taka potrzeba), toteż przed samym odpływem do rury kanalizacyjnej umieściłem zawór. Przed syfonem, patrząc od strony sitka umywalki, umieściłem trójnik, z którego woda trafia do spłuczki (o ile zamknięty jest zawór na odpływie).

  Rozmieszczenie elementów nie jest przypadkowe. Umieszczenie trójnika nad syfonem uniemożliwia przedostawanie się przykrych zapachów z kanalizacji do spłuczki.

  Woda z trójnika podąża do spłuczki, tam doprowadzona jest na samo dno, aby uniemożliwić wytwarzanie piany z detergentów, jak również zapewnia wyciszenie instalacji.

  Nie zrezygnowałem ze standardowego układu napełniania spłuczki, po prostu przydławiłem zaworem dopływ, co wydłuża jej napełnianie, umożliwiając efektywne korzystanie z wody z umywalki.

  Dla niecierpliwych dobrym rozwiązaniem może też być wyregulowanie pływaka zaworu napełnienia na minimalną ilość wody niezbędną do spłukania muszli, zaś odpływ z umywalki dopełni zbiornik.

  W wypadku przepełnienia zbiornika, woda uchodzi przez standardowy przelew w spłuczce co widoczne jest na filmie poniżej.

  Należy zwrócić uwagę na doszczelnienie wszelkich połączeń, ponieważ instalacja pracuje na nieco wyższym ciśnieniu niż poprzednio (wysokość słupa wody od zaworu do poziomu odprowadzenia do spłuczki).

  Użyte materiały (rozszerzające standardową instalację odpływu umywalki) to trójnik, zawór kulowy oraz rurki do kładzenia instalacji elektrycznych i łączniki do rur z tworzyw sztucznych (zależało mi na jak najmniejszych oporach przepływu, przy jak najcieńszych rurkach, których średnica zewnętrzna podyktowana została średnicą otworu w zbiorniku spłuczki).
  Koszt elementów wynosi ok 30zł. wykonanie zajęło mi kilka godzin, ale warto było. Pozostaje tylko zamaskować instalację (np szafką pod umywalkę).

  Co by dokładniej objaśnić prezentuję tu film:


  Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki

  Dla czytających opisy do końca, bo niestety zawsze się znajdzie geniusz, co oceni po obrazku i wyciągnie pochopne wnioski czego dowodzą niektóre posty niżej, że ręce opadają, jak się czyta wypociny co niektórych bystrzachów, ech...

  Ulepszeniem pomysłu, dla spuszczających w umywalce duże ciała obce będzie wprowadzenie filtra siatkowego jak w zmywarce do naczyń, i wyczyszczenie go raz na jakiś czas.

  Pozdrawiam Tych, którzy dobrnęli do samego końca mojego wypracowania. Stanowicie Elitę. Kolega skwitował moje próby wyjaśniania już wyjaśnionego tak: "kłócenie się na forach dyskusyjnych jest jak udział w paraolimpiadzie
  nawet jak wygrasz, to dalej jesteś niepełnosprawny" Wygrałem:)
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  Construct
  Level 11  
  Offline 
  Zapraszam na moją stronkę z robotami i modelami:
  http://www.cudomixpol.pl/galeria/category/6-modele.html
  Construct wrote 13 posts with rating 62, helped 0 times. Live in city Gdynia. Been with us since 2006 year.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  jarewa
  Level 31  
  Pomysł dobry. Ale czy praktyczne?

  Co robisz jak sie golisz? cały syf idzie do spłuczki? Jak i inne czynności związane nie tylko z mydlinami. No bo dochodzi czynność jeżeli woda brudna z syfem to trzeba odkręcić zawór w syfonie. Dopiero jak tylko z mydlinami to zakręcasz.

  Bo tak naprawdę ile człowiek dziennie myje ręce w łazience?. No ja osobiście bardziej w kuchni używam.

  Pomysł + użytek -
 • #3
  1st
  Level 20  
  Bardzo fajny pomysł. @jarewa i co z tego że podczas golenia syf znajdzie się w spłuczce? A np. jeśli korzystasz z toalety to później automatycznie myjesz ręce, nie są specjalnie brudne i w tym przypadku pomysł się rewelacyjnie sprawdzi.
 • #4
  Construct
  Level 11  
  Rzeczywiście rozwiązanie nie sprawdzi się u wymagających pitnej wody w spłuczce klozetu.


  Jeśli chodzi o 4 osoby mieszkające w domu, mające nawyki higieniczne, w tym nawyk mycia: rąk po przyjściu do domu, przed jedzeniem lub po potrzebach fizjologicznych, to biorąc pod uwagę że każda skorzysta z WC minimum 3 razy w ciągu dnia zużywając np po 5l/dzień , oszczędność wody robi się całkiem pokaźna, w przeliczeniu na miesiąc 600l !!!(szacując oczywiście).

  Co do mycia rak w kuchni, to wystarczy zmienić nawyk, i zaliczyć go do nawyków już prowadzących do obniżenia naszych rachunków.

  Co do pozostałości po goleniu - to tylko odrobina pianki (warsa) i niewielka ilość pościnanego pyłu włosowego, co po zmieszaniu w 6 litrach wody (typowa pojemność spłuczki) nie powinna stanowić dostrzegalnego problemu. Wszelkie pływające zanieczyszczenia np piana czy włoski, zostają zebrane przez lejek przelewu w spłuczce i lądują w sedesie.

  Od większych zanieczyszczeń jest przecież syfon.


  Obecnie ludzie miewają i po 2 umywalki w jednej łazience, co nie stanowi problemu, aby jedną z nich podłączyć w ten sposób.

  Reasumując, zawsze jest opcja manewrowania zaworem.
 • #5
  jarewa
  Level 31  
  1st wrote:
  Bardzo fajny pomysł. @jarewa i co z tego że podczas golenia syf znajdzie się w spłuczce? A np. jeśli korzystasz z toalety to później automatycznie myjesz ręce, nie są specjalnie brudne i w tym przypadku pomysł się rewelacyjnie sprawdzi.


  A pomyslałeś o uszczelce? i o tym że wylot jest ponad dno że tak na oko 1cm zawsze zostaje wody a co za tym idzie i syf się nazbiera? i doprowadzi do nie uszczelnienia i ciekniecia.
 • #6
  Construct
  Level 11  
  Oczywiście jarewa, działanie moje zostało poprzedzone obserwacjami mojej żony, która zagląda do zbiornika co najmniej raz w miesiącu, wrzucając kostkę czyszcząca do spłuczki. Idąc za Twoim tokiem myślenia zwykła kostka dezynfekująca wrzucana do spłuczki ( jej pozostałości), stwarzała by opisany przez Ciebie problem. Strumień wody wypływającej ze zbiornika porywa to co mogło się osadzić, a ciągła cyrkulacja wody bardzo utrudnia sedymentację. Rozwiązanie to nie jest nowe na świecie, one nowym jest w Polsce.
  Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki
  Oczywiście gdybać można bez końca, dla mnie ważna jest korzyść.
  Nawet zajrzenie raz na jakiś czas i usunięcie osadów nie będzie stanowiło dla naszej rodziny problemu.
 • #7
  jarewa
  Level 31  
  Jeszcze takie małe pytanie? czy nigdy sie tobie nie zdażyło że musiałeś dwa razy spłukiwać? Bo mi czesto się to zdaża.

  A jesli chodzi o to że pisałem że to w kuchni myje to dlatego że mam bliżej kuchni niż łazienki bo wc jest osobno. I dlatego twój pomysł raczej się sprawdzi tylko kiedy wc jest z łazieką.
 • #8
  Construct
  Level 11  
  jarewa wrote:
  Jeszcze takie małe pytanie? czy nigdy sie tobie nie zdażyło że musiałeś dwa razy spłukiwać? Bo mi czesto się to zdaża.


  Oczywiście, że się zdarzyło mi się spłukiwać 2 razy, Jak już napisałem wyżej do dyspozycji masz 2 systemy. Wystarczy odkręcić bardziej przydławiony zawór (widać na zdjęciu) i mamy szybkie napełnienie.

  Rozwiązanie nr2: Często jest to Kwestia wyregulowania poziomu napełnienia, w spłuczce jest taki pływaczek, z regulacją i wystarczy wielkie spłukiwanie.
  jarewa wrote:
  A jesli chodzi o to że pisałem że to w kuchni myje to dlatego że mam bliżej kuchni niż łazienki bo wc jest osobno. I dlatego twój pomysł raczej się sprawdzi tylko kiedy wc jest z łazieką.


  Rozwiązanie nr3: Zamontuj sobie zlewik z tym systemem przy klozecie, specjalnie do rąk, albo polecam rozwiązanie z umywalko spłuczką.
 • TermopastyTermopasty
 • #9
  Jarosx9
  Level 35  
  Ciekawe czy te nieczystości z umywalki nie śmierdzą w tym zasobniku?
 • #10
  Lep424
  Level 12  
  Pomysł ciekawy i ekonomicznie uzasadniony.
  A dlaczego woda w spłuczce miałaby śmierdzieć? Z reguły w łazience myjemy ręce, zęby, golimy się, przy tych czynnościach nie zabrudzamy w znaczący sposób wody materią organiczną która mogłaby rozkładać się w spłuczce (to nie zlew kuchenny w którym ladują resztki kuchenne). Dodatkowo kilka razy dziennie woda w spłuczce jest wymieniana poprzez jej użytkowanie.
  W dłuższym okresie użytkowania może pojawić się potrzeba wyczyszczenia wnętrza spłuczki a w szczególności zaworu dolnopłuka ale co kilka miesięcy można to wykonać nie marudząc na uciążliwość użytkowania systemu ekologicznej spłuczki.
  Pomysł warty jest realizacji, jednak na drodze może stanąc konstrukcja naszych mieszkań, łazienka osobno z WC a pomiędzy nimi ściana nośna i różnica poziomów uniemożliwiająca grawitacyjny odpływ wody do spłuczki. W budynkach jednorodzinnych dwukondygnacyjnych z łazienką na piętrze można nawet pokusić się o zrobienie niedużego zbiornika na czystą wodę z umywalki z którego zasilana byłaby spłuczka na parterze. Zapewniło by to ciągły dopływ wody oraz szybkie napełnienie zbiornika niezależnie od korzystania z umywalki na górze. Pod taką instalację można równiez podłaczyć prysznic - oprócz mydlin w tej wodzie nic nie ma - w większości przypadków - a zużywamy jej znacznie więcej niż w umywalce.
 • #11
  ziomal155
  Level 15  
  Witam
  Jeżeli policzyłeś oszczędność 600l wody w miesiącu to jest to oszczędność około 3zł łącznie ze ściekami czyli twoja instalacja zwróci się za 10miesięcy, poza tym na ściankach spłuczki zacznie osadzać się tłuszcz i brud, woda tego nie ruszy. Poza tym co jeżeli się więcej korzysta z wody niż spłukuje? Zacznie się wylewać?? Rozwiązanie bardzo nie praktyczne.
 • #12
  Vsad
  Level 19  
  ziomal155 co ty piszesz 1m3 wody ze ściekami kosztuje 8zł !!
 • #13
  mnich13
  Level 15  
  Bardzo dobry pomysł, myślę że czyszczenie zbiornika co jakiś czas to nie problem (dla mnie by nim nie był). Poza tym wynik 600l na miesiąc wydaje mi się mocno zaniżony, dlaczego? bo jest godzina 14 a ja już zdążyłem 3 razy skorzystać a do końca dnia uzbiera się pewnie 6 spłukań. Poza tym chciał bym mieszkać w Łodzi bo u nas w Gliwicach za 1m3 wody ze ściekami wychodzi coś około 12zł ciekawe jest to że ścieki kosztują więcej niż woda czysta :)
 • #14
  nowikzdw
  Level 22  
  Oszczędność na pewno jest, a że rozwiązanie jest troszkę uciążliwe bo np. raz na miesiąc trzeba czyścić zbiornik to chyba coś strasznego nie jest. Twoje rozwiązanie sprawdzi się również tam gdzie nie ma kanalizacji, tylko są szamba. Wbrew pozorom sporo się zaoszczędzi.
  Ja u siebie w domu planuje zrobić to ciut inaczej. Spłuczkę będzie napełniać deszczówka, a w razie gdy jej brak - woda z sieci. Podobno czepiają się tego rozwiązania, bo do kanalizacji schodzą ścieki i tak jakby za nie nie płacimy.
 • #15
  rafixs
  Level 24  
  Ja bym założył drugi zawór do spłuczki.
  Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki
 • #16
  niutat
  Level 36  
  Witam, pomysł ciekawy ale też mam obawy co do zanieczyszczeń. Jeśli chodzi o deszczówkę to czepiają się dla tego że ścieki (droższe od wody jak ktoś zauważył) są rozliczane na podstawie zużycia wody wskazanej przez wodomierz a deszczówka była by poza nim.
 • #17
  sonne2
  Level 21  
  Te rozwiązanie wydaje mi się genialne. Gdyby autor tego postu je wymyślił wg mnie powinien je opatentować. Być może ktoś to wymyślił już wcześniej, ok. Spójrzcie na to rozwiązanie z perspektywy 1 bloku na nawet 10 mieszkań. Ktoś napisał, że średnio miesięcznie zaoszczędzi się 600l. Przypuśćmy, że średnio na 10 rodzin tyle będzie wynosiła oszczędność w przypadku 1 rodziny (1 mieszkania). Łącznie to będzie już 6 m3. Niby niewiele, ale wydaje mi się, że ludzie mogą zużywać przez wiele miesięcy w roku i 2 razy tyle wody. Polska nie ma dużych "zapasów" wody zdatnej do picia, więc każdy zaoszczędzony litr się liczy. Dodatkowo zastosowanie takiego "urządzenia" w firmach lub centrach handlowych. Zużycie wody w umywalkach 1 dnia jest tam ogromne.
  Kwestię różnego rodzaju osadów można wyeliminować rozpaczając w zlewie roztwór NaOH i NaCl.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  Przemek_Kuchta
  Level 20  
  A ilu z nas myje ręce pastą do rąk?
  Co do chodzenia do kibelka 3 razy dziennie, to ktoś chyba nie pije lub ma pęcherz ze stali. Zakładajac że na 1 spłukanie idzie 6 litrów wody, spłukań jest 6 dziennie, to 3 osobowa rodzina ma 108 litrów wody dziennie, czyli około 3m3 miesiecznie, koszty zwrócą się po miesiacu. A to że od czasu do czasu trzeba bedzie przeczyścić to już inna sprawa.
  Pomysł bardzo dobry, brawa dla Autora...
 • #20
  yild
  Level 14  
  co do przelania się wody w zbiorniku... jakiś czujnik poziomu + zawór elektromagnetyczny (ale to już są koszty)

  sam pomysł dobry ale to jak ktoś ma umywalkę w łazience ;) (ja mam wannę tylko co robi za zlew również)

  przydał by się jakiś zaworek jednak jakby zlew miał być użyty do innych celów (np zlanie b327 albo jakiegoś innego wytrawiacza) czy jakoś bardziej zabrudzona większymi osadami
 • #21
  Lep424
  Level 12  
  Ale taki zaworek jest zamontowany na odpływie do kanalizacji. Jak go zamkniesz syfon wypełni się wodą i zacznie lecieć do spłuczki. Przy okazji cięższe przedmioty polecą do syfonu umywalki (grawitacja) a następnie po otworzeniu zaworu do kanalizacji a nie do spłuczki. Przy otwartym zaworze nic nie poleci do spłuczki gdyż woda z zanieczyszczeniami grawitacyjne spłynie do syfonu a z niego do kanalizacji. jako, że odpływ do spłuczki jest powyżej odpływu kanalizacji to nic do spłuczki nie poleci.
  Co do bezpieczeństwa użytkowania i ewentualnego przelania się zbiornika - NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI gdyż każda spłuczka wyposażona jest w syfon w którym przez środek jest spływ prosto do muszli. Jak poziom wody wzrośnie nadmiernie np nie odłączy się zawór, zatnie się pływak itp woda będzie spływać prosto do muszli - nic nie wyleci poza zbiornik.
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  Przemek_Kuchta
  Level 20  
  Czy segregowanie śmieci jest praktyczne? A może jest wygodne? A mimo wszystko sporo ludzi segreguje.
  A może samochody z napędem elektrycznym są wygodne? A mimo wszystko próbują nimi jeździć.
  Jak ktoś ma wc w scianie to już umarł w budach, bo tam spłuczka jest dużo wyżej niż normalnie.
  Motyw z pralką jest ciekawy, ale wolałbym, by mi pralka nie wylała gorących mydlin na 4 litery, bo nie weszło w zbiornik spłuczki ;p
 • #24
  niutat
  Level 36  
  Spokojnie panowie, nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Taniej wcale nie znaczy lepiej.
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  qba3
  Level 12  
  mało efektywny i niezbyt wiele zmieniający wypowiedz prawie inteligentna aż do tego zdania, oczekiwałeś cudu czy jak przemiany ścieków w mineralkę? jak sam zbawiciel?? pomysł super jeszcze pasuje dopracować zawór przelewowy i można zrobić na glanc aby wyglądało, w sumie opracowanie innych zaworów w spłuczkach aby nie zapychały się od zanieczyszczeń z umywalek w różnych miejscach, wypromowanie pomysłu i kasa leci, jezeli to nie wiele zmienia to można podać przykład że w stanach rząd wymieniał całe kibelki na nowe o nieco mniejszej pojemności żeby zmniejszyć zużycie wody o parę litrów co na pewno przynosiło słabsze efekty niż gdyby zastosowali podobny system .
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  qba3
  Level 12  
  fajnie ze tak dobrze znasz życie(forumowe) sadzać po ilości postów to jesteś wszechwiedzący, wiesz co jem skąd jestem może podasz mi jeszcze mój pesel? Ja widzę po prostu perspektywę dla wykorzystania wody w bardziej optymalny sposób i nie na takich głupotach już pieniądze zarabiano, a że każdy hydraulik to zrobi to nie wiem co ma do tematu postaw sobie wiadro przy kiblu i milcz
 • #29
  sonne2
  Level 21  
  Te ulepszenie jest jak pompka do pieca, aby pompowała wodę. Niby bez pompki też się da, ale w domu będzie dużo zimniej. Śmiesznie tani koszt ulepszenia, a gdyby takie ulepszenie wprowadzić tylko w małym mieście oznaczałoby to dużo mniejsze zużycie wody. W Polsce mieszka ponad 30 milionów osób. W miastach co najmniej 15 milionów. Gdyby każdy z tych 15 milionów dziennie spuścił w zlewie 1 litr wody to można tak zaoszczędzić 15 milionów litrow, czyli 15 000 000 l, czyli 15 000 m3 wody dziennie:)!!
 • #30
  User removed account
  User removed account