Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell model: PS-5161-1D1 160W do Optiplex GX270.

20 Lut 2010 21:49 5873 10
  • Poziom 12  
    Witam.
    Dostałem uszkodzonego Dell-a Optiplex GX270, uszkodzenie polegało na tym że komputer wyłączał się po rozgrzaniu i wyrzucał "termal event" wymieniłem w nim wszystkie kondensatory 1800uf 1500uf 1000uf i kilka małych. Wszystko zaczęło działać jak trzeba aż do dziś (pracował dobrze 3-4 dni) powrócił terma event.
    Zauważyłem że na innym zasilaniu działa poprawnie a jego fabryczne (mały zasilaczyk 160W) resetuje go po kilku sekundach. Zaktualizowałem BIOS bo przeczytałem że w wersji A3 był błąd związany z odczytem temperatury, błąd zniknął ale niestety komputer po kilku sekundach (10-20) resetuje się gdy system zaczyna się ładować. Taka sytuacja nie ma miejsca na innym zasilaczu.

Rozkręciłem zasilacz wymieniłem kilka kondensatorów które mi się nie podobały ale nic się nie zmienia. Zasilacz jest tak upakowany że trudno mi nawet dobrać się do niektórych kondensatorów.

Możecie mi coś poradzić, co może być przyczyną ? Mógłbym kupić nowy zasilacz ale handlarze na allegro chcą tyle za zasilacz ile warty jest prawie cały komputer bo używane sztuki sprzedaje facet z Katowicach za 120-150zł... ale nie chce sprzedać samego zasilacza.
  • Poziom 34  
    Na Allegro zasilacz 210W do tego Della kosztuje 49zł (3 miesiące gwarancji).
  • Poziom 12  
    Niestety moja sztuka ma puszkę SSF Slim, to jest wersja z procesorem P4 3.0 HT

Wygląda to mniej więcej tak:
    Najtańsze które były od kilku dni to około 60-70zł
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jeśli powodem jest sygnał "power good" z zasilacza, można go sprawdzić podłączając oscyloskop, lub na próbę podpiąć go do +5V, jeśli pomoże, to trzeba szukać uszkodzenia w układzie pomiaru napięć generującego sygnał "power good" . Możliwe, że kondensatory na wyjściu 12V i 5V utraciły swoją pojemność i nie filtrują dobrze napięcia, co może powodować obniżenie napięcia średniego i dużą jego pulsację, to trochę nieprofesjonalne, ale możesz do wolnej wtyczki z zasilacza (4-ro pinowej), ewentualnie wyciągniętej z napędu CD lub FDD i dołączyć do niej dodatkowe kondensatory 4700uF/6.3V lub więcej na 5-ciu voltach (między zaciskiem czarnym i czerwonym) i 2200/16V lub więcej na 12-stu voltach (między zaciskiem czarnym i żółtym). Jeśli pomoże to wtedy wymienisz te co są w środku zasilacza i będzie OK.
    Ja wymieniłbym kondensatory na zasilaniu 2 szt. 220uF lub 330uF/200V lub dolutował od dołu płytki dodatkowo po 220uF jeśli pomoże wtedy wymienić te istniejące.
  • Pomocny post
    Moderator
    Witam.
    Proszę uzupełnić swe dane ponieważ w dalszym ciągu nie napisał kolega modelu zasilacza, a to jest podstawa działach serwisowych i do tego zobowiązuje kolegę regulamin forum!
    Podstawą jest również zamieszczenie zdjęcia naklejki oraz samego wnętrza zasilacza celem ułatwienia wszystkim zaangażowanym w temacie naprawy.

Ymmot napisał:
    wymieniłem w nim wszystkie kondensatory 1800uf 1500uf 1000uf i kilka małych. Wszystko zaczęło działać jak trzeba aż do dziś (pracował dobrze 3-4 dni) powrócił terma event.

:arrow: Ymmot wymieniłeś większość jak widzę kondensatorów elektrolitycznych w tej płycie głównej, a w zasilaczu?
    Ogólnie pisząc wystarczyło tylko jeden z nich ominąć aby mieć taki właśnie skutek...

Jeśli chodzi o te największe wystarczy zmierzyć na nich napięcie, a że są połączone szeregowo to do pełni szczęścia należałoby zmierzyć na nich napięcie zaraz po wyłączeniu zasilacza z sieci 230V.
    Jak w czasie, a mierząc na nich naprzemiennie spada napięcie.

Zasilacz może mieć kłopoty z napięciami pomocniczymi, a nie głównym (+3.3V, +5V, +12V) muszą być obciążane podczas startu zasilacza bez komputera.

Naprawy tego typu zasilaczy nie są łatwe, ale bywają gorsze, a nie wiem na ile można wierzyć koledze, że te wymiany kondensatorów nie spowodowały pewnych nieprawidłowości...

Pozdrawiam Brać lutującą.:D
  • Poziom 12  
    Testowałem jak spada napięcie i niestety po odłączeniu zasilania na głównych kondensatorach 470uF/200V w czasie 5-15 sekund napięcie spada do zera.

Co do wymiany kondensatorów to wymieniłem w płycie głównej, a nie w zasilaczu, w zasilaczu wymiana jest trudna, a wartości niektórych kondensatorów są mało spotykane więc muszę się zaopatrzyć, a dziś jest niedziela.
    Na dodatek kondensatory, które są pod radiatorem transformatora są dla mnie nie dostępne... :(

Marka: Dell
    Model: PS-5161-1D1S
    Moc max. 160W
    Oto zdjęcia:
  • Pomocny post
    Moderator
    Ymmot napisał:
    Testowałem jak spada napięcie i niestety po odłączeniu zasilania na głównych kondensatorach 470uF/200V w czasie 5-15 sekund napięcie spada do zera.

Widzę u Ciebie głęboką nieznajomość tematu skoro padały te słowa co powyżej.

Masz podać jakie napięcie jest na każdym z nich to po pierwsze, a że spada to tak ma być tylko chodzi czy jednakowo spada w czasie (mierzysz jedną końcówką pomiarową na przemian na ich końcach, a jedna z nich jest trzymana cały czas w środku połączenia ich obu czyli:
    (-)-----(+) -*- (-)-----(+)

Jeśli chodzi natomiast o ich wymianę to ja się na razie o to nie dopominam, ale staram się ustalić wirtualnie czy teoretycznie istnieje taka potrzeba.

Lecz gdyby taka zaistniała to nie ma sensu jeszcze wymieniać pozostałą ich resztę gdyż może Ci się to wtedy nie opłacać po prostu.
    Widziałem zasilacze nawet w cenie coś około 50zł, a były na chodzie.

Natomiast gdy nie trzeba będzie te duże wymieniać to trzeba dla świętego spokoju w Twym wypadku wymienić wszystkie (choć tego nie popieram)...
    Lecz nie pisz, że coś jest dla Ciebie niedostępne dla wymiany bo wtedy szkoda mego czasu i innych na forum. :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jak się okazuje, to dość częste uszkodzenie tej płyty i Dell wymienia ją nawet po gwarancji.
    Jeżeli wymieniłeś kondensatory na płycie i chodziła przez kilka dni, a na innym zasilaczu chodzi poprawnie, to twój zasilacz daję napięcie o zbyt dużej pulsacji (uszkodzone kondensatory elektrolityczne po stronie zasilania, lub na wyjściu +3.3V, +5V, +12V).
    Być może tak duża pulsacja uszkodziła te, które wymieniłeś na płycie. (kondensatory powinny być na 105°C)

Z serwisu Della: Kody i komunikaty.

Alert! Previous shutdown due to thermal event.

Uwaga! Poprzednie zamknięcie systemu było spowodowane przekroczeniem temperatury.

Przyczyna:
    Podczas ostatniego użytkowania komputera przegrzane zostały mikroprocesor lub napęd dysku twardego.

Działanie:
    Upewnij się, że nic nie blokuje kanałów wentylacyjnych obudowy z tyłu komputera i że pracują prawidłowo wszystkie wentylatory wewnątrz komputera. Upewnij się również, że prawidłowo zainstalowana została osłona wentylatora.
    Upewnij się również, że prawidłowo zainstalowane są radiatory mikroprocesora.
  • Poziom 12  
    Tak wiem, zdaję sobie sprawę, że to dosyć częste uszkodzenie, dlatego je wymieniłem. Wymieniłem oczywiście na 105C i jak na razie na normalnym zasilaczu nie grzeją się ani nic się nie dzieje. Dziś spróbuje wymienić wszystkie możliwe kondensatory w tym zasilaczu, bo nie ma ich aż tyle, a jedyny problem do dostęp do niektórych.

Nie wiem tylko jak duże jest prawdopodobieństwo, że te 2-3 dni i po 2-3h dziennie mogły spowodować uszkodzenie tych nowo wymienionych na płycie.
    Szkoda, że nie mam testera do kondensatorów.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Poziom tętnień zasilacza najlepiej sprawdzić oscyloskopem, przy okazji można zobaczyć, czy częstotliwość pracy przetwornicy jest prawidłowa (np. przez porównanie z innym zasilaczem).

Jeśli masz możliwość pożyczenia oscyloskopu, (może jakieś kółko elektroniczne, czy laboratorium szkolne) najszybciej sprawdzisz co dolega twojemu zasilaczowi.

Obciążysz jeden i drugi tym samym obciążeniem napięcia +3.3V +5V i +12V (np. żarówkami samochodowymi 50W/12V) i porównasz przebiegi, poziom tętnień i będziesz miał odpowiedź.
    Poziom tętnień można też sprawdzić woltomierzem, jak na załączonym (narysowanym odręcznie) schemacie.

Obciążenie podłącz do wtyczki zasilającej płytę, a napięcia +5V i +12V możesz mierzyć na wtyczce zasilającej HDD.
    Zachowaj szczególne środki bezpieczeństwa, jeżeli zasilasz płytę zasilacza wyjętą z obudowy.
  • Poziom 12  
    Przetestowałem oscyloskopem, okazało się że na każdym kanale nie ma filtrowania. Po wymianie 2x 470uF/200V zasilacz ruszył, profilaktycznie wymieniłem kilka kondensatorów "przytulonych do radiatorów" i zasilacz filtruje jak należy.

Dziękuje za pomoc.