Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza z PE3/99 -nieprawidłowe działanie.

stayout 21 Feb 2010 01:48 2630 5
    stayout
    Level 14  
    Witam.
    Zbudowałem stację lutowniczą na podstawie artykułu z PE 3/99 (Schemat w załączniku).
    Kalibracja po zmianie wartości rezystorów R11=18k, R6=47k przebiegła pomyślnie.
    Problemem jest nie rozłączanie się przekaźnika po osiągnięciu zadanej temperatury - grzałka rozgrzewa się do granic swoich możliwości. Brak reakcji przekaźnika na potencjometr P3. Sprawdziłem wszystkie elementy, ścieżki i luty - wszystko zgodnie z artykułem. Bawię się z tym już kilka dni i nie mogę sobie poradzić. Czy ktoś z was mógłby doradzić co może być nie tak z tym układem?
    Grzałka to SL-1, transformator 2x13V około 90W - taki akurat miałem.
    JaroFon
    Level 23  
    Zrobiłem kiedyś taką samą stacje i powiem Ci że po pierwszym zmontowaniu i odpaleniu stacja działała wyśmienicie. Twój problem może być spowodowany lutownicą. Jaką masz lutownice? Oczywiście Wiesz że lutownice musisz mieć z termoparą? Sprawdź czy masz dobrze podłączoną termoparę, możliwe że podłączyłeś ją odwrotnie. Sprawdź też scalaki OP07 a szczególnie US1 możliwe że jest uszkodzony i nie powoduje wyłączania przekaźnika
    stayout
    Level 14  
    Rano coś mnie naszło żeby jeszcze zerknąć na termoparę. Sprawdzałem to już dwa razy ..i dwa razy się pomyliłem...była podłączona odwrotnie. Teraz wszystko jest prawie tak jak trzeba a to z racji przekaźnika. Myślałem że wytrzymam pracę przekaźnika tymczasem pracuje jak mała spawarka(chodzi o generowany hałas) więc kolejnym krokiem będzie jednak wymiana go na opto-triak.
  • Helpful post
    JaroFon
    Level 23  
    Też mi tak pracował przekaźnik ale po dokładnej regulacji stacji według opisu przekaźnik będzie pracował prawidłowo. Ja mam cały czas przekaźnik i nie mam problemu żadnego, jest wszystko OK, przekaźnik załącza się i wyłącza w odpowiednich momentach
    stayout
    Level 14  
    Czytałem coś o dodaniu kondensatora 470uF dla uspokojenia pracy przekaźnika.
    Przy obecnej regulacji mam 6*C histerezy (tzn układ grzeje do zadanej wartości np.250*C i rozłącza przekaźnik, a grzałka nagrzewa się do 256*C[bezwładność] po czym stygnie do 250*C i załącza się przekaźnik. Pewnie tak mała histereza powoduje taką a nie inną pracę przekaźnika.
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Problem został rozwiązany, temat zamykam.