Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prostownik samochodowy do ładowania akumulatora

arobert33 21 Lut 2010 09:38 9793 3
  • #1 21 Lut 2010 09:38
    arobert33
    Poziom 2  

poszukuje taniego i pewnego schematu na prostownik samochodowy :?:
    śledziłem tu że można zrobić to z zasilacza do komputera:?:
    proszę o pomoc :|
    bo jestem zielony
    w sumie mam kilka transformatorów w domu
    czy on się nadaje

0 3
  • #3 21 Lut 2010 12:27
    arobert33
    Poziom 2  

ok
    czy koś może mi pomóc w temacie prostownik
    umieściłem zdjęcia transformatora czy on nadaję się na prostownik lub na coś :?:
    jak z niego zrobić coś proszę o schematy:?:

Proszę zamieszczać zdjęcia według poniższego linku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Ułatwi to ich przeglądanie . [dzimi]

0
  • #4 22 Lut 2010 22:21
    Megabajcik
    Poziom 9  

Witam,
    Ja tam jakiś czas temu znalazłem taki schemat prostownika z automatycznym wyłączaniem ładowania akumulatora.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=107938#107938

No i się pokusiłem i oto zamieszczam efekty mojej pracy:

prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora

Na początku po wlutowaniu wszystkich elementów na płytce uniwersalnej, podłączyłem amperomierz oraz przewody zasilające elektronikę oraz akumulator. Gdzieś na stryszku wykopałem stary robiony jeszcze za czasów szkolnych transformator i byłem pewien że znajdę na nim odpowiednie napięcie zasilania. Jednak się troszkę myliłem. Oprócz innych napięć najbardziej zbliżone ku 18V znalazłam 24V i 15V. Więc próba na 24V! Okazuję się, że prostownik załącza i wyłącza ładowanie, wskaźnik amperomierza skacze od 0 do 8A, dioda pulsuje i nic po za tym. Próba druga, podłączyłem do napięcia 15V i prawie wszystko OK. Jednym potencjometrem ustawiłem próg wyłączania ale niestety tylko na 14,2V a histereza 13,2V niestety nie do osiągnięcia. Hmmm niestety musiałem się pokusić o zakup transformatora!!! Trafko kupiłem na www.toroidy.pl za 52 zeta 18V/5A.

I cóż nadszedł moment aby wszystko poskładać i nadać mojemu prostowniczkowi jakiś tam przyzwoity wygląd. To tego potrzebowałem paru narzędzi takich jak, młotek wiertarka, śrubokręt, nóż, wiertła i kombinerki, parę podkładek, parę kołków do karton gipsu, płaskownik perforowany itp.

prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora

Z kołka karton gips wycinamy takie małe uchwyty, posłużą nam do zamontowania płytki z elementami w obudowie.

prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora

Z płaskownika perforowanego odcinamy kawałek który pozwoli zamontować transformator do naszego pudełka. Oczywiście po niego oraz pod uchwyt podłożyłem kawałek gumy (guma ze starej piłki nożnej) w celu odizolowania transformatora od części metalowych oraz pod trafo co by nam się nie ślizgał wewnątrz obudowy.

prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora

Montujemy płyteczkę z elementami na wcześniej przygotowane uchwyty, wycinamy otwory w przedniej części obudowy na amperomierz, diodę led i na przewody do akumulatora, w tylnej części na przewód zasilający.

prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora
    prostownik samochodowy do ładowania akumulatora

Jedną rzecz jaką schrzaniłem to mocowanie od góry obudowy czyli wystające śrubki. Po namyśle odwróciłem obudowę jednak znowu śrubę mocującą trafo było widać, jednak można ją zamalować na czarno i będzie gites. jak to mówią: ...mądry polak po szkodzie...

prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora prostownik samochodowy do ładowania akumulatora

No jeszcze pasuje wyciąć według jakiegoś szablonu otwory do wentylacji co by nam się nie zagotował prostowniczek i tak też myślę czy nie założę jakiegoś radiatora na rezystor R1 bo przy większym prądzie wydziela trochę ciepła.

Koszt całości około 80-100zł
    Uważam że nie są to wygórowane koszta.

Pozdrawiam i życzę udanych konstrukcji.

0
  Szukaj w 5mln produktów