Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sypanie się sysytemu a wybrzuszone kondensatory

29 Lip 2004 20:01 1847 9
  • Poziom 17  
    kupiłem sobie minaturowy komputerek na intelu 810 z grafiką muzyka sieciówką .
    no i mam problem z tym komputerkiem a mianowicie sypie sie .
    po właczeniu komp chodzi a po okolo 5 minutach niebieski ekran i bład OE 0028:C004F25B w VXD VCACHE(01) + 00000A5B
    potem kilka razy naciskam np spacje na klawiaturze i ci chwile ten sam błąd aż po chwili system zajety i tylko reset pomaga. A jak w tym czasuie stabilnej pracy zaczne kopiować np. instalke xp na dysk to komp sie resetuje.
    Co może być przyczyna takiego stanu rzeczy?
    W zasilaczu wymieniłem kondensatory bo były napuchniete ( na zasilaniu 12 i 5V)
    na płycie wymieniłem napuchniete kondensatory na szynie 12v, na szynie 5v niema zadnego napuchnietego kondensatora więc ich niewymieniałem.
    sprawdzałem na innym zasilaczu, pamieci , procku i ciagle ten sam efekt.
    czy przyczyna mogąbyć kondensatory na szynie 5 v mimo ze wszystkie wyglasdają na ok (brak wybrzuszeń rozlań itp)
  • Moderator
    Witam ! ... jako że jest tam bodajże mało gabarytowy zasilacz i mało wydajny wentylator to normalne że trzeba wymienić wszystkie elektrolity w zasilaczu , sprawdzić i dobrze przesmarować wentylator. Tak samo ma się sprawa z płytą jeśli już trzeba wymieniać elka to się wymienia wszystkie w każdej gałęzi inaczej nie będzie efektu końcowego dobrego . Sprawdź też przy okazji wartość baterii . Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Przyczyną sypania sie była pamieć jak się okazało obie kości były walnięte
    (kupione na giełdzie jako sprawne :( ) .
    Po załozeniu innej kostki wszystko smigało stabilnie pare dni po kilka godzin aż po tych kilku dniach zaczął sie problem bo komp niechciał sie właczyć pomagała tak sekwencja właczenia :
    nacisnąć power wyjąć przewód zasilajacy z zasilacz na pare sekund właczyć ponownie i startował . Jak wystartował to chodził super .
    po 2 dniach przestał reagować na tą sekwencje więc z nerwów zacząłem wciskać kilkanascie razy przycisk power i zasilacz wyleciał w powietrze :(
    Myślałem że płyta sie zjarała ale nie po podłaczeniu innego zasilacza (tamten miał tylko 90W , podłaczyłem 150W) komputer znów śmiga ale aby komp sie właczył należy pozostawić zasilacz pod napięciem ok 5 minut ( normalnie komp jest właczony do listwy a listwa jest wyłaczana jak sie nie korzysta z kompa) potem power i startuje jak próbuje włączyć go odrazu lub po krótkiej chwili to nawet zasilacz delikatnie nierusza jak to jest jak nieraz płyta jest walnięta.
    czy mozna cos z tym zrobić?
    i jak jest szansa że zasilacz znów wyleci w powietrze?
    jedyna zmiana jaka zaszła w konfiguracji tego komputera w stosunku do tego jak go kupiłem to dołozenie napędu CD reszta pozostała bez zmian.
    kondensatorów na szynie 5V nadal niewymieniłem bo komp jak juz odpali tio chodzi bez najmniejszych zastrzezen.

Kupiłem też 2 podobnego z tym ze były w nim zjarane tranzystory w przetwornicy i wylane kondensatory.
    Kondensatory wymieniłem ale niewiem czy mógłbym zastąpić te tranzystory CEB703AL .
    wlutowałem w ich miejsce tranzystory NECa 2SK3296 no ale po włączeniu zasilania odrazu jeden się spalił (sprawdzałem bez procka).
    Czy te tranzystory były nieodpowiednie czy gdzieś jest zwarcie (nieznalazłem) czy moze jeszcze cos innego.
    Macie jakiś pomysł?
    Bardziej zależy mi na tym niesprawnym bo ma wyjście TV i irde na przednim panelu wiec zrobił bym sobie z niego maszynke do odtwarzania DVD i DivXów pod TV a celeronek 533 powinien starczyć.
  • Moderator
    Witam ... taki miał być orginalny Mosfet :!:
    :arrow: CEB703AL=30V , 40A , RDS(ON)=17m @VGS=10V.
    , a dałeś taki :arrow: 2SK3296 więc porównaj sobie parametry. :idea:
    Jeżeli chodzi o zasilacz to zapewnie też albo jest do naprawy lub po dołożeniu CD jest za słaby. Czym to grozi to wiadomo , a nie zawsze się skończy tak jak się skończyło . :(
    Pozdrawiam :wink:
  • Poziom 17  
    A czym mógłbym zastąpić orginalne traznystory CEB703AL
    może można dać jakieś inne łatwiej dostępne?

To włączanie się po czasie to nie wina zasilacza bo podłączyłem tam zasilacz z mojego kompa (350W SkayHawk jakoś tak to sie pisze) i efekt jest ten sam więc raczej zasilacz moge wykluczyć. Zasilacz 150W nawet się nie nagrzewa więc niewyglada mi to na przeciażenie zwłaszcza że 90W zasilacz starczył na 3 lata a wyleciał w powietrze po dociążeniu go CD
  • Moderator
    ... zważ że CEB703AL=CEP703AL to to samo , a zamiennie myślę że ten powinien być dobry STP40N03L . Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    A gdzie wysyłkowom mgłbym go kupić?
  • Moderator
    ... nie szukałem zawsze mam z odzysku ale gdzieś słyszałem że łatwiej jest dostać te oryginały lecz nie sprawdzałem poszukaj sam po sklepach.
  • Poziom 17  
    A czy mógłbym zastosowaćtranzystory z innej płyty msi
    niepamietam teraz jakie tam były tranzystory ale na wyższy amperaż napewno .
    Czy poza max prądem i kanałem typu N powinienem jeszcze zwracać uwana na jakis konkretny parametr tranzystora.
    tak jak opisałeś CEB703AL=30V , 40A , RDS(ON)=17m @VGS=10V.
    napiecie chyba dowole byle nie nizsze niż np 15v ale o tak niskim napieciu pewnie nawet nieznajde, conajmniej taki sam max prąd, VGS jest to co? max napiecie pomiedzy bramka a źródłem czy cos innego ?
    no i RDS (on)czy to jest maxymalnt czas reakcji w ms?
    jesli rds jest czasem reakcji (przełączenia) to napewno moge dac szybszy tranzystor a napiecie VGS może być wieksze czy mniejsze?
    mam choć troche racji czy myle się.
  • Moderator
    ... nie wnikając w szczegóły ! Amperaż taki sam lub większy co nieco . Napięcia na tych mosfetach na płytach są zawsze o wartości 30V lub kapkę więcej. Reszta też się pokrywa. Więc jak czegoś nie będziesz pewny to spytaj i do dzieła kolego .Pozdrawiam