Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek.

inventco.eu 22 Lut 2010 22:02 181122 158
  • #31 22 Lut 2010 22:02
    bastek201991
    Poziom 15  

Co do miernika to UT231
    Tak jak poprzednicy cosf można przyjąć dla silników koło 0,8
    I nie dajcie się zwariować na żarówki energooszczędne zróbcie pomiary ile ta żarówka mierze mocy przez 15 minut świecenia i teraz wyobraźcie sobie np kuchnia gdzie co 30 min jest zapalana.
    Pozdrawiam

• Ups
  • #32 23 Lut 2010 01:19
    1st
    Poziom 16  

A co myślicie o takim rozwiązaniu, tv, ampli, ps3, router, pc, modem adsl, 2 ładowarki, zasilacz/ładowarka do aparatu - wszystko podpięte przez listwę antyprzepięciową do gniazdka w którym "siedzi" wyłącznik na rf. Zasadniczo idę spać wyłączam wszystko w standby i dodatkowo na pilocie rf wyłączam gniazdko. Co prawda gniazdko sterowane rf bierze trochę prądu, ale nie tyle co wszystkie inne urządzenia.

Czy jest to bezpieczne dla tych innych urządzeń?

• #33 23 Lut 2010 15:06
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

chodzi mi o to, że jednak bardziej ufam elektronicznemu wyłącznikowi, niż temu z silnikiem...
    a co do laptopów, to jego bym nie wyłączał, zawsze hibernuję, więc miga dioda, raczej komputer i tv

• Ups
  • #34 23 Lut 2010 15:29
    Informacja
    Poziom 18  

Dzisiejsze komputery żrą prąd jak czajnilki :( .
    Mocne karty grafiki (silny dużej mocy procesor) oraz silne wydajne procesory, + wydajne a więc sporej mocy chłodzenie powodują że nowoczesny komputer może zużywać nawet ponad 1000 W. Wszystko zależy od parametrów indywidualnych.
    Tak więc granie w nowoczesne gry wcale nie jest tak tanią rozrywką jak mogło by się wydawać.
    Warto mieć tego świadomość, i może czasem zamiast włączyć kolejną gierkę, taniej poczytać książkę przy lampce 100W.
    Trzeba też podejmując decyzję o zakupie konkretnego sprzętu na nowy brać pod uwagę że tania energia już była. Teraz będzie już jedynie drożej.
    Warto więc oszczędzać.
    Podam przykład z życia.
    Po wymianie zamrażarki Boscha o pojemności 200l i lodówki Mińsk o wys około 150 cm na energooszczędną lodówko zamrażarkę Bosch o pojemności około 350l, ilość pobieranych przez nas kWh spadła o około 20%.
    Niby niewiele.
    Ale lodówkozamrażarka zwróci się po niecałych 5 latach, a udało nam się dodatkowo sprzedać stare urządzenia za około 15% ceny nowego.
    Więc w sumie po 4 latach będziemy płacić mniej mieć nowy dość sprzęt i nic nas to nie będzie kosztować.
    Warto oszczędzać.

Pozdrawiam

• #35 23 Lut 2010 15:43
    reaven22
    Poziom 27  

Informacja napisał:
    Dzisiejsze komputery żrą prąd jak czajnilki :( .
    Mocne karty grafiki (silny dużej mocy procesor) oraz silne wydajne procesory, + wydajne a więc sporej mocy chłodzenie powodują że nowoczesny komputer może zużywać nawet ponad 1000 W. Wszystko zależy od parametrów indywidualnych.

Z tym 1000W to troszkę przesadziłeś. O ile są dostępne zasilacze 1000W do komputera to wcale nie oznacza że ten 1000W pobiera.
    Mocne, bardzo wypasione komputery to w 99.8% przypadków 200-300W w stresie. Podstawowy i nie najsłabszy komputer zamknie się w mocy 100W + 30W na monitor.

• Ups
  • #37 23 Lut 2010 17:52
    inventco.eu

Poziom 28  

Witam.
    Bo UT70B nie posiada funkcji TrueRMS.
    Jego wskazania porównałem ze wskazaniami profesjonalnego miernika z tą funkcją.

Pozdrawiam
    Marek

• #38 23 Lut 2010 18:00
    Quarz
    Poziom 43  

jony napisał:
    A czemu producent nie podaje, że UT70B jest miernikiem TRMS?
    http://www.uni-trend.com/UT70B.html
    IMHO, takim miernikiem to on nie jest ...
    W Instrukcji Obsługi nie znalazłem na ten temat jednego słowa, należy więc domniemywać, iż zastosowano w nim - jak w wielu tanich a podobnych multimetrach - prostownik operacyjny który mierzy wartość średnią napięcia przemiennego (wyprostowanego) a skalowany do do wartości skutecznej przebiegu sinusoidalnie zmiennego.

• #39 23 Lut 2010 18:45
    jony
    Specjalista elektronik

To jaki jest błąd pomiaru w porównaniu z miernikiem TRMS.
    I w takim razie jaki jest sens w tych obliczeniach?

• #40 23 Lut 2010 19:20
    Macosmail
    Poziom 32  

jony napisał:
    To jaki jest błąd pomiaru w porównaniu z miernikiem TRMS.

To zależy od mierzonego przebiegu. W przypadku sinusoidalnego i bez przesunięcia fazowego może się okazać, że wyniki niczym się nie różnią, ale dla przebiegów odkształconych błąd może być znaczny. Pozdrawiam.

• #41 23 Lut 2010 23:32
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

mierzył ktoś, ile pobiera taki Mińsk? Od dwudziestu co najmniej lat chodzi w domu, przez jakiś czas, jako dodatkowa, gdy nowa lodówka siadła- jako jedyna.

Co do 30W przez monitor, to chyba trochę mało, mój, również prehistoryczny, czyli jakieś 9 lat, ma z tyłu na obudowie 1 czy 1,5A. Na szczęście laptop to kilkadziesiąt wat w całości :)

I co z tymi programatorami, nie skróci to żywota elektroniki, gdyby na stałe podpiąć pod komputer/tv/satelitę tak, żeby co noc się wyłączało?

• #42 24 Lut 2010 07:59
    inventco.eu

Poziom 28  

Witam.
    Co do sterowania programatorami...

Moim zdaniem skracanie żywota elektroniki poprzez częste włączanie i wyłączanie jest to mit wyzsany z palca.
    Jest w tym co prawda trochę prawdy ale to każdy wie, że urządzenia nie tyle nie lubią częstego włączania i wyłączania co nie lubią dużych prądów płynących w obwodzie ...

A jak wiemy zasilanie sieciowe to sinusoida ...
    Jeżeli więc włącznikiem trafimy na wartość 0 napięcia wszystko jest cudownie... ale jeżeli trafimy na któreś z extremum wartości ... wtedy płynie ogromny prąd i to może okazać się zabójcze dla elektroniki.

Trzeba by stosować w obwodach indukcyjności zapobiegające narastaniu gwałtownie prądu ... ale ma to z kolei też wady przy odłączaniu urządzeń bo powstają przepięcia...

Drugie rozwiązanie to układ miękkiego startu... lub przekaźnik załączający z systemem detekcji "0" zasilania ...

p.s.
    mój brat od 5 lat zawsze wszystko ma wyłączane listwą zasilającą i jakoś nic mu się nie popsuło :-) z tego powodu, że codziennie rano włącza sprzęt koło 7:00 a wychodząc do pracy wyłącza ... koło 9:00 ... to samo wieczorem przychodzi z pracy włacza listwę a kładąc się spać wyłącza ...

Pozdrawiam
    Marek

• #43 24 Lut 2010 08:07
    MichalKl
    Poziom 16  

Panowie
    Najlepsze mierniki energii (może nie najszybsze i nie najpraktyczniejsze) posiada chyba każdy w domu - kwestia posiadania stopera i ewentualnie kalkulatora.

Taka mała ciekawostka: celeron 633Mhz, chipset 443bx, dysk jakiś Seagate 20GB i 4 karty sieciowe to jakieś 22W.

Co do programatorów mechanicznych: 4 lata chodzi taki u mnie przy akwarium i elektronika jeszcze nie zaprotestowała. Sam również spełniam rolę takiego programatora przy moim drugim monitorze - włączam i wyłączam go przynajmniej raz dziennie (tak tak, taki z mechanicznym włącznikiem). Mam go już jakieś ~8 lat, i jedynie przycisk ostatnio "zaczął protestować".

• #44 24 Lut 2010 12:58
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Jedynie niewskazane jest odłączanie zasilania od laptopa. Bateria nalicza to jako cykl ładowania i może to skrócić jej żywotność z powodu kretyńskiego sposobu wykonania elektroniki(naliczanie pojemności na podstawie liczby ładowań, a nie czasu i napięcia)...

Przełączniki elektromechaniczne są dobre, ale co jakiś czas lepiej się przyjrzeć, czy dobrze ustawiony jest...

• #45 27 Lut 2010 14:02
    Informacja
    Poziom 18  

Do reaven 22
    Niestety to ty solidnie się mylisz.
    Możesz sobie włączyć watomierz pod kompa i zobaczyć co ci pokaże.
    Mierzyłem u mojego syna który lubi gry i ma "wypasioną kartę (średnio około 600-650W \, u mnie - komp z prockiem 3G, ale karta nie najmocniejsza, słabsze wentylatory brak karty telewizyjnej we wnętrzu- średnio około 450W.
    Obie wartości z monitorami.

• #46 27 Lut 2010 20:26
    reaven22
    Poziom 27  

Informacja napisał:
    Do reaven 22
    Niestety to ty solidnie się mylisz.
    Możesz sobie włączyć watomierz pod kompa i zobaczyć co ci pokaże.

Mierzyłem, fakt mam nie zawypasiony komp, jakiś Core 2 Duo 3GHz i karta graf klasy średniej jakiś gforce no i w stersie nie pobiera więcej jak 250W + monitor 19' 30W. Przy pracy bez obciążenia moc spada do 150W. Tak więc proponuje sprawdzić czy z Twoim komputerem jest wszystko ok, bo 600W zmienione w ciepło w obudowie mogło by ją rozgrzać do kilkudziesięciu 'C.

• #47 28 Lut 2010 18:51
    Informacja
    Poziom 18  

Nie ma obaw
    Komp mojego syna ma wentylatory o odpowiednie mocy.
    Brzęka solidnie, za to latem możesz się przy nim ochłodzić.
    Ale kartę ma typowo do gier i procka 3,2G duo.
    Troszkę również bierze dźwięk i połączenie z netem ale to już odpady, w sumie mniej niż 20W.
    Uwierz mi na słowo że watomierz mam dobry.
    Tak jak pisałem, Między dobrą a słabą kartą grafiki kryje się z 30% mocy komputera.

Mój komp ma nieco słabsze parametry niż twój (płyta) ale odziedziczyłem go po synu, i niestety kartę mam nieco za mocną jak na moje potrzeby.
    No i nasze monitory biorą troszeczkę więcej, mimo że mamy jedynie po 22 cale.
    Fakt że jak się nie używa za wiele grafiki to moc solidnie maleje.
    Ale po to syn ma dobrą kartę bo takiej mu było potrzeba.
    Do tego 4G pamięci, co pozwala grać prawie na maxa.
    Ale też fakt że nasze komputery nie są super nowoczesne.

Zaś co do ceny

5 godzin w dzień 30 dni na miesiąc 150h pomnożyć niech będzie nawet przez 300W to jednak jakieś 45kWh czyli około 20% przeciętnego domowego zużycia. (przy 1 komputerze)

Pozdrawiam.

• #48 28 Lut 2010 18:58
    reaven22
    Poziom 27  

Informacja napisał:

Tak jak pisałem, Między dobrą a słabą kartą grafiki kryje się z 30% mocy komputera.

To fakt, bawiłem się kartą graf pobierającą (wg. producenta) 150W ale jakoś nie wpadł bym na to żeby montować to u siebie w kompie :) do przeglądania stron w necie trochę przerost formy :)
    Pozdrawiam.

• #49 01 Mar 2010 22:05
    Informacja
    Poziom 18  

Na marginesie okazało się że procek mojego syna to czterordzeniówka, może więc z tąd nieco większa moc.
    Tak czy tak, komputer podczas eksploatacji kosztuje z kilkadziesiąt razy więcej niż jego karta grafiki :)

Pozdrawiam

• #51 04 Mar 2010 23:01
    Kolek
    Poziom 25  

darek795 napisał:
    Tutaj mamy poradnik

www.kalkulatorpradu.cba.pl

Metoda obarczona sporym błędem, można go zmniejszyć:
    a) zliczając czas większej ilości obrotów,
    b) nagrywając tarczę jakąś kamerą, aparatem, telefonem, a następnie odtwarzając to w programie który pokazuje w miarę dokładny czas (dziesiąte lub setne sekundy) sprawdzić czas obrotu.

Drugie to trochę przerost formy nad treścią, ale może komuś się będzie chciało "bawić".

W załączniku arkusz kalkulacyjny do powyższych obliczeń uwzględniający dowolną ilość obrotów.

• #52 05 Mar 2010 17:41
    delph34i
    Poziom 9  

moim zdaniem kolega odwalił kawał dobrej roboty z tymi pomiarami i pokazał zwykłemu Kowalskiemu jak sprawa z poborem prądu przez urządzenia elektryczne wygląda w prosty i zrozumiały sposób. Kwestia błedu pomiarowego tak uporczywie przez kolegów wytykana ma drugorzędne znaczenie.
    W sumie koledzy elektrycy niech ktoś zrobi dokładne pomiary i pokaze innym jak należy zrobić.
    Wielki plus dla autora tematu.

• #53 06 Mar 2010 21:25
    tomeeh
    Poziom 23  

Witam.

Od kilku lat posiadam fabryczne urządzenie, które pokazuje moc pobieraną przez odbiorniki. Urządzenie wskazuje również cos(fi), który jest brany pod uwagę przy wyznaczaniu mocy pobieranej. Teraz istotna sprawa: zarówno dla zasilaczy impulsowych jak i liniowych, wartość cosinusa fi w momencie gdy odbiornik jest w stanie czuwania wynosi około 0,2. Tak, tylko 0,2! W ten sposób testowałem wieże, laptopy telewizory. W praktyce oznacza to, że moc urządzenia w stanie czuwania, przykładowo 25W wyznaczone w jednym z powyższych postów mocno mija się z prawdą, gdyż w tym przypadku będzie to 5-krotnie mniej, czyli 5W. Dodatkowo wiele odbiorników w stanie włączonym ma cosinus fi 0,5..0,7 (laptop, żarówka energooszczędna) tak więc wyznaczanie mocy tylko na podstawie prądu obarczone jest wielkim błędem.

• #54 07 Mar 2010 23:18
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

a nie wiecie może, czy te najtańsze, mechaniczne programatory mają wbudowany bezpiecznik? Bo trochę się waham, czy kupić coś TAKIEGO, skoro ma działać 24/H/365

• #55 07 Mar 2010 23:48
    tzok
    Moderator Samochody

inventco.eu napisał:
    Prawie wszystkie urządzenia elektryczne posiadające zasilacz transformatorowy (nie mające oczywiście wyłącznika sieciowego) pracujące w standby pobierają tyle samo prądu co w trybie "normalnej" pracy.

Mowa oczywiście o małych urządzeniach takich jak między innymi tunery, zasilacze do komórek (te "ciężkie") itp...
    Nie prawda - tylko moc pozorna jest prawie bez zmian, natomiast moc czynna i cos φ się zmienia w zależności od obciążenia.

• #56 13 Mar 2010 00:03
    artur.heise
    Poziom 15  

1st napisał:
    Zasadniczo idę spać wyłączam wszystko w standby i dodatkowo na pilocie rf wyłączam gniazdko. Co prawda gniazdko sterowane rf bierze trochę prądu, ale nie tyle co wszystkie inne urządzenia.

Ja do sprzętu komputerowego używam Intelliplug:

Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek.

Specyfikacja tu: http://www.oneclickpower.com/store/DSK105.pdf

Po wyłączeniu komputera wszystkie inne urządzenia (głośniki, monitor, drukarka i kilka innych peryferiów) zostają również odłączone - sama "wtyczka" zużywa 0.4W w trybie czuwania więc myślę, że warto było to zamontować, tym bardziej że dodatkowo pełni funkcję filtra.

• #57 13 Mar 2010 02:16
    mefju5
    Poziom 8  

Dobrze... czytam czytam... jakieś madre wypowiedzi argumenty o RMS i inne cuda a ja mam proste pytanie. Podłączam 5 urządzeń do jednej listwy. Ta zwykła zwyczajniutka listwa ma taki zwyczajny czerwony przełącznik. Wyłączam go. Jaki jest pobór mocy? Czy wciąż te podłączone urządzenia pobierają prąd czy strata jest jakaś tam drobna z powodu podłączenia listwy?

• #58 13 Mar 2010 08:55
    piterek-23
    Poziom 30  

mefju5 napisał:
    Dobrze... czytam czytam... jakieś madre wypowiedzi argumenty o RMS i inne cuda a ja mam proste pytanie. Podłączam 5 urządzeń do jednej listwy. Ta zwykła zwyczajniutka listwa ma taki zwyczajny czerwony przełącznik. Wyłączam go. Jaki jest pobór mocy? Czy wciąż te podłączone urządzenia pobierają prąd czy strata jest jakaś tam drobna z powodu podłączenia listwy?

Nic nie pobiera prądu, ponieważ wszystko odłączasz od prądu tym guziczkiem.

• #59 13 Mar 2010 11:46
    tzok
    Moderator Samochody

Ma to jednak jedną acz poważną wadę - radykalnie zwiększa ryzyko awarii tych urządzeń tak w momencie ich wyłączania (między stykami przełącznika zapala się łuk elektryczny), jak i włączania (zazwyczaj brak układu soft-start w zasilaczach i powstaje udar prądowy).

• #60 13 Mar 2010 13:59
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

a jeżeli do listwy są podłączone np transformatory zasilające z drukarki, głośników, satelita [wewnątrz wbudowany transformator, chyba nie ma żadnej przetwornicy], to czy ryzyko istnieje nadal, czy taka separacja w obwodzie zapobiega uszkodzeniom elektroniki?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME