Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek.

inventco.eu 13 Mar 2010 14:06 190632 158
  • #61 13 Mar 2010 14:06
    brofran
    Poziom 38  

tzok napisał:
    Ma to jednak jedną acz poważną wadę - radykalnie zwiększa ryzyko awarii tych urządzeń tak w momencie ich wyłączania

Nie przesadzajmy. Kazde urzadzenie jest zaprojektowane aby je załaczac i wyłaczac. Zapewne nie jest ta procedura korzystna dla elektroniki , ale solidna firma dobiera tak elementy zasilaczy , aby nie "padały " od udarów prądu. Na dłuższą metę to raczej korzysci z oszczedności þrądu , przewyższą stratę z przedwczesnego skrócenia eksploatacji czy awarii urządzenia.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Testo
  • #62 13 Mar 2010 22:45
    Macosmail
    Poziom 33  

brofran napisał:
    tzok napisał:
    Ma to jednak jedną acz poważną wadę - radykalnie zwiększa ryzyko awarii tych urządzeń tak w momencie ich wyłączania

Nie przesadzajmy. Kazde urzadzenie jest zaprojektowane aby je załaczac i wyłaczac. Zapewne nie jest ta procedura korzystna dla elektroniki , ale solidna firma dobiera tak elementy zasilaczy , aby nie "padały " od udarów prądu. Na dłuższą metę to raczej korzysci z oszczedności þrądu , przewyższą stratę z przedwczesnego skrócenia eksploatacji czy awarii urządzenia.

Wystarczy włącznik na triaku z detekcją przejścia przez zero i po problemie.

• Testo
  • #63 14 Mar 2010 01:48
    mefju5
    Poziom 9  

W takim razie do czego polecacie podłączyć tak żeby miło to ten soft-start i było dobrej jakości. Może linki do jakiś konkretnych produktów?

• #64 14 Mar 2010 12:20
    tzok
    Moderator Samochody

Układ soft-start powinien być wbudowany w zasilacz urządzenia...

Rozwiązaniem może być dobry UPS, ale pamiętaj, że samego UPSa nigdy się z prądu nie wyłącza, choć on sam ma możliwość rozłączenia obwodu zabezpieczanego.

• #65 14 Mar 2010 20:46
    trzy8
    Poziom 21  

Urządzenia elektroniczne najczęściej ulegają awarii przy włączaniu (prąd płynie większy , ładowanie się kondensatorów, nagrzewanie elementów).
    Warsztat od 1991 roku , podczas przyjmowania sprzętu wywiad z klientem , wyłączył(em)(am) wieczorem , rano nie wystartował.
    Przykład dekodery polsatu samsungi dsb-s305 , przy ciągłym wyłączaniu z gniazdka dekoder się nie załącza , uszkadza się scalak i sprzęt do wyrzucenia (nawet serwis tego nie naprawia) usterka nie pojawia się przy wyłączaniu pilotem(bardzo sporadycznie).
    Nowa elektronika podczas czuwania nie może pobierać więcej energii niż 5 watów , i po określonym czasie całkowite wyłączenie (prawo Unijne).

• #66 14 Mar 2010 22:28
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Pozwólcie, że ponowię pytanie, bowiem z wcześniejszych dyskusji wynikało, że nie jest to niebezpieczne, natomiast teraz, gdy już zamówiłem wyłączniki następuje odwrotna tendencja...
    czy urządzenia zasilane przez transformator, np drukarka, głośniki są bezpieczniejsze?

• #67 14 Mar 2010 23:04
    tzok
    Moderator Samochody

Tak ale w specjalizacji masz wpisane Wysokie napięcia... co się stanie jeśli w "nieodpowiednim" momencie otworzysz obwód w którym wstępuje duża indukcyjność?

Można i należy wyłączać sprzęt ale bez przesady, wyjeżdżając na kilka dni czy w niektórych przypadkach nawet na noc. Ale z umiarem, dla elektroniki na pewno nie jest to sprzyjające. Nie wyobrażam sobie wyłączać codziennie TV, mini-wieży temu podobnych sprzętów (i za każdym razem ustawiać potem zegary w nich). Mój TV nawet nie ma łatwo dostępnego włącznika sieciowego (schowany z tyłu). Tego typu sprzęty włączam w razie dłuższej nieobecności czy na czas burzy. Radiobudzik też proponujesz wyłączać? Bez przesady. Na wszystkich domowych sprzętach może zaoszczędzi się rocznie 100 czy 200zł ale czy to rekompensuje radykalny wzrost ryzyka uszkodzenia tego sprzętu?

• #68 15 Mar 2010 00:50
    reaven22
    Poziom 27  

Strasznie czarne wizje snujecie z tym włączaniem i wyłączaniem. Od zawsze wyłączam urządzenia elektroniczne które pracować nie muszą i nic do tej pory mi się nie popsuło.
    Argument resetującego się zegarka też do mnie nie przemawia, mam zegar który jest zegarem i działa cały czas a w piekarniku czy na wieży nie potrzebuje mieć ustawionego zegarka.
    Dobrze zaprojektowane urządzenie nie popsuje się od załączania. Inaczej producenci z założenia kazali by montować przed każdym urządzeniem UPS-a.

• #69 15 Mar 2010 07:11
    trzy8
    Poziom 21  

Większość zasilaczy elektroniki to przetwornice(kiedyś stosowano zasilacze transformatorowe) , start układu po włączeniu sieciowym różni się od startu z stby.
    Stosowane są układy "miękiego startu" , dodatkowe zabezpieczenia , poszukaj w nowych TV wyłącznika sieciowego , brak , przetwornica jest zasilana nonstop .
    Sprzęt można latami odłączać od napięcia bez konsekwencji , ale jest to obarczone pewnym ryzykiem kosztem kilkunastu groszy dziennie .
    Naświetlam pewne sprawy , wybór wasz.
    Uprzedzając ataki ekologów o globalnym ociepleniu (widać za oknem :)) ) , wprowadzono przepis o jeździe na światłach cały rok , ilość wypadków nie zmalała , a wzrosła ilość spalin oddawanych do atmosfery (auto pali więcej) i to jest pole do walki.
    W domu wyłączam całkowicie tv , kompa zasilacze sprzętów nieużywanych , pozostawiam w stby tuner satelitarny , sprzęt audio .

• #70 15 Mar 2010 07:42
    ertes232
    Poziom 18  

w lublinie 1 kW/h = srdnio jest 50 gr
    ---------------------------------
    Pomiary zostały wykonane miernikiem parametrów sieci N12P W RMS
    OPIS KOMPA
    procek celeron 1.3 ghz 512 ramu dysk 40 gb maxtor
    komp na czuwaniu P = 0,5W
    po właczeniu P = 100 W
    nap sieci = 227,3 V
    prąd = 0,8 A
    czest = 49,99 hz
    cos fi = 0,55
    tg fi -----Q/P = -1,5
    moc pozorna S = 183 VA
    moc bierna Q = 151 VAR
    kąt fazowy miedzy U/J =303,2 stopnia
    ================================
    w Lublnie jest 1kW/h = 50gr
    pobór mocy bez monitora = 100w
    koszt 5gr / h
    =============================
    monitor crt 19 cali cyfrowy
    na czuwaniu P =6 W
    praca P = 50 W tryb w dosie
    praca p = 80 W tryb windoows
    J= 0,6A
    Q=106 VAR
    S = 133VA
    COS FI =0,590
    TG FI = -1,3
    kąt fazowy między U a J =306 ST

-----------------------------
    za prace komp. z monit. crt przez 10 h codzienie przez cały m-c /30 dni
    wychodzi ======27 zł

Mi tv samsung ck5012z na czuwaniu bierze 20 W -( wiecej niż żar energoosczedna )
    tv profilo 28cali cos koło tego no i trzeba było wyłączać
    Ciekawe ile by sie płaciło za prąd jesli by to wszystko zailac np 150 v ( w granicachpracy zasilacz imp w tych sprzętach - no bo jak mniejsze nap to i moc pobierana

pozd.

• #71 15 Mar 2010 09:01
    reaven22
    Poziom 27  

ertes232 napisał:

Ciekawe ile by sie płaciło za prąd jesli by to wszystko zailac np 150 v ( w granicachpracy zasilacz imp w tych sprzętach - no bo jak mniejsze nap to i moc pobierana

W najlepszym wypadku płaciło by się tyle samo co przy napięciu 230V. Niższe napięcie dostarczone do zasilacza impulsowego powoduje większy pobór prądu. Moc w obu przypadkach będzie taka sama.

• #72 15 Mar 2010 09:02
    ertes232
    Poziom 18  

Zmierzyłem moc watomierzem LW1 oraz miernikiem parametrów sieci N12P LUMEL
    W RMS wyniki bardzo zblizone

0,5zł /1 kwh lublin

1. TV SAMSUNG 20 CALI ck5012z przy zasilaniu 230 v pobiera w czasie pracy 62 W koszt za 10 h wynosi 32 gr

2. Ten sam tv przy zasilaniu 150 V pobiera 45 W koszt 22gr/10 h pracy

pobór mocy spadł o ok 25 %
    a tym samym koszty prądu o 1/4

Podłaczcie sobie tv przez autotrafo i sami zobaczcie
    ( czuwanie i praca stabilna dopiero przy 140v słychac próbkowanie )

reaven22 napisał
    ----W najlepszym wypadku płaciło by się tyle samo co przy napięciu 230V. Niższe napięcie dostarczone do zasilacza impulsowego powoduje większy pobór prądu. Moc w obu przypadkach będzie taka sama.

od ertes232 -------- a może kolega zmierzy bo mi jakoś watomierz i inny miernik profesjonalny pokazał że jest spora róznica

pozdr.

• #73 15 Mar 2010 22:07
    trzy8
    Poziom 21  

Autotrafo też ma straty , można go stosować do urządzeń a nie do zasilania domu ,opłaci się ?

• #75 16 Mar 2010 17:08
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

P=UI, tego wzoru nie przeskoczysz. Urządzenie musi pobierać moc, żeby działało. Wszystko pomiędzy wtyczką a nim obniża jego sprawność.
    Kwestia tylko, czy jest pomijalnie mała [kabel], zupełnie niepotrzebna [trafo 150V], czy bezsensowna [230->12V dla halogenków, zamiast kupić inny rodzaj i zasilać je bezpośrednio z sieci]

To mniej więcej tak, jak gdybyś zrobił sobie elektryczny samochód i zasilał go z benzynowego generatora w bagażniku.

• #76 16 Mar 2010 18:09
    edison

Poziom 25  

Frog_Qmak napisał:
    (...)To mniej więcej tak, jak gdybyś zrobił sobie elektryczny samochód i zasilał go z benzynowego generatora w bagażniku.

To akurat niezbyt trafiony przykład. Proponuję poczytać podstawy zasady działania napędów hybrydowych spalinowo-elektrycznych.

Również uważam za bezsensowny i nieuzasadniony pomysł zmniejszania napięcia zasilania w celu (niby) oszczędności. Efekt odwrotny do założonego.

• #77 16 Mar 2010 21:13
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Nie napisałem hybrydowy, lecz o wożeniu w bagażniku generatora w celu zasilenia silnika na prąd. Nie chodzi o wspomaganie elektryka, ani o odzyskiwanie energii ani o nic takiego, wyraźnie zaznaczyłem generator, szukasz dziury w całym.
    A co do drugiego, to się zgodzę :P

• #78 22 Mar 2010 10:19
    moddyy
    Poziom 21  

Ja tylko podpowiem że w przypadku komputera ilość przepracowanych godzin można sprawdzać w SMART dysku jeżeli dysk nie jest usypiany. Potem to już łatwo wszystko policzyć uwzględniając nasz profil używania kompa.

• #79 02 Kwi 2010 23:06
    excray
    Poziom 39  

A jeśli jest usypiany to taką informację podaje sam Windows. W każdym razie XP ma informację o przepracowanych godzinach od instalacji systemu.

• #80 05 Kwi 2010 01:23
    phanick
    Poziom 28  
  • #81 05 Kwi 2010 21:29
    Olleo
    Poziom 17  

Informacja napisał:
    Po wymianie zamrażarki Boscha o pojemności 200l i lodówki Mińsk o wys około 150 cm na energooszczędną lodówko zamrażarkę Bosch o pojemności około 350l, ilość pobieranych przez nas kWh spadła o około 20%.
    Niby niewiele.
    Ale lodówkozamrażarka zwróci się po niecałych 5 latach, a udało nam się dodatkowo sprzedać stare urządzenia za około 15% ceny nowego.
    Więc w sumie po 4 latach będziemy płacić mniej mieć nowy dość sprzęt i nic nas to nie będzie kosztować.

O ile ta lodówkozamrażarka wytrwa dużo dłużej, niż te 5 lat.

• #82 06 Kwi 2010 07:11
    Olleo
    Poziom 17  

Urgon napisał:
    Jedynie niewskazane jest odłączanie zasilania od laptopa. Bateria nalicza to jako cykl ładowania i może to skrócić jej żywotność z powodu kretyńskiego sposobu wykonania elektroniki(naliczanie pojemności na podstawie liczby ładowań, a nie czasu i napięcia)...

Da radę z poziomu softu wyzerować EEPROM z zawartością licznika? Laptop, którego używam (Dell E6400), jest służbowy. Przychodzę do roboty, to wpinam do stacji dokującej. Wracam do domu, to do zasilacza. Przeważnie raz dziennie mi się zdarzy, że odepnę i popracuję w drugim pokoju oglądając telewizję, aż do 10-20% pojemności. W pracy też co parę dni się zdarzy jakiś meeting, na którym lapek sobie na baterii pociągnie (nawet do 5h). Myślę, że 1000 cykli ładowania, to on już ma spokojnie za sobą - mam go od 12 miesięcy, a będe miał jeszcze drugie tyle, więc na baterii z uwagi na te meetingi i możliwe chwilowe spadki napięcia musi jeszcze tyle pracować.

• #83 06 Kwi 2010 08:37
    Mateusz
    Poziom 16  

Dzięki trzy8! Teraz wiem skąd moja wielka plazma, gdy jest wyłączona, od czasu do czasu pstryknie w sobie przekaźnikiem. Na początku myślałem, że mi się wydawało. Potem się już upewniłem, że to na pewno w TV coś pstryka. A jak rozumiem, po pewnym czasie w StandBy on po prostu odłącza zasilanie przechodząc na inne, mniej energożerne! Pięknie.
    A niechaj ktoś mądry powie, czy szkodliwe dla sprzętów by były listwy zasilające z miękkim startem? To przecież technologicznie nie jest trudne do wykonania. Domyślam się, że gdyby przyrost napięcia (mocy) ograniczyć do 1s przy włączeniu to narastanie 50Hz okresu nie powinno być szkodliwe ani dla impulsowych zasilaczy ani tym bardziej dla transformatorowych.
    Bardzo podoba mi się pomysł z alternatywnym zasilaniem układu załączania (zasilenie podczerwieni i innych temu koniecznych układów) np. z beztransformatorowego zasilacza. W momencie załączenia układu - przełączany jest automatycznie na zasilacz impulsowy, który przez ten czas był uśpiony.
    Ale czy w wyniku tego otrzymalibyśmy wymierne oszczędności?

• #84 07 Kwi 2010 21:31
    trzy8
    Poziom 21  

Miękki czy zimny start ,tv i tak przy starcie doznaje szoku.

• #85 07 Kwi 2010 23:05
    Stable
    Poziom 2  

Procesor: AMD Athlon II X2 250 @ 3 GHz
    Pamięć: 2x1 GB @ 800MHz
    Dysk: 2x Seagate 7200.12
    Grafika: Zintegrowana GeForce 6150LE
    Monitor: Samsung LCD 22''

Pełne obciążenie (bez monitora): 109W - 115W
    Pełne obciążenie (z monitorem)
    - maksymalna jasność, kontrast: 158W - 166W
    - jasność, kontrast zmniejszone, dostosowane do wygodnego czytania tekstu: 129W - 135W
    Idle (bez monitora): 63W - 67W
    Idle (z monitorem)
    - maksymalna jasność, kontrast: 104W - 110W
    - jasność, kontrast zmniejszone, dostosowane do wygodnego czytania tekstu: 90W - 94W

###

Po włączeniu w Windowsie trybu "maksymalnej oszczędności" taktowanie zmniejszone do 783MHz poskutkowało zmniejszeniem prądożerności o 10W (bez monitora, idle: 54W - 56W)

###

Ta sama konfiguracja z 17'' Samsungiem CRT, oszczędzanie energii w systemie włączone

Pełne obciążenie (bez monitora): 109W - 115W
    Pełne obciążenie (z monitorem)
    - maksymalna jasność, kontrast: 178W - 186W
    - jasność, kontrast zmniejszone, dostosowane do wygodnego czytania tekstu: 178W - 186W (nie zaobserwowałem większej różnicy)
    Idle (bez monitora): 53W - 57W
    Idle (z monitorem)
    - maksymalna jasność, kontrast: 124W - 130W
    - jasność, kontrast zmniejszone, dostosowane do wygodnego czytania tekstu: 124W - 130W

###

Stan wstrzymania windows (wiatraki przestają się kręcić): 10W
    22'' LCD w zależności od jasności potrafi zjeść pomiędzy 25W - 30W (tryb "do czytania") w porywach do 55 - 60W przy maksymalnej jasności (tryb "zabawa")
    17'' CRT około 70W, tu akurat różnic w zależności od jasności większych nie dostrzegłem (kwestia paru watów)

• #86 11 Kwi 2010 12:33
    gemiel
    Poziom 21  

Oszczędnościowe podejście już na starcie jest z gruntu nie trafione. Trzeba na początek spojrzeć pod kątem funkcjonalności. Jeśli mój tuner telewizji kablowej po włączeniu zasilania uruchamia się kilka minut to za każdym razem musiałbym czekać z wściekłością aż zobaczę obraz na telewizorze. Telewizor też wolę włączać pilotem zamiast biegać po pokoju. Inaczej ma się sprawa z komputerem, ładowarkami do sprzętu podręcznego i sprzętem warsztatowym.
    Tak naprawdę zamiast biadolić ile tracimy poprzez zostawianie włączonych sprzętów lepiej zastanowić się jak zarobić dodatkowe pieniądze i mieć więcej komfortu. Zwłaszcza, że na forum nie brakuje ludzi pomysłowych.

• #87 12 Kwi 2010 23:34
    tomek-p3
    Poziom 2  

Dla wiadomości kolegi P=U*I*cos fi
    gdzie przykładowo dla zasilacza komputerowego cos fi jest na poziomie ok 0,7 a nieraz nawet gorzej więc obliczenia trochę kiepskie ale sama idea oszczędzania jak najbardziej poprawna.

• #88 15 Kwi 2010 23:28
    mick
    Poziom 15  

Też dokonałem pomiarów ale licznikiem energii elektrycznej takim z obracającym się talerzem.
    Wyniki to średnia z kilku dni pomiarów, zliczałem ilość godzin pomiarów i przeliczałem wskazanie licznika.

1) Mikrotik (router) z 3-ma kartami radiowymi - pobiera 8W

2) listwa do której podłączone są:
    - TV CRT 29''
    - tuner satelitarny FERGUSON 6318 (posiada zegar LED)
    - dvd pioneer
    - amplituner pioneer
    Na czuwaniu powyższy zestaw pobiera 35W.... teraz już nie pobiera bo wyłączam na listwie.

• #89 17 Kwi 2010 19:14
    Axles
    Poziom 14  

Ja osobiście dziękuję, pokazałeś mi co ile zużywa prądu i to jest ważne dla zwykłego zjadacza chleba.
    PS. Ile teraz wynosi stawka Vattenfall za 1kWh bo na stronie ich nawet tego nie znalazłem, czy tyle ile w 1 poście czyli 0,43zł ?
    Pozdrawiam

• #90 17 Kwi 2010 22:34
    tzok
    Moderator Samochody