Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z kompem po czyszczeniu radiatora.

szszk 21 Lut 2010 12:24 1761 18
  • #1 21 Lut 2010 12:24
    szszk
    Poziom 8  

Witam, wczoraj postanowiłem przeczyścić radiator bo procek się przegrzewał i komputer się wyłączał. Po tych wszystkich czynnościach komputer włącza się, wydaje parę dźwięków (ale nie sprawdza napędów i dysku) i nic. Monitor nie wyświetla obrazu. Póki co wypiąłem RAM i kartę graficzną, ale nadal to samo.

Procesor: Intel Celeron 2.8ghz
    Ram: 256 pc3200 goodram
    Płyta gł.: Asrock P4S61

Z góry dzięki za pomoc.

0 18
  • #2 21 Lut 2010 12:46
    dominik91p
    Poziom 27  

Na początek posprawdzaj wszystkie przewody zasilające i taśmy czy dobrze po wpinane (najlepiej wypnij i wepnij z powrotem).

0
  • #3 21 Lut 2010 12:50
    blendzik86
    Poziom 9  

A ile dźwięków słyszysz przy uruchamianiu?

0
  • #4 21 Lut 2010 12:51
    andreooo
    Poziom 18  

A podczas czyszczenia nie ruszyłeś za mocno radiatorem, może nie przylega dobrze do procesora. Zważywszy na to że procesor się przegrzewał proponował bym zmienić pastę pod radiatorem.

0
  • #5 22 Lut 2010 14:46
    szszk
    Poziom 8  

Znalazłem podobny temat i w jednym poście była podpowiedź:

Cytat:
    Poskładałem wszystko i odpalam....... i co ...... i nic..........!!!
    Grafa nie poszła tak jak i u ciebie,,,, już nie wspomnę ile razy potem go wyjęłem i poprawiałem bo się będziecie śmieli.
    A rozwiązanie jest banalnie proste...................................
    Wystarczy po 1
    Wyjąć grafikę
    2. wyjąć baterię z biosu przy wyłączonym kablu zasilania.
    3. Włożyć batarię
    4.Obpalić kompa bez grafiki, poczakać az się "wypika"
    5. wszystko wyłączyć
    6. zamontować powtórnie grafikę
    7.uruchomić od nowa i bios ustawć,,, najlepiej załadować default na początek.
    Ale zaraz zaraz powiecie, jak to zrobić jak nic nie widać.....??
    Ano widać!!!!! bo po punkcie 7 już będzie działać!!.
    Mam nadzieję że opowieść ta choć przydługa,,, da wam do myślenia, a tobie kolego pomoże. Pozdrawiam ;)

Zrobiłem to samo, ale niestety po włączeniu kompa bez grafiki głośnik systemowy nie wydał żadnego dźwięku, a po włożeniu karty graficznej sytuacja nie zmieniła się....

Jakieś sugestie macie ?
    Help

0
  • #6 22 Lut 2010 15:13
    murjak
    Poziom 12  

Może jak grzebałeś w kompie przeskoczyła Ci iskra na płytę główną i jakiś scalaczek się usmażył, jak komp ci się włącza to piknie i potem buczy czy jak?

0
  • #7 22 Lut 2010 16:01
    szszk
    Poziom 8  

No jak go odpalam to głośnik płyty nie wydaje żadnego sygnału. Dodatkowo spróbowałem innego zasilacza, ale nadal to samo.

0
  • #8 22 Lut 2010 16:02
    dominik91p
    Poziom 27  

Uruchom w konfiguracji płyta główna + procesor + głośnik systemowy najlepiej na biurku.

0
  • #9 22 Lut 2010 16:20
    szszk
    Poziom 8  

Odpaliłem samą płytę z prockiem i nadal żadnych dźwięków...

0
  • #10 22 Lut 2010 16:24
    mrsebolo
    Poziom 25  

szszk napisał:
    Odpaliłem samą płytę z prockiem i nadal żadnych dźwięków...

Operację "czyszczenia radiatora" robiłeś na odłączonym od zasilacza kablu zasilającym ?

Jeśli nie, istnieje szansa że zrobiłeś zwarcie i uszkodziłeś sprzęt.

0
  • #11 22 Lut 2010 16:25
    dominik91p
    Poziom 27  

Są dwie możliwości albo uszkodzony procesor albo płyta główna. Najlepiej sprawdzić procesor na innym komputerze choć wg. mnie problem leży po stronie płyty głównej.

0
  • #12 22 Lut 2010 16:31
    szszk
    Poziom 8  

Nie no bez, przesady, wszystko robiłem na odłączonym zasilaniu

0
  • #13 22 Lut 2010 17:00
    rafaelst
    Poziom 9  

Spróbuj jeszcze tak: odłącz całkowicie zasilanie od kompa przyciśnij przycisk power i włącz z powrotem zasilanie i uruchom kompa. Ja tak kiedyś miałem też mi się komp nie włączał i żadnych sygnałów nie dawał z głośniczka systemowego.

0
  • #14 22 Lut 2010 19:25
    szszk
    Poziom 8  

No niestety to też nic nie dało...

0
  • #15 22 Lut 2010 19:40
    telwisalfa
    Poziom 21  

Witam.
    Jeśli Twoje czyszczenie polegało na odkurzaniu radiatora odkurzaczem bez odłączenia lub zablokowania wentylatora na radiatorze no to przyczyna wydaje się dość oczywista. Wentylator podczas okurzania i zasysanego powietrza z odkurzacza obraca się i jest źródłem prądu i powoduje uszkodzenie płyty.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 22 Lut 2010 23:12
    szszk
    Poziom 8  

Czyszczenie było ręczne, więc uszkodzenie płyty przez wentylator raczej odpada.

0
  • #17 23 Lut 2010 21:26
    lynx
    Poziom 12  

Witam.
    Podmień procesor na inny, jeśli będziesz miał szczęście uszkodzony jest tylko procesor, jeśli nie to będzie niestety płyta główna.
    Jak będziesz sprawdzał kompa na innym procku to uruchamiaj go na tak zwanego "pająka" jak kolega wyżej wspominał. Nie wsadzaj żadnej grafiki i pamięci. Włóż tylko procka i podłącz głośniczek. Jeśli po włączeniu płyta zapiszczy to powkładaj pozostałe komponenty i powinno wszystko grać. Możesz też zworką zresetować Bios.
    Pozdrawiam

0
  • #18 24 Lut 2010 12:20
    szszk
    Poziom 8  

No próbowałem resetować bios przez wyciągnięcie bateryjki, ale nie wiem jak to zrobić za pomocą zworki. Może ktoś z was powiedzieć jak to sie robi w Asrock'u P4S61??

0
  • #19 24 Lut 2010 22:27
    lynx
    Poziom 12  

Pod baterią od biosu powinieneś mieć wystające dwa piny, podpisane clr/cmos. Musisz włożyć tam zworkę, uruchomić kompa. Potem go wyłączyć i wyjąć zworkę.
    Jeśli to nic nie da, pożycz procesor od kogoś znajomego i go podmień.
    Procesory pod socket 478 lubią się psuć.

0