Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który szybszy: Turbo Pascal czy C ?

asembler 21 Lut 2010 14:22 1802 10
  • #1 21 Lut 2010 14:22
    asembler
    Poziom 32  

Który z programów po kompilacji bedzie wykonywał sie szybciej napisany w Turbopascalu czy w C. Oczywiscie programy beda napisane podobnie jezeli chodzi o samo dzialanie.

Poprawiłem tytuł. - arnoldziq

0 10
  • #2 21 Lut 2010 14:30
    Dżyszla
    Poziom 42  

To zależy od:
    - Umiejętności optymalizacji kodu
    - Posiadania wiedzy na temat optymalizacji kodu przez konkretny kompilator (dla niektórych kompilatorów z rozwagą wprowadza się pewne dziwne modyfikacje, aby kod mógł być lepiej zoptymalizowany przez optymalizator kompilatora).
    - Producenta i wersji kompilatora
    - Specyfiki kodu i wykonywanych operacji
    - W pewnych przypadkach: od komputera w powiązaniu z konkretnym kompilatorem

Generalnie C jest bliższe procesorowi w swym zapisie, ale wcale nie musi oznaczać to lepszej wydajności.

0
  • #3 21 Lut 2010 14:49
    misiaty1985
    Poziom 16  

Jest dokładnie tak jak kolega Dżyszla napisał. W większości przypadków to kompilator odgrywa największe znaczenie. Przy pisaniu na mikro-kontrolery w C to bardzo ładnie widać jak na rożnych kompilatorach inny kod maszynowy wychodzi a działa "tak samo". Ten temat wydaje mi się podobny do dyskusji o ważności świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych.
    PS. Pascal chyba już wymiera śmiercią naturalną.

0
  • #4 21 Lut 2010 15:29
    Dżyszla
    Poziom 42  

Misiaty - popularność może i spada, ale sam jezyk nie umiera. Ówczesny Borland, a obecnie Embarcadero ze środowiskiem Delphi, jak również nowy, rozwojowy Lazarus dla Linuxa wciąż mają się dobrze i raczej nie znikną szybko z rynku.

0
  • #5 21 Lut 2010 16:08
    misiaty1985
    Poziom 16  

Dżyszla- masz racje. Trochę źle się wyraziłem. Sam trochę pisałem w Pascalu ale odszedłem w stronę C jak i większość moich znajomych. Głównym powodem było zainteresowanie mikro-kontrolerami a tam Pascal jest mało popularny. Ale powoli odchodzimy od tematu szybkości działania programów.
    Niżej porównanie kompilatorów dla języka C dla armów. Może trochę nie w temacie ale da jakiś pogląd na sprawę.
    Który szybszy: Turbo Pascal czy C ? Który szybszy: Turbo Pascal czy C ?

0
  • #6 22 Lut 2010 08:21
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 06 Mar 2010 17:25
    misiaty1985
    Poziom 16  

Nie wiem czy są. Ja to dostałem od wykładowcy na uczelni (było razem z materiałami na egzamin). Może jest coś na stronie Keila (na zajęciach właśnie go używaliśmy). Ja nie mam innych.

0
  • #10 07 Mar 2010 08:23
    misiaty1985
    Poziom 16  

Co do wiarygodności moich testów to prawdopodobnie są lekko wypaczone, ale chodziło mi aby dać porównanie że nie tylko język programowania wpływa na wydajność. Prawdopodobnie te testy były robione "dla" Keila i nie trzeba brać ich tak dosłownie.

0