Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji

sebek19922 21 Lut 2010 16:16 11394 28

• 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji

Witam, poniżej przedstawiam kilka zdjęć Skrzyni 2-komorowej( zamknięta, bass-reflex) z głośnikem JBL P1224...

Specyfikacja głośnika:

http://www.jbl.com/EN-GB/Products/Pages/ProductDetails.aspx?PID=P1224&accT=1&tsT=0&ovT=1

moc ciągła 400 W

moc szczytowa 1600 W

skuteczność 94 dB

impedancja 2 cewki po 4 Ohm w polączeniu szeregowym/rownoleglym - 8ohm/ 2 ohm

pasmo przenoszenia 23 Hz – 200 Hz

76mm Cewki

Cewki w głośniku są połączone Równolegle, a więc otrzymujemy rezystancję 2 ohm

Przeznaczenie skrzyni jest do Samochodu

Wymiay skrzyni:
    85cm szer/ 42 cm wysokość
    bok w kształcie trapezu 42cm/52 cm/42cm/44cm

Wykonana jest z Drewna Dębowego o grubości 2 cm

Wnętrze podświetlone niebieskimi diodami LED, Przednia szybka- Grawerowana Plexa, napis podświetlony na czerwono.
    Wnętrze pomalowane na biało.

Komora zamknięta nie jest wytlumiona,
    Komora Zamknięta jest wytłumiona gąbką widoczną na zdjęciach.

Wszystko dokładnie uszczelnione mocnym Silikonem Fix All

Wymiary otworu Bass Reflex- 7,5cm/ 33cm

Skrzynia będzie zasilana Wzmacniaczem JBL GTO 7001

Jego specyfikacje

http://www.jbl.com/EN-GB/Products/Pages/ProductDetails.aspx?PID=GTO7001E&accT=1&tsT=0&ovT=1

moc 700watt przy 2 ohm
    moc 425watt przy 4 ohm

poniżej zdjęcia przedstawiam.
    Proszę o ocenianie...

WYKONALI:
    -PIOTR RYCĄBEL
    -SEBASTIAN DURLEJ

2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji 2-komorowa Skrzynia Band-Pass JBL P1224 własnej produkcji

Fajne!
  • #2 21 Lut 2010 22:22
    Mihas66
    Poziom 22  

to jest obudowa bandpass a nie dwu komorowa zresztą defakto bardzo trudna do zaprojektowania

• #3 21 Lut 2010 23:10
    damian2933
    Poziom 12  

Fajna konstrukcja wrzuć filmik jak podepniesz w samochodzie .

• #4 21 Lut 2010 23:23
    marian133
    Poziom 37  

sebek19922 napisał:

Komora zamknięta nie jest wytlumiona,
    Komora Zamknięta jest wytłumiona gąbką widoczną na zdjęciach.

Hmmmm...

A jak gra? lusterka się trzęsą?

• #5 22 Lut 2010 02:21
    TReNeRSKY
    Poziom 2  

Wysoka jakość wykonania. Gratulacje!!! Pewnie sporo waży. Do takiego głośnika użyłbym raczej dwukanałowego wzmacniacza. Oczywiście nie mówię, że ten GTO jest zły, tylko 2 kanały to bardziej logiczne rozwiązanie.
    Ile kosztowała dębina na całą skrzynkę?

• #6 22 Lut 2010 05:37
    sebek19922
    Poziom 9  

Tak tak... nazywając ten typ skrzyni kiedyś Band Pass, pewna osoba sprzeczala się, iż Band Pass jest to rodzaj filtra, dolnoprzepustowego i mówiąc na Skrzynię Band Pass popelniam bląd...

Ale nazwa Skrzyni Band Pass jest prawidlowa..

Projektując ją wzorowalem się na danych podanych przez firmę JBL...

Nie sprawdzalem jak ona gra w pelnej mocy, ze względu na to, iż muszę ją "rozkręcić", ale jak na razie jestem bardzo zadowolony, efekt jest Super, dźwięk schodzi bardzo nisko :):)..

http://www.jbl.com/resources/Brands/jbl/Produ.../en-US/BoxesandParameters/P1224rev3_27_06.pdf

:):) Testowana byla w Audi A3, Lusterka się trzęsą :).. Póki co stoi u mnie w domu, gdyż samochód dopiero będę kupowal..
    Pozdrawiam

• #7 22 Lut 2010 10:41
    puntoxx
    Poziom 11  

Ciekawa konstrukcja. Podłącz i opisz efekt. Wzmacniacz mocowo w sam raz. Powinno być mocno, tylko jakie strojenie masz, żeby nie za niskie.

• #8 22 Lut 2010 12:12
    skaktus
    Poziom 37  

Nie podoba mi się wizualnie. Niebieskie podświetlenie i ciemne drewno...Różowe kalesony i czarny garnitur. Kolorystyka skrzynki (jak za Gierka) bardziej psuje do kolumn domowych, nie do auta.

Do auta odsłonięte drewno się nie nadaje - zaraz zbierze rysy, wniecenia itp. Po 2 takie drewno trzeba porządnie zaimpregnować. Poswietlenie nie wiem po co, będziesz kogoś woził w bagażniku kto będzie patrzył na diody ? Czy do szpanu ?

No i ten pomysł z diodami w tunelu wylotowym w którym nie powinno nic być.

• #9 22 Lut 2010 16:18
    sebek19922
    Poziom 9  

To mój wlasny projekt, akurat mój gust, mnie się podoba. Diody w kolumnie będą zapalać się gdy podniosę klapę bagażnika, więc prądu marnować nie będę...

Wgnieceń nie będzie bo skrzynka zajmie prawie caly bagaznik więc jedynie jakieś ubrania będę tam mógl klaść..

Drewno jest mocno zaimpregnowane, wylakierowane.

To jest pierwszy raz robiona rzecz tego typu przeze mnie..

Rozumiem, że znajdą się osoby, którym podobać się nie będzie, ale wystarczy mi, że mnie się podoba.

Pozdrawiam

• #10 22 Lut 2010 16:31
    skaktus
    Poziom 37  

Gust każdy ma inny. Mi się nie podoba, materiały nie pasują po prostu.

Ciekaw jestem o ile wzrośnie ci spalanie w aucie. W końcu taki sub mało nie waży, więc...

• #11 22 Lut 2010 16:44
    sebek19922
    Poziom 9  

wazy okolo 60 kg.

Mysle, ze przy Diesel'u różniece nie będą bardzo duże..

Bardzo proszę forum jest po to aby kazdy mogl powiedziec co mysli, co uwaza itp.

• #12 22 Lut 2010 16:57
    Mihas66
    Poziom 22  

Ty lepiej napisz jak zaprojektowałeś tego band passa 4th bo coś czuje że na oko... Porównaj ta obudowę do br czy closed z tym głośnikiem, napisz nam o tym... Dosyć ciekawie napisałeś z tym wytłumieniem jakbyś wogule nie miał pojęcia o tym... Zresztą myślałem że oby dwie komory w takiej obudowę muszą być bardzo mocno tłumione ze względu na rezonanse itp... Zresztą te szybki itp to chyba nieporozumienie bo w zamkniętej komorze panują duże ciśnienia i musi być bardzo szczelna...

• #13 22 Lut 2010 17:11
    sebek19922
    Poziom 9  

komory obydwie są tej samej pojemności. spowodowane niepewnością która ma być pojemniejsza.

Czytalem duzo na forum o wytlumieniu i doszedlem do wniosku, ze wytulmię część bass-reflex... tak jak w tym modelu:

https://obrazki.elektroda.pl/80_1234370410.jpg

Skrzynia jest bardzo szczelna, dużo w to pracy wlozylismy...

Ale Efekt dźwięku jest wedlug innych osób bardzo dobry..

Podkreślmy to, że pierwszy raz robilem cos takiego a mam prawie 18 lat...

• #14 22 Lut 2010 17:32
    godiii
    Poziom 11  

Ciekawa konstrukcja. Widać, że bardzo dużo pracy, czasu w to włożyliście i gratuluję !!! Jak dla mnie to wolałbym obitą materiałem :D hehe, ale szanuję Wasz gust ( coś innego ) za to chwała.
    Jakiej grubości tę plexe masz ?
    No i jak to gra :))) pewnie fajnie.

Pozdrawiam wariatów hehe :D

• #15 22 Lut 2010 18:08
    sebek19922
    Poziom 9  

dzięki:):) plexa okolo 7 mm

• #16 23 Lut 2010 09:25
    Mihas66
    Poziom 22  

Daj pojemności obu komór i strojenie... Wiesz to że masz 18 lat nie usprawiedliwia cię w tym że od razu skaczesz na bardzo głęboką wodę jeśli chodzi o suby... Napisz lepiej porównanie jak ma się ta obudowa do br czy closed bo widzę że nie masz punktu odniesienia jak ten głośnik może grać, mówisz że gra poprawnie ale nie porównujesz go do innych konstrukcji...

• #17 23 Lut 2010 15:29
    skaktus
    Poziom 37  

Obudowę sądzę że robiłeś pod bagażnik, nie pod głośnik i raczej po to żeby było kupę łomotu, bo w sumie po co komu 400 W w aucie. Przy takiej mocy wysiedzieć na dłuższa metę się nie da.

A te 60 kg to nieporozumienie. Spalanie wzrośnie, bo waga taka jak dodatkowa osoba. Takie ogromne konstrukcje nadają się do domów, do auta można by zrobić coś mniejszego a równie skutecznego.

Zawsze bardzo mi się podoba, jak ludzie wsiadają do "prawie mojego" auta w którym w bagażniku jeździ subwoofer. Po daniu mu "do pieca" ludzie orzekają - przynajmniej z 200 - 300 W. Rzeczywistość jest taka że sub porządnie wymierzony i ma ledwo 40 W.

• #18 23 Lut 2010 16:37
    sebek19922
    Poziom 9  

Tutaj sam glosnik waży okolo 17 kg

to po co siedizcie na forum, zeby tylko dopatrywać się co jest zle w danej rzeczy...

Ciekawe czy sami byście coś takiego zrobili...

Na pewno efekt nie jest porownywalny jak na np. filimikach na youtube z glosnikiem, ale źle nie gra...

sebek19922 napisał:
    komory obydwie są tej samej pojemności. spowodowane niepewnością która ma być pojemniejsza.

wyżej już to pisalem, jak czyatc to cale forum.

• #19 23 Lut 2010 16:40
    ploterek
    Poziom 12  

sebek19922 napisał:

Projektując ją wzorowalem się na danych podanych przez firmę JBL...
    Pozdrawiam

W danych producneta skrzynia Bandpass do ego głośnika jak sam link podałes:
    http://www.jbl.com/resources/Brands/jbl/Produ.../en-US/BoxesandParameters/P1224rev3_27_06.pdf

Litraż jest Closed/Vented - 78,3L / 49,56L najbardziej optymalne.

sebek19922 napisał:

Miałes pdfa i zepsułeś skrzynkę, albo jak nie zepsułeś to nie wiesz sam co jest zmienione. Wniosek - robione na "oko"

Cytat:
    Jak się nie podoba to wypierd....

Pozdrawiam

• #20 23 Lut 2010 16:47
    skaktus
    Poziom 37  

Widać wiek i niewyparzony język :

Cytat:
    Podkreślmy to, że pierwszy raz robilem cos takiego a mam prawie 18 lat...

Szczególnie widać to po twoich wypowiedziach:

Cytat:
    Jak się nie podoba to wypierd....

Kolego, schrzaniłeś sprawę. Suba zrobiłeś ŹLE i nic tego nie zmieni.

A filmy z Youtube pokazujące jak skaczą membrany i jak się trzęsą blachy w aucie można sobie podarować... Co z tego że głośnik lata jak szmata, skoro nie gra.

• #21 23 Lut 2010 18:46
    sebek19922
    Poziom 9  

No cóż powiem, bylo tak, podczas robienia z kolegą się nie zrozumieliśmy, akurat przez okres kilkudniowej mojej nieobecności kiedy caly ksztalt lacznie z tylem skrzyni byl juz zrobiony, kolega wyciąl na środku wglębienie, w które następnie zostala wsunięta deska z przymocowanym glosnikiem i uszczelniona... Doszliśmy do wniosku, że teraz trzeba by wlozyć duzo pracy w poprawę i zostawiliśmy tak jak bylo, z ciekawością jak to wyjdzie...

I w porównaniu (na zywo) ze skrzyniami takimi jak na allegro z plyty wiorowej do sprzedania wraz z glosnikiem wypada lepiej, natomiast z wymiarowymi i dobrze zrobionymi oczywiscie wypada trochę gorzej

proszę o zrozumienie, bo nie po to jest forum, aby kazdemu wytykać tylko blędy

To tak jakby ktoś zrobil pierwszy raz hmm.. rower, a niektórzy wytykali by mu co jest nie tak, itp.

tak, na oko...

Odpowiadalem wyzej grzecznie na naskoki innych, ale ludzie tylko blędów umieją się dopatrywać, a to wkurza czlowieka...

Pozdrawiam

Skrzynia na pewno nie jest na zawsze... Jak na razie jest dla tzw. SZPANU,

być może za kilka lat ją sprzedam i kupię coś mniejszego..

• #22 23 Lut 2010 19:01
    skaktus
    Poziom 37  

Nie dziw się że poleciała krytyka. Skoro zrobiłeś suba (rower) bez przygotowania wyszło to co wyszło (rower z kwadratowymi kołami).

Dla szpanu, spoko, tylko wówczas szkoda twojej pracy a efekt będzie mizerny.

• #23 23 Lut 2010 19:07
    sebek19922
    Poziom 9  

Jeśli kiedyś zrobię jeszcze coś tego typu opublikuję to, a Wy ocenicie jeszcze raz. Pozdroo

• #24 24 Lut 2010 00:20
    -DezerteR-
    Poziom 15  

sebek19922 napisał:

I w porównaniu (na zywo) ze skrzyniami takimi jak na allegro z plyty wiorowej do sprzedania wraz z glosnikiem wypada lepiej, natomiast z wymiarowymi i dobrze zrobionymi oczywiscie wypada trochę gorzej

Nie wiem czy wiesz, ale 90% skrzyń jest robionych z płyty wiórowej. Tylko nieliczne są robione z innych materiałów, ale wybór jest podparty obliczeniami i praktyką. Skąd wiesz, że sub nie grałby lepiej gdyby był zrobiony z płyty wiórowej?

Rower z kwadratowymi kołami - to dobre określenie do Twojego projektu.

• #25 24 Lut 2010 11:33
    Rafifi120
    Poziom 10  

A mnie tam się podoba i nie bede psioczył. Ile wydałeś na wszyzdko razem z wzmakiem ?

• #26 24 Lut 2010 21:05
    sebek19922
    Poziom 9  

nie chodzilo mi o to, ze jest z plyty wiorowej i gra gorzej. Jest po prosstu zrobiona w inny spoób i przy niej ten sub wypadl lepiej gdy sprawdzalem..

Dodano po 5 [godziny]:

Glośnik 800,-
    Wzmacniacz 1100,-

A skrzynię muszę sobie wyliczyć i podam cenę niebawem

• #27 26 Lut 2010 13:00
    kamil bula
    Poziom 18  

Nie wiem jak to gra, (choć pewnie fajnie) ale PIERWSZY RAZ na Elektrodzie widzę takie łączenie ścianek - profesjonalne :) Dzięki takiemu łączeniu skrzynia jest bardzo mocna, no i nie wystają kawałki ścianek, że trzeba potem je drapać i drapać heblem... Zresztą nie muszę tego mówić autorowi projektu, bo widać, że zna się na rzeczy. Ja z tatą robimy paczki w taki sam sposób, jest najlepszy.

Pozdrawiam i radzę przyjrzeć się potencjalnym konstruktorom DIY na pierwsze zdjęcie obudowy, bo takie łączenie płyt jest bardzo dobre i solidne. Dużo lepsze od standardowego łączenia ''na styk'', od którego na forum aż kipi

• #28 26 Lut 2010 20:15
    aftys6
    Poziom 19  

Witam
    Estetycznie ładnie ale drewno dębowe to nie materiał na obudowy akustyczne.
    Prędzej czy później drewno się mocniej rozeschnie i albo puszczą łączenia albo pojawią się pęknięcia wzdłuż słoi.
    Nawet jak kupiłeś deski w OBI to musisz wiedzieć że sprzedawane tam deski są suszone w komorach podciśnieniowych w ekspresowym tępie więc idealnie suche nie są.
    Jeżeli już na siłę byś kiedyś chciał stosować drewno do budowania paczek to lepsza będzie sosna, świerk, ew wiśnia.

• #29 27 Lut 2010 09:10
    Mihas66
    Poziom 22  

Kurde strasznie ciężki ten głośnik... Tak czy siak nie podałeś czym kierowałeś się ustalając nawet równe objętości i strojenie... Z symulowałeś to chociaż? Panie wydałeś ogrom kasy na coś co prawdopodobnie nie gra a jak już gra to kiepsko... To że masz 18 lat to nie usprawiedliwia cię w tym że pchasz się przed orkiestrę i robisz jedną z najtrudniejszych paczek na suba-trzeba było zacząć od br i porównywać go do closed, złapał byś trochę doświadczenia i potem byś testował band passy no ale widać że od samego początku nie wiesz jak się wogule nazywa taka obudowa to o czym tu mówić... Zresztą poczytaj potem się rzucaj:

O band passach trochę mało bo temat trudny:
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=6
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=46

Zresztą co ci będę szukał diyaudio.pl tam na pewno znajdziesz odpowiedzi i mojego suba za niecałe 300zł na pewno grającego na podobnym poziomie...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME