Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobic back-up z Siemens OP77B panel operatorski ?

21 Lut 2010 19:19 4311 6
 • Poziom 14  
  Witam :)

  Tak jak w temacie napisałem chciałbym dokonać back'upu programu z panela operatorskiego Siemens OP77B. Posiadam program Pro Save V7.4.4.0. Chcialbym otrzymać wskazówki odnośnie podłączenia elektrycznego przewodu ( schemat zrobienia przewodu), a także informację jak krok po kroku zrobić danu Back'up. Chciałbym zaznaczyć ze posiadam programator Siemens M2, gdzie zazwyczaj używam portu DB9. Z tego co sie orientuje to w panelu OP77B jest tylko port komunikacyjny MPI/DP.Posiadam PPI Cable/RS232 (6ES7901-3CB30-0XA0), niestety nie wiem jak ustawić w nim zworki aby uzyć go być może do komunikacji i pobrania programu z OP. Proszę o pomoc. Być może mylę się w swoich stwierdzeniach odnośnie panela. Z góry serdecznie dziękuje.
 • SterControl
 • Poziom 15  
  Moja propozycja:

  1) Po włączeniu zasilania panelu i pokazaniu sie na chwile menu, strzalkami w dol wybierasz opcję "Info/Settings" -> "Logon/Settings" -> "Transfer Settings"
  2) Wybrać opcję "Channel 1: serial" i następnie wybrać Enable
  3) Klawiszem ESC wyjść z menu i wybrać opcję "Transfer"
  4) Za pomocą przewodu RS232 łączysz PC (DB9 RS232) oraz Panel (złącze DB9 RS232 IF1A)
  5) W ProTool wybierasz interface Serial (RS232/Zero Modem Cable)
  6) Backup -> Wskazujesz gdzie ma zapisać i Start Backup
  7) Jeśli nie masz komunikacji to być może masz nieprawidłowy przewód RS232 - i musisz zamienić z jednej strony przewód/pin 2 z 3 miejscami.
  8) Na koniec musisz ponownie zmienić w menu kanał komunikacyjny na "Channel2: MPI/DP"

  Jesli wystepują problemy z komunikacja możesz także spróbowac zgrać program po MPI. W programatorach jest złącze MPI/DP - potrzebujesz zatem przewodu MPI (żyły 3, 5 i 8). Wówczasz w opcjach transfer pozostawiasz aktywny kanał 2, nadajesz panelowi adres - proponuje 3 - ważne aby nie był to adres 1) a w Protool wybierasz typ transferu MPI/Profibus i podajesz adres Panelu taki jak ustawiles na OP.

  Pozdrawiam
 • SterControl
 • Poziom 15  
  Po pierwsze musisz ustawić parametry w zakładce general:
  Jak zrobic back-up z Siemens OP77B panel operatorski ?
  A następnie w zakładce backup wcisnąć backup.
  Ważne!
  1. W nowych panelach domyślna konfiguracja transferu jest ustawiona na RS232 więc najpierw trzeba zmienić to bezpośrednio na panelu (Załącz zasilanie na panel. Po odpaleniu pojawi się start screen z opcją wyboru co robić. Wybierz Infos/Settings. I tam należy przestawić na komunikację transferu na MPI/DP i wybrać adres - domyślnie 1). A następnie uruchomić opcję Transfer
  2. Proponuję do tego celu użyć przewodu dostarczonego wraz z programatorem i łączyć się przez port MPI/DP programatora.
  3. Należy pamiętać żeby ustawić w Windowsowym Control Panel PG/PC Interface jako CP 5611 - polecam opcje Auto - w domyślnych konfiguracjach powinno wystarczyć.
  Miło by było jak byś opisał jak panel łączy się z PLC bo wtedy można dużo łatwiej podpowiedzieć jak to zrobić.
  A to manual:
 • Poziom 14  
  Mam rozumieć ze podłączając poprzez kabel RS 232 muszę najpierw ustawić w panelu w opcjach Info/Settings rodzaj portu Chanel 2 to RS 232 a chanel 2 to MPI/DP. W danej maszynie pulpit jest połączony po ProfiBus. Jeśli miałbym problemy z połączeniem należy w obojętnie której końcówce kabla RS 232 zamienić pin 3 z 2 miejscami?? Proszę o dokładniejsze wyjaśnienie transferu poprzez MPI/.DP. Posiadam orginalny przewód MPI np takim jak sie pobiera program ze sterownika PLC. Wtedy podłączam go do portu MPI/DP w programatorze a gdzie go podłączam w panelu czy do IF A czy IF B?? Czy musze jakoś przestawiać zworki w panelu?? Czy musze coś konfigurować w ustawieniach transferu w panelu sterowania Transfer settings?? Jaki numer OP wybrać, jak go zmienić?? Jaki jest standardowo przypisany w panelu, gdzie go odczyać aby wrócić ponownie do ustawień aby maszyna nadal normalnie funkcjonowala?? wybra Prosze o odpowiedź. Z góry serdeczne dzięki :)
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Podłączając panel przez RS232 musisz aktywować Channel 1 który nazywa się RS232. Podłączając przez MPI musisz aktywować Channel 2 który nazywa się MPI/DP.

  Jeśli miałbyś problemy ze zgraniem programu z Panelu po RS232 to może oznaczać, że twój przewód RS232 nie ma przeplotu 2->3, 3->2 w RS232 żyła nadająca musi trafić na odbierającą i odwrotnie.

  Jeśli masz przewód MPI to podłączasz go do programatora do gniazda MPI/DP a w panelu także do gniazda MPI/DP a nie do RS232!!! bo coś spalisz!!! Jeśli podłączasz po MPI to w panelu jak już wspomnialem musisz aktywować Port 2: MPI/DP ale jeśli twój panel w tej chwili komunikuje się z PLC po Profibusie to oznacza, że ten port jest już aktywny.
 • Poziom 14  
  Dziękuj za pomoc w dokonaniu Back'upu danego panela operatorskiego OP77B :) Bardzo pomógł mi post Allmara. Z góry serdeczne dzięki :) Jednakże mam jeszcze jeden problem związany z danym panelem operatorskim, a mianowicie do danego panela dopisujemy nowe parametry dla różnych produktów ( recepty), niestety dokonano około 120 wpisów. Wpisując kolejne parametry dla nowego produktu zostają one zapisane, natomiast te które zostały zapisane do danego panela jako pierwsze znikają :( Czym jest to spowodowane?? (dlaczego nie pojawia sie jakieś ostrzeżenie o przepełnieniu??) Jak rozwiązać dany problem?? Czy jest możliwość jakiegoś rozszerzenia pamięci danych recept bądź panela operatorskiego OP77B?? Proszę o pomoc. Z góry wszystkim dziękuje :)
 • Admin DIY, Automatyka

  Myślę, że na tym etapie temat śmiało można zamknąć. Zadane przez autora dodatkowe pytanie stało się tematem nowego wątku. Jak by co to proszę na PW to otworzę.
  mod. bestler