Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers ZW 20 KE 23 - wyłącza się po kilu minutach pracy

21 Lut 2010 19:20 10531 17
  • Poziom 1  
    Posiadam piec Junkers ZW 20 KE dwufunkcyjny wiszący z podłącznym sterownikiem euroster 2000, piec wyłącza się po kilku minutach pracy bez wyjątku czy pracuje w cyklu C.O, czy w ZW. Na pewno to nie jest związane ze sterownikiem, bo go odłączałem według instrukcji i obiawy są takie same,czy może mieć to związek z wymiennikiem :?: i czujnikiem temperatury:?:. Proszę o poradę dzięki
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Witam.

Miałem podobną przypadłość, co prawda w innym piecu... piec cały czas w użyciu, czy miał przerwy??
    W moim przypadku winą była pompa obiegu, trzeba było odkręcić zaślepkę i rozruszać pompę śrubokrętem, bo piec się gotował i wyłączał. to jedna przyczyna..

Druga sprawa. Komora spalania otwarta, czy zamknięta? Przy otwartej komorze istnieje możliwość, że przy słabym ciągu kominowym cofają się spaliny i czujnik temperatury oparów blokuje piec...

Pozdrawiam.
    Miwhoo.

• Moderator na urlopie...
    KOWAL1998-83 napisał:
    ...czy może mieć to związek z wymiennikiem i czujnikiem temperatury

Jest to bardzo prawdopodobna przyczyna usterki, czyli przegrzew.
    Czujnik ciągu nie, bo kocioł wchodziłby w "awarię", a kolega o tym nie pisze.
  • Poziom 10  
    Za wyłączanie się kotła mogą być odpowiedzialne trzy elementy:
    1. blokująca się pompa...
    należy dopasowanym śrubokrętem odkręcić dużą, niklowaną śrubę na czołowej stronie silnika pompy, następnie 3mm śrubokrętem włożonym w nacięcie
    w wałku silnika pompy obrócić wirnik w kierunku oznaczonym strzałką (uwaga: wałek silnika jest ceramiczny), jeśli wał obraca się bez jakichkolwiek oporów to pompa jest sprawna;
    2. czujnik ciągu kominowego znajdujący się po prawej stronie przerywacza ciągu
    (blaszanej obudowy nad nagrzewnicą główną)....
    jeśli ciąg komina jest za słaby, to cofające się do pomieszczenia spaliny spowodują zadziałanie tego czujnika termostatycznego i wyłączenie kotła;
    3. czujnik - ogranicznik temperatury nagrzewnicy głównej, znajdujący się
    pod gumową osłoną przy nagrzewnicy....
    jeśli nagrzewnica lub rurki dochodzące do niej są zakamienione może występować duży opór przepływu wody co spowoduje jej przegrzewanie i wówczas ten
    ogranicznik termostatyczny wyłączy kocioł.

flamme napisał:

2. czujnik ciągu kominowego znajdujący się po prawej stronie przerywacza ciągu
    (blaszanej obudowy nad nagrzewnicą główną)....
    jeśli ciąg komina jest za słaby, to cofające się do pomieszczenia spaliny spowodują zadziałanie tego czujnika termostatycznego i wyłączenie kotła;

Odrzucam zdecydowanie - kocioł nie wykazuje awarii
  • Poziom 10  
    do mirrzo....
    ten kocioł, tj ZW 20 KE Novatherm, ma wszystko zabezpieczone tylko czujnikami termostatycznymi, jedyny czujnik rezystancyjny typu NTC służy do regulacji temperatury wody grzewczej dla CO i CWU.
    ... a na czym ma nastąpić wyświetlanie stanu awarii ? skoro ten kocioł nie ma ani
    wyświetlacza ani jakiejkolwiek lampki serwisowej lub też linijki diodowej, ponadto jest to kocioł z płomieniem dyżurnym i nie ma kontroli jonizacji.

do Miwhoo...
    jak wskazuje symbol K w oznaczeniu typu kotła to jest to wersja kominowa a nie
    turbo.

flamme napisał:

... a na czym ma nastąpić wyświetlanie stanu awarii ? skoro ten kocioł nie ma ani
    wyświetlacza ani jakiejkolwiek lampki serwisowej lub też linijki diodowej.

Owszem, wiem. Jednak w opisie usterki raczej nadmieniłby, że musi długo czekać na jakąś jego reakcję - odblokowanie.
    Poza tym kocioł wyposażony jest w system wykrywania awarii - DIODA, czyli: po wyłączeniu przez czujnik ciągu kominowego, dioda będzie "błyskała" 1 raz co 4 sekundy :D

Dodano po 5 [minuty]:

Na dowód tego
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Kolego flamme coś Ci się chyba pomyliło lub nie wiesz co piszesz ZW...KE świeczkowy? Od kiedy?
  • Poziom 10  
    do mirrzo
    Obydwa czujniki termostatyczne połączone są szeregowo z obwodem cewki elektromagnesu zasilanego z termoelementu kontroli płomienia.
    A pomylić się nie mogę bo właśnie jestem przy takim kotle. Ma on takie centralne trójpołożeniowe charakterystyczne pokrętło główne.

flamme napisał:

Obydwa czujniki termostatyczne połączone są szeregowo z obwodem cewki elektromagnesu zasilanego z termoelementu kontroli płomienia.

?????????????????????
    Zwolnij, bo się przewrócisz :D Kocioł posiada elektrodę jonizacyjną kontroli płomienia
    flamme napisał:
    do mirrzo
    A pomylić się nie mogę bo właśnie jestem przy takim kotle. Ma on takie centralne trójpołożeniowe charakterystyczne pokrętło główne.

No to proponuję spojrzeć na tabliczkę znamionową . Pewnie jest tam symbol ZW 20 KD

W tytule jest Junkers ZW 20 KE 23 , więc odszyfruj tutaj

Dodano po 2 [minuty]:

Czyli, ni mniej, ni więcej, nie może być termoelementu, bo zapłon jest elektroniczny, a więc w momencie zapotrzebowania na ciepło, lub produkcję ciepłej wody płomień zapala się od elektrod, a nie od świeczki :D
  • Poziom 10  
    Panie mirrzo
    Sprawdziłem , zatarty napis na tabliczce.
    Pan ma rację. Po dokładnym umyciu tabliczki stwierdziłem, że jest to typ ZW 20 KD.
    A ponadto litera E wyraźnie wskazuje na zapłon elektroniczny. Cóż....ślepota...i coś
    jeszcze..
    Wszystkich zainteresowanych tematem przepraszam za błąd w ocenie usterki.
  • Poziom 2  
    Witam, od jakiegos czasu mam ten sam problem z tym piecem. Czy udalo sie go panu naprawic i jesli tak to co bylo przyczyną bo z tego wątku nie wynika jednoznacznie co to bylo:| Z gory dziekuje za podpowiedz.
    Moja propozycja zajrzeć do zaworu 3- drogowego. Zdarza się, że gorąca woda z zasilania przez by-pas (taka cienka rurka) wraca do kotła z powodu zanieczyszczenia właśnie tego zaworu. Jak to wygląda? patrz niżej
    Sprawdź czy w trakcie pracy kotła robi się bardzo gorąca rurka by-pasa. Zanim zaczniesz rozbierać, odłącz od prądu i spuść wodę z kotła
  • Poziom 13  
    Przypadłość blokowania się zaworu 3-drogowego z powodu zanieczyszczenia była raczej w kotłach z zasobnikiem ( po sezonie letnim klient jest wtedy lekko zdziwiony, że c.o. nie chce działać - ale c.w.u. hula jak ta lala ).

Pozdrawiam!
    Mój post był skierowany do kolegi KOWAL1998-83 i podtrzymuję sugestię przeczyszczenia tego zaworu. Dlaczego? Ponieważ już kilka razy i to w kotłach dwu funkcyjnych dane mi było zetknąć się z tym problemem. Właśnie objawy opisywane przez kolegę KOWAL1998-83 sugerują zanieczyszczenie tego elementu. Myślę, że przeczyszczenie zaworu koledze KOWAL1998-83 zajmie nie więcej niż godzinkę, a nie ryzykuje być może niepotrzebnymi zakupami drogich części. Kolego KOWAL1998-83 do dzieła i opisz czy pomogła czyszczenie. Jak nie, to wysłuchasz sugestii kolegi m111, bo widać, że ma w tym temacie ciekawy pomysł.
  • Poziom 13  
    Ja nie przeczę że to wina zaworu 3-dr., może tak być ( czasem problem tkwi tam gdzie byśmy się nie spodziewali ). Przy rozbieraniu zaworu niech kolega Kowal 1998-83 uważa na wszystkie części, aby je powkładać we właściwe miejsca. Jeśli to wina zaworu 3-dr. to przydałoby się też przepłukać instalację bo sytuacja może się powtórzyć.

A mój jedyny pomysł to wezwać Autoryzowany Serwis, chociaż stoi koło mnie kubek z fusami po kawie to nie potrafię wywróżyć co się stało kociołkowi.

Pozdrawiam!