Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR

wujekadi 21 Feb 2010 20:43 12499 4
  • przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR

Witam!

Po długim okresie leżakowania w szafie w końcu uruchomiłem przedwzmacniacz, który w założeniu miał być uzupełnieniem "końcówki mocy do sypialni" opisanej w innym temacie. W związku z tym, że przebudowałem swój system audio, poprzez dodanie aktywnej zwrotnicy przedwzmacniacz wygląda nieco inaczej niż pierwowzór, którego zdjęcia można obejrzeć w temacie Link

Końcówka, która tam wystąpiła napędza górę moich zestawów głośnikowych. W związku z używaniem crossovera z rynku pro, potrzebowałem przedwzmacniacza z wyjściem symetrycznym. Zastosowałem więc układ OPA 1632 firmy Burr Brown. Pracuje on jako bufor wyjściowy w standardowej aplikacji, z rezystorami 1k na wejściu i w sprzężeniu.
    przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR

Całość zamontowałem na małej płytce uniwersalnej.
    Zasilanie +-12V dostarcza zasilacz zbudowany na stabilizatorach LM 317/337. Zastosowałem trafo zalewane firmy Indel o wydajności 2x 0,25A.
    Zanim sygnał trafi na wejście układu OPA przechodzi przez selektor źródeł, zbudowany na wojskowym przełączniku radzieckim, dalej przez układ regulacji barwy, który jest kopią rozwiązania stosowanego przez firmę Revox. Płytka i schemat zostały opracowane na forum audiostereo. http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=36554&p=1#k Pracują tam wzmacniacze operacyjna OPA 627.Za regulatorem znajduje sie drabinka rezystorowa na precyzyjnych rezystorach Dale. Impedancja drabinki 10k.
    http://www.penguinlovers.net/audio/Attenuator.html

Kilka zdjęć z budowy i powstawania:

przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR
    przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR

Obudowa jest wykonana w całości z aluminium, użyłem imbusowych śrub m3. Muszę postarać się o nowe nóżki oraz nakładki na potencjometry regulacji barwy.

Przedwzmacniacz pracował od razu poprawnie.

przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR

Przedwzmacniacz ma również na wyjściu gniazda RCA. Po polutowaniu na nich prostego bufora na tranzystorach 2sk170, moze dostarczać sygnał niesymetryczny.

w późniejszym czasie zamieszczę schematy, muszę je znależć na dysku.
    Pozdrawiam!

Dodano po 6 [minuty]:

jeszcze jedno zdjęcie połączeń

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    wujekadi
    Level 12  
    wujekadi wrote 129 posts with rating 156, helped 0 times. Live in city warszawa. Been with us since 2009 year.
    piotrt_74
    Level 12  
    Na jakie napięcie jest trafo, i jak jest ono mocowane mechanicznie? Jedynie do czego mógłbym się przyczepić to połączenia przewodów 230V, na końcówki przewodów powinny być założone koszulki izolacyjne. Myślę też że można byłoby zrezygnować z filtra zasilania sieciowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa użytkowania, lub nawet przenieść trafo poza obudowę (np. do uniwersalnej obudowy zasilacza wtyczkowego.
    wujekadi
    Level 12  
    Trafo ma napięcie 2x12v, przewody ze zdjęcia są tymczasowe, tylko do uruchomienia. Transformatorek jest zamontowany na kołkach-dystansach, które wkręca się w rogi obudowy. Wszystkie inne kabelki zostały skrócone do minimum, po tym, jak układ okazał się sprawny.
    wujekadi
    Level 12  
    schematy regulatora i wyjścia

wujekadi
    Level 12  
    Witam!
    po jakimś czasie użytkowania przedwzmacniacza dokonałem w nim kilku zmian. Zamontowałem na froncie wyłącznik sieciowy z dioda pochodzący ze startego magnetofonu diora.
    Na wejściu regulatora barwy dodałem bufory na tranzystorach 2sk170
    Zmieniłem rezystory wyjściowe wyprowadzające sygnał do gniazd XLR z 50 na 11 omów,
    Zmieniłem kondensatory w sprzężeniu układów wyjściowych z ceramicznych na styrofleksowe,
    Zwiększyłem napięcie zasilania do +/-15V.

przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR przedwzmacniacz z regulacją barwy tonu, z wyjściem XLR

Dodano po 4 [minuty]: