Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumny na glośnikach STX-a

21 Lut 2010 20:53 2629 11
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeśli chcesz zrobić solidną obudowę nieco mniejszym kosztem to nie musi być z MDFu. Płyta wiórowa jest zwykle o połowę tańsza, należy tylko zadbać o odpowiednie wzmocnienie konstrukcji.

Co do litrażu nie nie wiem dokładnie ile powinno być trzeba by popatrzeć ile litrów dawali inni dla tego głośnika, albo policzyć w Winisd.

Średniotnówka do tego zestawu jest pomysłem równie chybionym jak niektóre propozycje naszym polityków. 17-80-4 to głośnik średnio-niskotnowy, więc jak sama nazwa mówi, nie potrzebuje drugiego głosnika do pomocy w odtwarzaniu średniego pasma. lepiej byłoby sprzedać te głośniki i dołożyć kasę przeznaczoną na średniotnówke i zrobić jakiś sprawdzony zestaw. Do twojego nie ma nawet projektu zwrotnicy. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1531665&highlight=

Nie wiem czy 20 cm nie będzie nieco za szeroką obudową, osobiście dałbym max 1 cm po bokach głośnika.
  • Poziom 38  
    "Qts 0,5119; Vas 17,4001" - parametry wskazują na to że optymalna byłaby obudowa zamknięta o objętości max 34 litry (po 17 na głośnik).

Wysokotonówka jest za daleko od pozostałych głośników. Odległość między głośnikami powinna być max 1 cm. Dla dwóch midowoferów i tweetera można zastosować układ MTM, czyli z wysokotonówką po środku, ma to taka zaletę, że niezależnie od pozycjiw pionie słuchacza dźwięk jest taki sam. Projektu zwrotnicy do tej konfiguracji i tak nie ma więc nie ma się co obawiac o wpływ na fazowość tego ustawienia.

Odległość wlotu BR od którejkolwiek ze ścianek powinna wynosić co najmniej tyle co jego średnica, na projekcie nie widać, że czy tak jest.