Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalcja domowa i pewny sharing na 5 odbiorników.

MikeLDJ 21 Lut 2010 21:54 15688 18
  • #1 21 Lut 2010 21:54
    MikeLDJ
    Poziom 9  

Od wielu dni próbuję skompletować sprzęt przyszłościowo z sharingiem na 5 pokoi. Ze względu na mnogość informacji w sieci nie jestem już w stanie podjąć decyzji, bo zawsze trafiam na problemy z konfiguracją sprzętu, albo innymi problemami jak przycięcia kanałów, zwiechy itp.
    Chciałbym, żeby konfiguracja spełniała pewne założenia:
    - mam antenę 60cm, konwerter singla; dostawię zamiast tego konwertera jakiegoś quad'a, z czasem jak będę montował piąty odbiornik dostawię chyba większą czaszę przenosząc na nią quada a na małej wróci pojedyńczy. Chyba, że spadną ceny octo. Jeśli, jestem w błędzie, proszę pisać.
    - sharing ma być na 4 telewizory po super-taniości (kablem euro), wybrałem sharing via porty RS232 i raczej na sprzęcie Opticum. Piąty TV jest dla mnie i ma być włączony do plazmy, najlepiej przez HDMI, audio najlepiej optycznym (do kina dom.).

Chciałbym, żeby ktoś, kto fizycznie miał już z tym do czynienia i jest pewien bezproblemowości zestawienia, doradził co brać - czyli:
    - jaki dekoder na master'a a jakie na klienta, żeby nie cięło przy przełączaniu (bo niektórzy u mnie tak oglądają tele, że tylko lecą z góry na dół i z powrotem),
    - czy może lepiej zamiast po rs232 połączyć je switchem przez lana?

Dzielona będzie TNK (być może w przyszłości cyfra), 4 dekodery używane będę pewnie łapał na allegro, wolałbym, żeby były to te same modele, bo tak będzie mi łatwiej je programować. Proszę zwrócić uwagę, że niektóre modele nie są już dostepne, nawet na rynku wtórnym.
    Jeden dla mnie, który mi się widzi to Opticum 7300 VFD CI2CX + pvr.
    Dopóki za te same programy tylko w HD platformy każą sobie płacić extra, uważam to za naciąganie, więc drogi sprzęt na razie mi nie potrzebny. Nie mniej jednak ciekawość każe mi wybrać taki, na którym będę mógł solidnie edukować (choć zawsze płacę za to czego używam).

Odległości pomiędzy odbiornikami będą około 20-40 metrów, nie jest istotne w którym ma siedzieć karta.

Pozdrawiam.

0 18
  • #2 21 Lut 2010 23:39
    makbet
    Poziom 12  

Moja propozycja dla Ciebie to postawic sharing na dreambox'ach 500s lub ich klonach. Wszystko laczysz po lanie. Jeden z boxow bedzie serwerem a reszta klientami. Mysle, ze taka konfiguracja bedzie najlatwiejsza. Koszt jednego nowego dekodera to ponizej 300pln. Nie wiem jak z TNK ale na nowej karcie cyfry powinno pojsc 5 userow, w razie problemow mozna podpiac pod serwer czytnik phoenixa ustawiony na 6mhz.

Pozniej jak juz bedziesz mial troszke gotowki to mozesz pozbyc sie okablowania i do kazdego dekodera dokupic access pointa wtedy masz sharing po wifi. Ja sie troszke pobawilem i wbudowalem AP'ka do srodka, takze mam wifi dekoder.

Alternatywa moze byc spliter do kart cyfry, opcja po kablu telefonicznym. Przed zakupem upewnij sie tylko, ze twoj dekoder bedzie dzialal ze spliterem

Proszę poprawić pisownię stosując się do zasad panujących w dziale p.7 - GKVIDEO

0
  • #3 22 Lut 2010 22:13
    marcin1171
    Poziom 17  

Jeśli chcesz to zrobić na tunerach globo/opticum najprostsze w konfiguracji będą splitery bezprzewodowe WTR-1 podpinane bezpośrednio do rs-232 w tunerach.

0
  • #4 25 Lut 2010 21:26
    mariuszsal
    Poziom 11  

Taniej ci wyjdzie jak zakupisz spliter i karty (max 350 zł) i 4 tanie odbiorniki, coś z Fergusona 6900 CR (około 160 zł - nowy).

Ten piąty skoro ma być bardziej wypasiony i z HDMI (obecnie najtańsza to chyba Ariva 100) - pod TNK i tak jej nie wykorzystasz - bo tam nie ma nic z HD.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Mar 2010 10:53
    biber40
    Poziom 21  

Na tunerach Globo-Opticum najtańszym rozwiazaniem jest podział karty po kablu ( Home Sharing).
    Najlepsze do tego będą tunery oparte na procesorze z jednej rodziny czy to będzie STi 5518 (stara seria) czy STi5119 najstabilniejsze ale już nie produkowane.
    Na procesorze ALi są jeszcze małe niedociągnięcia w softach alternatywnych.
    Jako serwer polecam tuner na procesorze STi5518 lub STi5119 a tunery klient... na procesorze ALi,przetestowane na kilku instalacjach i działa bez jakichkolwiek zastrzeżeń,chwilowe zwiechy tylko na karcie TNK ale nie jest to uciążliwe podczas eksploatacji przez osoby starsze czy z C+ działa stabilniej.

0
  • #6 28 Mar 2010 12:48
    fryc88
    Poziom 15  

Nurtuje mnie tylko jedna kwestia - czy Home Server musi być zawsze włączony, żeby podawać kody na klientów, przy podłączeniu przez kabel RS lub przez ten bezprzewodowy adapter WTR-1?

0
  • #7 28 Mar 2010 21:08
    soundmaxxx
    Poziom 16  

Jeżeli chodzi o sharing to w tej chwili polecam Arivę 100 z odpowiednim oprogramowaniem. Jedynie co jeszcze potrzeba to trochę skrętki lan i kilka złączek. Jeżeli nie masz w domu routera to nic nie szkodzi, wystarczy zwykły switch za kilka zł. Konfiguracja przebiega bezproblemowo i działa wzorowo.

PS.
    Skrętka komputerowa wychodzi taniej niż kabel COM, a jak będzie problem z umiejscowieniem przewodów to pozostają AP.

0
  • #8 28 Mar 2010 21:22
    biber40
    Poziom 21  

fryc88 napisał:
    Nurtuje mnie tylko jedna kwestia - czy Home Server musi być zawsze włączony, żeby podawać kody na klientów, przy podłączeniu przez kabel RS lub przez ten bezprzewodowy adapter WTR-1?

Tunery Globo na procesorze STi 5518 i STi 5119 jako serwery w połączeniu Home Sharing wystarczy,ze będą w pozycji STAND BY,a z tunerami na procesorze ALi jest różnie,zależy jaki model tunera i jaki ma wgrany soft.

0
  • #9 28 Mar 2010 21:34
    soundmaxxx
    Poziom 16  

Ariva która rozdziela uprawnienia karty może być w stand-by. Potrafi niezależnie obsłużyć do 9 dekoderów . Oczywiście w sieci mogą być różne dekodery, byle by tylko obsługiwały newcamd, działa nawet ze starym fergusonie bez czytnika z serii AF przez port RS + komputer z odpowiednią aplikacją.

PS.
    Trwają prace nad powiększeniem ilości obsługiwanych dekoderów.

W załączniku poniżej zamieszczam PDF, jak to wszystko wygląda.

0
  • #10 28 Mar 2010 21:58
    fryc88
    Poziom 15  

Na ten moment mam u siebie Opticuma 4060cx, jaki soft dokładnie to nie pamiętam.
    Ale domyślnie jako serwer miałby stać któryś Opticum 7300, lub jakiś z obsługą kanałów HD, zależy jak się sytuacja potoczy.
    Właściwie to jeszcze jedna rzecz - na ten moment, z C+ mam dwie karty w oczekiwaniu na multiroom, ale domyślnie przez ostatnie pół roku umowy będzie multiroom, a dekoder-serwer prawdopodobnie będzie miał kartę 'dodatkową', ale chyba z tym nie powinno być problemów, bo przecież do dekodera karta tak samo podaje uprawnienia?
    Chyba, że wynikną jakieś czary, że będzie można np. 2 moduły dodatkowe używać z multiroomem, to sprawa serwerów i klienta zostanie załatwiona :)

0
  • #11 28 Mar 2010 22:00
    biber40
    Poziom 21  

soundmaxxx napisał:
    Ariva która rozdziela uprawnienia karty może być w stand-by. Potrafi niezależnie obsłużyć do 9 dekoderów . Oczywiście w sieci mogą być różne dekodery, byle by tylko obsługiwały newcamd, działa nawet ze starym fergusonie bez czytnika z serii AF przez port RS + komputer z odpowiednią aplikacją.

PS.
    Trwają prace nad powiększeniem ilości obsługiwanych dekoderów.

W załączniku poniżej zamieszczam PDF, jak to wszystko wygląda.

Tunery Globo nie potrzebują w połączeniu Home Sharingu dodatkowego urządzenia w postaci komputera,wystarczy zwykły kabel telefoniczny 4-żyłowy ,tańszy niż skrętka.Jeden serwer i osiem klientów razem daje dziewięć

1
  • #12 28 Mar 2010 22:08
    soundmaxxx
    Poziom 16  

biber40 napisał:
    Tunery Globo nie potrzebują w połączeniu Home Sharingu dodatkowego urządzenia w postaci komputera,wystarczy zwykły kabel telefoniczny 4-żyłowy ,tańszy niż skrętka.Jeden serwer i osiem klientów razem daje dziewięć

Fergusony z lan też nie potrzebują. Tutaj masz 9 klientów i jeden serwer co razem daje 10, a za niedługo będzie jeszcze więcej (mam info że nie oficjalnie ma to być około 30 dekoderów).

Skoro autor tematu ma już opticumy i nie chce ich zmieniać to sprawę na tym kończę.

0
  • #13 29 Mar 2010 18:55
    mariuszsal
    Poziom 11  

A bo wątkotwórca namieszał, że chce po taniości a zarazem z sharingiem i to przyszłościowym :) najlepiej pod HD i z LANem, więc lecą Arivy, Opticumy i Dreamboxy....

Jak chcesz tanio to:
    Kup sobie jakieś używane Pioneery 1430 (skoro i tak ma to latać po EURO) na pewnym portalu aukcyjnym chodzą po ok 50 zł (z wsadem pod TNK).
    Zepnij całość splitterem 120 zł (5 kart klienckich +/- 200 zł) i wsio.

A za oszczędzone pieniądze kup lepszy główny.

0
  • #14 29 Mar 2010 21:03
    MikeLDJ
    Poziom 9  

Napisałem po taniości 4 tunery, 1 dla siebie może (ale tylko może) być lepszy. Żadnego HD nie miałem na myśli.

0
  • #15 29 Mar 2010 22:13
    mariuszsal
    Poziom 11  

MikeLDJ napisał:
    Piąty TV jest dla mnie i ma być włączony do plazmy, najlepiej przez HDMI.........

HDMI jest interfejsem wysokiej rozdzielczości stworzony głównie do transmisji HD, jeśli zamierzasz oglądać jedynie w SD - to szkoda inwestycji w taki sprzęt (pomijam fakt, że w przypadku wielu odbiorników obraz z kanałów SD jest gorszy przy zastosowaniu HDMI).

0
  • #16 30 Mar 2010 09:54
    wojtek_1985
    Poziom 12  

Przy rozdzielaniu uprawnień przez RS należy pamiętać, że czasami przy długościach przewodów powyżej 10m mogą wystąpić problemy z komunikacją dekoderów. Co prawda nie zawsze ale czasami tego typu problemy występują, wszystko zależy od poziomu zakłuceń w pomieszczeniach. A i nie radzę kładzenia przewodów wzdłóż kabli zasilających.

0
  • #17 30 Mar 2010 15:09
    goabroad
    Poziom 12  

Cytat:
    Ariva która rozdziela uprawnienia karty może być w stand-by.

Witam,
    Czy Ariva musi mieć włączony zegar w trybie czuwania aby działał serwer? Czy też działa on bez włączonego zegara.
    W normalnym trybie stand by tuner bieże <1W, a w trybie z włączonym zegarem chyba o wiele więcej.

0
  • #18 30 Mar 2010 18:27
    soundmaxxx
    Poziom 16  

Musi być zegar włączony, jak nie jest to nie pracuje główny procesor, który jest odpowiedzialny za odczyt danych z karty kodowej i sterowanie kartą sieciową.

0
  • #19 30 Mar 2010 18:36
    wojtek_1985
    Poziom 12  

Dzisiaj testowałem arivę i DSR-5001 z kartą PFL, działa wyśmielicie. Zapewne teraz duża ilość posiadaczy starych fergusonów z serii AF zrobi z nich jeszcze użytek :)

PS.
    Zaletą tego jest to, że dekoder korzysta ze standardowego protokołu newcamd, dzięki temu można podłączyć każdy dowolny tuner obsługujący ten standard. W przypadku opticum to jesteśmy z góry skazani na jedną firmę. Dodatkowo z kablami COM przy dużych odległościach są problemy z transmisją (o czym nawet sam się przekonałem, kabel bez ekranu to max 10-15m, na dłuższe odległości to tylko przewód ekranowany, który jest bardzo drogi, a i tak nie da 100% pewności, czy transmisja będzie poprawna), z LAN'em nie ma większych problemów nawet na odległość 100m.

1