Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja lamp DC w Spice. Charakterystyka wejściowa i wyjściowa.

21 Lut 2010 23:14 2390 4
  • Poziom 10  
    Witam czy ktoś potrafi mi powiedziećw jaki sposób zrobić symulacje DC lampy w spice.Potrafie jedynie tranzystora i nie mam pojecia w jaki sposób zbudowac układ w spice zeby pokazywał charakterystyke wejściowa i wyjściowa lampy.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    Zapewne będą Ci potrzebne modele lamp. Można je znaleźć na przykład tutaj. Trzeba jednak uważać, bo nie wszystkie modele umożliwiają na przykład symulację prądu siatki (czyli są przewidziane tylko do pracy z ujemnym napięciem siatki), a to z kolei uniemożliwi wykreślenie pełnej charakterystyki wejściowej. Trzeba dokładnie czytać co który model potrafi.

Co do tworzenia netlist dla Spice to istnieją w sieci podręczniki - wystarczy trochę "pogooglać" (Przykład). Jeśli potrafisz zamodelować układ z tranzystorem to z lampą na pewno też sobie poradzisz :-)

Pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    Otóż udało mi się zrobić biblioteki ale nie jestem w stanie charakterystyki wyjściowej uzyskać, jak ktoś wie jak ustawić schemat, tzn markety i DCswepp to byłbym wdzięczny
  • Poziom 18  
    Myślę że pytanie dotyczące programu Spice trzeba chyba zadać w innym dziale. Dawno nie pracowałem w PSpice (używam ng-spice pod Linux) ale wydaje mi się że trzeba na siatkę podłączyć źródło napięciowe (Vg) i ustawić marker napięcia na końcówce siatki. Marker prądu ustawić na końcówce źródła sterującego.
    Tak samo trzeba postąpić z obwodem anodowym (czyli źródło napięcia Va do anody i marker napięcia na końcówkę anody a prądu na końcówkę źródła). Katoda oczywiście do masy.
    Do uzyskania charakterystyki wejściowej do DC Sweep trzeba wpisać źródło Vg i podać wartości minimalną, maksymalną i krok. Po symulacji w programie Probe trzeba wykreślić charakterystykę prądu źródła Vg (napięcie Vg powinno już być na osi X).
    Charakterystykę wyjściową uzyskuje się w ten sam sposób, tyle że zamiast Vg podaje się źródło Va i wyjreśla charakterystykę prądu źródła Va w zależności od napięcia Va. Aby otrzymać rodzinę charakterystyk w DC sweep można było wprowadzić drugie źródło (parametric sweep) i jako to źródło trzeba podać Vg.
    Po szczegółową pomoc odsyłam jednak do dokumentacji programu (czyli RTFM ;-) ).
  • Poziom 38  
    Musisz mieć dwie rzeczy Spice SUBCTK opisujący model,
    Code:
    .SUBCKT ECC83 1 2 3  ; P G C;  NEW MODEL

+ PARAMS: MU=100 EX=1.4 KG1=1060 KP=600 KVB=300 RGI=2000
    + CCG=2.3P  CGP=2.4P CCP=.9P  ; ADD .7PF TO ADJACENT PINS; .5 TO OTHERS.
    E1 7 0 VALUE=
    +{V(1,3)/KP*LOG(1+EXP(KP*(1/MU+V(2,3)/SQRT(KVB+V(1,3)*V(1,3)))))}
    RE1 7 0 1G
    G1 1 3 VALUE={(PWR(V(7),EX)+PWRS(V(7),EX))/KG1}
    RCP 1 3 1G    ; TO AVOID FLOATING NODES IN MU-FOLLOWER
    C1 2 3 {CCG}  ; CATHODE-GRID
    C2 2 1 {CGP}  ; GRID-PLATE
    C3 1 3 {CCP}  ; CATHODE-PLATE
    D3 5 3 DX     ; FOR GRID CURRENT
    R1 2 5 {RGI}  ; FOR GRID CURRENT
    .MODEL DX D(IS=1N RS=1 CJO=0 TT=1N)
    .ENDS

oraz dwa zmiennoparametryczne źródła napięciowe V1 - siatkowe i V2 - anodowe. Wstawiasz je równolegle do siatki i anody (schemat niżej). Sterujesz nimi przez wstawienie zmiennych parametrów określających napięcia początkowe końcowe i ich przyrost.
    Code:
    .dc V2 0 250 5 V1 1 -5 0.5
    Anodowe
    Code:
    .dc V1 0 -5  0.1 V2 0 250 50
    Siatkowe

Są to Spice directive (DC sweep). Wtedy symulator kreśli Ci piękne charakterystyki prądu anodowego.
    LTSpice/SwitcherCad III na Mandriva Linux PWP 2009 pod Wine zrobił takie.
    Anodowe
    Siatkowe