Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pieca-regulacja obrotów wentylatora "ściemnia

admirators 22 Lut 2010 10:33 12357 13
  • #1 22 Lut 2010 10:33
    admirators
    Poziom 18  

Witam
    Mam sterownik pieca (ubogi w funkcje) do wyjścia nadmuchu podłączyłem ściemniacz (samoróbka na jednym tranzystorze... ) aby wysterować nadmuch -(małymi obrotami) niestety w takim układzie nawet jak zmniejszę na ściemniaczu na minimum to słychać cały czas ze silnik dmuchawy jest wzbudzony. Wstawiłem diodę 1N4006 silnik już się nie wzbudza natomiast w ściemniaczu zmniejszył się "zakres" regulacji obrotów :/

Jaką diodę zastosować aby to zaczęło działać prawidłowo.

Pozdrawiam
    PS. Nie wchodzi w grę przeróbka sterownika bo jest jeszcze na gwarancji.

• #2 23 Lut 2010 12:13
    FastProject
    Poziom 28  

A na pewno masz tam PWM?
    Na jakie napięcie (stałe, zmienne, 230V)? masz ten wentylator?
    Jak zmienne, co wynika z twojego rysunku, to raczej nie ma tam sygnału PWM.

• #3 23 Lut 2010 12:19
    admirators
    Poziom 18  

Witam
    Wentylator na 230V, w sterowniku siedzi atmega16 więc podejżewam że 3 stopniowa regulacja w menu jest zrealizowana przez pwm. Z tym, że ta regulacja jest kiepska bo na najmniejszym poziomie jest straszny przedmuch i piec bardzo szybko się wypala, w taką pogodę wystarczyło by gdyby nadmuch działał na malutkich obrotach tylko dla potrzymania paleniska.
    Pozdrawiam

• #4 23 Lut 2010 12:24
    FastProject
    Poziom 28  

Jeśli jest tam regulacja PWM to nie dla wentylatora na 230V AC. PWM stosuje się do regulacji mocy odbiorników pracujących pod napięciem prądu stałego. Tam może być ewentualnie regulacja grupowa albo co bardziej prawdopodobne regulacja fazowa.

No chyba, że sterownik jest przeznaczony do odbiorników na prąd stały i faktycznie jest tam PWM?

Jaki to model sterownika pieca, typ, gdzie to kupiłeś(jakiś link będzie pomocny)?
    Pokaż także schemat tego "ściemniacza" bo wydaje mi się, że nie spełnia on swojej roli ani trochę (tranzystor do regulacji mocy wentylatora AC, hmmm).

• #5 23 Lut 2010 12:31
    admirators
    Poziom 18  

Daro_Elektronik, ale nie w tym rzecz. W jaki sposób odseparować ten sterownik od ściemniacza jak daje diodę to w zasadzie jest "odseparowane" (ściemniacz nie zakłóca pracy sterownika ale dioda przycina napięcie i silnik nie rusza z miejsca pisząc kolokwialnie.

• #6 23 Lut 2010 12:35
    FastProject
    Poziom 28  

Jak dajesz diodę, to występuje spadek napięcia około 0,7V i niewiele więcej. Może też prostujesz napięcie z sterownika. Dopóki nie odpowiesz mi na pytania wyżej, nie będę w stanie ci pomóc.

• #7 23 Lut 2010 13:42
    plahenryk
    Poziom 14  

Te PWM to znaczy impulsowa regulacja obrotami wentylatora ? Czyli na wentylator jest cyklicznie podawane napięcie 230V z różnym odstępem czasowym załącz /wyłącz. Podanie tego napięcia na ściemniacz połączony szeregowo może faktycznie jakoś wpływać na obroty wentylatora, ale nie uzyska się zamierzonej regulacji obrotów. Te impulsy są z odstępem czasowym 0,5 to 3 sekund (tak myślę). Aby jednak przerobić ten układ na płynną regulację to może być problem. Co do separacji to nie rozumiem o co chodzi. Dioda nie odseparuje wentylatora z ściemniaczem od sterownika. Ważne aby faktycznie znać częstotliwość PWM Jeżeli będzie ona wyższa podane wcześniej czasy to można te PWM wykorzystać do sterowanie np. U2008B, a on już się "postara" o płynną regulację obrotów

• #8 23 Lut 2010 14:40
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    W tym sterowniku prawdopodobnie jest sterowanie fazowe na triaku jako element wykonawczy sterowany po przez optotriak z procesora. Tak jest to zrealizowane w prawie wszystkich sterownikach, a silnik jest klatkowy na prąd przemienny, stąd problem z rozruchem silnika po zastosowaniu diody w szereg. Spotkałem się kiedyś z innym rozwiązaniem, ale tam było całkiem inaczej. Silnik był 3-biegowy, a ze sterownika do dmuchawy wychodził przewód ochronny, neutralny, oraz 3 przewody fazowe, i w zależności na który fazowy przewód było podane napięcie, to silnik pracował na takim biegu.
    W twoim przypadku jeśli sterownik ma sterowanie fazowe, to trzeba by ustawić w sterowniku na najwyższe obroty (aby sterownik nie modulował obrotów dmuchawy, tylko dawał pełny przebieg), i zastosować na zewnątrz regulator fazowy na przewodzie po między sterownikiem a silnikiem dmuchawy.
    Ja kiedyś zastosowałem do regulacji dmuchawy prosty regulator fazowy od silnika wentylatora sufitowego. Sterownik był w formie włącznika z potencjometrem zaprawianego w puszkę pod tynkową.
    Wtedy kocioł z nadmuchem nie miał żadnej automatyki. Zamontowałem na kotle dwa termostaty, z których jeden załączał pompę, a drugi po przez ten regulator fazowy dmuchawę. Regulacja dmuchawy była w bardzo dużym zakresie, i dawało się ustawić nawet bardzo małe obroty.
    Regulator kupiłem w sklepie z systemami wentylacji za parę PLN. W środku siedział jeden trak, potencjometr z wyłącznikiem, i parę dodatkowych elementów (rezystory, kondensatory, diak). Ściągałem z niego schemat, i jak znajdę to dam.
    Tak więc żeby ci pomóc, musisz jednoznacznie określić, czy silnik dmuchawy jest na prąd stały czy przemienny (myślę że na 230V prądu przemiennego), oraz określić jakie sterowanie ma twój sterownik.
    Daj informacje, o które prosili koledzy wyżej, możesz dać zdjęcia sterownia i dmuchawy, to pomoże w identyfikacji, i jak są tabliczki znamionowe na sterowniku i dmuchawie, to napisz co tam jest napisane.
    Pozdrawiam.

• #9 23 Lut 2010 15:29
    FastProject
    Poziom 28  

plahenryk napisał:
    Te PWM to znaczy impulsowa regulacja obrotami wentylatora ? Czyli na wentylator jest cyklicznie podawane napięcie 230V z różnym odstępem czasowym załącz /wyłącz.

To jest właśnie regulacja grupowa, ale nie nadaje się ona do regulacji obrotów wentylatora.

• #11 25 Lut 2010 11:01
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

admirators napisał:
    Witam
    Podsyłam parametry techniczne: Regulator RT 02
    Pozdrawiam
    skoro chcesz "poprawiać" konstrukcję producenta i nie ingerować we wnętrze tego regulatora (utrata gwarancji), to trafiłeś pod zły adres ...
    Poza tym żadnej konkretnej informacji o silniku dmuchawy sprawa tu dyskusję do przysłowiowej "dyskusji o rzyci Maryni" - nie widzieli, nie znają, a dyskutują.
    Jedno co możesz zrobić to włączyć coś - na razie nie wiem co - pomiędzy wyjście regulatora a silnik dmuchawy, by regulować wedle swoich "poglądów", a nie wedle "poglądów" przedstawionego tu regulatora.

Pozdrawiam

• #12 25 Lut 2010 11:20
    admirators
    Poziom 18  

W zasadzie Rysio4001 swoją odp. wyczerpał temat.
    Pozostaje zakup regulatora fazowego.
    Dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam

• #13 25 Lut 2010 16:33
    wacek1974
    Poziom 11  

Jeśli masz wentylator na 220V zmiennego to wstaw szeregowo zwykłą żarówke na 220V 40W - 100W bez jakiś sterowników powinno pomóc.

• #14 25 Lut 2010 22:23
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Znalazłem obiecany schemat tego sterownika.
    Znajdujący się na schemacie rezystor 150kΩ oraz neonówka nie muszą być montowane. Na opakowaniu sterownika było napisane: Regulator obrotów silników klatkowych małej mocy. Sterownik kupiony w sklepie z systemami wentylacji, i był dedykowany do wentylatorów sufitowych oraz kratek wentylacyjnych z wentylatorem.
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME