Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

centralne ogrzewanie na podkowe POMOCY

22 Feb 2010 12:56 12072 4
  • Level 9  
    witam
    jestem totalnym laikiem w kwestii instalacji CO
    mieszkam w starym drewnianym domu w którym niema instalacji CO a grzanie wody np na mycie odbywa się na kuchni w garach. jest to bardzo wkur***
    Teraz moja prośba
    czy mógłby mi ktoś doradzić jak zrobić instalacje oparta własnie na piecu kaflowym i podkowie zeby można było po pierwsze ogrzewać dom w zimie a po drugie grzać wode na kąpiel, pranie itd...
    Załączam równiez schemat jak to wszystko wyglada w moim domu

centralne ogrzewanie na podkowe POMOCY

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi i porady
  • TermopastyTermopasty
  • Level 14  
    Witam piec kuchenny z podkową to nie da rady ogrzać takiego domku chyba ze ma wmontowany płaszcz wodny najlepiej by było coś do centralnego zakupić jakiś piecyk i wtedy myśleć o takim grzaniu mieszkania zastanowić się czy warto się męczyć z takim piecem jak i tak nie da rady dogrzać piec z podkową to tylko bojler i ewentualnie jeden grzejnik chyba ze ta podkowa jest jakaś robiona z blachy czyli robiona jest z blachy i zajmuje całe palenisko pieca a mieści w sobie ok 10 lit.wody bo takie coś podłączałem też mu powiedziałem ze zwykła wężownica nie da rady więc sobie u spawał podłączałem pod to bojler+3 grzejniki dawała radę ale zależne jest też od metrażu mieszkania daj więcej danych to coś poradzę i zależy ile chcesz na to poświęcić kasy
  • TermopastyTermopasty
  • Level 18  
    Ja bym zaczął od architektury: w sieni brak łapacza od wejścia .Łapacz to taka śluza powietrzna z drzwiami której zadaniem jest przechwycenie powietrza od drzwi wejściowych ,żeby nie pakowało się od razu do wnętrza domu.Ta rolę może spełniać też zabudowany tzw .ganek.O izolacji termicznej całego domu nie ma co pisać ,bo to jest podstawa i na necie o tym multum informacji.Jedynym problemem trudnym do przeskoczenia w takich obiektach jest podłoga .Jeżeli dom bez piwnic i podłoga drewniana :to z reguły na legarach i położona bezpośrednio na gruncie bez izolacji p.wodnej i termicznej. Wtedy nie wiem co by robił , a w domu zawsze wilgoć i tym więcej ,im bardziej grzejesz. CW to bym zrobił z zasobnika elektrycznego pojemnościowego tak z 50 l o mocy 1,5 kw.Kuchnie ,ze względu na konieczność jej przeróbki pod kostkę - bym nie ruszał .Jeśli chodzi o ogrzewanie -to tak ze 200 w/m2 powierzchni.Z tego wyjdzie moc kotła.Instalacja CO-najlepiej górny rozdział .Gdzie kocioł; no to jest właśnie mat. do przemyslenia.
  • Level 10  
    Witaj kolego
    W mojej ocenie można to zrobić i jest to wykonalne pod pewnymi warunkami.
    Otóż jeżeli chcesz wykorzystać piec kaflowy będziesz musiał go bezwzględnie przestawić i poszerzyć je do rozmiarów takich aby palenisko i ew wężownice(podkówki) w środku posiadały mniej więcej tyle samo miejsca na załadunek opału. Choć z mojego doświadczenia (i z praw fizyki) będziesz ogrzewał o wiele większą powierzchnię niż 1 pokój więc logicznym wydaje się zastosowanie innych drzwiczek niż standardowe (może od jakiegoś kominka - będą większe a i widok płomieni skakających w palenisku ma swój urok :) Palenisko powinno umożliwić 1 załadunek opału na 3-4 godziny. i radziłbym zrobić takich rozmiarów aby jakiś standardowy klocek tam wszedł powiedzmy fi 20cm i długości 40cm. taki klocek potrafi się bardzo długo tlić i stopniowo oddawać ciepło. Czyli palenisko o wymiarach minimum 30x30x50. podkowę trzeba pospawać i to pewnie więc wprawna ręka się przyda lub dobry spawacz. Podkówkę wykonujemy ze stali (rurek) grubościennych ponieważ korozja będzie na porządku dziennym. Podkówka porządnie wykonana powinna wystarczyć na jakieś 7 lat, później i tak na złom.
    podkówkę trzeba zamontować pod kątem tak aby sama się odpowietrzała. Nie wiem czy zamierzasz zastosować pompkę czy najlepsze rozwiązanie - grawitacyjne? ale sądzę że grawitacyjne raczej słabo by chodziło ponieważ nie było by dużej różnicy poziomów. Więc pompka wydaje się nieodzowna.
    Pomysł do zrealizowania sposobem gospodarczym nie powinien przekroczyć kosztów materiałów powyżej 2500zł (zależy co już masz grzejniki etc) no i ciekawe ile weźmie zdun bo bez dobrego zduna nie podchodź do tematu. Partacz potrafi najlepszy projekt zniweczyć.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów