Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik otwierania klapy wentylacyjnej

tomcio_z_ 22 Lut 2010 14:46 2155 15
  • #1 22 Lut 2010 14:46
    tomcio_z_
    Poziom 8  

Chciałbym się dowiedzieć jak można zbudować sterownik, który miałby o określonej godzinie otworzyć klapę wentylacyjną oraz ją zamknąć o innej godzinie. Czy lepiej byłoby to zrobić na siłowniku czy może na jakimś niedużym silniku prądu stałego. I prosiłbym o jakiś schemat jeśli ktoś ma

0 15
  • #3 22 Lut 2010 18:21
    tomcio_z_
    Poziom 8  

Klapa nie jest duża, więc pewnie wystarczy taki silnik. a czy mógłbym spytać na jakiej zasadzie działa taki silnik i jak go sterować? Czy on posuwa się po przyłożeniu napięcia czy może trzeba podawać sygnał zegarowy o odpowiedniej częstotliwości?

0
  • #4 23 Lut 2010 13:03
    Logi
    Poziom 19  

Można zastosować silnik z wycieraczki z auta. Jak podłączysz do 12V to się kręci tak długo jak ma napięcie. Jak zrobisz wyłączniki krańcowe to będzie chodził w określonym zakresie. Silnik jest na tyle mocny że z klapą powinien sobie poradzić.

0
  • #5 23 Lut 2010 15:06
    tomcio_z_
    Poziom 8  

A jak można rozwiązać zmianę kierunku obracania silnika o niedużym koszcie?

Dodano po 2 [minuty]:

tzn. chodzi mi o nieduży koszt elementów, ktore odpowiadałyby za kierunek. Czy z wyłączników krańcowych są wyprowadzone jakieś przewody którymi można sterować jakieś przerzutniki lub jakieś inne układy?

1
  • #6 23 Lut 2010 21:38
    tomcio_z_
    Poziom 8  

Zrobiłem takie sterowanie do silnika prądu stałego. Symulacja przeprowadziłem w programie Proteus. Silnik się kręci w obie strony jednak zamiast przełączników muszę zastosować jakieś elementy elektroniczne jednak nie wiem czym można sterować i w jaki sposób. Jeśli miałby ktoś jakiś pomysł to bardzo proszę :) Do silnika zamiaruję poźniej dodać przekładnię ślimakową lub coś w podobie i na krańcach zamontować czujniki krańcowe. Jednak nie wiem jak rozwiązać to przełączanie. Ma to działać w ten sposób, że przekładnia jak dojdzie do końca to silnik ma się zatrzymać i po jakimś czasie, np. 1 godzinie silnik ma ruszyć w drugą stronę, aby zamknąć klapę. Proszę o jakieś pomysły

0
  • #7 23 Lut 2010 23:10
    tob53
    Poziom 17  

Witam
    Tak jak napisał poprzednik może to być silnik z przekładnią od wycieraczek, taki napęd zastosowałem do regulacji klapki powietrza kotła, teraz do napędu innej klapki zastosuje dużo mniejszą przekladnię znaleźoną w rupieciach, od rusztu ze starej kuchni gazowej. Silnik na 220V~ zamienilem na 9V od magnetofonu kasetowego. Przekładnia mu duże przelożenie, wałek wiruje b. powoli, Twoją klapkę podniesie bez problemów. Kiedyś do ręcznego sterowania klapką zbudowałem układ na 2 przekaźnikach R-15, chyba wg tego schematu i raczej działał. Styki od ręcznego sterowania możesz zastąpić stykami przekaźników od ukladu czasowego.
    Pozdrawiam

0
  • #8 24 Lut 2010 11:37
    tomcio_z_
    Poziom 8  

tob53 dzieki wielkie za tą podpowiedź bo wogóle o tym nie pomyślalem :) A czy zna ktoś może jakiś model czasówki która nadałaby się do tego i była o stosunkowo niskim koszcie? Szukam czasówek ale jest ich bardzo dużo i jeśli ktoś mógłby pomóc to byłbym wdzięczny.

0
  • #9 26 Lut 2010 01:16
    tomcio_z_
    Poziom 8  

Mam jeszcze jedno pytanie. Mam wyłączniki krańcowe, które mają wyłączać sygnał enable. Tylko w jaki sposób może to być zrealizowane. Zakładam że czujnik krańcowy podaje sygnał kiedy jest zwarty. Więc po kolei sprawa wygląda tak, że silnik chodzi i gdy czujnik poda impuls to wyłączy enable. A jak poźniej zresetować ten sygnał czujnika, żeby znowu załączył się sygnał enable i po powrocie silnika do poprzedniego czujnika krańcowego znów wyłączył enable. No i po wyłączeniu zasilania i ponownym załączeniu czujnik zamknięcia klapy będzie aktywny co skutkuje wyłączeniem sygnału enable, a trzeba jakoś zmusić sterownik do załączenia enable tylko nie wiem jak to rozwiązać. Proszę o jakieś propozycje jeśli ktoś ma jakiś pomysł. Z góry dziękuję :)

0
  • #10 26 Lut 2010 20:16
    tob53
    Poziom 17  

Jeszcze raz przyjrzałem się swojemu rysunkowi i raczej to jednak nie będzie dobrze działało, poprawka powinna być lepsza, dlatego zgodnie z zasadą czekistów - „wierz i sprawdzaj”.
    Pozdrawiam

0
  • #11 27 Lut 2010 08:10
    tomcio_z_
    Poziom 8  

Może głupie pytanie ale co oznaczaja skróty KG i G w tym schemacie. I jak to ma działanie bo nie mogę rozgryźć do końca. Czy to jest R-15 z przełącznikiem 4P?

0
  • #12 27 Lut 2010 23:53
    tob53
    Poziom 17  

G – przycisk ręczny - klapa do góry, KG – krańcowy góra, i podobnie D od dół, 2 przekaźniki R-15 po trzy ruchome styki, zrobiłem kiedyś wg chyba tego układu ( piszę chyba, bo niestety nigdy nie rysuję, nie nanoszę poprawek, pełna prowizorka) sterowanie ręczne klapką powietrza do kotła, żebym nie musiał regulować powietrza wkładając zapałki lub kręcić śrubą, później dołożyłem układ sterujący (do którego też nie mam rysunku) i teraz jest święty spokój. Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia w tworzeniu ogólnie ujmując układów sterujących, ale z ciekawości zapytam, czy klapa wentylacyjna, którą chcesz sterować będzie pełnić jakąś ważną funkcję, np. napowietrzać pomieszczenie z żywymi organizmami, ma być czujnik potwierdzający aktualne położenie, czy tylko krańcówki mają pełnić rolę wyłączników, jakie ma mieć gabaryty, jaka to ogólnie konstrukcja, jak duża ma być szczelina otwarcia, czy ważna jest precyzja czasu rzeczywistego zadziałania czy tylko liczba godzin między stanem otwarcia i zamknięcia, jak ważna jest dokładność jej zamknięcia, co w przypadku zaniku napięcia w trakcie jej działania, czy chcesz mieć możliwość ręcznego sterowania. Może najprostszym rozwiązaniem będzie liniowy siłownik elektromagnetyczny sterowany przekaźnikiem czasowym.

0
  • #13 28 Lut 2010 11:16
    tomcio_z_
    Poziom 8  

To ma być klapa która ma w określonej godzinie się otworzyć i wypuszczać parę z suszarni drzewa, i po czasie np. 1 godzinie ma się zamknąć. Klapa nie jest ciężka, ok 3kg. Precyzja czasu rzeczywistego nie jest więc bardzo istotna ale ważna. I wielkie dzięki za to wytłumaczenie. Jeśli miałby ktoś jakieś wskazówki to chętnie posłucham. A ile kosztowałby taki siłownik elektromagnetyczny jak domniemam liniowy?

0
  • #14 01 Mar 2010 09:46
    tomcio_z_
    Poziom 8  

Z tym liniowym to cofam bo na pewno jest liniowy, nawet tob53 to napisałeś ale nie zauważyłem :)

0
  • #15 01 Mar 2010 10:01
    cirrostrato
    Poziom 35  

Klapa nie jest ciężka, myślę że siłownik do sterowania czaszą anteny satelitarnej wystarczy, konstrukcja to śruba, nakrętka i silnik w jednej obudowie (można samemu coś podobnego złożyć ale są gotowe), używany czasem niedrogo do kupienia.

0
  • #16 01 Mar 2010 10:22
    tob53
    Poziom 17  

Ponieważ dla siebie też szukam jakieś rozwiązania w trochę podobnym zadaniu znalazłem nw. stronę, może Ciebie to zainteresuje, takimi silownikami jak tam zobaczysz, najprościej wg mnie zrealzujesz sterowanie swoją klapą wentylacyjną.

http://www.motoallegro.pl/item907360721_silownik_elektryczny_mini_super_jack_okna_furtki.html

Dodano po 13 [minuty]:

Tak jak napisał kol. powyżej, ten siłownik może spełniać uniwersalane zadania, również przemieszczać czasze satelitarne paraboliczne.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo