Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja baterii Dell GK479.

22 Lut 2010 14:46 6725 11
  • Poziom 8  
    Witam!

Mam pytanie czy istnieje możliwość regeneracji powyższej baterii opartej na układzie bq2086?

Napięcie baterii - 11,1V
    Pojemność - 56Wh

Poniżej załączyłem zdjęcie sterownika. Posiada on układy:

-bq20869DBT
    -cjj78w

Regeneracja baterii Dell GK479.
  • Poziom 30  
    Jestes pewien ze dobrze to odczytales ? nie np BQ2085
  • Poziom 8  
    Na 100% jest to bq2086. Czyli jest problem? A jak by się miała sytuacja w przypadku bq2085?
  • Poziom 30  
    Moze byc ciezka sprawa jesli to jest BQ2086 jak twierdzisz,uklad robiony na zamowienie i wszyscy dostawcy z chin w googlach wyskakuja , zero danych na jego temat zapewne znowu podrobili ktoregos z BQ tylko ktorego to ciezko stwierdzic. BQ2085 reset pelna wersja SBW albo BEW .
  • Poziom 12  
    Również mam taką baterię PC764 6 sztuk ogniw po dwa równolegle trzy w szeregu 11.1V z komputera DELL D620 i jest problem z resetowaniem wsadu.
    A tak naprawdę z modyfikacją daty produkcji. Data produkcji baterii 2006.
    Zła data produkcji powoduje, ze w biosie informuje o konieczności wymiany baterii.

Ma zintegrowany układ sterowania:
    bq2086
    BQ29312A

Szukałem dokumentacji do bq2086 i niestety, ale znalazłem dokumentację do bq2084. Zarówno bq2084 i bq2086 współpracuje z BQ29312,
    tak więc powinny być bardzo podobne.

Przez interfejs drukarki SMbus odczytałem dane "Battery Data" programem SBWorkshop, oraz AccPlus.
    W programie SBWorkshop jest opcja resetowania zintegrowanych modułów "integrated FLASH Reset"
    dla bq2083, bq2084, bq2085 nie ma wyróżnionego bq2086.

Próbowałem odczytać opcja Read, Reset, Write nie dają efektu.
    Natomiast opcja "Password Scan" daje efekt ale trwa jak dla mnie za długo.
    krok 1 40 minut
    krok 2 40 minut
    doczekałem do kroku 3 i kilowalem program nie spowodowalo to uszkodzenia modułu.
    krok 3 40 godzin

Na weekendzie będę próbował przeczekć krok 3 ale co dalej ?
    Czy ktoś miał z tym do czynienia ?

Po wymianie ogniw na 2200mAh oryginalne miały 2600mAh bateria działa około 2-3 godzin.
    Jedynym mankamentem jest złe pokazywanie niepoprawnych wskazań stanu naładowania.
    Gwałtownie przeskakuje przy rozładowaniu od 88% do 6% jak napięcie spadnie do 10,6V.
    Przy 10.2 brakuje już prądu i się komp wyłącz.
    W drugą stronę przy ładowaniu przeskakuje od 20% do 98%.
    100% pokazuje przy napięciu 12.6V jak prąd spadnie do 200-300mA.
    Pryz rozłądowaniu nie chce spaść do 0% zostaje przy około 2-3% bo w rejestrze "Cutent capacity"
    jest wartość 1120mAh a brakuje już prądu przy napięciu 10.2V.

W dokumentacji pisze ze układ bq2084 sam wyznacza prąd ładowania oraz pojemność.
    Po założeniu nowych ogniw po czterech ładowaniach zmodyfikował "Design capacity" z 5700mAh do 4810mAh,
    "Full charge capacity" i "Current capacity"
    też zostały zmodyfikowane ale mają za duże wartości przy 100% 341198mAh
    przy ostatnim ładowaniu spadło z 420000mAh czykli o 80000mAg.

I jeszcze jedno pytanie w innej baterii na bq2040, 24C01 SBWorkshop bez problemu zresetowania EEPROM,
    ale nie działają opcje Read, Write EEPROM FLASCH/programmer czy to z powodu niezarejestrowanej wersji ?

I jeszcze jedna ciekawostaka regenerowana bateria Della podawała tylko 37 cykli ładowania pomimo to ogniwa nie trzymały.
    Zamontowałem ogniwa 2200mAh z nie używanej baterii FujitsuSimens z 2006 roku "kupiona za 10zł na Allegro" miała 1 cykl ładowania.
    Napięcia na ogniwach spadły do 0.01V-0.02V.
    Pomimo zerowego napięcia dały się naładować i sterownik z batarii dell PC764 teraz wyciąga z sześciu sztuk 4700mAh tj. 2350mAh z jednej.

Sterownik z Dell daje prad 3000ma i przeciąga napięcie ponad 12.6 do 12.9 przy spadającym pradzie tak,
    że wartość po relakscacji pozostaje na 12.55 do 12.59.

W załącznikach charakterystyka dokumentacja do ogniwa Panasonic_LiIon_CGR18650A.pdf
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1700560.html
    oraz bq2084 .pdf, BQ29312A.pdf
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Programem SBW nic tu nie zrobisz. Skanowanie hasła też nic nie da.

Zainstaluj program Be2Works_demo i odczytaj parametry baterii, a następnie spróbuj odczytać wsad dla Bq208x. Jeśli zapalą się trzy zielone kontrolki, to wykup wersję RIZAL i zresetuj eeprom. Wersja demo nic nie zrobisz oprócz sprawdzenia, czy hasło jest standardowe.
  • Poziom 12  
    Sprawdziłem programem Be2Works.
    Sprawdził hasła i napisał "chip sealed".

Dwie diody zielone jedna czerwona tak więc nie znalazł hasła.

Jutro uruchomię skanowanie hasła w SBWorkschop i dam znać po czterech dniach jak poszło. Bo pisze ze tyle będzie skanował?
    Kolego, napisałem przecież, że SBW nic nie pomoże w sprawie haseł. Stracisz tylko czas...
  • Poziom 12  
    I jeszcze jedna sprawa na scalaku bq2084 jest pin MRST (Patrz dokumentacja).
    Pisze, że to jest master reset i że zmusza urządzenie do resetu jak poda się sygnał wysoki.

Podpinałem na ten pin napięcie 5V przez rezystor 300 omów w stosunku do masy (tj brałem napięcie z jednego ogniwa).
    ale to nic nie dało.
    W dokumentacji nie pisze dokładnie co to jest ten reset i co powoduje.

A może ten pin musi być podpięty na wysoki, żeby uzyskać dostęp do zapisu baterii prze SMbus.
    Albo coś takiego?

W każdym bądź razie MRST jest chyba na stałe podpięty przez rezystor do masy.
    Kombinacje z tym pinem nic Ci nie dadzą. Ten sygnał jest potrzebny, gdy włączasz zasilanie układu, czyli gdy go uruchamiasz. Powoduje, opóźnienie w uruchomieniu kontrolera, gdy napięcia zasilające są już ustabilizowane.

Na pewno nie zresetuje to wewnętrznego fleshromu.
  • Poziom 12  
    I jeszcze jedno możliwe, że układ się nie może skalibrować bo nie osiąga 0% tylko zatrzymuje się na 3%.

Spróbuje zastosować jeszcze taką sztuczkę tak jak rozładuje baterie w laptopie to ją podepnę do interfejsu smBUS tak, żeby mieć odczyt stanu naładowania.
    Do ogniw podłącze zasilnie 11V a prąd będę pobierał z wyjść baterii +- żarówka
    tak, żeby pobrać pozostałe 1200mAh i, żeby elektronika dostała informacje o stanie 0% wtedy może przeprowadzi procedure kalibracji? pomiędzy 0% a 100%. W dokumentacji pisze coś o progach pomiędzy którymi się kalibruje.
    Jak się przeprowadza kalibrację jest opisane w FAQ dotyczące regeneracji baterii.