Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Velleman K8055 + transoptor

22 Lut 2010 15:34 1270 4
  • Poziom 2  
    To mój pierwszy post na elektrodzie więc witam serdecznie wszystkich.

Zwracam się z małą prośbą. Jestem dość ułomnym elektronikiem a potrzebuje do jednego z wyjść cyfrowych w karcie K8055 podłączyć optoizolator, który będzie pełnił funkcję "wciskacza guzika" dla innego elementu Vellemana, którym jest K8015 - to wciskanie guzika restartuje w K8015 timer ( kontrolujący przekaźnik działający w układzie "schodowym" co już nie jest istotne).
    Obecnie mam to zrobione na prostym przekaźniku z diodą podłączonym do wyjścia cyfrowego w K8055 ale ponieważ to restartowanie musi następować co około 1s wiec przekaźnik robi dużo denerwującego hałasu i pomysł jest by go właśnie zastąpić optoizolatorem ( może ktoś ma innym prosty pomysł na ciche "wciskanie guzika" ).

Kupiłem sobie CNY17 i przez rezystor 450ohm działa to to na 12V, ale podłączając do K8055, które na CLAMP też ma 12V jakoś nie działa.

Ktoś pomoże, plizzzz ?
    Który transoptor zastosować i z jakim rezystorkiem by to ruszyło z K8055 ?

Z góry dzięki za pomoc.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Załączam rysunek:

• Pomocny dla użytkowników
    Na twoim rysunku jest odwrotnie wrysowana dioda przy przekaźniku (to tak na przyszłość).

Sprawdź czy nie podłączyłeś tego transoptora odwrotnie (w sensie zamiany kolektora z emiterem. Emiter powinien iść do niższego potencjału, bazę możesz zostawić niepodłączoną. Kolektor do wyższego potencjału.

W szereg z diodą wejściową daj rezystor 470Ω (do wyjścia cyfrowego).
  • Użytkownik usunął konto