Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drabinka Jacoba

ozor 30 Lip 2004 09:34 4736 15
  • #1 30 Lip 2004 09:34
    ozor
    Poziom 11  

Witam. Mam mały problem. Zrobiłem sobie drabinkę Jacoba i chciałem zailić ją z trafa o napieciu wyjściowym 2*2,5kV i 250W. Trafo zasilane jest z sieci o f=50 Hz. Niestety po podłączeniu drabinka nie działa tzn. iskra nie chce iść do góry. Trafo jest transformatorem od neonów. Czy macie jakąś radę

0 15
  • #3 30 Lip 2004 11:23
    ozor
    Poziom 11  

Niestety nie jest to wina odległości elektrod, próbowałem je zbliżać, oddalać i nic. Nie wiem czy napięcie nie jest za niskie lub ma za małą częstotliwość bo tylko 50 Hz a napięcie 5 kV

0
  • #4 30 Lip 2004 12:22
    lipek86
    Poziom 20  

Z czego wykonanene zostały elektrody drabinki?? Jeżeli np. z aluminium to nie jest dobry pomysł bo szybko się utlenia i powstaje nanim warstwa izolatora. Na miedzi też gromadzą się tlenki, wieęc sprubój lekko podszlifować elektrody. Elektrody na dole muszą byc również blisko siebie jakieś 2 mm maksimum. Bardzo możliwe że napięcie jest za niskie i ma za małą częstotliwość. Ja zrobiłem swoją drabinkę na bazie lampy plazmowej (zasilanie drabinki) a elektrody wykonałem z szydełek (takie do szydełkownia):lol:

0
  • #5 30 Lip 2004 14:06
    ozor
    Poziom 11  

W końcu ktoś kto miał z tym do czynienia, zgadłeś elektrody mam aluminiowe i już przypszuszczałem że może o to chodzić, a jak podłączyć te elektrody przez lampę tak jak o tym pisałeś, bo sięnie orientuję. Spróbuję zmienić elektrody na jakieś inne.

0
  • #6 30 Lip 2004 14:57
    lipek86
    Poziom 20  

Jak podłączyłem elektrody do lampy plazmowej?? Proste. Podłączasz jedną elektrodę tam gdzie w lampie plazmowej wkręczasz żarówkę, a dugą elektrodę uziemiasz np. do kaloryfera.

0
  • #7 30 Lip 2004 15:50
    elektronik_tk
    Poziom 26  

Tez mialem podobny problem i mialem podlaczone elektrodyz 2mm drutu miedzianego do przetwornicy od lampy plazmowej tak jak napisal lipek86. Nie moglem za chiny ustawic tych elektrod, bo jak za blisko to luk caly czasprzeskakiwal nierownomiernie na dole na dlugosci ok1,5cm drutu. Jedynym sposobem aby luk poszedl do gory bylo np wsadzenie srubokreta miedzy elektrody(oczywiscie nie dotykajac ich)

0
  • #8 30 Lip 2004 23:50
    ozor
    Poziom 11  

A co daje takie podłączenie drabinki z lampą i czy zmienia to jakoś działanie lampy? Np. więcej wyładowań, czy coś innego. I czy można wtedy dotykać takiej lampy, chciałem zauważyć że ja mam napięcie zmienne 50 Hz i dotknięcie lampy przy tym napięciu może mocno kopnąć.

0
  • #9 30 Lip 2004 23:55
    ozor
    Poziom 11  

TRAMPEK napisał:
    Tez mialem podobny problem i mialem podlaczone elektrodyz 2mm drutu miedzianego do przetwornicy od lampy plazmowej tak jak napisal lipek86. Nie moglem za chiny ustawic tych elektrod, bo jak za blisko to luk caly czasprzeskakiwal nierownomiernie na dole na dlugosci ok1,5cm drutu. Jedynym sposobem aby luk poszedl do gory bylo np wsadzenie srubokreta miedzy elektrody(oczywiscie nie dotykajac ich)

Ja mam dokładnie to samo co ty iskra skacze na samym dole nierównomiernie, tylko boję się podejść z śrubokrętem bo nie chcę aby mnie to cacko popieściło, wkońcu to ma 250W i może to "trochę" boleć :evil:

0
  • #10 31 Lip 2004 00:06
    lipek86
    Poziom 20  

Ja po prostu wykorzystałem do zasilania drabinki układ lampy palzmowej. A nie polecam budowania lampy plazmowej na bazie Twojego transformatora, ze względu na niską częstotliwoć co grozi porażeniem prądem o napieciu 5kV, oraz na dość niskie napięcie jak na ukłąd lampy plazmowej (efekty pzry takim napieciu byłyby słabe). Na Twoim miejscu wykorzystałbym ten transformator do budowy cewki Tesli:)
    A co do nierównomiernie skaczącej iskry na dole drabinki to postaraj się użyć bardzo prostych drutów i "wyszlifuj"(wyczyść) je dobrze, żeby nie było na nich tlenków itp. Możesz też pokombinować z kątem między drutami, zmniejszając lub zwiększając rozstaw elektrod na górze i na dole drabinki.
    Aha, i ztym śrubokrętem lepij nie kombinuj bo to może się dla Ciebie źle skończyć, częstotliwość wynosi 50Hz, a więc jeśli śrubokręt byłby źle izolowany to śmierć masz bardzo pewną.

0
  • #11 01 Sie 2004 16:01
    cyruss
    Poziom 30  

Trafo z neonów daje 2x7,5 kV, a przy 50 Hz może mocno popieścić. nie radzę z tym eksperymentować. Lampa plazmowa to w.cz, nie kopnie, co najwyzej poczujesz smród własnej spalonej skóry. I na pewno lepiej zadziała drabinka niż przy 50 Hz.

0
  • #12 02 Sie 2004 11:05
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Ja sobie zrobiłem taką zabawkę fajną:
    Trafo 220/12V, do tego z 12 na 220V (nie miałem transformatora separującego :D )
    za trafem prostownik, bateria kondensatorów (jakieś kilka tysięcy uF) i szeregowo dławik (taki duży, wielkości trafa :D )
    Zabawka działa jak mała spawarka, tzn. zbliżamy elektrody, zapala się łuk i elektrody można oddalić na jakiś 1cm.
    Taki łuk jest w stanie zagotować stal :) A stopione szkło przewodzi prąd :D wiedzieliście?
    W trakcie utrzymywania się łuku napięcie wynosi 80V, prąd 1A.
    Dławik jest po to, żeby przy zbliżaniu elektrod nie było wielkiego buum!.
    Iskierka z rozładowania tych kondensatorów (bez dławika) do dużych nie należy, ale za to jaki huk jest przy tym! Conajmniej jak petarda typu "korsarz" o mocy 80 groszy :D (w zamkniętym pomieszczeniu)
    :arrow: ozor, jakby do Twojego trafka podpiąć takie kondensatory, to można coś ciekawego skombinować, proponuję przeszukać google, hasła: "mass launcher" i "coin shrinker", naprawdę ciekawe zabawki...

0
  • #13 02 Sie 2004 11:26
    elektronik_tk
    Poziom 26  

Jakich kondków uzyles? kilka mF na 350V? Chyba troche duzo tego bylo?

0
  • #14 02 Sie 2004 12:33
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

11 sztuk, różne, wszystkie elektrolity, te największe trzy są z jakiegoś TV ruskiego 3x200uF, inne są z TV, przetwornic i zasilaczy impulsowych, pojemności od 68uF (ten malutki z naklejką DANGER HIGH VOLTAGE, z zasilacza do Amigi, pod nim umieszczony jest prostownik) do 830uF (wielosekcyjny, z jakiegoś TV), jakiś z lampy błyskowej i jeszcze parę innych niewiadomego pochodzenia. Dokładnej pojemności nie jestem w stanie podać, bo wszystko pozlepiane jest taśmą klejącą :D . Załączam obrazki, sorki za paskudną jakość, ale siostra zarekwirowała aparat i musiałem wrzucić to do skanera.
    Jak widać całość nie jest wcale taka duża, a jakby wstawić tam same kondensatory z zasilaczy ATX, to było by jeszcze mniejsze :D .
    Z obserwacji na oscyloskopie i prostych obliczeń wynika, że podczas wyładowania (iskra) cały ten blok podaje jakieś 30kW mocy :D

0
  • #15 30 Lip 2008 21:26
    matrix880
    Poziom 10  

Ja bym radził użyci generatora 7,5 kV ja z takim robiłem działało :D
    Drabinka Jacoba

0
  • #16 30 Lip 2008 22:47
    slu_1982
    Poziom 26  

Kondensatory nam nic tu nie dadzą...

Druty muszą być grube i proste. w mojej drabince same się inicjują ale tam mam 30KV ale i tak miałem duży problem. Moja drabinka, na kanale mam jeszcze jedną chyba i tam widać że niczym nie pomagam.

Częstotliwość nie musi być wysoka a 50 Hz może być (moja jest na stałym napięciu) Zapięcie dobre ale musimy dobrać jeszcze nachylenie elektrod. Materiał na elektrody powinien być chromowany i polerowany. Przy takim napięciu zastosował bym trzecią elektrodę :idea: czyli tak:
    jak mamy 2 elektrody to załóżmy że jedna jest X a druga Y więc do X-a podłączamy przez rezystor trzecią elektrodę. Rezystor powinien być może z dwóch watów coś koło 1K-10K chociaż ja wylutowałem byle jaki i działało dobrze.

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów