Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WHIRLPOOL AWO/d 41125 nie wiruje

spanki 22 Lut 2010 18:22 9370 13
  • #1 22 Lut 2010 18:22
    spanki
    Poziom 10  

Witam Wszystkich,

drodzy Państwo...mam problem z pralką kumpla. A jako, że nie zajmuję sie zawodowo AGD...a pomóc mu chciałem...to mam teraz problem. Objawy pralki są następujące: wszystko jest niby OK...oprócz wirowania. Nie wchodzi na obroty. Miele lewo prawo rozpędza się itp ale nie wiruje na maxa. Robi tak jakies 20minut potem wyświetla jakiś error:
    - świeci sie dioda service,
    - mruga start,
    - świecą diody trzy od prawej: wirowanie, namaczanie (chyba) i taki prysznic.

Sugeruję, że jest to błąd e07. Prosze was o radę co z tym zrobić.
    Czasami pralka po około 5 min wirowania (próby wirowania) mrugnie serwice i próbuje od nowa. Nie wiem co jest grane.
    Proszę Was o rade. Pozdrawiam

------------------
    OK...sytuacja sięzmieniła. Próbowaliśmy wszystko bez paska. Na forum jest napisane o f07 ze pasek jest ważny …Teraz z paskiem jest tak…że pralka startuje na 800obr ale diody przygasają przy max obrotach i pralka zaczyna wirować od nowa. Znowu przygasają diody przy max obrotach i znowu zaczyna od nowa wirowac….

------------------
    Zmierzyłem prąd silnika. Pobiera OKOŁO 4 do 5A jak jest zasilany 230V. Bez obciążenia. Zdecydowanie za duzo. :(. Chyba silnik do wymiany... jutro sie pobawie z komutatorem...

0 13
  • #2 22 Lut 2010 20:06
    nares
    Specjalista AGD

spanki napisał:
    Chyba silnik do wymiany... jutro sie pobawie z komutatorem...

Wniosek słuszny.

0
  • #3 22 Lut 2010 20:37
    ROBSON33
    Moderator AGD

Silnik do wymiany lub przezwojenia .

0
  • #4 22 Lut 2010 20:42
    inż81
    Poziom 16  

Jeśli komutator wporządku to silnik można przezwoić.

0
  • #5 24 Lut 2010 09:49
    spanki
    Poziom 10  

Panowie...poprawienie komutatora nic nie dało. Nowy silnik do tego typu pralki to, bagatela 600zł. (panel elektroniczny 900zł). Kumpel kupił pralkę w promocji za 1000zł :). Jeszcze nie wiem jak to będzie z przezwojeniem. Więc pralka idzie na szrot.
    Ceny częsci są zaporowe ;\

0
  • #6 24 Lut 2010 19:10
    raszo22
    Poziom 10  

mam identyczny problem.
    trzeba zmienić silnik bo serwisant whirpoola powiedział ze to wada fabryczna i tak sie czesto zdarza.
    jeśli chcesz kupić nowy silnik to drogo wychodzi ale ja dzis kupiłem na allegro za 150zł połroczny sprawny.
    MOże to jakieś wyjscie zeby tanio kupić używke-daja gwarancje rozruchową-ale tylko 2 tygodnie

0
  • #7 25 Lut 2010 10:23
    Sławek K
    Poziom 22  

Zbadaj ten silnik dokładnie . Może zarąbany komutator? W moim Lavamacie po wyjęciu silnika okazało się ,że " zamurowalo" szczotki , a komutator jest zaklejony grafitem. Przed wymiana szczotkotrzymaczy dalem silnik do przemierzenia do warsztatu, bo czy warto kupowac nowe szczotkotrzymacze ( cena oryginalu 1 szt ok 40-60zł) jeżeli cos bedzie z szilnikiem?
    Jednak Przezwojenie silnika to nie są krocie. Trzeba silnik do warsztatu i najpierw go przemierzyć, a potem cena usługi i decyzja co robić.
    Wyrzucisz pralkę za 1000 a naprawa może kosztować powiedzmy 200 zł.
    Myslę ,że do pralek koncernu Elektrolux ( min. Whirpool) bez problemu znajdziesz silnik za parę złotych na ww. szrocie.
    pozdrawiam Sławek

0
  • #8 25 Lut 2010 11:55
    zhudomel
    Specjalista AGD

Zwróć uwagę na komutator; prawdopodobnie masz co drugą płytkę okopconą, co wskazuje, że co druga jest dźwignięta do góry (ta czysta). Uzwojenie będzie dobre, tylko sam komutator do wymiany, ale nie wiem czy ktoś to robi.

0
  • #9 25 Lut 2010 13:07
    mcrd2n
    Poziom 10  

Panowie spokojnie. Gdybacie na temat silnika który rzadko sie psuje.
    Klient nie powiedział nic o spuście wody. Jezeli woda nie opusci zbiornika w ciągu 60 do 90 sek bo jest niedrożny waż spustowy czy coś innego z tym związane to wirowanie nie włączy się. Proponuję sprawdzić moduł lub triak na krótko.

0
  • #10 26 Lut 2010 00:43
    zhudomel
    Specjalista AGD

mcrd2n napisał:
    Gdybacie na temat silnika który rzadko sie psuje.

Też tak kiedyś mówiłem, ale to już nieaktualne w wypadku whirllpoola, polara a ostatnio mastercooka

0
  • #11 04 Lut 2012 16:24
    lukas22 mastah
    Poziom 22  

Panowie podepne sie pod temat.
    Problem z wirowaniem powrócił. Przy poprzedniej awarii byłem w serwisie AGD z silnikiem, wyczyscili mi kumutator i zapieli na test. Silnik w 100% sprawny byl stan ocenili na idealny. i powiedzieli ze to nie moze byc silnik.
    Tryb testowy był odpalany i stawal bez wirowania. Dmuchnalem w hydrostat i pralka działała ponad miesiac ale był kłopot z wywazeniem bebna bo musiał byc pełen zeby zaczeła wirowac.

Dzis juz nawet tryb testowy nie wiruje , nawet na pustym bebnie. Ponowne dmuchanie hydrostatu nie przynioslo efektu...
    Co dalej?

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Podpowiedz...

Ustawie na wirowanie i nie wchodzi na obroty, licznik tez nie odlicza pozostalych minut, wiesza sie tak jakby na 18, wyciagne na hamca wtyczke z pradu i wsadze za minute, zegar przeskakuje na 17min i zaczyna wirowac.

To samo przy 11 minucie odpompowuje, mieli w lewo i prawo i tak w kolko, wyjme wtyczke włacze i zaczyna wirowac po czym konczy program prawidlowo.

Dodano po 2 [godziny] 13 [minuty]:

Jak to bywa czasem, sam sobie odpowiem... CHYBA... :P

Wszystko raz jeszcze na spokojnie rozebralem i wyczyscilem, doszedlem do wniosku ze powinienem sie zainteresowac silnikem raz jeszcze poniewaz ruszyło mi wirowanie( raz w ciagu 2h testowania i kombinacji) na pustym bebnie.
    Przyjrzalem sie silnikowi i wyczailem czujnik w formie pierscienia znajdujacy sie na osi wirnika w tylnej czesci silnika. Zdjąłem go i puscilem wirowanie silnik na ulamki sekund wchodzil na max obroty, uznalem wiec że musi miec bezposredni wplyw na wirowanie. Przeczyscilem go, obstukalem kombinerkami i zalozylem.
    Wirowanie powiodlo sie na pustym bebnie, wrzucilem ( mokre pranie - dywanik lazienkowy) i nie potrafila wejsc na obroty.
    Uswiadomilem sobie ze moze to byc czujnik odpowiadajacy za wywazenie bebna poniewaz dorzucajac 2 suche reczniki wywirowała az miło.

Musze zatem znalezc drugi taki czujnik, czas na rajd po serwisach tylko musze go obfotografowac. :)

0
  • #12 23 Kwi 2012 19:56
    smoloz
    Poziom 14  

Witam
    mam identyczny problem z pralką typ 4113
    Tylko u mnie trzeba wyciągnąć wtyczkę przy 16 minutach, 13 minutach i jeszcze przy 8 minutach. Czy wymiana czujnika na silniku pomogła/ Czy był to inny czujnik?
    Jeśli tak to proszę podać jego lokalizację.
    pozdrawiam
    smoloz

0
  • #13 23 Kwi 2012 20:54
    lukas22 mastah
    Poziom 22  

Tez ta akcje z wtyczka przechodziłem. Finalnie czujnik wyczyscilem papierem sciernym i takze trzpien na którym jest osadzony, zamontowalem go "do góry nogami" i poki co działa ale juz bez awarii całkowitej. Jednak czasami trzeba "dociazyc" czyms bęben pralki, ale zona nauczyła sie juz pakować ja pełna i jakos to działa poki co...

Czujnik znajduje sie na silniku, jest przedłuzeniem wirnika, dostep do niego masz bez wyjmowania silnika.

0
  • #14 30 Kwi 2012 09:50
    smoloz
    Poziom 14  

U mnie też pomogło wyciągnięcie silnika i przemierzenie, go induktorem. Włożyłem go z powrotem i teraz pralka zrobiła dwa prania bez problemu zobaczymy

0